Skocz do zawartości

Możliwie najtańszy zasilacz który nie spali mi domu (4790k + 3080)


Recommended Posts

Hej.

 

W związku z nieoczekiwanymi okolicznościami (które mogą ale nie muszą być moją winą), zmuszona jestem (wg. resztek mojego racjonalnego myślenia) nabyć zasilacz.

 

W kompie jest obecnie i7-4790k i karta zintegrowana, po tym jak dziś, zaraz po wymianie coolera (stary AIO zrobił się hałaśliwy, więc wymieniłam na nowy) komp uruchomił się na 30s, zdedził i odmówił ponownego uruchomienia się dopóki nie wyciągnęłam karty graficznej (980ti, zakupiona zresztą lata temu od członka niniejszego forum). Karta sprawdzona w innym kompie, nie działa, czyli :(

W związku z powyższym, i tym, że kompa używam do modelowania 3D i grafiki i intelowska integra sprzed 10 lat nie umie w takie rzeczy jak nawet wspomaganie graficzne w Autocadzie, to zrobiłam szybkie rozeznanie rynku i kupiłam najtańszą używkę 3080 jaką znalazłam na allegro (tak, wiem, ze overkill do tego procka, ale w planach jest wymiana platformy jakoś soon^TM (tak najlepiej przed dziesięcioleciem nabycia, co nastąpi za parę miesięcy) i będzie akurat.

 

I tak sobie teraz siedzę i myślę, że musi być jakiś powód że karta, co służyła dzielnie tyle lat i nie dawała żadnych znaków że nadchodzi koniec jej żywota tak sobie wzięła i zdechła. A nawet jak nie, to podpinanie czegokolwiek wartego więcej niż 5zł do zasilacza kupionego w 2009 roku to grzebanie w bombie. Do tego 3080 wymaga 2x8 pin, a tu mam tylko 8+6 więc kombinacje z przejściówkami itd. Więc ten.

 

W związku z tym, że jest to nieoczekiwany wydatek i większość luźnych funduszy i tak już poszła na kartę, to potrzebuję porady, co kupić, żeby nie kosztowało milion monet ale żeby była szansa, że chwilę podziała i nie spali mi reszty podzespołów.

 

Budżet: im mniej tym lepiej, idealnie byłoby tak <400zł, ale wszystko drogie teraz

Komp: obecnie i7-4790k , docelowo pewnie jakieś nowsze i7 albo równoważnik AMD, w zależności co się będzie w danym momencie opłacało, 3080 od kiedy przyjdzie.

OC: teraz procek lekko podbity, ale nie mam parcia, docelowo nie.

Modularność: najlepiej nie, bo i tak się skończy, że albo kable będą wpięte, albo je zgubię. Obudowa z piwnicą. Potrzebuję przynajmniej 10 złączy SATA, bo komp jest trochę cmentarzyskiem dla wszystkich dysków z innych urządzeń + pompka AIO + fan regulator + głupie rgb, a nie chciałabym się bawić w przejściówki znów.

 

Zasilacz na chwilę obecną ma 700W (ModXStream Pro ś.p. marki OCZ) ale tak kalkulując mi wychodzi, że takie 500-550W powinno starczyć.

 

 

 

 

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites
56 minut temu, iamnotreal napisał:

Zasilacz na chwilę obecną ma 700W (ModXStream Pro ś.p. marki OCZ) ale tak kalkulując mi wychodzi, że takie 500-550W powinno starczyć.

Nie wystarczy. Sama 3080 w najbiedniejszych wersjach ciągnie 320W, masz wersję z 2x8pin więc nie będzie to więcej niż 375W. Do tego doliczmy 253W z i7-13700k i już wychodzi 628W, a gdzie reszta? Absolutne minimum to 750W jeśli nie chcesz być ograniczona później przy doborze procesora.

Wymagania bardzo specyficzne, nie udało mi się znaleźć ideału, ale mam 2 propozycje.

https://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-mwe-bronze-750w-v2-mpe-7501-acabw-beu-7410619/

+ cena tylko 339zł, najtańszy jaki mogę z czystym sumieniem polecić

+ niemodularny

+ DC-DC

+ komplet zabezpieczeń, nie jest z czarnej listy

- tylko 80 bronze

- kiepskie kondensantory

- tylko 3 lata gwarancji

- tylko 6 SATA niestety

https://www.x-kom.pl/p/662278-zasilacz-do-komputera-thermaltake-toughpower-gf-750w-80-plus-gold.html

+ cena 399zł z kodem do jutra

+ dobre, japońskie kondensatory, aż 10 lat gwarancji

+ sprawność 80 gold

+ aż 9 SATA (z 10 SATA przystępnych cenowo zasilaczy nie znalazłem)

- w pełni modularny

- podobno dość głośny pod obciążeniem

 

Ogólnie skłaniam się mocno ku opcji nr 2 bo różnica w cenie niewielka, a różnica w jakości spora. Na twoją odpowiedzialność mogę poszukać jeszcze 650/700W, ale wtedy procesor 100-watowy to max.

Komentarze że powyższe się nie dają do niczego i propozycje za powyżej 500zł za 3,2,1...

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Ma 10 SATA, to na plus. Ale "tylko" 650W i poza budżetem.

Tyle że wiesz co...

Też kupiłem 650W Hura bura, Król podwóra a jak przyszło do zmiany platformy to się okazało że 850W trzeba %-)

Czy nie lepiej od razu te 850W kupić jak ma zamiar platformę wymieniać ?

