Skocz do zawartości

Wysokie temperatury procesora podczas gier


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez LordGorloj,

Recommended Posts

Cześć!

 

Zamówiłem niedawno komputer na Morele, z opcją składania.

Specyfikacja komputera :

Obudowa be quiet! Silent Base 802 Window Czarna

Dysk SSD Kingston KC3000 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Chłodzenie wodne Gigabyte Aorus WaterForce X 360

Płyta główna Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX

Karta graficzna Palit GeForce RTX 4080 GamingPro 16GB GDDR6X

Zasilacz MSI MPG A1000G PCIE5 1000W

Pamięć Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32

Procesor Intel Core i7-14700KF, 3.4 GHz, 33 MB, BOX (BX8071514700KF)

 

Ogólnie wszystko chodzi na razie dobrze, lecz podczas grania w jedną z gier która nie ma jakiś topowych wymagań zauważyłem, że temperatura na wyświetlaczu chłodzenia pokazuje ponad 90 stopni. Zmartwiłem się trochę i zacząłem interesować się tematem. Tym bardziej dziwne to dla mnie było, że podczas grania w Wiedźmina 3 na uber detalach nie grzał się aż tak mocno.

Zacząłem monitorować temperaturę procesora i pierwsze co mi przyszło na myśl to to, że może się grzać przez zamontowaną kartę graficzną "do góry nogami" co powoduje ruch ciepłego powietrza z karty graficznej na właśnie procesor. ( zamontowanie jej odwrotnie było pokłosiem mojego wymysłu aby szyba z obudowy była z prawej strony)

Jednak idąc poradnikiem z tego forum zainstalowałem program do sprawdzania procesora i wyniki maksymalne były już po 100 stopni i w każdym rdzeniu dochodziło do dławienia

(sprawdzałem na programie HWiNFO) Więc wykluczyłem wydaje mi się podejrzenie że to karta graficzna dodatkowo ogrzewa procesor bo podczas testu grafika nie grzała się i wiatraki nie chodziły. Komputer jest nowy, czysty więc wykluczam takie błahe rzeczy jak kurz. Do tego po zakończeniu testu temperatura momentalnie spada o 50% więc chłodzenie działa dobrze. Chciałbym się dowiedzieć czy tak powinno być, czy to jest normalne czy jednak reklamować póki sprawa jest świeża.

W załączniku przesyłam zdjęcie wnętrza jak to jest zmontowane, screen z HWiNFO podczas testu stresowego programem OCCT.

Proszę o opinie, porady, cokolwiek... a taki był ładny, amerykański.

 

Zrzut ekranu 2024-01-15 203955.jpg

HWiNGO podczas stresu.jpg

Edytowane przez LordGorloj
Dopisanie
Link to post
Share on other sites

Pytanie jak mam to sprawdzić, a czy nie przenosi ciepła skoro po stresie bardzo szybko temperatura spada na procku? Czy każdy tak ma. Do tego bez stresu temperatura jest na poziomie 26 stopni, dopiero pod dużym obciążeniem rośnie do 45. To co pasta do wymiany? jakie sprawdzić to?

Link to post
Share on other sites

Pod jakimś obciążeniem gdy procek pokazuje 63 stopnie a woda 36 stopni, pompa coś tam chodzi, a te 200 ponad stopni co pokazuje jako maks to raczej jakiś błąd ;) mam nadzieje... obraz.png.4bd26eeb9710c04bb81668c7eed0e1ec.png

Po ledwie minucie stress testa temperatura od razu na 100 stopni, ale widać skok w obrotach pompy wiec ona raczej działa.

 

obraz.thumb.png.1595c4438cc3abfc8fe4714ec164e78e.png

Jakieś pomysły? co reklamować ewentualnie? Lub gdzie szukać przyczyny.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, LordGorloj napisał:

a taki był ładny, amerykański.

Proponuję następnym razem dobierać chłodzenie pod kątem wydajności, a nie wyglądu. Druga sprawa że chyba żadne 360mm AiO nie schłodzi 325W na dłuższą metę. Po trzecie obudowa ma założony zabudowany przód czy mesh? Bez swobodnego dopływu powietrza będzie w środku piekarnik.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście "a taki był ładny, amerykański" to żart z starego polskiego klasyka, nie dobierałem komputera pod światełka, praktycznie się nie znam na tym więc brałem gotowca z strony fanboy.pl. Obudowa jest dokładnie taka: https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-silent-base-802-window-czarna-bgw39-5945604/  z siatką oraz dwoma wentylatorami z przodu nawiewne i jeden z tyłu wywiewny.

Chciałbym się dowiedzieć co robić, ciężko mi uwierzyć aby ktoś w morele źle pastę nałożył lub coś innego zepsuł. Nie wiem czy ogarnę rozkręcenie tego chłodzenia od procka i nałożenie nowej pasty, czy od razy reklamować chłodzenie póki jest na to czas?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

No i pięknie się wszystko wyjaśniło, rozwiązaniem było ustawienie limitu watów. Od nowości było ustawione bez limitu i program pokazywał ( mimo że producent podaje 225w) 340 watów i temperatura od razu skakała na maksa.

 

obraz.png.d3fbd893ac5c8b83d2de39f7fbd8add6.png

 

Producent deklaruje maksymalne 253w więc bezpiecznie sobie ustawiłem 225w i temperatura rośnie tylko do 77 stopni około i tyle wystarczy, raczej długo nie będę potrzebować większej mocy.

 

 obraz.png.0a17794963068d417207013e76a19584.png

 

Do tego dochodziło jeszcze ustawienie krzywej jak mają pracować wiatraki i na razie śmiga, zostawiam dla potomnych. Można zamykać.

 

obraz.thumb.png.3b80c1e8a11667afa3ab5fbe849bd7a0.png

 

Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...