Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze: Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256 GB vs Xiaomi 12T 8/128 GB


Recommended Posts

Witam,

Potrzebuję porady w wyborze smartfona. Mam do wyboru Xiaomi POCO X5 Pro 5G w wersji 8/256 GB za ok. 1600 zł (w przedsprzedaży) oraz Xiaomi 12T w wersji 8/128 GB za ok. 2100 zł.

POCO X5 Pro ma pamięć RAM w standardzie LPDDR4X, a pamięć ROM UFS 2.2. Natomiast w Xiaomi 12T, pamięć RAM to LPDDR5, a pamięć ROM UFS 3.1. I tu moje pytanie, czy w codziennym użytkowaniu jest odczuwalna, zauważalna różnica w szybkości i płynności działania z takim czy innym rodzajem pamięci?

Druga rzecz, czy procesor, który znajduje się na pokładzie POCO X5 Pro 5G, czyli Qualcomm Snapdragon 778G SM7325, to jest dobra jednostka do codziennego, zwyczajnego użytkowania, czy mocno się nagrzewa? Po drugiej stronie, czyli w Xiaomi 12T jest MediaTek Dimensity 8100 MT6895T, który z tego co czytałem jest jedną z lepszych i chłodnych jednostek, no i jest chyba trochę o klasę wyższym procesorem niż Snapdragon 778G.

Kolejna rzecz, czy 128 GB pamięci na dzień dzisiejszy to wystarczająca ilość? Chodzi mi o to, że jak będą pojawiać się kolejne aktualizacje Androida, usług Google, Google Play czy nie będą zabierać dużo przestrzeni z pamięci. Zdjęć w ciągu miesiąca robię kilka, kilkanaście, czasami jakieś krótkie video, aplikacje podstawowe typu facebook, allegro itp., aplikacje bankowe, 2-3 gry i to wszystko.

Czy lepiej wybrać smartfon z 256GB pamięci wewnętrznej? Chodzi tu o POCO X5 Pro 5G, bo na Xiaomi 12T z 256 GB nie mam funduszu.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

  

 

@kamissov dobrze byłoby dopisać na czym ci zależy w telefonie. Różnicę w cenie masz sporą.
Na temat CPU, RAM, ROM wiele się nie wypowiem bo nie siedzę w telefonach a o wydajności pamięci to już w ogóle.

 

Szybkość ROM 2.2 to może być słabo w przyszłości i ktoś mi doradzał 3.x.

 

Użyj kilku porównywarek kimovil, mgsm, gsmareana itp. zwróć uwagę na rozmiary i porównaj je też wizualnie (jest taka opcja, czasem max dwóch modeli) ale o wpływie pamięci nic praktycznie nie powiedzą. To i tak wypadkowa RAM i CPU. Rozmiary telefonów oraz proporcje są jakieś chore i niewygodne. Obecny ekran 6,43" dla mnie to długie i wąskie a suche wymiary specyfikacji na to aż tak nie wskazywały. Poprzedni był deko szerszy a niższy i było trochę niewygodnie. Zapomniałem dodać, że w mojej byłej Nokii wysokość ekranu była mniejsza niż wysokość telefonu. Teraz przez rozmiar ekranu i może rozdzielczość nawigowanie jedną ręką jest mocno niewygodne a klawiatura i klawisze za małe. Trzeba by nawigować za pomocą gestów zamiast standardowymi guzikami ale klawiatura jest jaka jest. Bałbym się większych ekranów 6,5"-6,7" ale na ogół są wtedy szersze i to mogło by przeważyć na plus dla mnie ale nie wiem jak tu wpływa rozdzielczość. Niem miałem w ręku to nie wiem.

 

Procki. Ważne by był w miarę wydajny i nie przegrzewał się przy średnim obciążeniu. Nawet średni procek zamuli kiepska pamięć RAM, ROM podobnie jak w PC RAM i dyski (SSD, HDD) jak i przepełnienie. Słaby procek ma też wpływ na zdjęcia. Mówią, że ten 778 jest dobry. Snapdragony mają lepsze wsparcie społeczności niż MadiaTek gdy ktoś chce np. gcam czy zrootować tel. i wgrać niestandardowy ROM. Nie wiem nawet jak w MediaTeku wejść i czy się da w tryb fastboot bo w reset i wipe wiem. Dimensity 8100 MT6895T zapowiada się czy nawet już jest całkiem dobry. 1300 i poprzednik 1200 były ok. Im mocniejszy procek tym przeważnie szybciej rozładowuje baterię. Tak czy siak Xiaomi i Poco mają 8 RAM-u czyli dobrze na przyszłość.

 

Xiaomi i jego pociotki. Jedni je lubią inni nie a szczególnie nakładkę.  

 

Sam teraz przesiadałem się z około czteroletniej Nokii 7 Plus (4/64) która jeszcze u mnie dawała radę ale chwilę temu zgubiłem.

