Skocz do zawartości

Karta zintegrowana koliduje z kartą dedykowaną


Recommended Posts

Mam bardzo dziwny problem. Dawno nie miałem żadnego laptopa z dwoma kartami graficznymi. Ostatnio kupiłem od kolegi nieco starszy model z takimi podzespołami: MSI GL75 i7-9750H/16GB/256+1TB/Win10X GTX1660Ti 120Hz. W menadżerze urządzeń jak i w menadżerze zadań wykrywa normalnie obie karty graficzne. Ale problem jest właściwie z każdą grą. Niektóre nie włączają się wcale wywalając jakiś błąd dotyczący nieobsługiwanych rozdzielczości, a te które już się włączają działają za przeproszeniem jak gó**o. Mimo stałego fpsu obraz praktycznie co kilka sekund lekko przeskakuje. Widać okropny stuttering - mikro przycinki i spowolnienia wyświetlanego obrazu. Wygląda to tak, że sprawdzając fpsy mam np. stałe 60 po włączeniu vsynca, a obraz paskudnie szarpie, spowalnia i przeskakuje. Nie da się tak grać nawet w takie starocie jak Gothic 3 bo nie jest to płynna rozgrywka. 

Problem całkowicie znika jeśli w menadżerze urządzeń wyłączę zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 630. 

Da się coś z tym zrobić, żeby to działało przyzwoicie bez całkowitego wyłączania integry? Bo szczerze powiedziawszy jeśli jest to normalne i tak ma to właśnie wyglądać, to laptopa czym prędzej wystawiam na sprzedaż i kupuję coś taniego co ma tylko i wyłącznie kartę zintegrowaną. 

 

 

Edytowane przez scisorhands
Link to post
Share on other sites

Moze ma przełącznik mux uszkodzony

Dla mnie problem nie dorowiazania,cokolwiek by to bylo

Sprawdz zteż  zewnetrznym wyświetlaczem

43 minuty temu, scisorhands napisał:

i tak ma to właśnie wyglądać, to laptopa czym prędzej wystawiam na sprzedaż i kupuję coś taniego co ma tylko i wyłącznie kartę zintegrowaną. 

Jeśli nie potrzebujesz do gier to pewnie?

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Spróbuj zainstalować sterowniki Game Ready do grafiki ze strony Nvidii.

Jeśli to nic nie da ustaw Nvidię dla gier jako grafikę:

Ustawienia --> System --> Wyświetlacz --> Ustawienia grafiki --> Przeglądaj --> w oknie eksploratora plików wybierz plik .exe uruchamiający program, aby dodać go to listy --> z listy kliknij plik gry, który dodałeś i Ustawienia --> wybierz Wysoka wydajność (dedykowana grafika)

Tak możesz zrobić z każdym programem jeśli chcesz, aby pracował z dedykowanej grafiki.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Chomik Tomek napisał:

Spróbuj zainstalować sterowniki Game Ready do grafiki ze strony Nvidii.

Jeśli to nic nie da ustaw Nvidię dla gier jako grafikę:

Ustawienia --> System --> Wyświetlacz --> Ustawienia grafiki --> Przeglądaj --> w oknie eksploratora plików wybierz plik .exe uruchamiający program, aby dodać go to listy --> z listy kliknij plik gry, który dodałeś i Ustawienia --> wybierz Wysoka wydajność (dedykowana grafika)

Tak możesz zrobić z każdym programem jeśli chcesz, aby pracował z dedykowanej grafiki.

Dzięki za rady ale dokładnie to o czym pisałeś już robiłem. Niestety w większości gier nadal coś jest nie tak. Nie jest to płynna rozgrywka. Obraz ciągle szarpie, spowalnia, lekko przycina, mimo że fps jest stały :/ 

Link to post
Share on other sites
W dniu 30.10.2023 o 11:14, scisorhands napisał:

Dzięki za rady ale dokładnie to o czym pisałeś już robiłem. Niestety w większości gier nadal coś jest nie tak. Nie jest to płynna rozgrywka. Obraz ciągle szarpie, spowalnia, lekko przycina, mimo że fps jest stały :/ 

Wejdź w menedżer zadań gdy występuje problem, czy GTX 1660 Ti jest wtedy obciążony i na ile %?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Niestety na zewnętrznym monitorze jest to samo. Sprawdzałem też użycie GPU, kiedy problem występuje i wygląda to tak, że niestety zarówno karta zintegrowana jak i dedykowana są obciążane jednocześnie w 50-80%.

 

Jednak z problemem na szczęście udało się uporać. Reinstalowałem system, ale niewiele to dawało dopóki windows update pobierał sterowniki automatycznie. Dopiero jak zainstalowałem windowsa z wyłączonym internetem i od razu zablokowałem auto-update, a następnie ściągnąłem sterowniki prosto ze strony producenta i je po kolei zainstalowałem to w końcu wszystko działa. Mogę już ustawić na sztywno dedykowaną kartę graficzną w danej grze i nareszcie to działa (tzn. Intel HD630 nie jest w ogóle używany przy graniu). Dodam jeszcze, że prawdopodobnie największym problemem był sterownik do karty WiFi. Ten który był pobierany przez windowsa automatycznie był jakiś wadliwy ponieważ w każdej grze online miałem te straszne przycinki i stuttering co było powodwane pingiem, który potrafił skakać co chwila z 33 do 400-500-800. Wtedy też następowały te ściny. Cały czas myślałem, że to była wina karty, a to jednak to. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...