Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie komputera, długo się włącza, gry się wywalają


Recommended Posts

Hej

Dwa tygodnie temu sam sobie złożyłem sobie komputer.

Komputer ogólnie działa, natomiast:

 

Objaw 1:

Jeśli próbuje zagrać w niektóre gry, to gra się wysypuje.

Taki Red Dead Redemption II, albo Cyberpunk 2077 działają bardzo dobrze.

Natomiast Wiedźmin 3 wywala się jakieś 5-10 minut po opaleniu,

Kingdome Come deliverance wywala się tak samo jak wiedźmin jakieś 5-10 minut po odpaleniu.

We wszystkie gry gram w 4k na ultra.

 

Objaw 2:

Podczas przeglądania internetu zauważyłem jakieś artefakty na monitorze,

początkowo myślałem, że może to wina kabla, ale zaraz potem,

ten sam artefakt pojawił się na drugim monitorze (mam dwa takie same)

- Taka sytuacja pojawiła się przez te 2 tygodnie 2 razy, te artefakty wyglądały,

jak takie szare paski na monitorze w jego górnej części i trwało to może jakaś sekundę

 

Objaw 3:

Czasami komputer włącza się przez ponad minute

Włączam komputer, zaczynają się świecić ledy rgb i kręcić

wentylatory i tak w tym stanie komputer sobie wisi przez minute

w tym czasie na płycie głównej świeca się diody debug od cpu i dram

po tej minucie słychać, że komp sam się resetuje i potem włącza się normalnie

Taka sytuacja zdarzyła się już 4 razy.

 

Moje podzespoły:

 

Procesor: AMD Ryzen 9 7900X3D

Karta graficzna: Sapphire Nitro+ Radeon RX 7900 XTX Vapor-X

Pamięci ram: Corsair 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Vengeance RGB AMD EXPO

Płyta główna: ASRock B650E STEEL LEGEND WIFI

Zasilacz: Endorfy Supremo FM5 Gold 850W

Dysk: WD SN850X 1TB

Obudowa: Montech SKY TWO White

Chłodzenie: wodne Cooler Master MasterLiquid 360L Core

 

Co już robiłem:

-Zaktualizowałem bios

-Sprawdziłem, czy wszystkie kable są na pewno dobrze wpięte

-Testowałem komputer programami:

  • Cinebench
  • AIDA64
  • prime95

Wszystkie testy przebiegły pomyślnie, temperatura na CPU nie przekroczyła

80 stopni (monitorowałem programem HWInfo)

 

Dodatkowo, na samym początku po złożeniu kompa ustawiłem

na ramach expo, a na procesorze pbo, żeby wykorzystać cały potencjał platformy.

 

Z czego może wynikać takie dziwne zachowanie komputera? bo szczerze ja już nie mam pomysłu.

 

Edytowane przez Karoiex
Link to post
Share on other sites
  • Karoiex zmienił tytuł na Dziwne zachowanie komputera, długo się włącza, gry się wywalają

Masz program oct .Przyjrzyj sie ram i cpu.Gre odpal w 1080P sprawdajc cpu i ram

Na początek bym obniżył ram na 5600 cl40

19 minut temu, Karoiex napisał:

Karta graficzna: Sapphire Nitro+ Radeon RX 7900 XTX Vapor-X

Drugie co co radeon.Jeden e stanów moze byc niestabilny ,tam z koleji możesz przez vsr odpdlic 8K

Link to post
Share on other sites

To teraz posłuchajcie, zaczęło się kilka tygodni temu, The new colossus powodował samoczynne wyłączenie się sprzętu, centralnie sprzęt się wyłączał bez komunikatów błędu, jak bym wyjął wtyczkę z gniazdka. Działo się to podczas grania tylko w te grę.

Occt, Cinebench, Aida, czy cala reszta a nawet wszystko na raz uruchomione nie powodowało żadnego problemu za wyjątkiem temperatur Cpu które skakały dość wysoko, co zupełnie zrozumiale.

