Skocz do zawartości

Intel i9 13900kf - Skoki temperatury


Recommended Posts

Witam

Przydarzyła mi się wczoraj dziwna sytuacja. Temperatura procesora w spoczynku zaczęła skakać. Najpierw z 38 stopni do około 50 a po chwili nawet 65. Gdy odpaliłem grę Hogwart Legacy procek podskoczył do 100% i około 85 stopni, wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca, komputer został złożony dwa miesiące temu.

Płyta główna Gigabyte  z790 gaming x ax
Procesor i9 13900kf
Karta Rtx Gigabyte 4070
Chłodzenie Endorfy Navis F360
Zasilacz Endorfy Supremo FM5 1000W 80+ Gold

W tym momencie jak piszę posta to temperatur potrafi podskoczyć nagle o 10-15 stopni. Zauważyłem, ze strasznie skacze mi również napięcie procesora, z 0.8V do 1.4V
Zastawiam się czy skakanie napięcia tak wpływa na temperaturę procesowa i czy może do być wina zasilacza lub płyty? W biosie niczego nie ustawiałem, posiadam najnowszą wersję F8.

Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi i rady.
Pozdrawiam :D

Link to post
Share on other sites

Skoki temperatury moga być związane z "Endorfinami" a raczej ich wydajnością i możliwymi problemami z pompa, to w końcu urządzenie elektryczne składane przez przez ludzi. 

Ty masz wyjątkowo ciepły procesor a twoje Aio nie należy do najlepszych.

Co do tego jak zachowuje się procesor , to mi wygląda na typowe , mam i5 13600 na PRO Z790-A  od Msi i przez kilka miesięcy miałem takie jakieś dziwne zachowania, dopiero po ostatnim update biosu, napięcia się ustatkowaly, uprzednio potrafiło nawet pokazać 1.37v teraz nawet przy CB23 nie przekracza 1.3v.

 

 

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, Etranger napisał:

Skoki temperatury moga być związane z "Endorfinami" a raczej ich wydajnością i możliwymi problemami z pompa, to w końcu urządzenie elektryczne składane przez przez ludzi. 

Ty masz wyjątkowo ciepły procesor a twoje Aio nie należy do najlepszych.

Co do tego jak zachowuje się procesor , to mi wygląda na typowe , mam i5 13600 na PRO Z790-A  od Msi i przez kilka miesięcy miałem takie jakieś dziwne zachowania, dopiero po ostatnim update biosu, napięcia się ustatkowaly, uprzednio potrafiło nawet pokazać 1.37v teraz nawet przy CB23 nie przekracza 1.3v.

 

 

Rozumiem, a czy teraz jak jesteś na pulpicie i nie masz nic odpalone to napicie jest stale? Cały czas masz około 1.3? Czy jak ja 0.7V ?

Link to post
Share on other sites

Kup se Intela 13900k i 4070 i miej 85 stopni na CPU z aio 360:) Zrób undervolting lub jeśli Cię to przerasta to ustaw power limit na 125w jak to komp do gier.

 

Skoki napięcia jak np coś w tle się dzieje (np windows update ITP) są normalne. Płyty dodatkowo na Intelu dają za duże napięcia i przez to są wysokie temperatury

Link to post
Share on other sites

Jadra sobie skaczą do 6.3%, co powoduje skok ogólny taktowania procesora natomiast napięcia od 0.87 do 1.26 w zależności od tego ile % Cpu pokazuje licznik.

Trzeba ci tez wiedzieć ze system nie potrafi zarządzać procesorami tego typu, w teorii miało być tak ze mało wymagające zadania powinny korzystać z rdzeni oszczędnych a reszta powinna być zaparkowana, a tak nie jest a ja tylko pisze tego posta a na drugim ekranie idzie mi jakiś audiobook.

Oczywiście temperatury nie przekraczają 31 stopni przy temperaturze powietrza na poziomie 21 stopni, ale zmieniłem Aio na 360.

 

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Etranger napisał:

w teorii miało być tak ze mało wymagające zadania powinny korzystać z rdzeni oszczędnych a reszta powinna być zaparkowana

Za duzo łykasz marketingu a skoki temp są normalne w cpu

3 godziny temu, Pirlos napisał:

grę Hogwart Legacy procek podskoczył do 100%

w czasie lądowania levelu?

