Skocz do zawartości

Dlaczego pamięci ram działają mi w single channel?


Recommended Posts

Dlaczego  w nowym pc, mam 16 GB ram ( 2x8GB) Kingston Fury Beast 3600 mhz, pamięci działają mi w single channel? są umieszczone w slotach 2 i 4, sprawdzałem w cpu-z.

Swoją drogą czy cpu-z pokazuje mi, że jest ustawiony profil xmp na 3600mhz?:  

 

Zrzut ekranu 2023-04-02 085133.png

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

Apropo dual channel przeczytałem krótki test dual channel vs single channel, z testu wynika że przy dual channel jest więcej fps w gra o około 10 % czasem więcej. Nie wiem czy ten test jest wiarygodny: https://whatnext.pl/test-pamieci-ram-single-channel-vs-dual-channel-w-grach/  pierwszy lepszy wynik w google :co:

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites
26 minut temu, MiK napisał:

Profil xmp to teoretycznie podkręcenie. Więc jeżeli tego nie ustawisz to wszelakie dual channel, dc mode i single rank cię nie obchodzą i nie musisz się tym przejmować. 

 

No dual channel akurat mnie obchodzi ;) no i dalej nie wiem co oznacza single ranks i DC mode.

 

17 minut temu, MiK napisał:

Bez xmp to i tak bez sensu. Bez tego i tak stracisz dużo wydajności.  Nie zaprzątaj sobie głowy jakimś dual / single. 

 

Z tym profilem xmp to po prostu wybierasz tą opcję w biosie płyty głównej i samo się zrobi?

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Tomi29 napisał:

wybierasz tą opcję w biosie płyty głównej i samo się zrobi?

 

Samo z automatu. Ramy będą wtedy chodzić z prędkością sugerowaną przez producenta. Czasami są z tym problemy. Ale wystarczy zresetować bios. Ja nigdy takich problemów nie miałem. 

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, MiK napisał:

 

Ramy będą wtedy chodzić z prędkością sugerowaną przez producenta. Czasami są z tym problemy. Ale wystarczy zresetować bios. Ja nigdy takich problemów nie miałem. 

 

Reset biosu polega na wyjęciu tej baterii z płyty głównej?

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

Przycisk, bateria, zworka. Do wyboru. Ale to ostateczność. Nawet jak coś nie pójdzie tak, to płyta sama się zresetuje w 99,9%

 

Po wybraniu xmp trzeba poczekać nawet kilka minut przy starcie. Płyta lubi sprawdzać nowe ustawienia. Najczęściej startuje jednak z kopyta. 

Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedno z czystej ciekawości a nowego tematu nie będę zakładał, w HWiNFO64 jest jedno info " Raportowanie odchyleń zużycia energii(dokładność)" Są tam wartości na czerwono ale waha się ta wartość i jest czasem też normalnie. Przy prockach AMD to norma?

 

 

Zrzut ekranu 2023-04-02 100302.png

Link to post
Share on other sites

Przy tak niewymagającym komputerze nie przejmowałbym się takimi wskazaniami które mogą być zakłamane przez program. 

 

Jeżeli wszystko działa, nie przegrzewa się i nie restartuje, to nie ma się czym przejmować. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, MiK napisał:

Przy tak niewymagającym komputerze nie przejmowałbym się takimi wskazaniami które mogą być zakłamane przez program. 

 

Jeżeli wszystko działa, nie przegrzewa się i nie restartuje, to nie ma się czym przejmować. 

Wszystko działa ok. Dwa miesiące przed zakupem pc kupiłem rtx 3050 i jestem mega zadowolony z całego konfigu.

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

Ustawiłem profil xmp na 3600 Mhz, patrzyłem w biosie i pokazuje 3600 a napięcie waha się w zakresach 1.377-1.383V, przeważnie jest 1.380V. To są normalne wartości? CL zmieniło się na 18, dlaczego:co: Domyślnie przed ustawieniem profilu xmp bios pokazywał 2400 Mhz dla pamięci ram.

 

 

Zrzut ekranu 2023-04-10 080844.png

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...