Skocz do zawartości

PC do 15k, praca + gry


Recommended Posts

Cześć składam właśnie nowego PC, prośba o porady jakie podzespoły wybrać. Poniżej moje typy:

GPU: ASUS GeForce RTX 4080 TUF GAMING OC 16GB

CPU: Intel Core i9-14900KF (czy 13 gen?)

MOBO: Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX czy ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI czy ASUS ROG STRIX Z790-F GAMING

PSU: be quiet! Dark Power 13 ATX 3.0 1000W czy SeaSonic Prime PX 1000W

DYSK: Kingston KC3000 2TB M.2 Pcie 4.0 NVMe

Chłodzenie: NZXT Kraken X73 czy NZXT Kraken 360 (nie wiemczym się różnią) czy be quiet! Silent Loop 2 360

Obudowa: be quiet! Silent Base 802 Window Czarna ( czy to nie za duża krowa?)

Pasta: Thermal Grizzly Kryonaut 1g (mogę położyć tą pastę?)

 
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, mati23 napisał:

różnicę w cenie przeznacz na rtx 4090.

Którego 4090 w tym budżecie? https://www.ceneo.pl/Karty_graficzne;szukaj-rtx+4090 

 

Dobry RTX 4080 jest w sam raz. 

49 minut temu, presho napisał:

Chłodzenie: NZXT Kraken X73 czy NZXT Kraken 360 (nie wiemczym się różnią) czy be quiet! Silent Loop 2 360

420 bym brał, ten CPU jest mega gorący.

 

49 minut temu, presho napisał:

CPU: Intel Core i9-14900KF (czy 13 gen?)

i9-14900 to dokładnie to samo co i9-13900, tylko wykręcony pod korek. Weź tańszy.

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie mam pojęcia czy potrzebuje 32 wątków. Raczej nie. Gram w stare gry typu Cs czy pubg. Wydaje mi się że nie ma sensu iść w 4090 które jest 4k droższe od 4080. Wyjdzie tak że kupię gorszej jakoś pozostałe sprzęty na rzecz gpu. Myślałem że nzxt 360 to super wybór bo i ładnie wygląda i w testach wygląda na wydajny. O mono msi dużo czytałem że bardzo dużo trafia się uwalonych stąd wpisałem aorus lub asusa.  Co myślicie o budzie i psu?

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, presho napisał:

Wyjdzie tak że kupię gorszej jakoś pozostałe sprzęty na rzecz gpu

Gorsze ale nadal dobre, co odczujesz dokładnie w realnym zastosowaniu na "lepszej jakości podzespołów" i co przez to rozumiesz? 

 

https://proline.pl/koszyk/88952d50

 

Robisz sobie lekkie UV CPU + lekkie UV GPU i jesteś ustawiony jak pączek w maśle. 

Link to post
Share on other sites
35 minut temu, presho napisał:

Może kulturę pracy i temperatury?

To można osiągnąć bez dopłacania. Tak jak pisałem wyżej - wystarczy zrobić lekkie i szybkie UV, poprawić krzywą wentylatorów i gotowe. 

 

35 minut temu, presho napisał:

Jaki jest mi sens pchać się w 4090 dla pubg czy csa?

Pod te gry za bardzo sensu nie ma, to fakt. Jeżeli jednak z wyczuciem w kwestii wydajności do potrzeb to ok ale nie w cenie zestawu z RTX 4090. Taka moja rada. 

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz ciche i wydajne chłodzenie, to Liquid Freezer II 360.

Jak chcesz top - to Glacier One T30 360 Gen2 - do gier i tak nie warto, bo to by Fortis 5 wystarczył i tak

Ogólnie zmień CPU na 14700KF, ta i9 kompletnie nie ma sensu. 

Obudowę możesz dać mniejszą Shadow Base 800, dołożyć 3 wentyl na przód - skręcić obroty wszystkich na minimum. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, presho napisał:

Serio ten liquid freezer będzie lepszy od nzxt kraken x73?

Trzeba by znaleźć bezpośrednie porównanie ale ten kraken szału też nie będzie robił. Ogólnie jedno i drugie chłodzenie pod 14900K pod pełne obciążenie będzie za słabe. Nie ma gotowe AiO nawet 420 któa utrzyma temperatury poniżej 100 stopni o ile nie będzie fajne, niższe napięcie. W grach jak pisałem - wystarczy fortis 5. Nie widzę żadnego powodu żeby dopłacać za Lian Li, gdzie Arctic dodatkowo jest mega cichy. 

