Skocz do zawartości

Pc 7-10k do pracy i sporadycznych gier


Recommended Posts

Cześć,

Na wstępie dodam, że nie jestem aż tak na bieżąco z aktualnymi trendami technologicznymi w kontekście składania PC, dlatego postanowiłem poradzić się specjalistów z forum. Już od kilku jak nie kilkunastu lat nie posiadałem PC, ale korzystam z laptopów gamingowych. Aktualnie pracuje/gram na Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/256+1TB GTX1660Ti. Piszę o tym, żeby dodać trochę kontekstu co do moich dotychczasowych doświadczeń w kwestii jakości pracy i gier. 

A teraz czego tak naprawdę szukam i oczekuję od tej stacji roboczej : 
1) Budżet dosyć elastyczny, ale nie chciałbym popadać ze skrajności w skrajność tzn. z jednej strony wiadomo, że chciałbym top maszynę, ale z drugiej chyba nie ma sensu na siłę wydawać pieniędzy, a potem wykorzystywać sprzęt w 30%. Max jaki bym chciał wydać to okolice 9-10k.
2) Chciałbym aby komputer działał bardzo szybko i sprawnie przy 2-3 monitorach i wielu zakładach Chrome/Brave otwartych non-stop. Aktualnie posiadam dwa monitory : 
 - AOC 23.8 24G2U/BK IPS 144Hz 1ms

- Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34
3) Co do gier to tak naprawdę główne tytuły, w które aktualnie pogrywam to : cs:go/cs2, Diablo 4, Baldur's Gate 3, Cod:Warzone, Cyberpunk 2077. Oczywiście dobrze by było mieć możliwość w przyszłości odpalić każdy tytuł w dobrej jakości.
4) Fajnie, gdyby komputer był też gotowy na sporadyczne streamowanie, gdyby naszła mnie ochota na takie kroki ;)
5) No i na koniec ergonomia i estetyka, czyli zależy mi na cichym sprzęcie, który nie będzie zajmował nie wiadomo ile miejsca. Dodatkowo nie ukrywam, że lubię podświetlone elementy, więc obudowa koniecznie z podświetleniem.

 

PS. Jakiegoś windowsa zapewne trzeba też wliczyć w cenę ;)

Z góry dziękuję za wszystkie porady i mam nadzieję, że uda nam się coś złozyć.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Widziałem już ten zestaw w innym poście, ale napisałem swój własny żeby dostosować parametry pod oczekiwania. Zastanawiam się po prostu, czy ten zestaw nie jest zbyt "napakowany". Pisałem, że max to 9-10k ale jeśli sensowniej będzie pod moje oczekiwania dobrać coś za 7-8 to tym lepiej.

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, Nowilus napisał:

cs:go/cs2,

 

25 minut temu, mati23 napisał:

Do CS'a polecać Radeona?? Zdecydowanie nie. U praktycznie każdego użytkownika są problemy z radeonami w tych tytułach. RTX 4070ti/4080/4090 w zalezności od budżetu.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dlatego ja proponuje jak do cyberpunka z rtx czy cs go/cs go 2 do tylko nvidia :) zestaw z 4080 za 9700zł:

http://www.krsystem.pl/pc-Kj9QAC9db

 

Jak za dużo to po prostu 4070ti, zestaw wyjdzie 1700zł mniej:

https://www.krsystem.pl/palit_geforce_rtx_4070_ti_jetstream_12gb_gddr6x_192bit_hdmi3xd-item-71091.html

Wydajność też odpowiednio niższa po prostu kwestia oczekiwań

Można też dać CPU - 7800x3d na przyszłość pod lepsze gpu, plus rtx 4070ti

 

 

No i do 7800x3d lepiej dać fortisa niż ferę: https://www.krsystem.pl/silentiumpc_chlodzenie_procesora__fortis_5_argb-item-66938.html

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za porady. Jak w Waszej opinii wygląda opłacalność dorzucenia 1700zł do 4080 vs 4070ti? 1700zł wydaję się być sporą kwotą, a pytanie jak w rzeczywistości przekłada się to na jakość?(pytam o opinię, więc nie odsyłajcie mnie do benchmarków :) ).

Druga kwestia to co sądzicie, lepsze jest branie mocniejszego procesora jak np. Ryzen 7 7800X3D ale słabszej grafiki 4070ti czy słabszy procesor, ale 4080?

