Skocz do zawartości

Niezrozumiała sytuacja z temperaturą procesora i hałasem chłodzenia


Recommended Posts

Ostatnio mam problem z temperaturą na procesorze.

Swój zestaw mam od 2 lat i jeszcze do tego czasu nie przydarzyła mi się taka sytuacja, że jak odpalam komputer to od razu jest 90 parę stopni na procesorze. Ale, co jest śmieszniejsze to to, że jak zresetuje komputer 3 razy, to za czwartym jest już normalnie xD Również ostatnio też, gdy odpalam jakąś grę nie koniecznie bardzo wymagającą, a na pewno nie na ten komputer to strasznie głośno zaczyna chodzić chłodzenie. Jest to strasznie wkurw**jace, że w ciszy i spokoju nie można sobie odpocząć przy komputerze tylko trzeba słuchać tego szumu i warczenia.

Gdy już odpalę ten komputer za 4 razem i nie wywala od razu 90 stopni, to na pulpicie z przeglądarką mam od 40 – 55 stopni. Lecz, gdy odpalam tę grę, o której wcześniej mówiłem jest to 70 stopni i wyżej (nie przekracza 80), i zaczyna się to hałasowanie.

Zaznaczę, że pastę wymieniałem 2 dni temu. Chłodzenie jest najprawdopodobniej dobrze zamontowane bo przecież przez te 2 lata nie miałem takiego problemu i wszystko było dobrze. Może coś jebło w chłodzeniu i już trzeba wymienić, albo po prostu już nie domaga?

Procesor: Intel Core i7-11700F
Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm
Karta: GIGABYTE RTX 3060 VISION OC 12G
Płyta główna: MSI MAG B560M BAZOOKA

Link to post
Share on other sites

Duża szansa że padło chłodzenie, jak masz je zamontowane w obudowie? Na górze czy na przedzie? I czy węże masz wyżej od pompki?

 

Na to aio chyba było 36 miesięcy gwarancji więc jak ono padło to na gwarancję slij.

 

Jeśli dobrze zamontowane wentylatory na chłodnicy się kręcą a proc ma 90 stopni pod małym obciążeniem to pewnie pompka albo płyn odparował

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

 

21 minut temu, wrobel_krk napisał:

Duża szansa że padło chłodzenie, jak masz je zamontowane w obudowie? Na górze czy na przedzie? I czy węże masz wyżej od pompki?

 

Na to aio chyba było 36 miesięcy gwarancji więc jak ono padło to na gwarancję slij.

 

Jeśli dobrze zamontowane wentylatory na chłodnicy się kręcą a proc ma 90 stopni pod małym obciążeniem to pewnie pompka albo płyn odparował

Tu jest filmik jak to chodzi, widać na filmiku jak zamontowany.

22 minuty temu, Skaza napisał:

Przed uruchomieniem komputera usuń boczny panel obudowy i sprawdź czy radiator umieszczony na procesorze nie poluzował się, mogło puścić mocowanie...

Następnie uruchom komputer i obserwuj działanie wentylatora chłodzącego CPU. Może nie startuje za pierwszym razem? Nie wkręca się na wyższe obroty?

 

^^

 

Wszystko sztywno, żadnych luzów.

Ktoś na innym forum napisał, że może być wina zasilacza. Może być to prawda?

Edytowane przez blazej600
Link to post
Share on other sites

Chłodnica jest na górze i wentyle się kręcą, więc raczej pompka jest przyczyną .A masz pompkę i wpięta w odpowiednie miejsca na płycie?

 

Jakie masz temperatury kiedy tak hałasują i jakie obciążenie procka? W sensie kiedy film kreciles?

 

Zainstaluj https://www.guru3d.com/files-details/hwinfo64-download.html

 

I wklej zawartość zakładki sensors.

 

Ale stawiam że coś z pompką która jest w głowicy - tej części która jest mocowana do proca.

 

Sprawdź też ten kabel Sata od zasilania pompki bj widzę że to coś innego niż w innych aio:

 

tmym20220428100831166ondd.jpg

 

Tu w temacie jest o tym trochę albo w instrukcji chłodzenia:

 

 

 

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

100 stopni przy 45w poboru -chłodzenie nie działa ewidentnie. Wentylatory się kręcą czyli sprawdzaj pompkę zasilanie i podpięcie na płycie.

Potem montaż czy dobrze dokręcone, ale pisałeś że było dobrze i nagle 100 stopni to stawiam że to nie montaż. Masz jakieś zastępcze chłodzenie jakby co to można na gwarancję odesłać jak sprawdzisz że wszystko podpięte jak trzeba i dalej 100 stopni

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, wrobel_krk napisał:

100 stopni przy 45w poboru -chłodzenie nie działa ewidentnie. Wentylatory się kręcą czyli sprawdzaj pompkę zasilanie i podpięcie na płycie.