 

2 godziny temu, presho napisał:

Do tej Shadow base 800 wejdzie na górę chłodnica 360mm?

Wejdzie bez problemu

 

2 godziny temu, presho napisał:

Podpowiedz proszę jeszcze co z psu

Jak chcesz opłacalnie to daj sobie Stragiht Power 12 1000W w Platynie

Link to post
Share on other sites

Dobra rezygnuje z tego i9 i pójdę albo w 14700k albo Ryzen 7 7800x3d nie wiem jeszcze dajcie jakieś za i przeciw. Z chłodzenia 420 nie widzę nic ciekawego więc chyba zostanie kraken. Co do zasilacza pójdę chyba w Stragiht Power 12. W czym jest gorszy od dark power 13? Jak rozumiem 1000 w starczy dla 4080 chyba że będę chciał iść w 4090 to 1200w? Najtańsze ramy Lexar Ares będą ok? Obudowa silent base ma chyba trochę lepszy airflow i do tego jest wyciszona na boku więc też się jeszcze waham. Po wyborze cpu jeszcze kwestia mobo 

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, presho napisał:

Jak rozumiem 1000 w starczy dla 4080 chyba że będę chciał iść w 4090 to 1200w?

850W też wystarczy ;) 

 

20 minut temu, presho napisał:

Najtańsze ramy Lexar Ares będą ok?

Tak, będą działać. Aczkolwiek poleciałbym już w 6400 bo różnica w cenie żadna.

20 minut temu, presho napisał:

Dobra rezygnuje z tego i9 i pójdę albo w 14700k albo Ryzen 7 7800x3d nie wiem jeszcze dajcie jakieś za i przeciw.

Ryzen do gier, Intel bardziej do wielowątkowości. Przy czym jak wybierzesz Ryzena to każde chłodzenie AIO sobie poradzi bo "żre" jakoś połowę tego co Intel. 

 

20 minut temu, presho napisał:

Po wyborze cpu jeszcze kwestia mobo 

Do Ryzena polecam MSI B650 Tomahawk, totalnie bezproblemowa płyta, dobrze wyposażona i bez dziwnych problemów z kompatybilnością. No, może lekko zawyża napięcia ale do korekty ;)

 

W skrócie, widzę że ten PC jest typowo pod gry, bo jakoś do pracy się nie odnosisz, więc co byś nie wybrał, 14700k czy 7800x3D będziesz usatysfakcjonowany. 

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, presho napisał:

Dobra rezygnuje z tego i9 i pójdę albo w 14700k albo Ryzen 7 7800x3d nie wiem jeszcze dajcie jakieś za i przeciw. Z chłodzenia 420 nie widzę nic ciekawego więc chyba zostanie kraken. Co do zasilacza pójdę chyba w Stragiht Power 12. W czym jest gorszy od dark power 13? Jak rozumiem 1000 w starczy dla 4080 chyba że będę chciał iść w 4090 to 1200w? Najtańsze ramy Lexar Ares będą ok? Obudowa silent base ma chyba trochę lepszy airflow i do tego jest wyciszona na boku więc też się jeszcze waham. Po wyborze cpu jeszcze kwestia mobo 

Ryzen 7 7800x3d to bardzo wydajny procesor a oprócz tego że jest wydajny to ma lepszą efektywność prądową, sporo niższe tdp od intela a co za tym idzie niższy pobór prądu, niższe temperatury, możesz kupić tańsze aio z mniejszą chłodnicą. Drugie plus to tańsza płyta główna, za 800zł kupisz fajną płytę na B650, pisałem wyżej, dzięki tym różnicom w cenie wrzucić rtx 4090, większa moc komputera w takiej samej cenie.

10 godzin temu, presho napisał:

850w jeśli pójdę w 4090 to nie za mało? 4090 to nie będzie przesada dla 2560x1440? Oglądając testy na yt nie widzę tej przewagi amd w grach. Np w CS fps jest sporo mniej w innych grach jest różnie 

 

Zależy w co grasz, niektóre nowe gry np. alan wake 2 z rt bez upłynniaczy zajechało by rtx 4090, jeśli chcesz sobie pozwolić na jakość to idź w rtx 4090. Dobrej klasy zasilacz, np. corsair rm 850x bez najmniejszego problemu, z gniazdka będziesz grania będziesz miał pobór prądu 500-600w, jeśli zamierzasz bardziej obciążać kompa to lepiej wrzucić 1000w na linii 12v dla większego zapasu.

