Skocz do zawartości

Losowe restarty nowego PC


Recommended Posts

Witam, od kilku tygodni zmagam się z problemem losowych restartów komputera nowego i starego. Jakieś 3 tygodnie temu stary pc kupiony prze Internet w lombardzie (miał koło 3-6 lat, sprzedawca nie chciał powiedzieć) zaczął restartować się w losowych momentach, nie pamiętam dokładnie kodu szesnastkowego ale był to znany i lubiany karnel 41. Wymieniony był zasilacz i podłączony bezpośrednio do gniazdka (zwykły blok 8 piętrowy w Warszawie) nic to nie dało. Komputer końcem końców został sprzedany na części i kupiłem nowy. Problem jednak pozostał. Komputer potrafi się zresetować nawet 5-6 razy dziennie, najczęściej rano i wieczorem. Ostatni reset miał miejsce 10min temu jak przełączałem się myszką z opery GX na grę (dote 2). Sam restart wygląd następująco, nic się nie zacina nie zawiesza po prostu komputer się sam resetuje. Jest bardzo cichy i nie słyszę żadnych konkretnych dźwięków. Odpala się zupełnie normalnie. Mi to wygląda jak problem z siecią elektryczną i ewentualnie losowe mini blackouty, ale nie mam jak tego sprawdzić. Nowy komputer był zakupiony przez Internet u sprzedawcy z dużą ilością pozytywnych komentarzy (około99%) i składany z nowych podzespołów. Nie wygląda to jak problem z hardwerem samego pc, wszystkie aktualizacje też zrobione. Jedna z możliwości to stary monitor Aoc E2260P, do komputera jest podłączony przez przejściówkę (monitor ma taki stary kabel z dwoma śrubami do dokręcania,) do karty graficznej GTX1660s, kabel zasilający jest podłączony bezpośrednio do gniazdka (tak samo zasilający pc, tylko gniazdko znajdującego się 2 metry dalej) . Gdyby to był problem tylko z jednym komputerem i to jeszcze tym starym to bym zrozumiał i coś kombinował z samymi podzespołami ew softwerem ale że problem występuje również na nowym pc który ma niecały miesiąc to już nie nie bardzo wiem jak dalej ruszyć z diagnozą. Może coś poradzicie? 

 

***

Przed chwila wyłączyłem wszystkie programy, notatnik, jakiś program systemowy, przeglądarkę i przeskoczyło mi bezpośrednio do Doty 2 po czym komputer się zresetował. Drugi raz dzisiaj w podobny sposób, tzn po przełączeniu się na Dote. 

 

Spec:

GTX1660S

I5 10400f

16GB ram jedna kość

Płyta intel H410m v2

Zasilacz coolermaster 500w 80+ elit v4

Dyski:

hhd 1tb 

ssd 512gb

m.2 512gb 

Sof:

WIn10 pro oryginalny 64b

brak antywirusa

 

Odpaliłem właśnie benchmark do obciążenia Heaven Benchmark 4.0 i ogólnie komputer resetuje się po ćwierć sekundy od startu obciążenia. 

Edytowane przez Zoltyop
Link to post
Share on other sites

Na 99% problemem jest kabel lub sam monitor. Podłączyłem pc do zwykłego telewizora i wytrzymał 3 razy cięższy bench niż na monitorze. Monitor to jakiś stary polisingowy AOC którego dostałem za darmo, do pc podłączałem go z przejściówką na hdmi bo po podłączeniu bezpośrednio vga do płyty nic się nie dzieje, zero reakcji monitora. Zmniejszyłem też ustawienia graficzne w grach i od rana zero losowych restartów. Za parę dni będę miał nowy monitor to dam znać co i jak, może komuś z podobnym problemem to pomoże. 

Link to post
Share on other sites

Niestety nowy monitor z nowym kablem hdmi nic nie zmienił, komputer wywala się w totalnie losowych momentach, najczęściej przy przełączaniu się na przeglądarkę alb włączaniu jej. 

W dniu 11.03.2023 o 18:42, janek20 napisał:

Masz program occt cpu,gpu,psu.Sprawdz co wywala

Dodaj duall chanell ram bo procesor zdegradowany o 8 generacji

Nie wiem jak mam to zrobić, da się tam gdzieś ustawić żeby zapisywało wszystkie zdarzenia w jakimś pliku? 

 

Skoro jedna kość ramu resetuje komputer to trochę dziwne że ktoś sprzedaje ja w takiej konfiguracji sprzętowej. W poprzednim kompie miałem 2x8gb i było to samo. No ale wymienię ten ram tak czy siak.

