Skocz do zawartości

Pomoc w sieci na Asus RT-AX86U Pro


Recommended Posts

Witajcie, jestem laikiem i potrzebuję rady osób dobrych w temacie.
W skrócie....Mieszkam w bloku z ponad 150 mieszkaniami z przyzwoitym netem wliczonym w czuuynsz.
Problem polega jednak na tym, ze jest to siec otwarta, czyli niesie za sobą ryzyko zachowania prywatnosci czy niemoznosc konfigracji urzadzen, ktore wymagaja hasla wifi do konfiguracji (odkurzacz-robot, kamerka itp.
Zainwestowalem w ruter Asus RT-AX86U Pro aby utworzyc wlasna siec wifi. W tym celu wykupilem statyczne IP i skonfigurowalem klienta vpn dla TorGuard. Niestety nie jestem zadowolony z szybkosci tego uslugodawcy, z oryginalnego Download
 ok 250Mbps otrzymuje po vpn czesto grubo ponizej 100Mbps majac problem z ogladaniem filmow 4K a czasami nawet FullHD.
Czy moglibyscie polecic innych dostawcow vpn, ktorych moglbym wykorzystac do powyzszego rutera?
Czy konieczne jest wykupienie statycznego IP?

Pozdrawiam serdecznie

Link to post
Share on other sites

Trochę nie rozumiem, czyli że cały blok używa tego samego WiFi? Coś w stylu HotSpota?

Jak wpinasz tego Asusa? Po co VPN? W czym ma to pomóc?

 

W "normalnym" świecie jak dostawca podpina swój router to po prostu wywalasz wszystkie usługi, robisz bridge i wpinasz swój router i tam sobie wszystko konfigurujesz.

 

Jak chcesz używać zewnętrznego dostawcę VPN to będziesz miał beznadziejny transfer, a i tak kwestia bezpieczeństwa jest mocno dyskusyjna.

Na tym Asus ustaw sobie szyfrowany DNS over TLS (DoT) - masz kilka opcji domyślnych do wyboru w panelu, włącz domyślny firewall i w nim włącz wszystkie funkcje. W skrócie, odetnij się od źródłowej sieci, ma być ona tylko nośnikiem danych.

 

Statyczny IP nie jest potrzebny jeżeli nie chcesz korzystać z urządzeń w sieci z zewnątrz.

 

Popraw mnie gdzie jest luka w mojej logice. 

Link to post
Share on other sites

Hej @mlekolak, dzieki za pomoc.... sprobuje jasniej. W calym budynku jest net o jednej nazwie i wydaje mi sie ze w kazdym mieszkaniu sa tak jakby Hot Spoty (zobacz zdjecie). One sieją po wifi i polaczone sa tez z gniazdkami od netu w salonie i sypialni. Wifi jest otwarte. Gdy jakims programikiem zrobilem podglad sieci to zobaczylem kilkaset telewizorow, konsoli itp, to chyba nie jest normalne. 

Podlaczylem sie wiec Asusem w miejsce gdzie sygnal idzie do gniazdka RJ45 i tak uzywam. 

Sposoby, ktore opisujesz to dla mnie czarna magia (sorki). Czy skonfigurowanie rutera pod ExpressVPN lub NordVPN pomogloby mi?IMG_1987.thumb.jpeg.9bacc301568f15a87a579484c4bca9d2.jpeg

Link to post
Share on other sites

Pierwszy raz coś takiego widzę szczerze mówiąc. 

 

57 minut temu, p3t3rrr napisał:

Gdy jakims programikiem zrobilem podglad sieci to zobaczylem kilkaset telewizorow, konsoli itp, to chyba nie jest normalne.

No dziwna sprawa. W sensie nie widzę w tym logiki za bardzo. To jakiś akademik? :D

 

58 minut temu, p3t3rrr napisał:

Podlaczylem sie wiec Asusem w miejsce gdzie sygnal idzie do gniazdka RJ45 i tak uzywam. 

No i super, w tym momencie, jeżeli ustawiłeś Asusa w trybie 'Wireless router mode' (czyli domyślnie) odizolowałeś się od reszty sieci. Wszystko jest ok.

 

59 minut temu, p3t3rrr napisał:

Czy skonfigurowanie rutera pod ExpressVPN lub NordVPN pomogloby mi?

Nie, mylisz pojęcia. Ogólnie tak działa internet, że masz sieć w sieci, czyli miliony takich właśnie sieci LAN połączonych ze sobą. To co zrobił operator to wrzucił wszystkich w jedną sieć LAN, co jest bez sensu. Nie potrzebujesz żadnego płatnego VPNa bo:

a) prędkości będą żenująco słabe

b) to nie do końca jest tak, że taki VPN jest bezpieczny, a na pewno nie w takiej kwocie - po prostu sprzedajesz swoje dane innej organizacji ;) 

 

Godzinę temu, p3t3rrr napisał:

Sposoby, ktore opisujesz to dla mnie czarna magia (sorki)

Mam bardzo podobny router, mogę pomóc.

 

To co Ty chcesz osiągnąć, to odciąć się od sieci LAN (tej lokatorskiej) i tylko wykorzystać ich sieć do przesyłania danych. Jak teraz podepniesz się pod Asusa i sprawdzisz tym programem urządzenia powinieneś zobaczyć tylko swoje.

 

Jeżeli chcesz bardziej zadbać o bezpieczeństwo to proponuję włączyć te funkcje które napisałem wyżej. I tak wszystko powinno być szyfrowane więc nawet jeżeli ktoś będzie chciał coś podglądać to nic z tego nie odczyta.

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, mlekolak napisał:

Pierwszy raz coś takiego widzę szczerze mówiąc. 

 

No dziwna sprawa. W sensie nie widzę w tym logiki za bardzo. To jakiś akademik? :D

 

To 18-pietrowy wiezowiec zamieszkaly w 90% przez 20-30 latkow obok ktorego w bliskiej odleglosci faktycznie stoi Dom Studencki ;-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...