Potem montaż czy dobrze dokręcone, ale pisałeś że było dobrze i nagle 100 stopni to stawiam że to nie montaż. Masz jakieś zastępcze chłodzenie jakby co to można na gwarancję odesłać jak sprawdzisz że wszystko podpięte jak trzeba i dalej 100 stopni


Już wypełniłem ten formularz gwarancyjny ale obawiam się, że nie przyjmą bo jest 24 miesiące gwarancji a 13.07.2021r. zapłaciłem na xkom, chyba że będą patrzeć na datę kiedy kurier przywiózł to mieszczę się w czasie. Idę teraz zobaczyć czy wszystko dobrze podłączone i będę aktualizował.

Link to post
Share on other sites

Jak dobrze widzę to producent daje 36msc gwarancji pisz do X-kom, late najpierw sprawdź to zasilanie czy dobrze wpięte czy się co nie rozpięli jak masz inny przewód podepnij

https://www.silentiumpc.com/pl/product/navis-evo-argb-240/

36 miesięcy

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, wrobel_krk napisał:

Jak dobrze widzę to producent daje 36msc gwarancji pisz do X-kom, late najpierw sprawdź to zasilanie czy dobrze wpięte czy się co nie rozpięli jak masz inny przewód podepnij

https://www.silentiumpc.com/pl/product/navis-evo-argb-240/

36 miesięcy


Podłączałem, odłączałem i po odpaleniu znów 90 stopni i dopiero po 3 resetach się uspokoiło. Czyli pisać do x-komu zamiast do samego SilentiumPC?

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ale czekaj po 3 restartach masz normalne temperatury?

Wentylatory normalnie chodzą?

A do płyty sprawdzałeś podpięcie pompy?


Tak po 3 restartach normalne temperatury, wentylatory chodzą głośniej tylko podczas grania w niektóre tytuły co wcześniej się nie zdarzało a co do tego trzeciego to nie jestem pewny ale czy na płycie to są te 4 piny podpisane jako PUMP_FAN1 ?? Jeśli tak to nic do nich nie jest podłączone.

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Zobacz z instrukcją razem i sprawdź czy masz dobrze podpięta ta pompkę. Wentylatory zakładam że dobrze bo się rozkręcają przy temperaturach.



Na instrukcji co miałem w pudełku nic o tym PUMP_FAN1 nie pisze. Ale wątpię, że to jakiś problem z podłączeniem kabli bo ja nic nie kombinowałem od kupna.

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Dziwne to że czasem działa bo tak to by było wiadomo że chłodzenie na gwarancję. Ale ja już nie mam pomysłu.


Ja bym nie pisał na forum gdyby cały czas było 90 stopni ale przez to, że raz normalnie raz nie to wiesz. Napisałem ten formularz gwarancyjny może przyjmą to odeślę i tyle. A jak nie to będzie trzeba zainwestować w nowe chłodzenie. W Ch*j dziwna sytuacja... 

Albo podłączone stockowe chłodzenie i jak będzie znów działało co 3 restarty to trzeba szukać usterki głębiej.

Edytowane przez blazej600
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie może być dobre jeśli coś jest źle podłączone/na płycie coś padło itp. ale ciężko to sprawdzić. Odpenij wszytskie wtyczki od wentyli/pomp i wetknij jeszcze raz np:) Pompa jakoś powinna być wpięta poza zasilaniem

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, wrobel_krk napisał:

Chłodzenie może być dobre jeśli coś jest źle podłączone/na płycie coś padło itp. ale ciężko to sprawdzić. Odpenij wszytskie wtyczki od wentyli/pomp i wetknij jeszcze raz np:) Pompa jakoś powinna być wpięta poza zasilaniem


Przy włączaniu komputera zauważyłem, że na chwilę dosłownie sekundę świeci się czerwona dioda od cpu, potem gaśnie i zaczyna świecić się pomarańczowa dioda od ramu tak powinno być?

Link to post
Share on other sites
Teraz, bmi86 napisał:

Problemy zaczęły się przed wymianą pasty czy po wymianie?


Jakoś 2 miesiące temu wymieniałem pastę, cały czas było git i jakoś tydzień temu jak siedziałem na kompie to zaczął głośno chodzić wywaliło alert że overheating cpu i od tamtej pory takie akcje.

Link to post
Share on other sites

Pompka w ogóle się kręci w bloku na CPU? Słychać, że tam coś się kręci? W biosie powinieneś mieć możliwość sprawdzenie obrotów pompki, chyba że tego kabelka 4pin nie podłączyłeś do płyty to wtedy nie zobaczysz.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, bmi86 napisał:

Pompka w ogóle się kręci w bloku na CPU? Słychać, że tam coś się kręci? W biosie powinieneś mieć możliwość sprawdzenie obrotów pompki, chyba że tego kabelka 4pin nie podłączyłeś do płyty to wtedy nie zobaczysz.

 

Czyli tu powinno być coś podłączone w końcu czy nie? 

356552915_585763993683498_5128321027568417202_n.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...