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, janek20 napisał:

Za duzo łykasz marketingu

A wiesz ze jesteś passive aggressive? 

To się jeszcze na pewnym etapie da leczyć.

Napisałem wyraźnie ze założenie tej technologii było takie a nie inne, a ze wyszedł z tego babol to inna sprawa, ale może tez wyszło według ich założeń, bo gdyby mieli te wszystkie rdzenie wydajne upchać w takim i5 13600 a nie daj boże 13900 to można by było podłączyć to do węzła CO.

Inna sprawa ze kupiłem te platformę ze względu właśnie na marketing, ale to moja prywatna sprawa i moje pieniądze a najważniejsze ze jestem z tego zadowolony, miala być fajna zabawka i jest.

Poza tym prezentacje AMD absolutnie do mnie nie przemawiają.

Intel to technokraci a to mi pasuje.

 

 

Link to post
Share on other sites

@Etranger

Janek to nasz forumowy trollik taki, pisze krótkie odpowiedzi przeważnie bez uzasadnienia. Nie zwracaj uwagi na zaczepki. Ma swój ograniczony pogląd na pc i nic nie poradzisz. Jak np Radeony to zło, Intel to super CPU i nie mozna złego słowa powiedzieć

Link to post
Share on other sites

Panowie na spokojnie, nie po to jest ten post żeby się kłócić. Podsumowując i9 13th generacji utrzymuję wyższą temperaturę i skoki są normalne, jeżeli chciałbym coś z tym zrobić to zmiana chłodzenia procka, tak? W takim razie jakie polecacie? Są jakieś modele, która na prawdę się wyróżniają i widać różnicę w temperaturze? 
Zrobiłem sobie stress test CPU i temperatura średnia była 85 stopni, wiec chyba jest wszystko ok. 
Jedynie co mnie teraz trochę zaniepokoiło to dźwięk, który się wydobywał z komputera, były to takie trochę trzaski/zgrzytanie, ciężko mi to określić. Czy mogą to być cewki na płycie głównej? Co prawda nie jest to dźwięk piszczenia jak widziałem na innych filmikach. Czy jest to normalne, że przy 100% użyciu procka słychać jak pracuje a ja jestem po prostu przewrażliwiony żeby komputer poprawnie chodził ? 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Pirlos napisał:

 W takim razie jakie polecacie? 

Arctic 420 i pompe na max co oczywiście spowoduje ze wentylatory na chłodnicy beda chodziły na max ale to 140mm a po drugie to nie jest NF-A14 iPPC-3000 wiec nie beda startować Migi, a mogą bo miałem takie dwa na Arctic 280 :)

Oprócz tego Alphacool Eisbaer Aurora 420 i CORSAIR iCUE Link H170i ale to już zdecydowanie inna polka cenowa, arctic 420 można wyrwać za 119 euro a pozostałe to odpowiednio 220 i 300 euro. I w zasadzie na tym się kończy zabawa, większość AIO jakie sa dostępne sa na rynku opracowana była wtedy kiedy I7 6950x to było najgorętsze co można było mieć, miało 140W ale nawet po podkręceniu nie dawało nawet polowy tego ciepła co i5 13600, wiem bo jeszcze kilka miesięcy temu miałem to i7 z najtańszym AIO 240.

Można jeszcze iść w custom, ale tu już ci nie pomogę, głownie chodzi o pompe i wymiennik ciepła, chłodnica jest na drugim miejscu, jeśli wymiennik nie będzie potrafił odbierać odpowiedniej ilości ciepła od IHS to nawet chłodnica od Kamaza nie pomoże.

Zapomniałem jeszcze o DeepCool  LT720 według testów jest porównywalny z poprzednimi i kosztuje tez przyzwoite 130euro.

Idąc dalej, jeśli stresstest dal ci 85 stopni na standardowych ustawieniach to nie szukałbym dziury w całym, jest bardzo dobrze, pod warunkiem ze nie robiłeś go w chłodni i miales temperature powietrza przynajmniej 20 stopni.

