Skocz do zawartości

Prośba o opinię ws procesora i płyty głównej do zastosowań typu CAD


Recommended Posts

Witam,

 

przymierzam się do zakupu komputera stacjonarnego do zastosowań typu CAD (Programy, AutoCAD LT, GstarCAD) do projektowania budowlanego (sieci i instalacje sanitarne) oraz do programów do obliczeń cieplnych, hydrauliki, wentylacji itp. Prace wykonuje głównie w środowisku 2D, jednak z racji wymagań planuje w ciągu roku/dwóch powolne przejście na BIM w 3D. Nie będę wykonywał renderowania, jedynie kreślenie. Dlatego potrzebuję procesora w maksymalnie mocnym pojedynczym rdzeniem. Póki co planuję zakup procesora ze zintegrowaną kartą graficzną z uwagi na fakt,  że od kwietnia zmieniam program graficzny na GstarCAD, który posiada następujące wymagania sprzętowe:

 

Zalecane wymagania sprzętowo-systemowe programu GstarCAD 2022:
·        System operacyjny: Windows® 10, Windows® 11
·        Procesor: 4-rdzeniowy, 8-wątkowy
·        Pamięć RAM: 16 GB lub więcej
·        Dysk twardy: SSD min. 25 GB wolnego miejsca
·        Karta graficzna:: GstarCAD nie obsługuje akceleracji graficznej. Dedykowana karta graficzna nie jest wymagana..
·        Monitor: Rozdzielczość przynajmniej 1920 x 1080
·        Port USB 2.0 lub nowszy (w przypadku zakupu licencji na kluczu USB)

 

Co za tym idzie nie potrzebuje dedykowanej karty graficznej. Chciałbym przeznaczyć na procesor maksymalnie około 2200 zł i na płytę główną ok. 1200 zł. Zastanawiam się nad dwoma pozycjami, tj. procesorem Intel Core i7 13700K i AMD Ryzen 9 7900X. Do tego dojdzie 32 GB ramu, dysk M.2 (planuję Kingston KC3000) , chłodzenie wodne ENDORFY Navis F240 (jeśli sprosta) lub F360, zasilacz Seasonic gold około 650W (w przyszłości pod BIM wstawię RTX 3060 12 GB lub następcę/ewentualnie jakieś podstawowe Quadro) Dodatkowo zależy mi aby płyta główna obsługiwała WI-Fi i Bluetooth, chyba że lepszym rozwiązaniem jest combo "zwykła" płyta + dodatkowa wewnętrzna karta sieciowa z ich obsługą. Skłaniam się raczej ku DDR5. Jestem świadom, że w moich zastosowaniach znaczenie typu pamięci jest raczej marginalne ale chciałbym, żeby komputer służył mi lata i był przyszłościowy w razie późniejszej rozbudowy. Na moje niedoświadczone oko platforma AM5 wydaje się bardziej na przyszłość. Socket 1700 chyba będzie krócej wspierany (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Edytowane przez Pyshak
Literówka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...