Link to post
Share on other sites

Na pewno 7600 + 4080 da więcej fps, po prostu w 1440p z 4070ti to GPU będzie słabszym ogniwem, 7600 + 4080 to wg mnie dobrana para, a7800x3d to po prostu najlepszy CPU do gier i przy zmianie kiedyć GPU pewnie zostanie, co nie zmienia faktu, że zawsze wtedy będzie lepszy Cpu do wymiany, a kupowanie cpu na zapas rzadko się sprawdza:)

 

Ja bym brał 7600 + 4080, ale dopłata 1700zł względem 4070ti czyli 40% przenosi się na zysk może 20% fps wiec to jest kwestia tego czy wydajności 4070ti Ci starczy, sam musisz popatrzeć ale generalnie jak chcesz grać 60fps ultra z Ray tracingiemto 4080 nawet w 1440p, jak możesz zejść z ustawień to spokojnie bierz 4070ti

performance-rt-2560-1440.png

 

Kolejny plus RTX z Amd o którym zapomniałem wspomnieć - to stremowanie po GPU:)

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, joker5513 napisał:

Intel 13700k zamiast 7800x3d

Ale do przeglądarki to po co 13700k?

Nic autor nie pisał że będzie renderował video/programował itp tylko 3 monitory i mnóstwo zakładek to do tego 32gb ramu plus nawet 12100f / ryzen  5600 wystarczy

No i mamy czasy streamingu NVENC po GPU na rtx, gdzie masz dedykowane hardware, praktycznie nie ma spadku wydajności

Edytowane przez wrobel_krk
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Poszperałem trochę jeszcze sobie w sieci i wprowadziłem kilka modyfikacji. Wyszło mi coś takiego : https://pcpartpicker.com/list/KjNRTY

Dołożyłem 1tb SSD
Zamieniłem chłodzenie na : be quiet! Dark Rock 4 CPU Cooler
Pamięć na Corsair Pamięć DDR5 Vengeance 32GB/5600 (2*16GB) CL36

Co Wy na takie zmiany? Maja sens Waszym zdnaniem?

Link to post
Share on other sites

Lepiej 1 dysk ssd 2tb zamiast 2x1tb, ram 6400/6000cl30 będzie lepszy, czemu 5600cl36?

Dark rock pro 4 przepłacony cooler, jak nie chcesz fortisa to :

https://pcpartpicker.com/product/hYxRsY/thermalright-peerless-assassin-120-se-6617-cfm-cpu-cooler-pa120-se-d3

lista ramów: https://pcpartpicker.com/search/?q=ddr5+6000+cl30+

Link to post
Share on other sites

Ok co do RAM to racja, tutaj się musiałem doszkolić. Słyszałem po prostu średnie opinie o GOODRAM, więc celowałem w Corsair lub G.Skill. Pytanie czy warto rozważyć np. G.SKILL - DDR5 32GB (2x16GB) Ripjaws S5 6000MHz CL30 XMP3 Czarna ? 

Co do coolera to możesz mi powiedzieć czemu Dark rock 4 bedzie przepłacony? To nie tak, że nie chce fortisa, po prostu sugerowałem się statystykami.
No i na koniec, czy przewagą 2tb zamiast 2x1tb będzie jedynie cena, czy coś jeszcze? Jakie w ogóle są plusy i minusy obu rozwiązań?

Link to post
Share on other sites

Chodiz o cena/wydajność, a nie chciałeś Goodrama - 6000cl30 to wybrałem  Lexara - to masz Lexar za 465zł masz 6400cl32, jak nie pójdzie 6400 to pójdzie 6000cl32 - sprawdzone info - ludzi kupowali siedzą tam kostki - hynixy - dobrze działają na am5

 

Masz test:

https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr5-lexar-ares-rgb-6000-mhz-cl30-i-6400-mhz-cl32-lepszy-wybor-do-platformy-intel-lga-1700-czy-amd-am5

 

 

Cytat

Nowe zestawy pamięci RAM DDR5 Lexar Ares RGB to solidne propozycje, jednak ze względu na niezbyt wywindowane taktowania, bardziej zainteresują posiadaczy platformy AMD AM5 aniżeli Intel LGA1700. Dlaczego tak uważam? Dlatego, że platforma AMD pozwala uruchomić zestawy o taktowaniu 6000/6400 MHz w trybie synchronicznym (1:1)

 

Fabryczne opóźnienia są dodatkowo najniższe spośród wszystkich kompletów o takich taktowaniach, wyprzedzając Corsair, G.Skill i Patriot sprzedawane w nieco wyższych cenach.

 

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, joker5513 napisał:

 

Do CS'a polecać Radeona?? Zdecydowanie nie. U praktycznie każdego użytkownika są problemy z radeonami w tych tytułach. RTX 4070ti/4080/4090 w zalezności od budżetu.  

Moje przeoczenie, faktycznie w tym przypadku lepiej wjechać z nv :)

16 godzin temu, Nowilus napisał:

Zdecydowałem się finalnie chyba na ten koszyk, potwierdź proszę, że wszystko ma sens. 
https://www.krsystem.pl/kp-MAjgVoK9k

 

Fajny komp, jak dobrze to pamiętaj o sprawdzeniu wersji bios czy masz najnowszą :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...