Skocz do zawartości

Problem z pamięcią RAM


Recommended Posts

Siemanko,

Wczoraj po złożeniu komputera, miałem problem z odpaleniem biosu, czerwona i żółta lampka na przemian i zatrzymywało się na żółtym. Upewniłem się, że wszystkie wtyczki wpięte i wyciągnąłem z DIMMB2 kostkę - bios zadziałał.
Po dłuższych kombinacjach wychodzi na to, że RAM ustawiony w gnieździe DIMMB2 nie działa. Jak ustawie w pozostałych slotach pojedynczo i w dwie kości to śmiga. Niestety zalecane sloty to DIMMA2 I DIMMB2, więc w każdej innej opcji wyskakuje informacja o nieoptymalnym ułożeniu.
Obecnie ustawiłem w DIMMA1 DIMMB1, działa, ale nieoptymalnie wg BIosu. System zainstalowany. Póki co nie testowalem pod względem gier.

Co sądzicie o tym? W internecie czytałem, żeby sprawdzić procesor, czy piny nie wygięte itd., ale czy system by się odpalił z niesprawnym prockiem? Na ten moment nie sprawdzałem procka. Jeśli mam przetestować setup - czy mam na jakieś parametry zwracać uwagę? Co byście zrobili na moim miejscu?

Specyfikacja
MSI MAG B760 Tomahawk Wifi DDR5
Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32
I5 13500
RTX 4070
be quiet! Pure Power 12 M 750W
Fortis 5
Lexar NM710 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Ps. Nie da się poprzez profil XMP ustawić większego zegara niż 4800 MHz, ale to chyba że względu na procka. Jedynie, kiedy pojedynczo włożę w DIMMA2 to ustawia się na 6000 MHz.

Ps2. Aktualizowałem BIOS :)

Edytowane przez Hdwg
Info o aktualizacji bios
Link to post
Share on other sites

Często problemy z ramem wynikają z jednego / kilku pogietych pinów. Dalej - upewnij się w manualu do płyty, że prawidłowe banki obsadzasz przy dwóch kościach. Po trzecie - przy jednej działającej kości podmień ją w tym samym banku żeby wykluczyć jednostkowe uszkodzenie tego konkretnego modułu. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...