Skocz do zawartości

Ryzen 5 5600 vs Intel Core i5-12400F


Recommended Posts

Hej, tak jak w tytule zastanawiam się nad zbudowaniem nowej platformy. Ogólnie od kilku lat jestem poza rynkiem komputerów, bo mój PC potrzebny jest mi jedynie do gier i póki co wystarczał, ale już powoli przestaje. Ominęła mnie cała 'rewolucja' ryzenów, ale na fali tego, jak był medialnie popularny chciałem teraz zbudować na nim budżetowy zestaw na lata (jakkolwiek to nie brzmi). Po pobieżnych oględzinach rynku prawie że zdecydowałem się na Ryzena 5600, ale kiedy sprawdziłem co dzieje się po drugiej stronie barykady okazało się, że propozycja intela jest chyba nawet lepsza, bo cenowo amd kosztuje ok 600zł, a intel ok 650. Ceny płyt głównych też są zbliżone, do 500zł za am4 i 550 za lga1700, wiec ogólnie zestaw od intela wyjdzie 100zł drożej. W filmach na YT z porównaniem wydajności w grach zazwyczaj intel osiąga lepsze wyniki, ale też nie zawsze, ciężko mi samemu rozsądzić który procesor wybrać. Ktoś siedzący w rynku poradzi?

Edytowane przez luk11c4
Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, MiK napisał:

Kupując amd kupujesz niewspieraną platformę am4. Na intelu możesz posadzić nawet 14900k. 

 

Co masz teraz za sprzęt? 

 

Co znaczy niewspieraną? Rozumiem, że na AM4 nie będą powstawały już nowe procesory, ale moim zdaniem (może błędnym) obecne procesory mają zapas mocy na kilka lat, nawet jak teraz kupię np ryzena 5600, to mogę w przyszłości kupić inny procesor który teraz kosztuje 1500zł np 5800X3D, więc moim zdaniem i budżetem raczej am4 ma jakiś sens. Nie gram dużo w gry, obecnie praktycznie w jedną - hunt showdown, no i może cyberpunk, nie wiem co będzie w przyszłości, raczej nie mam parcia na nowe gry, zwykle gram w nie kilka lat po premierze.

 

Obecnie mam i7-4790, gtx 1060 6gb, 16gb ddr3 667mhz (wydaje mi się, że zatrzymałem się w średniowieczu).

 

10 godzin temu, joker5513 napisał:

Obecnie najlepszym wyborem będzie migracja na AM5, DDR5 i płytę B650 - możliwość przyszłych modernizacji, a i obecnie można zamontować 7800X3D i cieszyć sie najwyższą wydajnością w grach (o ile budżet pozwoli). 

 

Wiesz co, wydaje mi się, że to co już sobie wybrałem to już mój sufit, nie chce wydawać ciężkich tysięcy na komputer bo już mam swoje lata, nie wiem jak będzie w przyszłości u mnie z graniem, chce mieć rozsądny zestaw który sobie chociaż średnio poradzi w przyszłości. Mam wrażenie, że powoli technologia dochodzi do jakichś swoich limitów i nie przyspiesza już tak jak kiedyś, więc za parę lat będę mógł zastosować podobną taktykę i złożyć jakiś średni zestaw za rozsądną cenę.

 

Link to post
Share on other sites

Jeśli pójdziesz w AM4 to za kilka lat będziesz mial możliwość zrobienia bardzo średniego updejtu. 5800X3D jest dobry teraz dla osób już posiadających platformę z tym Socketem. Iść teraz w AM4, gdy za trochę ponad pół roku wyjdzie Zen5 to bezsens, chyba że kompletnie nie masz budżetu. Z drugiej strony fakt, jeśli nie planujesz iść w sporo lepszą grafikę to nawet R5 5600 wystarczy Ci na kilka lat - tyle że wtedy nie licz na to, że za te kilka lat zrobisz tylko sensowny update CPU. Takie coś to tylko jeśli pójdziesz w AM5. 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, Rebelmind napisał:

