Skocz do zawartości

Chłodzenie do obudowy


Recommended Posts

Phenom 955 którego posiadam bardzo głośno chodził więc zmniejszyłem obroty wentylatora narazie do 80% (temperatura w spoczynku procesor 28 rdzenie 32 temperatura w stresie rdzenie 55 ) ale chyba zmniejsze jeszcze troche gdy zamontuje wentylatory do obudowy narazie obudowa nie posida żadnego :D .

a więc z tyłu zamocuje wentylator do wydmuchu powietrza

ale nie wiem co z wentylatorem na boku chyba on powinien wdmuchiwać powietrze? i co z tunelem ma zostać czy zamontować sam wentylator bez tunelu?

i jescze jedno pytanie odnośnie procesora jakie powinien mieć napięcie umnie na CPU-z i Control Center (od MSI) pokazuje 1.008V czy ten procek nie powinien mieć 1.35V

Edytowane przez valerius
Link to post
Share on other sites

Powiedz jaką masz obudowę.

Wentylator boczny ma za zadanie wdmuchiwać powietrze do obudowy tyle tylko, że takie rozwiązanie zakłóca przepływ powietrza względem przedniego a tylnego wentylatora.

Ja bym odpuścił sobie i wentylator i tunel.

Link to post
Share on other sites

Ajj obudowa delikatnie mówiąc daleka od ideału :/ Nie dość, że malutka to z bardzo małą możliwością wentylacji. Nie byłoby tak źle gdybyś z przodu miał możliwość zamontowania wentylatora (na pewno nie ma takiej opcji po zdemontowaniu panelu przedniego?). Wtedy przedni by wtłaczał chłodne powietrze z zewnątrz a tylny wydmuchiwał powietrze z wnętrza.

Hmm co do wentylatorów na spodzie to jakiś przewiew by zapewniły (zwłaszcza 120). Proponowałbym Ci zamontować 120 mm wentylatory na tyle oraz spodzie.

Link to post
Share on other sites

Narazie w obudowie w ogóle nie ma wentylatora a temperatury są chyba przyzwoite (oczywiście jak na obudowe bez wentylatora i BOXowy wentylator na 80% :D) ?? więc ryzyko ugotowania nie jest takie wielkie :)

a i może wie ktoś jakie powinien mieć napięcie ten Phenomek??

Edytowane przez valerius
Link to post
Share on other sites

Jutro dostane i założe taki wentylator na tył http://www.komputronik.pl/product/110051/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/AAB_Cooling_Black_Silent_Fan_12_1600_rpm.html

a co do drugiego wentylatora to nie wiem chyba kupie i założe na dół

a tunel mam wogule wyjąć?

co do obudów to ludzie często przesadzają że I-BOX to zło znajomy ma jakąś obudowe chyba asusa za którą dał sto-paredziesiąt zł i jest zrobiona z bardzo cieńkiej blachy a do tego narzeka że gorąca

Edytowane przez valerius
Link to post
Share on other sites
Ciche to to na pewno nie będzie...

 

a tunel mam wogule wyjąć?

Oczywiście, że tak.

 

co do obudów to ludzie często przesadzają że I-BOX to zło znajomy ma jakąś obudowe chyba asusa za którą dał sto-paredziesiąt zł i jest zrobiona z bardzo cieńkiej blachy a do tego narzeka że gorąca

Po to są fora aby pytać użytkowników o opinie. Jeśli, ktoś kupuje coś na własną rękę bez doświadczenia i konsultacji na forum, to taki jest efekt. Przepłacił za słabą obudowę podczas gdy tutaj polecono by mu np. solidne i sprawdzone obudowy od SilentiumPC - Brutus 310 lub 410 ;)
Link to post
Share on other sites

Tak oczywiście chodziło mi o wentylator CPU

 

Miałem chwile czasu więc zrobiłem mały test :P gdzie najlepiej umieścić wentylator do dyspozycji miałem oto taki Wentylator (deklarowana prędkośc 2000RPM u mnie kręcił się z prędkością 2100-2300) dodam jeszcze że zainstalowałem wcześniej wentylator 120x120 (deklarowana prędkość 1600 u mnie kręcił się 1480-1570) na tył co dało znaczne zmniejszenie obrotów wentylatora CPU z ok.7000 na 5700 z zachowaniem takich samych temperatur w spoczynku i o 1 °C mniejsze na wszystkich podzespołach.

w testach wentylator CPU był ustawiony na auto

 

Testy w spoczynku :

Bez wentylatora 80x80(z tunelem)

 

