Skocz do zawartości

Który komponent wymienić najpierw: kartę graficzną czy podstawkę?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wid3l3c,

Recommended Posts

 

witam

 

Obecnie planuję przeprowadzić upgrade mojego komputera, ale mam pewien dylemat. Chciałbym wymienić zarówno kartę graficzną, jak i całą podstawkę. Niestety, ze względów finansowych będę musiał wykonać te modernizacje w odstępie 6-8 miesięcy od siebie.

 

Moje pytanie brzmi: Które komponenty powinienem wymienić najpierw? Czy powinienem rozpocząć od karty graficznej, czy może lepiej najpierw zainwestować w podstawkę a dopiero za te 6-8 miesięcy wymienić kartę?

 

Aktualne bebechy jakie mam to m.i.n:

i5 6600k (nie kręcony, lol)

GTX 1060 6GB

ASrock Z170 EXTREME 4

16GB RAM DDR4

 

Planuje zastąpić to wszystko RTX 4070 oraz nową podstawką pod DDR5 (budżet w granicach 4500zł na samą podstawkę). Komputer wykorzystywany do gier i amatorskiego montażu filmów + trochę grafika 2D.

 

Z jednej strony przydała by się grafika, ale z drugiej czuje że procesor i RAMy już nie wyrabiają, zwłaszcza że mam dwa monitory i poza samą grą często mam odpalonego chroma, discorda i inne duperele w tle. 

Taki np. elden ring przy włączonym chromie na drugim monitorze obciąża mi procesor na 100% a gra mimo że jest zainstalowana na SSD M.2 nvme ma czasami problemy z doczytywaniem świata i musze czasami postać w lokacji zanim wczytają się wszystkie obiekty.

Rust ostatnio zaczął zjadać mi RAM na 100% i choćby dlatego planuje wsadzić w podstawkę tym razem 32GB ramu DDR5, ale do montażu filmów też się przyda.

 

 

Jakie są wasze sugestie? 

Link to post
Share on other sites

4070 pod 6600K za bardzo nie ma co dawać bo CPU tak zdławi wydajność tej karty że szok. 

3 godziny temu, carl22 napisał:

(budżet w granicach 4500zł na samą podstawkę)

Kurde, sprzedaj to co masz, dorzuć bo za niewiele więcej masz cały zestaw z RTX 4070. 

Jaki masz zasilacz, jaką obudowę, jaki dysk, jakie dokładnie pamięci? 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, kajtek. napisał:

Kurde, sprzedaj to co masz

Zwłaszcza że akurat 6600k z 1060 tworzy na prawdę zgrany duet i tutaj już nie ma co zbytnio poprawiać. 

 

Zmiana grafiki da iluzję że jest lepiej, zyskasz FPSy w grach wykorzystujących w większym stopniu GPU, ale Twoje problemy nadal nie zostaną rozwiązane.

 

Z tego co opisujesz, brakuje tutaj mocy obliczeniowej przy wielozadaniowości.

 

Nawet lol ;) podkręcanie tutaj nie będzie na tyle efektywne, by warto było skupiać się na wymianie GPU jako Twojego zbawcy. 

 

Ja bym był za wymianą procka, a GPU dokupił chciażby z lekkim opóźnieniem by się naocznie przekonać, o ile poprawi się wydajność całego kompa. 

 

Ja bym tak zrobił, bo zeżarła by mnie ciekawość na ile ten 1060 potrafiłby się odnaleźć z procem pozwalającym mu na rozwinięcie pełnych skrzydeł względem 6600 :rotfl:

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, carl22 napisał:

Rust ostatnio zaczął zjadać mi RAM na 100% i choćby dlatego planuje wsadzić w podstawkę tym razem 32GB ramu DDR5, ale do montażu filmów też się przyda.

Przy obecnych cenach 16GB to jest absolutne minimum, 32GB standard, a i 64 można brać przyszłościowo jeśli będzie do czegoś przydatne.

6600k na tą chwilę to też w sumie taki retro entry-level, w większości zastosowań stary poczciwy 2600k za 150zł go przerasta, nie wspominając o bardziej nowoczesnych prockach. Zdecydowanie zacząłbym od wymiany platformy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...