W zasadzie to nawet kupiłem nowy zasilacz (zrobiłem zwrot), ale okazało się, a przynajmniej tak wtedy myślałem ze to UV mojego I5 to powodował, pogodziłem się z myślą ze mam kiepski kawałek krzemu i potrzebuje on wszystko co moja płyta ustawiona przez producenta daje, żeby był stabilny.

Minął jakiś czas i problemy zaczęły się powtarzać, tym razem byłem na 100% pewny ze to zasilacz, bo objawy takie same z ta różnica ze niezależnie od tego co robiłem, film, internety czy gry, sprzęt się wyłączał sam, następnie po jakiś 10 sekundach uruchamiał się jak gdyby nic.

Żadnych niebieskich ekranów, żadnych logów z bledami, HW64 w logu z napięciami po prostu o tej konkretnej porze przestawał zapisywać.

Znalazłem na Amazon znowu kilka fajnych zasilaczy.

Przeczytałem pincet postów i artykułów o podobnych problemach, gdzieś trafiło mi się info o zabezpieczeniach przeciwko wahnięciom  napiec w biosie, wszedłem do mojego, dwa razy zdążył mi się wtedy  wyłączyć, i zobaczyłem ze ta opcja u mnie jest standardowo wyłączona.

Potem poszukałem info o moim zasilaczu, no i ma on w h** różnych zabezpieczeń i kiedy cos się dzieje to wyłącza te sekcje i restartuje się, czasami bardzo długo.

Pomyślałem ze mam kartę na PCIe do dodatkowych portów USB koras jest zasilana z zasilacza plus zaślepkę na 5.25" z gniazdami usb3 która tez jest zasilana z zasilacza.

Takie to tanie było wiec może to to powoduje problemy?

Wyłączyłem pieca, wypiąłem wszystko, i próbuje odpalić, i du*a żadnej reakcji, żadnej diody, nic, jak gdyby prądu nie było.

Siedzę i dumam, najstarsza znana mi metoda to wypiąć wszystko, odkurzyć , i pozapinać tylko to co niezbędne.

Co tez zrobiłem, i nic, brak reakcji, no wtedy już byłem zupełnie przekonany ze zamawiam nowy zasilacz.

Jako ze zaślepki do 5.25 nie mogłem znaleźć, to żeby nie raziło moich odczuć estetycznych wepchałem w nia stary DVD.

I tu nagle choinka się zapaliła, tak, tak robiłem to na nie wyłączonym zasilaniu.

Okazało się główny kabel do zasilania płyty głównej przechodził koło zatoki 5.25, był dość poważnie naciągnięty, dodatkowo otwór a raczej dwa otwory którymi mogę go przeciągnąć z drugiej komory mojej obudowy do miejsca wpięcia do płyty głównej niestety ale sa jakoś tak w połowie drogi, a skoro kabel jest już naciągnięty do granic możliwości to i od czasu do czasu kiedy używałem zaślepki z gniazdami w zatoce 5.25 był dotykany i to powodowało problemy.

Założyłem przejściówkę 90stopni na płytę a do niej wpiąłem kabel co pozwoliło mi go troche inaczej ułożyć i problemy zniknęły.

No od wczoraj normalnie jest super stabilny.

Wiec na koniec, jakieś dwadzieścia lat temu mówiło się ze zmieniła się konfiguracja kurzu w obudowie i dla tego piec albo nie startuje albo jest niestabilny, i  wychodzi na to ze tak jest do dzisiaj.

 

Po prostu rozłóż gnoja na kawałki, poskręcaj jeszcze raz i zobacz co będzie.

 

 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, janek20 napisał:

Masz program oct .Przyjrzyj sie ram i cpu.Gre odpal w 1080P sprawdajc cpu i ram

Zrobiłem wszystkie testy programem occt, wszystkie pomyślnie, nic dziwnego nie zauważyłem

 

 

9 godzin temu, janek20 napisał:

Na początek bym obniżył ram na 5600 cl40

ramy ustawiłem niżej, nawet wyłączyłem pbo - nie dało to nic

 

 

Swoją drogą w amd adrenaline ustawiłem tryb karty na oszczędzanie energii  i udało mi się dziś nawet pograć z 2 godziny w kingdom come deliverance,

ale i tak w końcu gra się wysypała, z monitem "dxgi_error_device_hung" (za każdym razem ten sam błąd)

 

7 godzin temu, Etranger napisał:

Po prostu rozłóż gnoja na kawałki, poskręcaj jeszcze raz i zobacz co będzie.