Link to post
Share on other sites
35 minut temu, janek20 napisał:

 

 

włacz  i patrz

Włączyłem, patrzyłem i nic się nie działo jak na moja wiedze i znajomość sprzętu, raz widziałem wystrzał zasilania gpu z 20w na 60w i to tyle co mogę zaraportować. ZZ tego co widzę to ten occt powinien gdzieś zachowywać wyniki testu ale nigdzie u siebie nie mogę tego znaleźć. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Zoltyop napisał:

Niestety nowy monitor z nowym kablem hdmi nic nie zmienił

Nie wiem czemu stawiałeś na monitor. Jest to tylko wyświetlacz obrazu i nie wpływa na działanie komputera i resetowanie.

 

Podłączyłem pc do zwykłego telewizora i wytrzymał 3 razy cięższy bench niż na monitorze - żeby podłączyć kompa pod TV wpiąłeś się do innego gniazdka?

 

Z tego co widzę to ten occt powinien gdzieś zachowywać wyniki testu - w darmowej wersji nie zapisuje raportu, gdy system się wyłoży.

 

Link to post
Share on other sites
55 minut temu, wodego napisał:

Nie wiem czemu stawiałeś na monitor. Jest to tylko wyświetlacz obrazu i nie wpływa na działanie komputera i resetowanie.

 

Podłączyłem pc do zwykłego telewizora i wytrzymał 3 razy cięższy bench niż na monitorze - żeby podłączyć kompa pod TV wpiąłeś się do innego gniazdka?

 

Z tego co widzę to ten occt powinien gdzieś zachowywać wyniki testu - w darmowej wersji nie zapisuje raportu, gdy system się wyłoży.

 

Stawiałem na monitor/kabel od monitora bo wszystko inne co mogłem sprawdzić sprawdziłem.

 Tak komputer podpiąłem pod inne gniazdko.

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, wodego napisał:

No i nie zastanawiałeś się, że inne gniazdko=prawidłowa praca? Wygląda, że te konkretne gniazdko zasilające, które używasz, sprawia problemy. Przedłużaczem podłącz do innego gniazda w pokoju.

 

No podłączyłem do innego gniazdka przedłużaczem i efekt jest ten sam. To że mi poszedł lepiej test na telewizorze niż na starym AOC to chyb raczej kwestia samego wyświetlacza. 
Ściągnąłem sobie pełną wersje tego occt 9.0, odpaliłem test i wymusiłem restart poprzez odpalenie dwóch gier i nigdzie nie widać zapisu z testu. Z tego co orzumiem to program zapisuje wyniki tylko po pełnym, zakończonym w normalny sposób teście. 

Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, Zoltyop napisał:

To że mi poszedł lepiej test na telewizorze niż na starym AOC to chyb raczej kwestia samego wyświetlacza

Przecież pisałeś:

Niestety nowy monitor z nowym kablem hdmi nic nie zmienił - czyli jak to? Na starym wywalało, bo monitor zły, a na nowym wywala, bo monitor zły?

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, wodego napisał:

Przecież pisałeś:

Niestety nowy monitor z nowym kablem hdmi nic nie zmienił - czyli jak to? Na starym wywalało, bo monitor zły, a na nowym wywala, bo monitor zły?

Dobra wiesz co jak nie masz nic do doradzenia to się nie wypowiadaj, nie mam umiaru dopowiadać na Twoje zaczepki słowne.  

Link to post
Share on other sites

@wodego Ma wiele do doradzenia i nie szuka zaczepki tylko potrzebny jest mniej chaotyczny opis problemu. Dla mnie z opisu wygląda na problem z zasilaniem, tym bardziej, że niema jak piszesz żadnych monitów systemu o resetach PC. Z Twojego wpisu nie wynika np. Jaki test został uruchomiony w OCCT, jaki masz RAM i jaki ten nowy monitor. 

W dniu 10.03.2023 o 08:57, Zoltyop napisał:

zwykły blok 8 piętrowy w Warszawie

Czy blok czy inny budynek to i tak znaczenie ma instalacja elektryczna, czy ma zerowanie i gniazda z bolcem. Elektronika robi się coraz bardziej wrażliwa na takie rozwiązania. Spróbujemy rozwiązać problem taką metodą:

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Zminimalizuj okno HWiNFO i używaj PC do wystąpienia resetu. Po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, lonialomax napisał:

@wodego Ma wiele do doradzenia i nie szuka zaczepki tylko potrzebny jest mniej chaotyczny opis problemu. Dla mnie z opisu wygląda na problem z zasilaniem, tym bardziej, że niema jak piszesz żadnych monitów systemu o resetach PC. Z Twojego wpisu nie wynika np. Jaki test został uruchomiony w OCCT, jaki masz RAM i jaki ten nowy monitor. 

Czy blok czy inny budynek to i tak znaczenie ma instalacja elektryczna, czy ma zerowanie i gniazda z bolcem. Elektronika robi się coraz bardziej wrażliwa na takie rozwiązania. Spróbujemy rozwiązać problem taką metodą:

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Zminimalizuj okno HWiNFO i używaj PC do wystąpienia resetu. Po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka.

