Skocz do zawartości

Jaka płyta pod i5 13600K z ddr 5?


Recommended Posts

Witam. Obecnie posiadam gigabyte z170 hd3p, i7 6700K, GTX1080 ti i kartę dźwiękową Asus Xonar Phoebous.
 

Chce się przesiąść na nowszą platformę i aby płyta miała zlącze PCIe x4. Nie zależy mi na kodeku dźwięku bo mam bardzo grającą dźwiękówkę.


Dobrze też żeby po zamontowaniu dźwiękówki był chociaż slot odstępu od karty graficznej. Bo na obecnej mam płycie Xonara mam tuż nad grafiką i przykrywa on miedziany odpromiennik ciepła.

 

Czy Fera 5 poradzi sobie ze schłodzeniem i5 13600K?

 

Przewiedziany budżet na płytę główną to do 1300 zł. 

Edytowane przez virus4455
Link to post
Share on other sites

Fera 5 do 13600k? Po UV jak najbardziej, bez UV w grach jeszcze ujdzie ale latem będzie ciepło. 

 

Będziesz robił OC może? 

 

Asrock Z790 PRO RS powinien spełniać wszystkie Twoje wymagania, 850 PLN 

 

https://www.krsystem.pl/asrock_z790_pro_rs_s1700_4ddr5_hdmidp_m.2_atx-item-69478.html

 

 

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Rebelmind napisał:

Fera 5 do 13600k? Po UV jak najbardziej, bez UV w grach jeszcze ujdzie ale latem będzie ciepło. 

Uprzejmie donoszę, że trzymam 13600K na Fortisie 3. Napięcie 1,32V.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
15 minut temu, Rebelmind napisał:

Fera 5 do 13600k? Po UV jak najbardziej, bez UV w grach jeszcze ujdzie ale latem będzie ciepło. 

 

Będziesz robił OC może? 

 

Asrock Z790 PRO RS powinien spełniać wszystkie Twoje wymagania, 850 PLN 

 

https://www.krsystem.pl/asrock_z790_pro_rs_s1700_4ddr5_hdmidp_m.2_atx-item-69478.html

 

 

Ciekawa propozycja. OC raczej nie będę robił. Dobrze gdyby płyta miała wi-fi  obecnie korzystam z karty sieciowej pod usb. 
Głównie procek będzie miał zastosowanie do obróbki RAW w lightroom i grania. W międzyczasie zerknąłem na porównanie między 13500 a 13600K i dużych różnic w Full HD między nimi nie ma z czego ten pierwszy na rdzeniach P i E ma o 500 MHz mniejsze zegary i jest tańszy o kilka stówek a także pobiera mniej prądu więc będzie chłodniej. Czy te 500 MHz będzie aż tak bardzo odczuwalne w programach do edycji zdjęć?
 

@Artok a jak z temperaturami ?

Edytowane przez virus4455
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Artok napisał:

Uprzejmie donoszę, że trzymam 13600K na Fortisie 3. Napięcie 1,32V.

>65°C w grach, latem 7-10 więcej, prawda? Chyba że się klimy dorobiłeś... 

13 minut temu, virus4455 napisał:

Czy te 500 MHz będzie aż tak bardzo odczuwalne w programach do edycji zdjęć?

Nie, nie będzie ale na non-k CPU nie zrobisz UV jeśli będzie taka potrzeba. 14600kf ma jeszcze wyższe zegary, cena BZ. 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

>65°C w grach, latem 7-10 więcej, prawda? Chyba że się klimy dorobiłeś... 

Nie, nie będzie ale na non-k CPU nie zrobisz UV jeśli będzie taka potrzeba. 14600kf ma jeszcze wyższe zegary, cena BZ. 

A jak z temperaturami stoi 13500? Może  obejdzie się  bez UV jeśli procek będzie chłodny. 
Zaproponuj jeszcze jakieś płyty może coś od Gigabyte, Asusa albo MSI ?  

Link to post
Share on other sites

Asus Z690-P Wifi spełnia wszystkie wymagania i mieści się w budżecie ale to droższa płyta

 

https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-asus-prime-z690-p-wifi

 

Z tańszych B760 Tomahawk Wifi 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-b760-tomahawk-wifi-12812543

Godzinę temu, virus4455 napisał:

A jak z temperaturami stoi 13500?

Nie widziałem testów temperatur tego modelu. 

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Artok napisał:

Uprzejmie donoszę, że trzymam 13600K na Fortisie 3. Napięcie 1,32V.

Potwierdzam , u mnie  ferą 5 po uv i oc nawet latem nie ma problemu z i5 13600K.

Link to post
Share on other sites

Panowie znalazłem jeszcze takie dwie płyty:

https://www.x-kom.pl/p/1070737-plyta-glowna-socket-1700-asus-tuf-gaming-z790-plus-wifi.html
https://www.x-kom.pl/p/1075906-plyta-glowna-socket-1700-asus-prime-z790-a-wifi.html

Co o nich sądzicie ? Dobry wybór ?