16 godzin temu, mlekolak napisał:

Którego 4090 w tym budżecie? https://www.ceneo.pl/Karty_graficzne;szukaj-rtx+4090 

 

Dobry RTX 4080 jest w sam raz. 

420 bym brał, ten CPU jest mega gorący.

 

i9-14900 to dokładnie to samo co i9-13900, tylko wykręcony pod korek. Weź tańszy.

 

 

RTX 4080 w kompie za 15 tys? Weź bo aż coś mi się robi jak czytam takie głupoty. Co z tego ze kosztuje 9.5k, resztę bazę z budą, dyskiem psu za 5500zł złożysz bardzo dobrą, idealną pod tą 4090, na intelu jak i zarówno na amd.

 

 

Link to post
Share on other sites

Do brzegu.

 

https://www.morele.net/inventory/info/8cb6ce2f/

 

MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

AMD Ryzen 7 7800X3D

Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32

Kingston KC3000 2TB

be quiet! Straight Power 12 1000W

Lian Li LANCOOL 216

Arctic Liquid Freezer II 280

Gainward GeForce RTX 4090 Phantom GS

  

4 godziny temu, mati23 napisał:

Zależy w co grasz, niektóre nowe gry np. alan wake 2 z rt bez upłynniaczy zajechało by rtx 4090, jeśli chcesz sobie pozwolić na jakość to idź w rtx 4090. Dobrej klasy zasilacz, np. corsair rm 850x bez najmniejszego problemu, z gniazdka będziesz grania będziesz miał pobór prądu 500-600w, jeśli zamierzasz bardziej obciążać kompa to lepiej wrzucić 1000w na linii 12v dla większego zapasu.

Graphics Card only Power Draw Furmark

 

 

Link to post
Share on other sites

Prezentuje to się teraz tak:

be quiet! Shadow Base 800
AMD Ryzen 7 7800X3D
Kingston KC3000 2TB
Gainward GeForce RTX 4090 Phantom GS 24GB
be quiet! Straight Power 12 1000W
NZXT Kraken X73
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32

 

Nie wiem skąd wziąles 4090 w cenie 7900

Co do karty ktorą brać:

1)Gainward GeForce RTX 4090 Phantom GS 24GB

2)Gigabyte RTX 4090 WindForce

3)Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC

 

Reszta jest ok czy jeszcze pomyslec z obudowa/psu/mobo?

Link to post
Share on other sites

Płyta jest ok, sam mam i polecam. PSU też ok, można tańszy, można droższy, wedle uznania, nie ma się do czego doczepić. Obudowa to wedle uznania.

8 minut temu, presho napisał:

Nie wiem skąd wziąles 4090 w cenie 7900

Co do karty ktorą brać:

1)Gainward GeForce RTX 4090 Phantom GS 24GB

2)Gigabyte RTX 4090 WindForce

3)Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC

7900? Jakiś czas temu tyle kosztowały...

 

Karta najtańsza, no nie da się zmieścić w 15k używając części z wyższej półki. Sama karta w tym momencie to 2/3 ceny całego zestawu. Stąd też radziłem 4080, żeby starczyło na inne podzespoły. No ale są tutaj mądrzejsze głowy - teoretycy, którzy wiedzą swoje. Kultura pracy też wg niektórych jest o kant du*y, bo przecież będzie działać. Na szczęście każdy ma swój rozum i może samemu wybrać co tylko uważa za słuszne. 

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites

Nie jest lepsza, to oczywiste, aczkolwiek budżet podałeś 15k, chcąc się trzymać tej kwoty RTX 4090 zabiera 2/3 budżetu, to gdzie tutaj logika? Zestaw z RTX 4080 zamknie się w 12-13k. Więc to nie jest tak że uparcie twierdzę, że RTX 4090 jest zły, tylko wszystko w konkretnym budżecie. 

Link to post
Share on other sites

Przecież 4090 od Gainwarda jest bardzo spoko. O co wam chodzi? Bierz 4090 bez dwóch zdań - sam popełniłem ten błąd (kupno 4080) i musiałem potem kombinować, na szczęście znalazłem gościa co zamienił sie z dopłatą do 4090. Dobrze że przynajmniej zrezygnowałeś z I9 na rzecz trójwymiarowego Ryszarda :) 

 

Edytowane przez joker5513
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...