Testy w occt został odpalony raz na ustawieniach te które są na starcie czyli Data set: Large, Mode: Normal, Load type: Variable Threads: Auto i raz na Mode: Extreme. na żadnym z nich nie wywaliło kompa, czas trwania 1godz.
Ram: Jedna kość Goodram DDR4 IRDM X 16GB 3200MHz CL16 DIMM (IR-X3200D464L16A/16G)
Nowy monitor: Samsung Odyssey 3g 24c LS24AG30ANUXEN

 

W gniazdkach mam wszędzie bolce, komputer był podłączany bezpośrednio do gniazdka i przez przedłużacz też z bolcami (Taki z włącznikiem z diodą) i bez różnicy jeżeli chodzi o losowość restartów.

Ok, dzięki za pomoc, będę się odzywał z raportem. 

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Zoltyop napisał:

czyli Data set: Large, Mode: Normal, Load type: Variable Threads: Auto i raz na Mode: Extreme.

Z powyższego wynika, że wykonałeś tylko test obciążenia CPU, a on pobiera około 130W. Aby sprawdzić poprawność zasilania PC uruchom OCCT i klik na aplet Power następnie start. Jeżeli wyłoży się na tym teście, to pierwsze co to podmiana zasilacza.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, lonialomax napisał:

Z powyższego wynika, że wykonałeś tylko test obciążenia CPU, a on pobiera około 130W. Aby sprawdzić poprawność zasilania PC uruchom OCCT i klik na aplet Power następnie start. Jeżeli wyłoży się na tym teście, to pierwsze co to podmiana zasilacza.

Test zrobiony 3 raz i 3 raz sie wyłożył, dwa razy w sekundę, raz wytrzymał 3 sekundy. 

Odpaliłem HWiNFO podczas każdego testu może się przyda do diagnozy.

-To z samoistnego resetu koło 9:00 gdzie grałem w grę.

https://files.fm/u/h2j8ujfpv

- To z pierwszego testu occy power, reset dosłownie po ćwierć sekundy od odpalenia testu

https://files.fm/u/fr6h7wxv6

-Drugi test occt power, reset pod 2 może 3 sekundach

https://files.fm/u/rppfdcvfz

 

I teraz pytanie czy to nadal może być wina sieci w bloku? Przy pierwszym resecie dzisiaj (wczoraj wieczorem tak samo) zanotowałem dziwny dźwięk koło lodówki/za ścianą, dokładnie w tym samym momencie w którym komputer się zresetował. Wcześniej też mógł ten dźwięk występować tylko nie zwróciłem na niego uwagi. Dzwinym byłoby że to wina zasilacza skoro jest on, a teoretycznie powinien być nowy. 

 

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, lonialomax napisał:

Z powyższego wynika, że wykonałeś tylko test obciążenia CPU, a on pobiera około 130W. Aby sprawdzić poprawność zasilania PC uruchom OCCT i klik na aplet Power następnie start. Jeżeli wyłoży się na tym teście, to pierwsze co to podmiana zasilacza.

 Podłączyłem kompa u brata w innym mieszkaniu na innym osiedlu i problem jest ten sam, więc można wykluczyć sieć. Podmieniłem tez ramy ale nic to nie dało. 
Zostaje ten zasilacz w takim razie. Czy może to być kwestia np jakichś blokad w biosie? Albo złego overclockingu? Sam się w to nie bawiłem ale może serwis który składał komputer ustawił jakieś ograniczenia na zasilacz. 

 

3 godziny temu, janek20 napisał:

To wina pc a nie sieci

Zasilacza tak na 99% lub jakichś ustawień. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czym jest spowodowany brak odczytu wszystkich napięć zasilacza, ale podmień go do sprawdzenia chociażby dlatego, że w odczycie napięcia 3,3V jest ono sporo poniżej standardu ATX. Poza tym w zasilaczu może być uruchamiane wadliwie działające zabezpieczenie przeciążeniowe i stąd efekt odcięcia zasilania. Dołożę jeszcze napięcia na karcie grafiki. Wartości na dole to moment wyłączenia PC.

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu1.jpg

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, lonialomax napisał:

Nie wiem czym jest spowodowany brak odczytu wszystkich napięć zasilacza, ale podmień go do sprawdzenia chociażby dlatego, że w odczycie napięcia 3,3V jest ono sporo poniżej standardu ATX. Poza tym w zasilaczu może być uruchamiane wadliwie działające zabezpieczenie przeciążeniowe i stąd efekt odcięcia zasilania. Dołożę jeszcze napięcia na karcie grafiki. Wartości na dole to moment wyłączenia PC.

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu1.jpg

Super dzięki za przejrzenie tych logów, komputer poleci na gwarancji do sprzedawcy żeby się tym zajął, bo było z nim juz kilka problemów typu brak wentylatora czy nie ten ram co miał być. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...