Skocz do zawartości

Głośna praca wentylatrów


Recommended Posts

Witam.

Za namową jednego z naszych kolegów na forum @kajtek.został złożony zestaw:

 

Płyta główna Gigabyte B660 Gaming X DDR4 LGA1700

Procesor Intel Core-i5 13600KF

Chłodzenie SilentiuPC Fortis 5 ARGB

Grafika Sapphire Radeon RX 6700 Gaming OC 10GB GDDR6

Pamięć Patriot Viper Steel DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17

Dysk Dysk Lexar SSD NM620 1TB M.2 PCIe NVMe 

Zasilacz Seasonic S12III Bronze 500W

Obudowa Armis AR6X TG RGB

Monitor iiyama G-Master GB3467WQSU-B5

 

Cały zestaw w porównaniu do starego chodzi jak żyleta, ale wydaje mi się, że jest dość głośny poprzez pracę wentylatora na procku, chyba że się mylę. Problem zaczyna się już na youtube, a nie wspomnę jak młody gra w czołgi lub CS. Tam wówczas naprawdę mocno wchodzi na obroty. Jakie powinny być widełki temperatur na poszczególnych komponentach, obciążenia i pracy wentylatorów ? Czy zalecacie zmianę ustawień napięć czy coś podobnego ? Czy jest to możliwe na tym zestawie ?

 

 

Link to post
Share on other sites

Fortis 5 na pełnych obrotach jest bardzo cichy. Czy aby na pewno to chłodzenie procesora, a nie np wentylatory w obudowie?

Ściągnij sobie Gigabyte System Viwer Information, tam będziesz mógł sterować wszystkimi wentylami z poziomu systemu. 

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, zbiku90 napisał:

Ja obstawiam że to karta graficzna, ten model jest bardzo głośny bez UV i na domyślnej krzywej. Prędkość wentylatorów GPU i temperatury podczas grania można sprawdzić w sterownikach AMD, Lewy Alt + R -> zakładka Wydajność.

 

Da radę coś z tym zrobić ? Zmienić parametry karty, gier czy coś podobnego ?

Link to post
Share on other sites

Zastosowałem ustawienia z poradnika na YouTube. Musiałem tylko podnieść napięcie z 1040 na 1100mv, bo na niższym podczas grania w czołgi wywalał błąd. Na ten moment działa stabilnie. Temp wydają się ok. Praca wentylatora obniżona do 80% i jest delikatnie ciszej. Nadal słychać ich pracę, ale jest znośnie.
https://www.youtube.com/watch?v=3YUuwucce4s&t=236s

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kajtek. napisał:

Dlaczego podnosiłeś napięcie? to 1,04 miałeś domyślnie? 

Domyślnie było 1200mV. W poradniku na YouTube, gostek zmniejszył do 1040mV, zrobiłem tak samo, ale wywalał błąd na grze w czołgi. Po zwiększeniu do 1100mV, jest OK. Jest ciszej, ale nadal nie idealnie. Masz jakiś sprawdzony patent na krzywe grzewcze, bo nie ukrywam, że nie mam żadnego doświadczenia w tych sprawach.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, kajtek. napisał:

No to póki co jest ok. Sprawdzałeś inne wartości pomiędzy 1,04 a 1,10V? 

Jakie masz obecnie temperatury? 

Nie sprawdzałem, bo gdzieś tam w komentarzach zalecali przejść na 1100mV, ale mogę popróbować, jeżeli by to jeszcze wpłynęło na kulturę pracy. Dzisiaj sprawdziliśmy podczas CS i ToF i najwyższa temp GPU to 63-65 stopni, temperatura złącza 78-83 stopni, 1100 obr/min, 100-110W. Obniżyłem FPS o 3 punkty poniżej wartości odświeżania monitora (165MHz) do 162 fps.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...