Iść teraz w AM4, gdy za trochę ponad pół roku wyjdzie Zen5 to bezsens

 

Właśnie to jest to moje nieobeznanie rynku... Nie wiem co ma kiedy wyjść, nie orientuje się w tym, dlatego pytam znawców. To chyba będę musiał przekalkulować swoją teorię zakupową. Ogólnie co do budżetu to prawdę mówiąc ogranicza mnie jedynie to, że niekoniecznie chce marnować na kompa duże pieniądze, ale też nie chce wywalić ich głupio. A co do karty graficznej to jeszcze za mocno się nie wgłębiałem, ale chyba zapoluje na używkę 6700xt albo 6650xt. Czyli rozumiem, że na sensownym stole leży tylko przejście na socket lga1700 albo am5 i wystarczy mi nawet kupienie najtańszej płyty głównej z tymi socketami? Ogólnie planuje zakupy robić po nowym roku, bo z okazji świąt ceny na pewno nie będą najniższe, może coś stanieje do tego czasu...

 

 

Link to post
Share on other sites

AM4 jest oplacalna jesli masz juz plyte LUB bardziej skromny budzet. LGA1700 jest spoko - sam w tej chwili posiadam od ponad poltora roku, jestem zadowolony chociaz u mnie jest juz na wylocie (do CS2 7800x3d zwija asfalt, stad bede sie pozbywal intela). B660 + 12400f jest baaardzo oplacalnym wyborem, pod 6700 XT jak najbardziej podejdzie - nizej z GPU bym nie schodzil, jesli chcesz cos tanszego to RTX 3060 12GB (uzywka, bo nowa maja pojednane ceny).  

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...
W dniu 24.11.2023 o 21:00, Rebelmind napisał:

Jeśli pójdziesz w AM4 to za kilka lat będziesz mial możliwość zrobienia bardzo średniego updejtu. 5800X3D jest dobry teraz dla osób już posiadających platformę z tym Socketem. Iść teraz w AM4, gdy za trochę ponad pół roku wyjdzie Zen5 to bezsens, chyba że kompletnie nie masz budżetu. Z drugiej strony fakt, jeśli nie planujesz iść w sporo lepszą grafikę to nawet R5 5600 wystarczy Ci na kilka lat - tyle że wtedy nie licz na to, że za te kilka lat zrobisz tylko sensowny update CPU. Takie coś to tylko jeśli pójdziesz w AM5. 

No i tu pierdzielisz pan głupoty. On nie pisze, że chce top of the top bo nawet w gry nie gra, na ryzenie 5 5600 będzie latał 5 kolejnych lat aż się chłop zestarzeje i odstawi kompa na dobre. Mieszacie za bardzo ludziom w głowach takimi stwierdzeniami że "się nie opłaca". Dla was opłaca się co roku kupować kompy za 7-8k i wymieniać karty graficzne jak tylko wyjdzie nowy model. Zacznijcie myśleć racjonalnie bo takim bananowym podejściem to tylko napędzacie tę machinę absurdow kolejnych prockow i kart, które wnoszą w nowych generacjach marginalne postępy względem tego, co jest tak naprawdę potrzebne. 

  • Że co, proszę? 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma to jak odpowiadać na post 4 m-ce później :rotfl: Nikt koledze nie polecał "kompa za 7-8k", a wręcz przeciwnie - w momencie pisania tamtego posta proponowane podzespoły były z praktycznie najwyższym wskaźnikiem opłacalności. 

31 minut temu, D_Mazi napisał:

On nie pisze, że chce top of the top bo nawet w gry nie gra

 

W dniu 23.11.2023 o 20:06, luk11c4 napisał:

Ogólnie od kilku lat jestem poza rynkiem komputerów, bo mój PC potrzebny jest mi jedynie do gier i póki co wystarczał, ale już powoli przestaje.

Mhm. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...