Skocz do zawartości

Płyta pod I5-13600K DDR5 pcie-5


Recommended Posts

Cześć, składam powoli nowy zestaw

Jaką plytę wybrac pod 13600K?

W sumie chciałem brać msi tomahawk z790, ale ze względu na dużą liczbe negatywnych komentarzy - że od startu nie działa i wysylali na reaklamcje zrezgynowałem z niej

Coś z nich się nada ?

Płyta główna ASUS Prime Z790-P

lub Płyta główna GIGABYTE Z790 Gaming X

lub Płyta główna GIGABYTE Z790 Gaming X AX

lub Płyta główna GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX

Płyta główna ASUS TUF Gaming Z790 Plus WiFi

Czy coś innego ?

Link to post
Share on other sites

A jakie masz wymagania wzg. płyty? Jest jakiś konkretny powód dopłaty do Z790? Dalej idące stwierdzenie - OC 13600k mija się praktycznie z celem, jemu trzeba zapodać UV only, a to bez problemu ogarnie mobo z chipsetem B760/B660 więc po co dopłata do droższego chipsetu? 

Link to post
Share on other sites

Temat jest bardzo ciekawy, bo jak się okazuje to płyty B760/660, obsadzone odblokowanym CPU nadal bez oferują sterowanie napięciem w Biosie. Odwrotna sytuacja, czyli Z790/690 + zablokowany CPU tego nie oferuje, tak samo jak tańszy chipset i zablokowany CPU. 

 

https://www.techpowerup.com/forums/threads/13600k-undervolt-with-b660.304661/

 

TLDR: najstarsze Biosy, wspierające 13. gen nie posiadają mikrokodu blokującego UV. Szukam jeszcze posta dla Asrocka... 

 

Ofc, Biosy wspierające 14. gen już takowy posiadają więc zakup Raptor Refresh wiąże się "obowiązkiem" kupna Z690/790.

Edytowane przez Rebelmind
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

w zasadzie jest obsługa nieco szybszych pamieci i obsługa nieco większej liczby portów, no ale ile zaoszczędze na tym tańszym chipsecie? W sumie jak wymieniam kompa nie częściej niż raz na 5 lat to co będe żałował ile mi to zaoszczędzi? 100zł? 200zł? Gdyby była różnica 50 czy 40% to ma sens rozmowa o kupnie tańszego, ale jeśli bedzie to płyta tylko ciut tańsza to nie wiem nad czym się zastanawiać

10 godzin temu, Rebelmind napisał:

A jakie masz wymagania wzg. płyty? Jest jakiś konkretny powód dopłaty do Z790? Dalej idące stwierdzenie - OC 13600k mija się praktycznie z celem, jemu trzeba zapodać UV only, a to bez problemu ogarnie mobo z chipsetem B760/B660 więc po co dopłata do droższego chipsetu? 

ma być dobra, stabilna, dobra sekcja zasilania, radiatory na m.2, ddr 5, pcie 5.0

tylny panel ma być już obudowany bez durnych zaślepek, eleganckie porty,

Link to post
Share on other sites

ASROCK Z690M PG RIPTID-E/D5 jest dosyć sensowna płytą w formacie micro ATX Z690 z DDR5, kosztującą okolo 650 PLN, z 13-fazową sekcją VRM, radiatorem na m.2 i PCIe 5.0 x16: 

https://www.net-s.pl/produkt/asrock-z690m-pg-riptid-e-d5-hdmi-dp-1334474;20-c-10

 

Kolejna sensowna płyta z podobną specyfikacją kosztuje już 860 PLN (w promocji), jest ATX i zawiera blok wodny dla Cpu już zamontowany :o

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z690-torpedo-ek-x-10229423

 

Następnie na Amazonie masz MSI Z690-A Pro za 950 PLN:
https://www.amazon.pl/dp/B09HK7CG73/

 

Dalej szukać mi się nie chce, bo popularne plyty typu Asus TUF, MSI Tomahawk z DDR5 są już dobrze ponad 1000 PLN. Pod 13600k, którego NIE ZALECAM kręcić, a tylko UV zarzucić Asrock Riptide-E za 650 PLN spokojnie ogarnie. Dopłata do droższego MSI tj ~50% ceny LUB 300 PLN - Twój wybór.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

myślę, że za bardzo skupiasz się na temacie bida edyszyn, jak już wydaję kasę to chcę mieć komputer przyszłościowy bardziej, nie na rok. Stabilny z dobra stabilną dobrze wykonaną płytą. Jak już wydaje tą kase na kompa powiedzmy 5koła czy coś to już mi te kilka stówek nie robi różnicy. Chciałem brac tomahawk z790 gdyż z cashbackiem mozna go miec ponizej 1000, ale dużo komentarzy negatywnych naczytałęm się że fabrycznie ostatnio są zrypane i się nie uruchamiają

Link to post
Share on other sites

Napisałeś jakie masz wymagania. Podałem Ci przykład płyt je spełniających, dokładne ich wyposażenie jak i ceny. Chcesz zapłacić połowę więcej żeby mieć znaczek Asus lub MSI = Twoja sprawa, bo i Twoje pieniądze. Obiektywnie patrząc droższe płyty nie mają niczego, co wg mnie mogło by uzasadnić aż tak wysoką procentowo dopłatę.

