Skocz do zawartości

Piszczący ASUS Strix X670E-F


Recommended Posts

Siemano,

Jak w tytule, mam ASUSa Strix X670E-F, który niemiłosiernie piszczy. Sprawdziłem 3 różne zasilacze i trochę różnych ustawień UEFI i nic. To nie GPU, bo żadne nie jest zamontowane :D
ASUS uważa, że piszczenie to cecha, a nie wada. Raz już serwisowałem przez sklep i po miesiącu otrzymałem płytę, która piszczy jak piszczała, a dodatkowo miała 2 zgięte piny przy connectorach włącznika i LEDów obudowy XD Opcja "przyzwyczaj się" nie wchodzi w grę, bo od tego pisku boli głowa.

Jeżeli macie jakieś sugestie co tu jeszcze zrobić, to proszę podzielcie się pomysłami.

Mam prośbę do posiadaczy platform AM5: podzielcie się proszę info jaki macie płyty główne + CPU i czy coś piszczy. 

Mój setup:
ASUS Strix X670E-F
Ryzen 7900X
be quite! Pure Power 12M
G.Skill 6000MHz CL30 32GB
reszta jest pewnie mało istotna

Link to post
Share on other sites

Sorry za głupie pytanie, ale to nie jest tak, że jak nie masz APU i odpalasz zestaw bez GPU to wywala Ci błąd VGA na płycie i stąd piszczy? Zakładam, że testowałeś z GPU i było dokładnie tak samo, a następnie wyjąłeś kartę żeby sprawdzić czy to nie u niej śpiewają cewki? 

 

Widzę na forum Asusa, że jest to znany problem z X670E... :(

 

https://rog-forum.asus.com/t5/previous-forum/rog-strix-x670e-e-gaming-wifi-coil-whine-issue/td-p/895961/page/2

 

Mam dwie propozycje: ustaw Twojemu 7900X stałe, dosyć niskie napięcie (~1.1 - 1.15V) z poziomu biosa i zobacz czy cokolwiek z tym dźwiękiem się zmieniło. 

 

Druga propozycja, deko bardziej czasochłonna: wyjmil płytę + PSU z budy i podłącz na stole "na pająka". Miałem raz w życiu przypadek, że płyta w budzie była źle uziemiona, w efekcie czego miałem napięcie na obudowie i sekcja VRM potrafiła się odezwać - ale to było dawno temu, w czasach LGA775. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Sorry za głupie pytanie, ale to nie jest tak, że jak nie masz APU i odpalasz zestaw bez GPU to wywala Ci błąd VGA na płycie i stąd piszczy? Zakładam, że testowałeś z GPU i było dokładnie tak samo, a następnie wyjąłeś kartę żeby sprawdzić czy to nie u niej śpiewają cewki? 

 

Widzę na forum Asusa, że jest to znany problem z X670E... :(

 

https://rog-forum.asus.com/t5/previous-forum/rog-strix-x670e-e-gaming-wifi-coil-whine-issue/td-p/895961/page/2

 

Mam dwie propozycje: ustaw Twojemu 7900X stałe, dosyć niskie napięcie (~1.1 - 1.15V) z poziomu biosa i zobacz czy cokolwiek z tym dźwiękiem się zmieniło. 

 

Druga propozycja, deko bardziej czasochłonna: wyjmil płytę + PSU z budy i podłącz na stole "na pająka". Miałem raz w życiu przypadek, że płyta w budzie była źle uziemiona, w efekcie czego miałem napięcie na obudowie i sekcja VRM potrafiła się odezwać - ale to było dawno temu, w czasach LGA775. 


Dzięki za odpowiedź i rady!

7900X jest wyposażony w iGPU, więc to nie buzzer i alarm braku GPU. Z GPU też oczywiście sprawdziłem i różnicy brak. GPU używam od lat i nigdy nie piszczało, więc to też mogę wykluczyć.

Testowałem napięcie 1.15, 1.20 i 1.25. Kompletnie nic to nie zmieniło.

Płytę wyjąłem, ale bez wyciągania PSU, bo mi się zwyczajnie nie chciało. Różnic brak i piszczy jak poprzednio. Obudowa to Lian Li Lancool III, wiec raczej nie powinno być problemów z uziemieniem.

Mając płytę leżącą na stole mogłem ją lepiej osłuchać i tu mam ciekawe spostrzeżenie - odnoszę wrażenie jakby pisk wydobywał się z okolic układu audio, slotów M2 i radiatora, który jest w tej okolicy. Przystawiając ucho w okolice CPU (chłodzenie AIO, więc mogłem dość blisko przystawić ucho; AIO sprawdzone już wcześniej i nie piszczy) miałem wrażenie, że pisk jest słabszy, a nasila się właśnie w lewej-dolnej części płyty głównej. Na próbę wyłączyłem kartę audio w bios, ale różnic nie było. Spróbowałem jeszcze jedną rzecz i przykryłem dolną część płyty gąbką do wyciszania klawiatury. Lekko dociskając gąbkę do płyty pisk jakby stawał się mniejszy. Może to siła autosugestii, a może jednak problemem nie jest VRM, a właśnie jakiś układ w dolnej części płyty.