 

Składałem go drugi raz, bo nie podobało mi się, jak poprowadziłem kable od CPU (musiałem wyciągnąć całą płytę) no i to nie zmieniło nic.

 

 

Szczerze mówiąc, wydaje mi się, że to jest problem z samą karą lub... zasilaczem?

 

Nie ukrywam, trochę wydałem na tego kompa i chciałem gdzieś przycebulić więc zaoszczędziłem na zasilaczu — kupiłem za 450 zł nówkę. Co prawda trochę się o nim naczytałem i ogólnie ludzie go chwalą, tak samo w testach wypada dobrze.

 

Ale jednak mam takie wrażenie, że w przypadku tego zasilacza te 850 watów może być lekko za mało i gry, które jednocześnie obciążają proca i kartę potrafią go przeciążyć. No ale nie jestem pewny, z tych różnych kalkulatorów online wypadało, że dla 7900xtx i dla 7900 3dx wystarczy nawet 750 watów.

 

Jeśli to rzeczywiście wina zasilacza to 14 dni już minęło i nie mogę go oddać, a że jestem teraz spłukany to muszę czekać miesiac, żeby kupić coś innego XD

 

 

Link to post
Share on other sites

Google wywala problem ze sterownikami, gdzieś się doczytałem ze któraś funkcjonalność, czy to systemu czy to sterowników dochodzi do wniosku ze gpu się zawiesiło tylko dla tego ze wykonywało jakaś operacje według algorytmów zbyt długo.

Pincet odnośników w googlu mówi o problemach ze sterownikami, ale u ciebie może być ten 501 gdzie faktycznie masz problem z zasilaczem/gpu/cpu/pamieciami ;)

W  każdym razie po ułożeniu kabla u mnie jest super stabilnie.

Inna obiegowa opinia mówi ze Endorfy, jeśli chodzi o zasilacze to powinien być, może nie na czarnej liście ale gdzieś pośrodku szarej. 

Nie wiem nie znam się i nie widziałem żadnego testu tych zasilaczy gdzie  ktoś by to po ludzku zrobił i w dodatku otworzył żeby obadać elementy.

Być może dla tego ze specjalnie nie szukałem, być może dla tego ze nazwa produktów tej firmy absolutnie do mnie nie przemawia, a może dla tego ze w polskich internetach nie bardzo mogą sobie pozwolić na taki test, ze względu na późniejszy ostracyzm np.

W każdym razie we FR w zasadzie nic o nich nie ma, za wyjatkiem pojedynczych sztuk na Amazon w cenach absolutnie nie pasujących do rzeczywistości.

 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Etranger napisał:

Inna obiegowa opinia mówi ze Endorfy, jeśli chodzi o zasilacze to powinien być, może nie na czarnej liście ale gdzieś pośrodku szarej. 

Która to opinia? Zasilacze przyzwoite. Myślisz że taki Gigabyte czy MSI robi lepsze?

 

  

W dniu 1.10.2023 o 23:32, janek20 napisał:

Karta gr niestabilna.

Najczęściej przez nią samą czasem przez zasilacz,bardzo rzadko przez CPU

gó**o prawda ;) po czym to wnioskujesz? 

 

  

W dniu 1.10.2023 o 13:33, janek20 napisał:

Na początek bym obniżył ram na 5600 cl40

Bez sensu, skoro pamięci działają natywnie 6000 CL30 to jedyne co bym zrobił to zweryfikował czy są stabilne. Po co zmieniać dodatkowo RAM i dokładać kolejny klocek który może być niestabilny? 

 

6 godzin temu, Etranger napisał:

Nie wiem nie znam się i nie widziałem żadnego testu tych zasilaczy gdzie  ktoś by to po ludzku zrobił i w dodatku otworzył żeby obadać elementy.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_endorfy_supremo_fm5_gold_850_w-26009.html 

 

6 godzin temu, Etranger napisał:

faktycznie masz problem z zasilaczem/gpu/cpu/pamieciami

Zazwyczaj jest problem z jednym z tych komponentów ;) Czasami jeszcze z płytą główną.

