Skocz do zawartości

Płyta główna pod 7800x3d - sensowanie i jakoś niezbyt drogo :)


Recommended Posts

Dzień dobry.

Wymiana karty graficznej nie obyła się bez problemów.
Jak się okazało - zasilacz nie dał rady i musiałem od razu zmieniać i jedno i drugie, ale opłaciło się - przyrost mocy (fps'ów) jest całkiem znaczny.

Teraz, idąc "za ciosem" myślę aby zmienić resztę - czyli płytę główną, procek i ram.
O ile na procesor już się raczej zdecydowałem - pójdę w kierunku AMD 7800x3d (tak mi doradzono i to chyba najlepszy kompromis a przyrost mocy względem 9900k powinen być odczuwalny) o tyle nie mam pojęcia jaką płytę głowną (i ram) dokupić.
Wiem, że jest kilka.... rodzaji płyt - B650, B650E, X670, X670E ale nie wiem czym one się właściwie róznią.
Nie wiem też z czego wynika różnica w cenie sięgająca od paru set złotych nawet do 4 tysięcy.

Czy moglibyście doradzić co warto rozważyć?
No i czemu akurat ta?

Obudowę mam dużą, więc powinno wejść bez problemu wszystko :)
Nie wiem jak to technologicznie wygląda ale dużą zaletą były sloty na dysk nvme.
Mam w tej chwili 2 szt. z czego jedna działa "na pół gwizkda" z racji ograniczeń technologicznych - nie wiem czy jest tak dalej czy coś się zmieniło.

"Światełka" uważam za plus ale nie konieczność.
Plusem będzie też duża ilość porów USB bo mam sporo tego cholerstwa...
Wifi jest mi zbędne - i tak mam router.

Budżet - nie wiem, coś sensownego...
Da radę coś do 2000 zł znaleźć?
 

Link to post
Share on other sites

Nie ma kompletnie sensu przepłacanie X670/E moim zdaniem, dobra B650/E bez problemu ogarnie 7800X3D. 

 

 

 

Asrock B650 PG lightning ma wszystko czego potrzeba, kosztuje poniżej 900 PLN. 

 

Alternatywnie jeśli byś znalazł Gigabyte B650m Aorus Pro AX (https://www.gigabyte.com/Motherboard/B650M-AORUS-PRO-AX-rev-10-11#kf) to tj kozak totalny. 

 

Link to post
Share on other sites

Bierz ASRock Steel Legend albo b650e albo x670e, kwestia tak naprawdę ile tych łącz potrzebujesz i miejsc na ssd:

https://www.x-kom.pl/porownanie/1062400,1079829

 

Obie mają sekcje zasilania pod 7950x nawet, pcie gen 5 pod GPU plus 1 SSD. Plus minimum 2x SSD gen4

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Bierz ASRock Steel Legend albo b650e albo x670e, kwestia tak naprawdę ile tych łącz potrzebujesz i miejsc na ssd:

https://www.x-kom.pl/porownanie/1062400,1079829

 

Obie mają sekcje zasilania pod 7950x nawet, pcie gen 5 pod GPU plus 1 SSD. Plus minimum 2x SSD gen4

Dzięki. 

Wrzuciłem do porównania i jak tak patrzę to B650 może mieć dwa "minusy". 

Z tego co widzę obsłuży ona tylko 2 dyski Sata... 

Ja mam w tej chwili 3 Hdd 3.5" i przynajmniej 1 SSD 2.5" więc już bym wykorzystał cały zapas na X670e... Chyba że coś źle rozumiem. 

 

Druga rzecz to ilość USB z tyłu. 

Teraz mam zajęte 9 szt. z tyłu i jeszcze z dwa w monitorze + 1 szt. na górze obudowy więc im więcej tym lepiej. 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

No to niestety musisz uderzać w X670E, i to do tego te droższe :/

 

Przy czym chociaż nie wiem o jakich pojemnościach mowa, ale m.2 nawet po SATA są już względnie tanie (nawet za większe pojemności) więc może i tu pora na update? 

