Skocz do zawartości

Od której karty graficznej Ryzen 5 5600 zaczyna być wąskim gardłem w 1440p?


Recommended Posts

9 minut temu, janek20 napisał:

70 fps ryzen 5600 zapewni

 

Co Ty za głupoty piszesz? Przecież 1440p ja na tym procku z 3060Ti  Gddr6X czy 6700XT miałem dużo więcej w zależności od gry ofkors. 

 

21 minut temu, Silu00 napisał:

Cześć, 

 

Wiadomo, że dużo zależy od tytułu, ale uśredniając - gdzie będzie granica? RTX 3080/RX 6800XT? Rozdzielczość 2k i przyjmując, że chcemy 70+ fps

 

Myślę, że tak jak podałeś lub ewentualnie 4070Ti to będzie optimum. 

 

Edytowane przez emilstw
Link to post
Share on other sites

Celuj w promki 4070 Ti (zawsze możesz zwrócić po 14 dniach ;)), ewentualnie co raz więcej plotek o 4070 w okolicach kwietnia, więc jak się nie pali to możesz czekać, ale czekać można w nieskończoność :). Jak masz kasę bierz 4070 Ti na promce w okoliach 4000 zł. Pograj, zobacz czy Cię zadowala. Jak nie to zwrot, jak tak to zostawiasz i have fun!

Link to post
Share on other sites

Co do "wąskiego gardła", to istotne będą dwie rzeczy:
a) Jakie gry
b) W ile FPS celujesz

Punkt a) jest dość oczywisty, a w punkcie b) chodzi o to, że mamy taką przykładową grę w której GPU da radę wygenerować 120FPS, a CPU 100. Mamy więc bottleneck. Teoretycznie. Bo jeżeli jest to typ gier (np. AAA przgodówka), gdzie interesuje Cię 60 FPS, to i tak nigdy żadnego zwolnienia nie odczujesz.
Osobiście mam 5600 sparowany z RTX 3080 i w QHD nie spotkałem się z sytuacją, gdzie CPU nie daje rady (choć nie grałem w Spider Mana) !w zakresach jakie mnie interesują!

Ustal w jaki zakres FPS celujesz i obejrzyj kilka testów dla przykładowych gier. Patrz nie tylko na AVG FPS, ale i na 1% min. Jak kupujesz RTX 4070 Ti do QHD, to pytanie czy nie celujesz bardziej w 120+ FPS. W takim wypadku 5600 już dziś czasami nie daje rady, a będzie tylko gorzej. W innym wypadku 5600 będzie ok + jest to tani procesor i w razie czego go wymienisz na nowszy bez większych strat.

Dodatkowo, DLSS 3 poprawia nieco sytuację tam gdzie jest zaimplementowany, ale to będzie personalny wybór z racji na subtelny kompromis w jakości obrazu.

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, WPRD700 napisał:

RX 6900XT to maks. co można wadzić do 5600.

A z kart graficznych nvidii, jaka max karta do tego procka?

Pytam ponieważ jak będę nowego kompa kupował, tak w okolicach lipca to zastanawiam się nad prockiem ryzen 5 5600G albo z intela i5-12400F do nowego PC. Który z tych procków byłby lepszy? Jaką grafikę max do tego ryzena a jaką do intela, karta graficzna nvidii.

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

W czystej rasteryzacji RX 6900 XT oraz RTX 4080 są względem siebie zbliżone. Tu według Techpowera RTX 4080 w takim połączeniu traci do 7% z tym procesorem. 

Edytowane przez WPRD700
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 9.02.2023 o 13:25, blaven napisał:

Co do "wąskiego gardła", to istotne będą dwie rzeczy:
a) Jakie gry
b) W ile FPS celujesz

a) single player głównie, niech odniesieniem będą tytuły AAA, bo zwykle są najbardziej wymagające. Nie mam żadnych konkretnych tytułów na myśli, średnio.

b) Jak pisałem, spadki do 65-70fps i średnia 70fps+ to takie absolutne minimum, ale nie na teraz, tylko na za parę lat, zanim zdecyduję się na upgrade. Obecnie będzie dużo więcej oczywiście. Dopóki nie przesiadłem się na 170Hz monitor, to wydawało mi się, że 60FPS to najwyższa mierzalna dla oka płynność...

 

OK, zakładam, że 4070 Ti to będzie absolutny maks dla tego procka przy 2k, by miało to sens. Z doświadczenia wiem, że zdecydowana większość gier opiera się głównie na karcie graficznej i np. taki setup jak i7 3770 (paronastoletni CPU!) działał bardzo dobrze z GTX 1070 Ti w full HD i 60fps. 

 

 

Edytowane przez Silu00
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Silu00 napisał:

a) single player głównie, niech odniesieniem będą tytuły AAA, bo zwykle są najbardziej wymagające. Nie mam żadnych konkretnych tytułów na myśli, średnio.

b) Jak pisałem, spadki do 65-70fps i średnia 70fps+ to takie absolutne minimum, ale nie na teraz, tylko na za parę lat, zanim zdecyduję się na upgrade. Obecnie będzie dużo więcej oczywiście. Dopóki nie przesiadłem się na 170Hz monitor, to wydawało mi się, że 60FPS to najwyższa mierzalna dla oka płynność...