 

  

W dniu 1.10.2023 o 23:25, Karoiex napisał:

przypadku tego zasilacza te 850 watów może być lekko za mało i gry, które jednocześnie obciążają proca i kartę potrafią go przeciążyć. No ale nie jestem pewny, z tych różnych kalkulatorów online wypadało, że dla 7900xtx i dla 7900 3dx wystarczy nawet 750 watów.

850W to w sam raz. Cały zestaw więcej niż 700W nie pociągnie.

 

@Karoiexa jak puszczasz 3DMark to się wywala? Puść i odpal z boku HWMonitor, zobacz jakie są temperatury, ile W pobiera CPU i GPU. To że się wywala sterownik może być związane z kartą graficzną, ale równie dobrze z pamięciami. W Cinebenchu jest stabilnie w pętli? OCCT w Linpack przechodzi? CPU na AVX też? Po tych testach można dopiero stwierdzić że problem jest w samej karcie graficznej/zasilaniu.

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, mlekolak napisał:

Która to opinia? Zasilacze przyzwoite. Myślisz że taki Gigabyte czy MSI robi lepsze?

 

Eh, 

utarte zdanie

utarte zdanie
utarte zdanie, opinio communis, panujący pogląd, powszechna opinia, powszechne mniemanie, zgodność poglądów

Czyli jak łatwo się domyślić, nie jest to opinia oparta na jakiś konkretnych fundamentach.

A Gigabyte i Msi robi przyzwoite zasilacze, przynajmniej według testów, nie wspominając o Seasonic.

A endorfy, no coz, maja jakieś swoje centrum badawcze? Oprócz oczywiście tego związanego z reklama i księgowością ;)

5 godzin temu, mlekolak napisał:

 

  

 

 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Etranger napisał:

A Gigabyte i Msi robi przyzwoite zasilacze, przynajmniej według testów, nie wspominając o Seasonic.

A Gigabyte i MSI robi swoje zasilacze? No też nie, kupują bebechy od innych producentów i sygnują marką. Gigabyte swego czasu też się na tym przejechał bo chińskie bebechy wybuchały.

 

4 minuty temu, Etranger napisał:

A endorfy, no coz, maja jakieś swoje centrum badawcze? Oprócz oczywiście tego związanego z reklama i księgowością ;)

Jak wyżej, też jest to czyjaś platforma sygnowana marką. Dlatego wysłałem test tego zasilacza żebyś sobie porównał.

 

@Etrangerto nie chodzi o to że zacytowałem Cię jakoś ofensywnie, tylko zasilacz bym stawiał na któryś miejscu w kolejce do rozwiązania problemu, szczególnie że testy obciążeniowe przechodzą. A kolega janek20 tak pi*****i że czasem się tego słuchać nie da ;) Autor tematu podaje jasne przykłady kiedy PC jest niestabilny, a on wyciąga szklaną kulę i mówi że zasilacz. No spoko. Mi to bardziej wygląda na jakiś problem z konfiguracją RAM/CPU w BIOS lub coś ze sterownikami, później bym obstawiał GPU, a na samym końcu zasilacz. Ale kolega pisze jak pokemon i rzuca losowymi hasłami więc mnie to z lekka irytuje. Co jak koleś wyśle grafike na RMA, wymieni zasilacz i dalej problem będzie? No nic, przecież on za to nie zapłaci ;) 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, mlekolak napisał:

A Gigabyte i MSI robi swoje zasilacze? No też nie, kupują bebechy od innych producentów i sygnują marką. Gigabyte swego czasu też się na tym przejechał bo chińskie bebechy wybuchały.

 

Jak wyżej, też jest to czyjaś platforma sygnowana marką. Dlatego wysłałem test tego zasilacza żebyś sobie porównał.