A co jeśli wpadnie jej w oko taki 6950xt?

Problem. 

Znów wymiana.

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

Trochę przegapiłam motyw, że technologicznie wyszliśmy z fazy "każdy średniopółkowy zestaw komputerowy pójdzie spokojnie na zasilaczu 500W" i energooszczędnych podzespołów i wspinamy się znów po krzywej jak na początku 00s "panie, bierz pan 1000W, będzie na zaś". W domu mam zestaw i7-8700k + 3080ti na Seasonicu Prime Ultra Gold 650W i nigdy problemu nie było, no ale karta po uv bo się okazała kapryśna jeżeli chodzi o temperatury i procek bez oc, więc może dlatego działa.

 

Niniejszym akceptuję argumenty i z pokorą schylam głowę.

 

Budżet nie jest wyryty w kamieniu, a raczej jest wynikiem szybkiego przewertowania oferty x-kom, ale znów, patrzyłam na zakres 500-600W i odsiewałam tylko oferty producentów, o których wiem, że nie należy rozmawiać inaczej niż w formie żartu. Jeżeli sensowne jest wydać więcej i mieć sprzęt, co faktycznie będzie działał dobrze i długo, to mogę zapłacić więcej. Nie potrzebuję wodotrysków, ale dobrze by było, żebym znów za parę miesięcy faktycznie nie musiała kupować nowego zasilacza.

 

Te SATA nie są aż tak istotne, realnie. Bo okej, fajnie by było, ale przy tym woltarzu to mogę to pospinać i na 10 przejściówek i nic się nie stanie, więc nowe priorytety to:

- moc żeby stykło

- akceptowalna jakość

- cena możliwie niska (powiedzmy, na ten moment, po przejściu wszystkich etapów żałoby w czasie czytania odpowiedzi, jestem gotowa na jakieś 600-700zł, jeżeli warto)

7 godzin temu, Lord_Krecitsqa napisał:

A co jeśli wpadnie jej w oko taki 6950xt?

 

Radeony odpadają w tym przypadku, bo komp do pracy, a programy z których korzystam są mocno zintegrowane z nvidiowymi technologiami. Do tej pory nie miało to aż takiego znaczenia, bo i tak mocno ogranicza mnie procek i ram, ale nawet ta zmiana r9 390 na 980ti parę lat temu (gdzie karty nie odbiegały od siebie aż tak strasznie wydajnościowo w np. grach) zmieniło wiele in plus, więc teraz nawet nie patrzyłam na nic poza Nvidią.

 

 

edit:

tak sobie teraz siedzę i myślę, że jak mam to wszystko znów rozbierać i przepinać i znów to samo za parę miesięcy...

I mi się taki koncept objawił:

obraz.png.334256aad23eaa88b89fe7b36a1ed8b3.png

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Ja bym brał 850W no ale trzeba więcej płacić.

 

Tylko po co?

Gpu - 320W (niech nawet weźmie to 350W, o których niektórzy piszą), procek ~100W (docelowo taki i7-13700k 130W, niech ten weźmie nawet 150W po OC @1,45V, co i tak jest zawyżone) = 500W, reszta to fistaszki przy tym (HDD to w porywach 10W, ssd bierze mniej niż wentylator). Przy 750W który daje 700+W na 12V i tak daje to 50% zapasu. A że niby najlepsza sprawność przy <50% obciążenia? Komp i tak przez większość czasu nie obciąża grafiki nawet w 20%, a grę to tu raz na ruski rok odpalę jakąś, do tego mam innego kompa.

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up, mam nadzieję, bo już zamówiłam tego Be Quieta :D

 

Komp jest zapięty cały czas przez watomierz, bo stoi w biurze i stawki za prąd jak dla przedsiębiorców, tj. 3,75zł/kwh, więc kontroluję. Teraz razem z dwoma monitorami IPS 1440/75Hz 28" bierze takie ~350W przy średnim użytkowaniu, z gpu było średnio tak +50W. W idle to jest takie 80W, 200-220W z monitorami.

 

Pod obciążeniem nie widziałam nigdy więcej niż 550W (dalej z monitorami, które tak średnio po 70W na sztukę biorą).

 

Biorąc pod uwagę, że 980ti (referent) chwalił się zużyciem ~320W, to dużych rewolucji się nie spodziewam.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, iamnotreal napisał:

i stawki za prąd jak dla przedsiębiorców, tj. 3,75zł/kwh, więc kontroluję

Masz  pc do gania w firmie :rotfl:

Ale nas zalatwili z tym pradem,

Nawet po wojnie za gomółki potrafili.Cale zycie z czlowieka robią debila

6 minut temu, iamnotreal napisał:

dwoma monitorami IPS 1440/75Hz 28"

monitor nie wchodzi w sume z zasilacza PC.

Link to post
Share on other sites

Nie no, komp jest głównie do pracy, czasem mi się zdarzy coś odpalić w wolnej chwili, ale znów, to nie jest główne zastosowanie. Karta taka a nie inna głównie ze względu na vram i na technologie nvidiowe (i sterowniki studio, które bardzo dużo o dziwo pomagają).

17 minut temu, janek20 napisał:

monitor nie wchodzi w sume z zasilacza PC.

 

Nie wchodzi, ale wchodzi w wynik watomierza, który zapięty jest przed listwą.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...