W dniu 13.01.2024 o 11:45, Kawabonga napisał:

Potwierdzam , u mnie  ferą 5 po uv i oc nawet latem nie ma problemu z i5 13600K.

Jakie masz temperatury w grach, programach i spoczynku ?

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, virus4455 napisał:

Jakie masz temperatury w grach, programach i spoczynku ?

Tu masz temperatury podczas grania w CoD Warzone.

W spoczynku średnio pokazuje od 32-37c przy około 1000 obrotów.

warzone rxt3060ti.png

Link to post
Share on other sites

Po obejrzeniu testów na youtube i sprawdzenia wykresów odnośnie różnicy między ddr4 a ddr5 powoli zaczynam się zastanawiać czy różnica 5% między jednym typem ramu a drugim jest warta dopłaty i kupna płyty głównej z ddr5.

 

Czy według was warto inwestować w płytę z obsługą ddr5 czy może pozostać przy starszym typie ?

Link to post
Share on other sites

Jedyny sens DDR5 to wykorzystanie go w przyszłości przy dalszych upgrade'ach komputera. Musisz jednak wtedy pomyśleć nad sensem takiego zabiegu, bo szybsza pamięć teraz będzie droższa, a i i tak z czasem potanieje. Najszybsze pamięci DDR5 będą zaś absurdalnie drogie już teraz, a i w przyszłości zostaną zastąpione jeszcze szybszymi. Przypomnij, czy Twoje DDR4 tj chociaż jakieś 3000 MHz CL16? 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Rebelmind napisał:

Jedyny sens DDR5 to wykorzystanie go w przyszłości przy dalszych upgrade'ach komputera. Musisz jednak wtedy pomyśleć nad sensem takiego zabiegu, bo szybsza pamięć teraz będzie droższa, a i i tak z czasem potanieje. Najszybsze pamięci DDR5 będą zaś absurdalnie drogie już teraz, a i w przyszłości zostaną zastąpione jeszcze szybszymi. Przypomnij, czy Twoje DDR4 tj chociaż jakieś 3000 MHz CL16? 

Domyślenie mają 2666 MHz, podkręciłem je do 3066 MHz, mam hyperX fury i wszystko ładnie śmiga. Ostatnio zasięgnąłem porady od znajomego który ma serwis PC i podobnie jak Ty powiedział że zakup DDR5 pod względem przyszłości jest opłacalny. 

 

Mam upatrzoną taką płytę :
https://www.x-kom.pl/p/1075906-plyta-glowna-socket-1700-asus-prime-z790-a-wifi.html

Czy według Ciebie będzie ona dobrym wyborem ? Obejrzałem na yt materiał od liptona i powiedział że ta płyta sprosta wymagania 99% użytkowników 
Dla testów przełożyłem mojego xonara do zlącza pcie x16 i wszystko działało. Czy takie kombinowanie jest bezpieczne ?  Jeśli tak to mogę zrezygnować z płyty która ma zlącze pcie x4 i wtedy wziąłbym ktorąś z tych płyt:

https://www.x-kom.pl/p/1070705-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z790-aorus-elite-ax.html
https://www.x-kom.pl/p/1070708-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z790-gaming-x-ax.html

Link to post
Share on other sites

Z790 Aorus Elite AX miałem około pół roku. Oprócz tego że bios wybitnie nielogiczny i nieprzyjazny wiele nie można było tej płycie zarzucić. Mi to nie przeszkadzało bo mam sound blastera ale zintegrowany dźwięk też jest bardzo słaby.  

Link to post
Share on other sites

Na Gigabyte, za blokowanie OC na niektórych płytach kładę karnego kutanga, niech się bujają. Poza tym nie widzę w czym te płyty za 1300-1500 PLN są lepsze od B760 Tomahawk Wifi za 880,-.... I tak OC 13600k tj sztuka dla sztuki. 

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Rebelmind napisał:

Na Gigabyte, za blokowanie OC na niektórych płytach kładę karnego kutanga, niech się bujają. Poza tym nie widzę w czym te płyty za 1300-1500 PLN są lepsze od B760 Tomahawk Wifi za 880,-.... I tak OC 13600k tj sztuka dla sztuki. 

 

OC fakt mija sie z celem ale UV juz ma sens i fajnie jeżeli jest możliwe. Ostatnio miałem okazje pobawic sie 13700k na tomahawku z690 i stock jak zwykle gorąco i głosno, po UV cisza spokój :D

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, virus4455 napisał:

B760 Tomahawk Wifi ma 12 fazowe zasilanie natomiast asus prime-a 16 fazowe. Jaka jest różnica w praktyce ?

 

Do i5 różnica jest pomijalna.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

Plus bez problemu xonar będzie działał w slocie x16, jak i UV powinno być podobnie możliwe do ogarnięcia. 

Masz na myśli B760 Tomahawk Wifi czy Asus prime-a ?

Tomahawk pcie x4 ma praktycznie na samym dole więc gdybym w przyszłości chciał zmieniać na rtx4xxx ktory zajmie 3 sloty to nie będę musiał przekładać dźwiękówki natomiast na Asusie już tak.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...