 

@Etrangerto nie chodzi o to że zacytowałem Cię jakoś ofensywnie, tylko zasilacz bym stawiał na któryś miejscu w kolejce do rozwiązania problemu, szczególnie że testy obciążeniowe przechodzą. A kolega janek20 tak pi*****i że czasem się tego słuchać nie da ;) Autor tematu podaje jasne przykłady kiedy PC jest niestabilny, a on wyciąga szklaną kulę i mówi że zasilacz. No spoko. Mi to bardziej wygląda na jakiś problem z konfiguracją RAM/CPU w BIOS lub coś ze sterownikami, później bym obstawiał GPU, a na samym końcu zasilacz. Ale kolega pisze jak pokemon i rzuca losowymi hasłami więc mnie to z lekka irytuje. Co jak koleś wyśle grafike na RMA, wymieni zasilacz i dalej problem będzie? No nic, przecież on za to nie zapłaci ;) 

Poczytam, zobaczę, porównam metodologie testów. 

Jak pisałem wcześniej, to może być zła "konfiguracja kurzu", zle wcisnieta wtyczka.

U mnie rozbijało się o wtyczkę zasilająca płytę główna, pomimo tego ze dociskałem ja wielokrotnie robiły się dziwne akcje, dopiero kiedy zainstalowałem przejściówkę 90stopni, kabel nie jest tak naprężony i wszystko hula, i zaczynam tez podejrzewać ze ten wiecznie naciągnięty kabel mogl uszkodzić gniazdo/wtyczkę ewentualnie jakiś pin

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, mlekolak napisał:

 

@Karoiexa jak puszczasz 3DMark to się wywala? Puść i odpal z boku HWMonitor, zobacz jakie są temperatury, ile W pobiera CPU i GPU. To że się wywala sterownik może być związane z kartą graficzną, ale równie dobrze z pamięciami. W Cinebenchu jest stabilnie w pętli? OCCT w Linpack przechodzi? CPU na AVX też? Po tych testach można dopiero stwierdzić że problem jest w samej karcie graficznej/zasilaniu.

 

Hej, więc tak

 

Jeśli chodzi o testy:

-3dmark się nie wywala

-pobrałem jeszcze heaven Benchmark odpaliłem go nawet na dwóch monitorach 4k i również się nie wywalił

-Cinebench też bez problemu

-occt puściłem test zasilacza, włączyłem nawet integrę do testu 2h i nic się wysypało

-Linpack też przechodzi

 

 

Jeśli chodzi o pobór mocy w stresie

proc około 110w

karta graficzna 370w

 

Jeśli chodzi o temperatury:

-ogólnie temperatura proca nie przekraczała 80 stopni (79.8), jednak kiedy odpaliłem test psu i jednocześnie proc, integra i radeon to proc dobił do 87 stopni i tylko w tym przypadku

-karta miała najwięcej przy złączach zasilania 91 stopni

 

Znalazłem jakiś podobny wątek gdzieś na internecie i tam ktoś napisał, żeby w msi afterburner zwiększyć powerlimit na karcie — I tak zrobiłem

 

I UWAGA

Trochę zadziałało, zwiększyłem do 4 procent i gry przestały się wywalać, spędziłem cały dzień grając w wiedźmina i nic się nie wywaliło, kcd też działał bez problemu.

 

W sumie nie wiem, co o tym myśleć chyba nie powinno być tak, że muszę zmieniać ustawienia fabryczne karty, żeby działała dobrze...

 

Poza tym problem z artefaktami nie znikną. Pojawiają się na monitorach w losowych momentach takie siwe poziome pasy (te pasy nie są na całym monitorze np pojawiają się jakieś dwa albo 3 cieżko zliczyć na górze monitora czasem na środku), dosłownie na ułamek sekundy, ale jednak je widać, czasem nawet ekran mruga na różówo, ale to też nie jakoś często. Taki artefakt to może się pojawia raz na 4 godziny.

 

Tak jak pisałem wcześniej, wykluczam problem z monitorami czy kablami, bo oba monitory mam takie same i kable też, a problem pojawia się na obu monitorach i co ważne nie zależnie (te artefakty nie są zsynchronizowane na obu monitorach)

 

Żaden kabel w kompie nie jest napięty, sprawdzałem już z 20 razy.

 

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...