Skocz do zawartości

Dlaczego pamięci ram działają mi w single channel?


Recommended Posts

3 minuty temu, MiK napisał:

 

Może jak bios testował ustawienia to CL 17 było za nisko? 1.35-1.40V to standardowy przedział. 

 

Ok, ale chyba nie ma dramatu, że CL zmieniło się na 18? w sensie jeśli chodzi o szybkość działania pamięci ram. Po ustawieniu profilu xmp na 3600 mhz komputer od razu wystartował, bez zbędnego myślenia :D 

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, MiK napisał:

A w biosie wybrałeś xmp a nie ręcznie 3600? 

 

Wklej mi fotkę z biosu jak możesz z tym profilem który zastosowałeś. 

 

Wybrałem xmp profil 1 chyba tam co było 3600 mhz, zaraz wrzucę fotkę.

1.jpg

2.jpg

 

O to ci chodziło?

 

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, MiK napisał:

Wszystko wygląda dobrze. A to CL 18 - wydaje mi się, że zbyt agresywne było 17 i bios przestawił na 18. 

 

Ja bym zostawił. 

 

Możesz jeszcze spróbować profil 3000Mhz jak on ustawia CL. 

 

Zostawię jak jest, chyba nie ma dużej różnicy między CL 17 a 18, niektóre pamięci ram np. patriot steel np. o częstotliwości 3600 mhz w opisach w sklepach mają CL 18. Co to znaczy, że CL 17 mogło być zbyt agresywne? Sorry że drążę temat :D 

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, gvarez napisał:

Prawdopodobnie masz włączony Gear Down Mode, który wymusza parzyste wartości CL (zaokrągla w górę).

 

Tak, w opcjach biosu jest to domyślnie włączone chyba, bo ta wartość rzuciła mi się w oczy.

Tu jeszcze screen z HWiNFO64, te wartości pewnie zależą też od płyty głównej nie tylko od ramu

1.png

2.png

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, gvarez napisał:

Jak wyłączysz Gear Down Mode procesor spróbuje ruszyć pamięci z nieparzystym CL, czyli 17 - tak jak masz ustawione.

 

Czyli zostawić profil 1 xmp, tak jak teraz jest ustawione w biosie i tylko gear down mode ustawić na wyłączone, następnie zapisać i wyjść z biosu? Wtedy CL przestawi się na 17?

Link to post
Share on other sites
Teraz, Tomi29 napisał:

Czyli zostawić profil 1 xmp, tak jak teraz jest ustawione w biosie i tylko gear down mode ustawić na wyłączone, następnie zapisać i wyjść z biosu? Wtedy CL przestawi się na 17?

Tak.

...Albo płyta wyłączy profil XMP, jeżeli procesor nie poradzi sobie z CL17.

Link to post
Share on other sites
Teraz, Tomi29 napisał:

Dlaczego gear down mode jest domyślnie w biosie włączony?

Dla zwiększenie kompatybilności / uniknięcia problemów z profilami XMP. Jest to opcja specyficzna dla Ryzen'ów. Prawdopodobnie ma związek ze sposobem działania kontrolera pamięci w procesorze, który lepiej radzi sobie z parzystymi wartościami CL.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, gvarez napisał:

Dla zwiększenie kompatybilności / uniknięcia problemów z profilami XMP. Jest to opcja specyficzna dla Ryzen'ów. Prawdopodobnie ma związek ze sposobem działania kontrolera pamięci w procesorze, który lepiej radzi sobie z parzystymi wartościami CL.

 

Ok, to nie będę zmieniał. Chyba nie ma dużej różnicy między CL 17 a 18. Na co ma wpływ CL pamięci ram, jeśli chodzi o działanie ramu?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Tomi29 napisał:

Ok, to nie będę zmieniał. Chyba nie ma dużej różnicy między CL 17 a 18. Na co ma wpływ CL pamięci ram, jeśli chodzi o działanie ramu?

Nie ma dużej różnicy. Znaczenie CL masz pokrótce opisane w poniższym artykule:

https://allegro.pl/artykul/taktowanie-pamieci-ram-a-opoznienia-co-trzeba-wiedziec-eyBz8dw90S5

Link to post
Share on other sites

Dzięki za linka :) Jednak gear down mode w biosie ustawiony jest chyba na auto. Aż zerknę jeszcze do biosu bo będzie mnie to męczyło :D 

 

EDIT: Domyślnie jest w biosie power down enabled, włączone, nie będę tego zmieniał. Przeczytałem w jakimś artykule, że jak jest do włączone domyślnie w biosie to pamięci ram stabilniej działają po ustawieniu profilu xmp.

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

Power Down Mode i Gear Down Mode to dwa różne ustawienia. Power Down Mode to tryb oszczędzania energii

enabled -> włączone

disabled -> wyłączone

Włączony tryb Power Down zmiejszona pobór prądu przez RAM w stanie spoczynku.

 

Nie znam BIOSu Twojej płyty, więc nie wiem, gdzie możesz znaleźć ustawienie Gear Down Mode. Może jest jakaś opcja zmiany widoku z prostego na zaawansowany, gdzie dostępna jest większa ilość opcji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...