Wybór telefonu to był dla mnie koszmar ale w końcu musiałem jakiś kupić. Telefon około średniak dla mnie ma nie mulić w podstawowym użytkowaniu. Zdjęcia i filmy robię sporadycznie ale aparat powinien dla mnie być używalny i możliwie z stabilizacją. Dobry GPS. Sensowna bateria i ładowanie. Na telefonach staram się mieć to co używam i porządkować co jakiś czas. Dużo wcześniej kupiłem Samsunga a52s 6/128 (pół roku temu był polecany a teraz pomijalny. Czas leci). Zwróciłem go bo miał wadę ukrytą a i tak średnio mi podchodził. W myślach miałem jeszcze Realme 9 Pro+ 6/128 ale wymieniłem wyświetlacz w mojej Nokii by odzyskać dane i przetrwałem tak pół roku aż ją zgubiłem. Znów myślałem o Realme bo ma gniazdo jack i niby fajny aparat jednak po czasie olałem aparat bo nie jest priorytetem i ma słabawy przyszłościowo procek oraz pamięć a zakładając raczej ponad dwuletnie używanie to myślałem o innych mocniejszych modelach tej marki ale były droższe lub specyfikacja mi nie pasiła. Niektóre modele już były trochę na rynku więc wsparcie aktualizacjami też się skracało.

Myślałem brać 6 czy 8 RAM, pamięci wewnętrznej ROM 128 cz 256. Pamięć na pliki Nokia miała jeszcze dość sporo wolnego miejsca co jest też dobre dla żywotności komórek pamięci jak w dyskach SSD więc mogłem spokojnie myśleć o 128. Dowolny CPU przeważnie powinien wystarczyć. Zakładany budżet około 1 500 zł. Padło na Oneplus Nord 2T przypadkiem 12/256. Kupiłem używanego w stanie idealnym za 1625 zł. Sprzedający był super gość. Ogólnie zdecydowała cena, parametry, potrzeby i jakoś mi wszędzie wyskakiwał np. w YT oraz inne opinie i czynniki. Jest z tej samej stajni co Realme i inne z grupy bodaj BBK. Jest mocniejszy od Realme 9Pro+ a aparat programowo podobny.
Ktoś pisał, że Nord z 12 Ram gorzej zarządza pamięcią niż wersja 8 Ram. Telefon mam pięć dni i z racji zajęć oraz pogody niewiele się z nim zaznajomiłem. Więcej zeszło na poznawaniu nowych opcji w systemie oraz z próbą odzyskania co się da oraz ponownych instalacjach bo sam też namieszałem.
Po podstawowej konfiguracji i minimalnym użytkowaniu zajęte jest około 7 giga RAM. Przed chwilą nie miałem nic otwarte i dla testu otworzyłem kilka apek (dwie mapy, apka banku, komunikator Signal) i spadło o dziwo do poniżej 6. Z tym że są tylko otwarte i nic wielkiego w tej chwili nie robią. W nawigacjach nawet nie wyznaczałem trasy. Myślę, że po prostu telefon odświeżył Ram po otwarciu apek. Telefon praktycznie na "samym pulpicie" zajmuje te około 7 GB bo nie musi wyrzucać aż tylu rzeczy a ładuje na starcie to co statystycznie często jest ładowane bo ma na tyle miejsca w Ramie. Wyłączyłem dodatkowe rozszerzenie RAM w pamięci masowej. System jeszcze się uczy bo włączyłem mu optymalizację i uczenie pod kątem pamięci i baterii. Telefon z 6-8 Ram mniej wpakuje na starcie bo używa innych statystyk. Inna sprawa jak każdy producent rozwiązuje optymalizacje pamięci, zarządzanie energią w swoich modelach.

 

Sam Android 12 zajmuje około 13 GB. Aplikacje około 11 GB w tym poczta, komunikatory, nawigacje z mapami offline, lokalna kopia zapasowa telefonu. Nie mam Facebooka ani jego pochodnych ale jest Signal, Discord a nawet Skype. Pozycja inne to 3,5 GB. Kilka fotek by pobawić się aparatem. Brak jeszcze zdjęć (jedno zdjęcie jpg to 4-12 MB lub Raw nawet 40 MB) ,filmów, muzyki, jakichś swoich plików. To wstępna konfiguracja. W aplikacjach wiele się nie zmieni. Pewnie trochę spuchną gdy zaczną coś więcej robić. Myślę, że dla większości 128 GB powinno wystarczyć. Co będzie jutro. Jak zmienią się wymagania Androida.

 

Decyzję każdy musi podjąć sam.   

Edytowane przez grzegorz75
Link to post
Share on other sites
W dniu 21.02.2023 o 22:19, KwantowyYebaka napisał:

Za 2300 masz OnePlus 10 pro z chińskiej dystrybucji też do rąk opcja 12/256 w pl nic lepszego nie ma w tej cenie

Na kimovil możesz ogarnąć 

Ty chyba zapomniałeś żę na wszystko z chin trzeba dopłacić vat. także 400zł do ceny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...