Skocz do zawartości

Linia telefoniczna  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Ile kosztowałoby założenie linii telefonicznej na warunkach z postu

    • 2000+5000 PLN
      0
    • Zależy od liczby zainteresowanych tym mieszkańców itp., bardzo trudno powiedzieć
      1
    • Dużo ponad 5000 PLN
      0


Recommended Posts

Witam

 

Obecnie mam łącze 4mbps radiowe od lokalnego dostawcy. Na dachu mam antenkę z której idzie kabel do PLANET WAP - 4035 (54Mbps, 2.4GHz Wireless LAN Access Point, to nie jest router!). Ten Access Point jest podpięty do mojej zintegrowanej karty sieciowej w płycie gł. (patrz sygnaturka).

 

1. Myślałem nad tym aby zwiększyć prędkość łącza do 6-8Mbps tak aby można było komfortowo (? - czy to wystarczy *) bezprzewodowo korzystać z neta w PC, 2 laptopach, HTC Wildfire S oraz czasami w iPhonie i innych jak znajomi przyjdą.

 

2. Co do PC to myślałem o bezprzewodowej karcie sieciowej na USB 2.0 (bo w obudowie za dużo miejsca nie mam :P, model to coś od Pentagrama, np. HorNet ), 2 laptopy mają już sieciówki korzystające z Wi-Fi w standardzie N i telefony obsługują wszystkie standardy ^^ .

 

3. Router (tutaj właśnie waham się nad modelem czy coś z tych będzie dobre - http://www.ceneo.pl/Routery;004+n125;017P0-6224-4904-4906-5765-123878-5123-9737-5724-4945-20111P11-0199619-0195550-0195781-0195408-0196874-0199777-0197592.htm ?) pozwalający korzystać na tych wszystkich urządzeniach z internetu na raz (w skrajnych przypadkach oczywiście :) ) postawił bym na parterze(w domu mniej niż 100m, więc zasięg wystarczy :) i na szczęście drewnianym, mam jeszcze piętro gdzie jest polowa sprzetu :D) i podpiął do niego kabel RJ-45 który biegnie od Access Pointa.

Czy wszystko się będzie współpracowało i żadnych błędów nie ma? Proszę o pomoc w wyborze routera i ewentualnie sieciówki USB.

 

4. I co do konfiguracji routera to słyszałem że mimo wszystko najpierw trzeba go podłączyć kablem RJ-45 do komputera i skonfigurować czy jak? Może wystarczy go włączyć, włożyć płytę ze sterami i wtedy wszystko skonfigurować (czy ten choć trochę niedokładny w tych kwestiach poradnik jest nadal aktualny - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Kroki_od_1_do_5-3311/strona/11430.html ?).

 

Z góry wielkie dzięki i liczę na rzetelne odpowiedzi (w podpunktach jeśli można). Pozdro

 

5.* to w przypadku radiówek max. :(. Czy ktoś wie ile mogło by kosztować położenie linii telefonicznej dla szybszego neta :) (ulica na obżeżach miasta - 8 domów, ok. 30 mieszkańców)???

Edytowane przez karolek1076
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam, rok temu rozdzielałem sobie radiówkę po "kablu" i bezprzewodowo do tego użyłem router TP-LinkTL-WR543G podłączyłem do anteny panelowej oraz A.P. TP-LinkTL-WA 500G z routerem. W twoim przypadku chyba wystarczy sam router z WiFi.

Co do twoich pytań:

1 Ja mam 1 M bit "neo" i to wszystko rozdzieliłem na swój kablowo, i dwa inne komputery bezprzewodowo oraz na brata komórkę i jeśli nałogowo nie ciągniesz z neta to powinno obsłużyć bezproblemowo wszystkie urządzenia tak jak u mnie, opcją było by zakup nieco droższego routera z QoS.

2 USB niby jest fajne ale do pierwszych kłopotów z tym portem, wtedy potrafią być niezłe cyrki, więc pomyślał bym o czymś porządnym na PCI.

3 Ja dlatego zdecydowałem się na A..P.(z możliwością zasilania po LAN) bo chciałem go umieścić w centralnym pomieszczeniu budynku by równomiernie rozprowadzić sygnał, co do działania jak pisałem wcześniej jeśli nikt nie będzie ciągną z toretów tylko przeglądał internet wystarczy dla każdego, albo postawić droższy router z QoS

4 Z konfiguracja właśnie zależny które urządzenie ma wybierać połączenie ,jeśli ten nowo nabyty router to trzeba sklonować adres MAC i od zależności od zabezpieczeń ustawić połączenie, jeśli inaczej jest i PLANET WAP - 4035 wybiera połączenie, to w nowym routerze wystarczy wyłączyć serwer DHCP zabezpieczyć sieć bezprzewodową i ustawić inne IP .

W ustawienia wchodzi się z a pomocą przeglądarki internetowej wpisując w pasek adresowy najczęściej IP 192. 168. 1.1 do tego należy wpisać hasło i nazwę najczęściej to jest: admin dla hasła i loginu.

5 To właściwe jest pytanie do "Yeti"(pracowników technicznych ), z tego co mogę powiedzieć to koszty zalezą od samej odległości od centralki.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

2 USB niby jest fajne ale do pierwszych kłopotów z tym portem, wtedy potrafią być niezłe cyrki, więc pomyślał bym o czymś porządnym na PCI.

 

Skąd tak sądzisz? Jakieś linki? Bo ja czytam w wielu miejscach i nikt nie nażeka na takie rozwiązanie. Pozatym stacjonarka która ma się łączyć właśnie za pomocą tej karty sieciowej będzie jakieś 2-3m od routera :D

3 Ja dlatego zdecydowałem się na A..P.

 

Ok cieszę się :P ale to mi nie daje odpowiedzi jaki konkretnie router polecacie? Jakie parametry (może poza Qos które mi się nie przyda bo na jednym PC łącze będzie o wiele bardziej wykoszystywane niż na innych :) ) powinien mieć?

Ja znalazłem kilka routerów i który myślicie będzie najlepszy:

- TP-Link TL-WR941ND - 3 anteny

- TP-LINK TL-WR940N - 3 anteny

- Planet WNRT-627 - 2 anteny

- TP-Link TL-WR841ND - 2 anteny

- TP-Link - TL-MR3420 - 2 anteny

Zauważyłem że niektóre z tych routerów mają 2 anteny 5dBi a inne 3 anteny po 3dBi. Więc logicznie rozumując jako że pomiędzy tymi routerami nie ma praktycznie żadnych różnic to lepiej wziąść ten z dwoma antenami, tak? Tylko który dokładnie?

Z konfiguracja właśnie zależny które urządzenie ma wybierać połączenie

 

A jak to sprawdzić które urządzenie wybiera połączenie? Do anteny podłączony jest Acces Point i z niego kabel RJ-45 będzie szedł do routera który zajmie się bezprzewodowym rozprowadzaniem sygnału Wi-Fi; więc myślę że router?

koszty zalezą od samej odległości od centralki.

 

No centralka TP jest jakieś kilknaście metrów od początku mojej ulicy to wiem (moja ulica ma jakieś 100m) Edytowane przez karolek1076
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...