Pisk brzmi tak. Może wprawne ucho rozpozna w tym piszczącą cewkę albo coś innego ;)

X670E-F_squeak.mp3

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

wiem, ze to moze glupie ale... moglbys na zdjeciu plyty dokladnie zaznaczyc skad myslisz piszczy?

Ogólnie to obszar zaznaczony na żółto, a szczególnie ten zaznaczony na czerwono. Niestety bazuje na tym, co słyszę uchem, a to może być zawodne. Przesuwając głowę obok płyty dźwięk potrafi się wzmacniać i cichnąć, jednakże w czerwonej okolicy wydawał się być najgłośniejszy.

x670e-f.png

Edytowane przez fezz
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Rebelmind napisał:

A mozesz sprobowac zlapac palcami te kondensatory co wziales w kolko czerwone i zobaczyc, czy cokolwiek sie zmienia?

Czy czasem łapanie palcami kondensatorów, to aby dobry pomysł? Złapałem je przez izolacje i nie dało ta żadnego efektu. Próbowałem dodatkowo przykryć gąbką i lekko docisnąć całą lewą-dolną ćwiartkę płyty (od czerwonego zaznaczenie idąc w górę aż pod górną żółtą linie. Efekt jakby był, ale to nie jest taki zero-jedynkowe - pisk jest albo go nie ma.

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Rebelmind napisał:

Sorry, ale kończą mi się pomysły - jak dla mnie zwrot jeśli jeszcze masz możliwość. X670E Tomahawk nie ma takich problemów, jest równie wypasiony i tańszy. 

Dzięki za pomoc. Niestety dałem ciała i zamiast natychmiast zwrócić płytę, to wysłałem na serwis. Mój niestety bardzo drogi błąd :/

Link to post
Share on other sites

I wróciła z serwisu z info, że oni nie widzą problemu, rajt? Imho to powinno dać się załatwić z tytułu rękojmi, bo jest to wada (dla Ciebie jako kupującego) ukryta. 

 

Jest jeszcze nadzieja, że któryś Bios to ogarnie (tak przynajmniej piszą w tym temacie co linkowałem). Imho jeśli jest to dla Ciebie spory problem i nic ze sklepem Ci się nie uda załatwić to pchaj z drugiej ręki po niższej cenie. Lepiej towar wymienić niż się wku*wiać z czegoś, co tyle kosztowało i po prostu powinno działać (bo nasze zdrowie psychiczne / samopoczucie moim zdaniem więcej warte) 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

I wróciła z serwisu z info, że oni nie widzą problemu, rajt? Imho to powinno dać się załatwić z tytułu rękojmi, bo jest to wada (dla Ciebie jako kupującego) ukryta. 

 

Jest jeszcze nadzieja, że któryś Bios to ogarnie (tak przynajmniej piszą w tym temacie co linkowałem). Imho jeśli jest to dla Ciebie spory problem i nic ze sklepem Ci się nie uda załatwić to pchaj z drugiej ręki po niższej cenie. Lepiej towar wymienić niż się wku*wiać z czegoś, co tyle kosztowało i po prostu powinno działać (bo nasze zdrowie psychiczne / samopoczucie moim zdaniem więcej warte) 

Wróciła z serwisu z informacją, że została naprawiona. Zgłosiłem ponownie i lada dzień wysyłam jeszcze raz. Sklep wysłał to do autoryzowanego serwisu, a nie bezpośrednio do ASUSa, a to akurat jest dobra informacja. Zgłosiłem też bezpośrednio do ASUSu i w odpowiedzi dostałem info, że "to cecha, a nie wada" + techniczny bełkot wyjaśniający dlaczego tak jest. Zobaczę co wyjdzie z 2 wizyty w serwisie. Dalej może faktycznie rękojmia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.04.2023 o 05:33, Rebelmind napisał:

Powodzenia w boju życzę zatem! Pisz śmiało jak się temat rozwinie. Ja bardzo poważnie myślałem nad przesiadką na AM5, ale stara zasada mówi, że nie bierze się AMD na pierwszą generacje nowej podstawki ;)

Ufff... chyba uda się odzyskać pieniądze :D Wspominałeś coś o MSI Tomahawk jako godnej alternatywie, zgadza się? Miałeś z nim jakieś doczynienia? W sumie spełnia moje oczekiwania. Patrzyłem jeszcze na Ace Carbon, ale to już może być overkill. Z tańszych Asrock X670E SteelLegend. Asrock ma spec niemal identyczny jak ASUS.