Godzinę temu, gustine napisał:

kupiłem msi tomahawk X670E, wyszlo trochę ponad 1100 zł

Tomahawk to 1400 PLN w tej chwili. 

Link to post
Share on other sites
No to niestety musisz uderzać w X670E, i to do tego te droższe
 
Przy czym chociaż nie wiem o jakich pojemnościach mowa, ale m.2 nawet po SATA są już względnie tanie (nawet za większe pojemności) więc może i tu pora na update? 
Tomahawk to 1400 PLN w tej chwili. 
Z cashback i kuponem od msi na 100 zł wyjdzie ok 1200.

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Dobra, zrobiłem małe "sprzątanie" z dyskami.
Jednego Seagate 20xx wyjąłem, bo świecił już na czerwono (tak od 2 lat) i będzie najwyżej robił jako 3 backup.
SSD Sate też odpiąłem, bo on miał 250 GB i trzymałem na nim w zasadzie tylko "pliki tymczasowe" więc szkoda zachodu.

Sytuacja więc wygląda tak:
Dysk 0 to Samsung 970 Pro na m2 więc to zostanie - trzymam tu system i programy.
Dysk 1 to Kioxia Exceria G2 - co na niej trzymać to widać :D
Dyski 2,3 i 4 to typowe HDD po 3TB.
Na jednym trzymam zdjęcia, na drugim jakieś multimedia a trzeci to typowy backup.
5 to Crucial MX500 2TB - dysk dokpiony specjalnie na gry.

Jeśli dobrze liczę - musiałbym się pozbyć jednego, żeby te z 4 portami sata wystarczyły?
No i dalej nie wiem -czy dysk nvme w porcie 2 będzie działał z pełną prędkością czy będzie obcięty tak jak teraz?





image.thumb.png.c7f499e75d42e72a2d0a8e66209efca7.png

Dobra, zrobiłem chyba najlepsze co można zrobić... tabelkę :D:D:D

Dwa odpadają - jeden ze względu na ilość dysków SATA, drugi ze względu na cenę.
Najbliżej mi chyba to MSI Tomahawk.
Fakt, ma jeden slot m.2 mniej ale za to obsłuży 6 sata co w tym segmencie cenowym i tak wypada najlepiej.
Do tego 36 miesięcy gwarancji - tu AsRock niestety łapie duży minus.
No i cena.
W zasadzie wychodzi najtaniej...

Cały czas się zastanawiam - czy warto dopłącać do X670, czy w praktyce mi to coś daje?
Jest bardziej przyszłościowy, tylko - co mi to daje :D ?
To prawie 50% więcej a z tego co czytam - wzrost wydajności chyba żaden na chwilę obecną.
W przyszłości (za te 3 lata jak liczę) gdy będę musiał zmieniać kartę graf czy coś to rynek i tak się zmieni na tyle że to może być już "relikt przeszłości".

Co myślicie?
Może nie wziąłem czegoś pod uwagę?

(tak, wiem, tabelka zrobiona jak przez przedszkolaka).



image.thumb.png.2b487d5bcddceea7b440ce6e09fc406a.png
  

W dniu 16.10.2023 o 16:18, Rebelmind napisał:

No to niestety musisz uderzać w X670E, i to do tego te droższe :/

 

Przy czym chociaż nie wiem o jakich pojemnościach mowa, ale m.2 nawet po SATA są już względnie tanie (nawet za większe pojemności) więc może i tu pora na update? 

Tomahawk to 1400 PLN w tej chwili. 

No ja mam teraz te Hdd 3TB.

Nie wiem ile kosztują ssd o takiej pojemności. 

Link to post
Share on other sites

Nie, 3x3tb :)

19 minut temu, mlekolak napisał:

No i? 

Mam losować czy jak? 

Już ten link widziałem nie raz. 

48 minut temu, Rebelmind napisał:

Nie - 3x3TB

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, mini21 napisał:

No i? 

Mam losować czy jak? 

Już ten link widziałem nie raz. 