 

OK, zakładam, że 4070 Ti to będzie absolutny maks dla tego procka przy 2k, by miało to sens. Z doświadczenia wiem, że zdecydowana większość gier opiera się głównie na karcie graficznej i np. taki setup jak i7 3770 (paronastoletni CPU!) działał bardzo dobrze z GTX 1070 Ti w full HD i 60fps. 

 

 

Do 60-70 FPS, w większości wypadków) przy rozdzielczości QHD (rozumiem, że to masz na myśli pisząc 2K), to 5600 wystarczy dla 4070 Ti czy nawet 4080. Jasne, karta będzie się nudzić, ale i tak będzie powyżej 60 FPS. Typowo, bo znajdą się już dziś tytuły (zwłaszcza z RTX), gdzie w niektórych miejscach będą dropy poniżej  60 FPS. Jednak nie jest to reguła. Jeżeli chcesz kupić kartę na zapas, to spokojnie bierz 4070 Ti lub 4080. Jak potrzebujesz odpowiednio dobraną do CPU, bo w przyszłości zamierzasz wymienić komplet (a nie tylko CPU), to raczej coś klasy 3080 max. Przy czym pamiętaj, że AMD (o ironio) ma mniejszy narzut sterowników na CPU, ale za to nie mają DLSS (a zwłaszcza DLSS 3).
DLSS 3 nie tyle boost-uje CPU/GPU, co po prostu tworzy klatki "z powietrza". Znaczy to tyle, że jak PC generuje powiedzmy 80 FPS, bo ma bootleneck GPU albo CPU, to DLSS 3 (przy niedużym narzucie na podzespoły) tworzy klatki na podstawie tego co mu się wydaje, że mogłoby być. Te klatki nie są w żaden sposób odzwierciedleniem rzeczywistej sceny czy też nie biorą pod uwagę tego co gracz zrobił w międzyczasie (input) tylko są "uśrednieniem" (jest to zdecydowanie więcej niż proste uśrednienie, ale dla potrzeby argumentu takie stwierdzenie wystarczy) pomiędzy dwoma klatkami. Oczywiście wprowadza to opóźnienia. Jeżeli masz 40 FPS, to DLSS 3 zwiększy FPS znacząco, ale nie poprawi opóźnienia, a wręcz je pogorszy. Żeby więc DLSS 3 miał sens musisz mieć przynajmniej 60 FPS, a najlepiej 80+ przed jego włączeniem.

Tobie pozostawiam czy chcesz wykładać kasę na 4080.


P.S.
Co do samego wzrostu FPS po włączeniu DLSS 3, to (z tego co rozumiem) powinno być to do 50% (max) więcej niż w stosunku do DLSS 2. I zazwyczaj tak jest. Są jednak przypadki jak Flight Simulator, gdzie wzrost jest dwukrotny. Ktoś może wie o co tu chodzi?

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, blaven napisał:

Jeżeli chcesz kupić kartę na zapas, to spokojnie bierz 4070 Ti lub 4080

Gwoli ścisłości - nie kupuję teraz karty. Posiadam RXa 6700 XT, który jeszcze ma trochę zapasu w 1440p, bo wydajnością z włączonym Smart Access Memory w większości tytułów przebija RTXa 3070 w native. RTX 3070 vs RX 6700 XT vs RTX 3080 vs RX 6800 XT | Test in 15 Latest Games | Nvidia vs AMD GPUs 2023 - YouTube. Swoją drogą fajnie widać jak 5800X3D tam właściwie nie ma co robić, gdy grafiki dają z siebie wszystko. Niezły zapas mocy. 

 

Po prostu biorąc pod uwagę zapas i potencjał mojego Ryzena, widzę że da radę przerobić na nim jeszcze jedną po 6700 XT generację karty i ciekawiło mnie gdzie jest granica. 

 

9 godzin temu, janek20 napisał:

Pamiętaj że 4070ti ma frame generator a to bostuje cpu i GPU nawet 100 procent.

Nowy FSR też ma to mieć. Ciekawe jak to zaimplementują. 

Link to post
Share on other sites

@janek20 FSR 2.0+ nie jest taki zły. Ogólnie im wyższa natywna rozdzielczość, tym mniej ten siuwaks wpływa na obraz, podobnie z resztą jak DLSS. Dlatego fajny efekt jest zwiększając natywną rozdzielczość z 2k do 4k np. przy pomocy VSR, co działa jak supersampling na sterydach - a potem nakładając na to FSR/DLSS, żeby ograniczyć performance hit. Dostajemy lepszy niż natywny obraz z dużo lepszym AA i bez blura i utraty detali, przy takich samych lub wyższych fpsach.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.02.2023 o 09:38, Silu00 napisał:

Wiadomo, że dużo zależy od tytułu, ale uśredniając - gdzie będzie granica? RTX 3080/RX 6800XT? Rozdzielczość 2k i przyjmując, że chcemy 70+ fps

Ja używam z RX6800 ale bez XT. Śmiga jak ta lala.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ale może coś się w końcu ruszy z Wiesławem i RT bo zapowiedzi nowy hotfix i potem patch co ma poprawić wykorzystywanie procesora

https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/currently-investigated-issues-last-updated-13-02-2023-patch-4-01.11114090/

Znając ich tempo naprawcze to zejdzie jakieś 2-3 miesiące :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...