 

Żeby w tym Asrocku była słaba LUB goła sekcja to nazwałbym ją budżetową. Gdyby miała 2 banki pamięci only oraz goły port m.2 (~bez radiatora) to nazwałbym ją budżetową. Gdyby nie miała PCIe 5.0 (bo są takie płyty) lub była tylko pod DDR4 -> nazwałbym ją budżetową. Tyle że ten Riptide to wszystko ma...

10 godzin temu, nitrous napisał:

tylny panel ma być już obudowany bez durnych zaślepek, eleganckie porty,

Tj jedyny aspekt, gdzie ta płyta jest budżetowa. Z resztą - mam wrażenie, że Ty już podjąłeś decyzję ile chcesz wydać i tylko szukasz potwierdzenia. Tyle że w takim przypadku szukasz najlepszej płyty w okolicach ~1000 PLN -> brałbym wtedy MSI Pro Z690-A. Miałem tą płytę u siebie przez pół roku, bez problemu ogarniała kręconego 12900k. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Powiedzmy że zatrzymajmy się na limicie ok 1300zł 

W tym segmencie co mamy ciekawego ?

GIGABYTE Z790 Gaming X

GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX

MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi

ASUS TUF Gaming Z790 Plus WiFi

 

chyba nic innego nie znajdziemy ciekawego, a w sumie czy do droższych modeli jest sens doplacać to wątpię.

W sumie to zależy mi na dużej ilości złącz, stabilnej sekcji zasilania, dobrym chłodzeniu. DDR5, pcie-5, fajnie byłoby gdyby bylo m.2 5.0

Edytowane przez nitrous
Link to post
Share on other sites

No właśnie widziałęm, że jest extra cena na niego. Spadła ostatnio cena, a jak weźmiesz z zestawem i5-13600 to jeszcze doatkowy rabat 50zł

Ten sklep jest legitny ?

W sumie w sklepie MSI z kodem STOLAT można kupic tomahawka za 

OgółemPLN 1 121,15 zł

także zastanawiam się między tymi dwoma płytami

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.11.2023 o 09:46, nitrous napisał:

jak oceniasz asusy? tomahawk trochę się obawiam ze względu na dużą ilość opinii, że nie działają od startu i trzeba reklamować, zawsze miałem MSI i mi odpowiadały ze względu na bios i jakość wykonania

 

Przestań czytać komentarze, wziąłem dla syna z790 tomahawk wraz z 14600k i wszystko śmiga jak należy, BIOS zaktualizowany bez żadnych problemów. Cash back cofnięty wiec i cena wyszła  dobra za tą płytę. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.10.2023 o 22:21, nitrous napisał:

Cześć, składam powoli nowy zestaw

Jaką plytę wybrac pod 13600K?

W sumie chciałem brać msi tomahawk z790, ale ze względu na dużą liczbe negatywnych komentarzy - że od startu nie działa i wysylali na reaklamcje zrezgynowałem z niej

Coś z nich się nada ?

Płyta główna ASUS Prime Z790-P

lub Płyta główna GIGABYTE Z790 Gaming X

lub Płyta główna GIGABYTE Z790 Gaming X AX

lub Płyta główna GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX

Płyta główna ASUS TUF Gaming Z790 Plus WiFi

Czy coś innego ?

Cześć. Niedawno zalożyłem temat z takim samym pytaniem: 


Przez dłuższy czas przeglądałem różne modele płyt głównych i według mnie najsensowniejszym wyborem jest Asus prime z790-a, posiada wszystkie najważniejsze elementy, złącza i ma mocną sekcję zasilania 16 faz. Mi głównie zależało żeby mobas miał zlącze pcie x4. Gdybym nie kierował się tymi wytycznymi to wybór padłby na którąś z płyt od gigabyte aorus elite. Zanim cokolwiek wybierzesz przejrzyj recenzje modeli, które Cię interesują i wybierz coś dla siebie. 
 

A tutaj test płyty Asus Prime-a zrobiony przez Liptona:

 

W dniu 22.01.2024 o 22:45, nitrous napisał:

jakie chłodzenie polecacie do 14600k? 

Fortis wystarczy? 

Czy wchodzić w AIO?

Czy thermalright phantom spirit lub peerless assasin są ok?

Nie ma sensu kupować 14600k jest to seria refresh ale z większym zapotrzebowaniem na prąd i bardziej się grzeją niż 13600kf. Jeśli masz kartę graficzną to rozglądaj się za wersją z dopiskiem F, wydajność taka sama ale cena niższa. 

Miedzy 13600kf a 14600kf różnica wydajności jest bardzo niewielka. Ja będę brał 13600kf i zrobię na nim UV, chłodzony będzie Fera 5.

Edytowane przez virus4455
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...