Płyta 31°C

Procesor 29°C

Rdzenie Procesora 32°C

Grafika 35°C

Dysk 30°C

Prędkość Wentylatora CPU 4700 RPM

 

Wentylator umieszczony z boku obudowy

(zamiast tunelu)

Płyta 29°C

Procesor 27°C

Rdzenie Procesora 31°C

Grafika 33°C

Dysk 27°C

Prędkość Wentylatora CPU 3800 RPM

 

Wentylator umieszczony na dole

(w obudowie nie ma tunelu)

Płyta 28°C

Procesor 28°C

Rdzenie Procesora 32°C

Grafika 34°C

Dysk 28°C

Prędkość Wentylatora CPU 3950 RPM

 

Podsumowanie idle:

w spoczynku najlepszą opcją okazało się umieszczenie wentylatora z boku podzespoły były w tedy najchłodniejsze

a wentylator CPU kręcił się najwolniej co za tym idzie najciszej.Opcja z wntylatorem na dole w moim odczuciu pod względem głośności była na równi z opcją na boku. Najgorszą opcją okazała się z tunelem gdzie wentylator CPU kręcił się najszybciej , temperatury były najwyższe a wentylator CPU buczał najgłośniej

 

Test pod obciążeniem(prim95):

 

Bez wentylatora 80x80(z tunelem)

 

Płyta 33°C

Procesor 53°C

Rdzenie Procesora 59°C

Grafika 35°C

Dysk 30°C

Prędkość Wentylatora CPU 5700 RPM

 

Wentylator umieszczony z boku obudowy

(zamiast tunelu)

Płyta 31°C

Procesor 52°C

Rdzenie Procesora 59°C

Grafika 34°C

Dysk 28°C

Prędkość Wentylatora CPU 5700 RPM

 

Wentylator umieszczony na dole

(w obudowie nie ma tunelu)

Płyta 31°C

Procesor 49°C

Rdzenie Procesora 54°C

Grafika 34°C

Dysk 28°C

Prędkość Wentylatora CPU 5000 RPM

 

Podsumowanie testu pod obciążeniem:

Zdecydowanie najlepsza okazała się tu opcja z wentylatorem na dole obudowy temperatury były o kilka stopni mniejsze a wentylator CPU pracował najwolniej i tak pracował dosyć głośno ale wyraźnie ciszej niż w innych opcjach gdzie poprostu "wył"

Podsumowując najlepszą opcja okazało się umiesczenie wentylatora na dole obudowy

Testy były przeprowadzane przy temperaturze otoczenia 28-29°C

 

 

Tutaj pojawia się moje pytanie jak zmniejszyć obroty wentylatora CPU w spoczynku nie zmniejszając prędkości pod obciążeniem?

Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie odnosnie tunela.

 

W moim starym blaszaku byl tunel i naprzeciwko niego byl otwor na montarz wentyla ( chyba 80 ) jesl by tam zainstalowac wentyla ktory wtlacza powietrze przez ten tunel do boxowego chlodzenia procka to nie byloby lepsze rozwiazanie przy schladzaniu go ?

 

Pytanie czysto teoretyczne.

Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie odnosnie tunela.

 

tunelu

 

W moim starym blaszaku byl tunel i naprzeciwko niego byl otwor na montarz wentyla ( chyba 80 ) jesl by tam zainstalowac wentyla ktory wtlacza powietrze przez ten tunel do boxowego chlodzenia procka to nie byloby lepsze rozwiazanie przy schladzaniu go ?

 

przy schładzaczu typu top zdecydowanie lepsze

Link to post
Share on other sites

Znalazłem w biosie CPU Smart fan target ustawiłem sobie wentylator CPU na 37,5% poniżej 40 stopni. Teraz kręci się 2400 RPM(wcześniej 3950RPM) co ciekawe temperatura CPU wzrosła jedynie o 1 stopień i wynosi 32 stopnie a komputer cicho chodzi

 

Przetestowałem wentylator + tunel na boku obudowy i procesor ma najniszsze temperatury(54 stopnie) ze wszystkich opcj a wentylator pod obciążeniem kręci się najwolniej 4200RPM jedyny minus to taki że dysk jest cieplejszy o kilka stopni (33 stopnie) w spoczynku zmniejszyłem predkość wentylatora CPU do 25% (2000RPM)

i teraz jestem zadowolony z głośności CPU w spoczynku słychać tylko wentylator zasilacza który mógłby troche ciszej pracować ale ogulnie jest ok

w stresie tak samo jest dobrze 4000RPM w grach nie przeszkadza gdy gramy z dzwiękiem

a więc opcja z wentylatorm i tunelem jest najlepsza

Edytowane przez valerius
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...