No mniej więcej ;) 

 

Szukasz konkretnych parametrów, wyflirtuj sobie w excelu i masz odpowiedź. Wszystkie odpowiedzi już uzyskałeś, nikt za Ciebie nie wybierze konkretnego modelu. Nie wiem czego dokładnie oczekujesz. 

Link to post
Share on other sites

Tak by było najlepiej :D 

Zdarza się że przy konkretnych oczekiwaniach jest ten jeden model który będzie idealny... 

Jak widać nie tym razem. 

Budżet dałem ze sporym "zapasem" żeby mieć w czym wybierać a tu... zawsze jakieś kompromisy :)

Edytowane przez mini21
Link to post
Share on other sites

Do tego procesora AMD 7800X3D każda płyta się nada, wymyśliłeś sobie wersję chipsetu E bo tak, na zaś, no i ok, weź jak musisz. Ale to że jakieś złącza SATA i inne kwestie są w specyfikacji, dokładnie w tym linku co podesłałem wystarczy sobie porównać i wybrać płytę wedle budżetu. Widzę, że MSI nie, bo nie, to weź Asusa, Gigabyte itp, większość i tak ma podobną ilość złącz bo limit to chipset. Jak problemem jest liczba złącz sata to sobie kup kontroler pod PCI-e i po sprawie. No serio, nie wiem gdzie jest problem.

 

PS. Na X670E od MSI masz cacheback, więc da się za 1100-1200 wyrwać z tego co patrzę.

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie odświeżyć jeszcze i zadać pytanko... 

 

W sumie nie pomyślałem o to zapytać bo byłem świecie przekonany że ten problem nie będzie istniał ale... 

Czy Dark Rock Pro 4 starczy do chłodzenia 7800x3d? 

Bo czytam że są z tym jakieś problemy i ten cooler może nie wystarczyć. 

Tylko co wtedy? 

Aio? 

Nie znam się na tym i po przeczytaniu o przeciekających AIO jakoś omijam ten temat ale ktoś mi zwrócił uwagę że ten procek mocno się grzeje i DRP4 nie wystarczy... 

Link to post
Share on other sites
W dniu 18.10.2023 o 15:32, mini21 napisał:

Cały czas się zastanawiam - czy warto dopłącać do X670, czy w praktyce mi to coś daje?
Jest bardziej przyszłościowy, tylko - co mi to daje :D ?
To prawie 50% więcej a z tego co czytam - wzrost wydajności chyba żaden na chwilę obecną.
W przyszłości (za te 3 lata jak liczę) gdy będę musiał zmieniać kartę graf czy coś to rynek i tak się zmieni na tyle że to może być już "relikt przeszłości".

Też właśnie stoję przed decyzją: Tomahawk b650 za 900 zł, czy x670e za 1100 :( i weź tu zdecyduj, czy warto kupować przyszłościowo, czy za kilka lat i tak będzie mocno przestarzała

Link to post
Share on other sites

Mi to wyszło tak... 

B650 w morele dziś kupiłem za 962 zł - cashback to jakieś 870 zł. 

X670 to 1429 zł na ms - 150 zł jakiś bon - cashback 135 zł daje 1144 zł jak dobrze liczę... 

Wychodzi ponad 250 zł różnicy czyli 1/4 ceny b650... 

 

Z ramem ktoś mi w głowie natrul że te Lexary to NoName i że nie warto a już zamówiłem

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

No właśnie ma podstawie testu z tej strony się na nie zdecydowałem. 

 

Problem w tym że nie widziałem o problemach z kośćmi 3 i 4 gdybym chciał dokupić do 64 GB. 

Teraz myślę żeby je zwrócić i kupić od razu 64 GB - w innym wypadku gdybym jednak stwierdził że 32gb to za mało - musiałbym bym sprzedać Aresy i kupić nowe od razu 64gb a wiadomo że wówczas będę stratny. 

 

Gdyby mieli wersję 2x32 GB to bym się nawet nie zastanawiał - dużo tańsze a są też na liście. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...