Skocz do zawartości

Prawidłowe taktowanie pamięci ram


Recommended Posts

Mam pamięć ram 2x8GB DDR4 HyperX Predator o taktowaniu 3200MHz zainstalowaną na płycie głównej Gigabyte B550 Aorus Elite V2. Do momentu wykonania ostatniej aktualizacji BIOS do wersji F16c taktowanie pamięci ram było w BIOS podane 3200MHz. Po aktualizacji BIOS do wersji F16c taktowanie pamięci w BIOS to nie 3200MHz,a 2400MHz dla obu kości pamięci. Nie miałem włączonego profilu XMP dla pamięci ram od czasu zamontowania posiadanej płyty głównej,bo dla pamięci o takim taktowaniu nie trzeba w BIOS włączać profilu XMP i do czasu aktualizacji BIOS taktowanie pamięci ram było poprawne: 3200MHz,a teraz jest 2400MHz. Sprawdziłem w programie CPU-Z w Memory jakie jest taktowanie pamięci i program podaje,że taktowanie pamięci wynosi 1197.6MHz. Według specyfikacji posiadanej płyty głównej dla pamięci o taktowaniu 3200MHz nie jest wymagane włączenie w BIOS profilu XMP dla pamięci ram.

Co ustawić w BIOS posiadanej płyty głównej tak by taktowanie pamięci było poprawnie wykrywane jako: 3200MHz,a nie 2400 MHz jak jest obecnie?

Link to post
Share on other sites

Włączyłem profil XMP i BIOS poprawnie wykrywa taktowanie 3200MHz dla pamięci ram. Zastanawia mnie jedno,dlaczego po włączeniu profilu XMP, BIOS w DRAM Status pokazuje,że mam w slocie A2 i B2 pamięci 8GB DDR4 2400MHz?

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

Wszystkie RAMy mają po kilka profili zapisanych fabrycznie. Standardową specyfikacją jest JEDEC przy napięciu 1,2V dla DDR4 i minimalnym taktowaniu 2133MHz (potocznie się tak mówi, powinno być MT/s. Faktyczne taktowanie jest o połowę niższe, niektóre programy tak właśnie pokazują), twoje akurat robią 2400MT/s (czyli faktycznie 1200MHz). XMP to technicznie rzecz biorąc podkręcanie i pamięci są fabrycznie testowane na danych parametrach, jeśli płyta główna i procesor pozwolą to powinny działać bezproblemowo, w twoim przypadku na 3200MHz, obstawiam że przy 1,35V. Przed aktualizacją na 99% miałeś ustawiony XMP, po aktualizacji przywraca ustawienia fabryczne BIOSu, czyli m.in. wyłącza XMP, które jest formą podkręcania.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...