Co do odgłosów to ci nie pomogę, spróbuj to nagrać, zajrzyj tez na forum MSI.

 

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites

Jak to jest komp do gier to ten navis 360 powinien starczyć. Możliwe że płyta daje za duże napięcia.

Już pisałem albo robisz UV albo ustawiasz limity mocy bo domyślnie są powylaczene. Jak nie UV to ustaw power limity pl1 125w pl2 200w i w grach nie będzie roznicy

Link to post
Share on other sites

Jeśli coil whine występuje tylko podczas stress testów to olej sprawę no chyba ze cię to boli jakoś strasznie wtedy kup sobie UPS, jakiegoś małego, tu nie chodzi o zapas energii w razie braku tejże a o stabilizowanie napięcia i produkowanie ładnej sinusoidy która to dotrze potem do twojego zasilacza.

Wedle opinii sporej grupy użytkowników posiadających takie efekty, rozwiązanie z UPS działa dobrze.

Oczywiście istnieje jeszcze możliwość ze to któryś z twoich wentylatorów jest do bani, wtedy wiadomo, paluch w śmigło po kolei każdemu i sprawdzasz czy F/X ustępują.

W ostateczności pompa w AIO może być tez do bani, wtedy spróbuj regulować prędkość pompy i postaraj się usłyszeć czy dźwięk się zmienia.

 

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Etranger napisał:

Jeśli coil whine występuje tylko podczas stress testów to olej sprawę no chyba ze cię to boli jakoś strasznie wtedy kup sobie UPS, jakiegoś małego, tu nie chodzi o zapas energii w razie braku tejże a o stabilizowanie napięcia i produkowanie ładnej sinusoidy która to dotrze potem do twojego zasilacza.

Wedle opinii sporej grupy użytkowników posiadających takie efekty, rozwiązanie z UPS działa dobrze.

Oczywiście istnieje jeszcze możliwość ze to któryś z twoich wentylatorów jest do bani, wtedy wiadomo, paluch w śmigło po kolei każdemu i sprawdzasz czy F/X ustępują.

W ostateczności pompa w AIO może być tez do bani, wtedy spróbuj regulować prędkość pompy i postaraj się usłyszeć czy dźwięk się zmienia.

 

Wszystkie wentylatory sprawdzałem i są okej, tak samo jak AIO. Zastanawiam się czy to może nie wina zasilacza, ponieważ podczas grania gdy karta wchodzi na większę zużycie też coś słychać podobnego do coil whine. Zastawiam się nad wyciągnięciem zasilacza i sprawdzenia czy wszystko jest z nim okej albo mam takiego pecha, ze cewki piszczą na płycie i w karcie. Może po prostu oddam na gwarancji podzespoły żeby sprawdzili czy wszystko jest okej.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Pirlos napisał:

Wszystkie wentylatory sprawdzałem i są okej, tak samo jak AIO. Zastanawiam się czy to może nie wina zasilacza, ponieważ podczas grania gdy karta wchodzi na większę zużycie też coś słychać podobnego do coil whine. Zastawiam się nad wyciągnięciem zasilacza i sprawdzenia czy wszystko jest z nim okej albo mam takiego pecha, ze cewki piszczą na płycie i w karcie. Może po prostu oddam na gwarancji podzespoły żeby sprawdzili czy wszystko jest okej.

Możesz , możesz, jeśli gwarancja obejmuje takie rzeczy to czemu nie.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Ja polecam komputer do wora foliowego szczelnie i na balkon. Poza 13900k, jak i każdego innego nowego intela trzeba potraktować UV dla przyzwoitości temperatur. 

No właśnie nie bardzo mój I5 13600 na płycie jak  na liście z nowym ostatnim poprawionym biosem stal się chłodniejszy zdecydowanie.

Bios na "stokach" za wyjątkiem mnożników, dla P x55 i E x40, oczywiście w miedzy czasie zmieniłem chłodzenie z 280 na 360 ale bios załadowany był jeszcze wcześniej.

Tak ze teraz w pokoju mam jakieś 22 stopnie a temperatury nie przekraczają 31 stopni, podczas grania dobijają do 50, w testach syntetycznych 83. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...