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Vorgenus napisał:

To ja mam fart bo mój strix x670e e gaming wifi nie piszczy :D Pozdro i powodzenia :)

Z ciekawości, możesz napisać kiedy została wyprodukowana twoja płyta? Info jest na pudełku o ile pamiętam. Trafiłem informację, że modele po 11.2022 mają piszczący problem. Mowa była o B650 i X670. 

Link to post
Share on other sites

Na AM5 nie testowałem nic osobiście, podobnie u znajomych (mało kto poszedł w nową podstawkę). Miałem jednak kilka płyt AMD od MSI, w tym B550 Tomahawk zanim przeszedłem na Intela i była to bardzo zacnie się spisująca płyta. 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Rebelmind napisał:

Na AM5 nie testowałem nic osobiście, podobnie u znajomych (mało kto poszedł w nową podstawkę). Miałem jednak kilka płyt AMD od MSI, w tym B550 Tomahawk zanim przeszedłem na Intela i była to bardzo zacnie się spisująca płyta. 

Ja przesiadłem się z 4790K kupionym ze 2 miechy po premierze, więc poszedłem już w nowość :)

Na razie nie żałuję :)

Edytowane przez Vorgenus
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Rebelmind napisał:

Na AM5 nie testowałem nic osobiście, podobnie u znajomych (mało kto poszedł w nową podstawkę). Miałem jednak kilka płyt AMD od MSI, w tym B550 Tomahawk zanim przeszedłem na Intela i była to bardzo zacnie się spisująca płyta. 

Ok, czyli bazujesz na doświadczeniach z poprzedniej generacji. ASUS i MSI to 2 producentów, o których internet ma dobre zdanie. Na Gigabytea coś dużo osób marudzi, acz nigdy nie widziałem konkretnych zarzutów. Asrocka mam teraz, ale to 10-letni staruszek, na którym siedzie i5 2500K :D 

Z tego co zdążyłem przejrzeć, to MSI i Asrock w AM5 nie wydają się być złe. Jest kilka wątków opisujacych problemy, ale wygląda jakby winowajcą był soft, a to się zazwyczaj da naprawić. 

Link to post
Share on other sites
Ok, czyli bazujesz na doświadczeniach z poprzedniej generacji. ASUS i MSI to 2 producentów, o których internet ma dobre zdanie. Na Gigabytea coś dużo osób marudzi, acz nigdy nie widziałem konkretnych zarzutów. Asrocka mam teraz, ale to 10-letni staruszek, na którym siedzie i5 2500K  


Co takiego? Asus palace procki, plastikowy backplate w drogich płytach, biosy nie potrafiły z prockami wstawać. Płyty przepłacone i to mocno. Karty piszczą jak się da.

MSI to mam w domu całą . listę, tam płyty na am4 w ogóle nie wstawały. Za darmo bym tego nie chciał. Obecnie dobre płyty pod amd robi gigabyte. Asusa bym rozważył gdybym chciał więcej wydać.

Asrock potrafił mieć te same problemy z biosami pod 2th i 4th Intela. Kijem tego nie tknę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

 


Co takiego? Asus palace procki, plastikowy backplate w drogich płytach, biosy nie potrafiły z prockami wstawać. Płyty przepłacone i to mocno. Karty piszczą jak się da.

MSI to mam w domu całą . listę, tam płyty na am4 w ogóle nie wstawały. Za darmo bym tego nie chciał. Obecnie dobre płyty pod amd robi gigabyte. Asusa bym rozważył gdybym chciał więcej wydać.

Asrock potrafił mieć te same problemy z biosami pod 2th i 4th Intela. Kijem tego nie tknę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Nooo to mi teraz wywróciłeś listę zakupową XD Już prawie miałem zamawiać MSI X670E Carbon.

Link to post
Share on other sites

Każdy powie co innego, na przykład mój prywatny komputer ma bana na cokolwiek od gigaszajsa. Ilu ludzi, tyle opinii ;) Jeśli chodzi o płyty to u mnie właśnie Asus i MSI na zmianę, nigdy jakichś poważnych problemów nie miałem. No może poza ich aplikacjami, ale kto ma dobre? :D Ważne że biosy jako tako dają radę.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Ja akurat poza assrockiem to nie pisze z własnych przykładów - tego nie lubię.

Co do gigaszrota to masz w pełni rację. Pierwsze udane produkty od nich to 3090, 4090 i płyty pod am5. Reszta to był badziew do tej pory z problemami. Nawet soft od RGB się wieszał.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

Nawet soft od RGB się wieszał.

Armoury Crate od Asusa potrafi mi całego kompa zrestartować od czasu do czasu, to jest dopiero dramat. Apki typu SignalRGB czy OpenRGB też mają swoje problemy, czekam bo podobno MS już testuje jakieś rozwiązanie z poziomu Windowsa, może to będzie w końcu stabilne i bezproblemowe.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...