Skocz do zawartości

Zestaw do gier - za 4k bez GPU


Recommended Posts

Hej!

Poproszę o pomoc w skompletowaniu jakiegoś sensownego zestawu do gier za jakieś +-4k bez GPU.

 

Wymagania:

- cichy, bez RBG, zbędnych światełek, bez nadmiaru wiatraków

- Procesor AMD R7 5700x albo inny z podobnej półki cenowej *wg benchmark jest teraz w proponowanych zestawach ale wszystkie inne strony raczej proponują intele, które może i są bardziej przyszłościowe (podstawka mobo) ale wg porównania tych procesorów z tego co wnioskuję to 5700x jest niby wyprodukowany w nowszej technologii, żre mniej prądu i działa na mniejszych temperaturach.

- nie mam presji, żeby kupować komputera z możliwością upgradowania w przyszłości, chociaż może się mylę i popełniam błąd tak sądząc - jestem otwarty na argumenty

 

Proponowany zestaw:

CPU:  AMD Ryzen 7 5700X - 1000zł

MOBO: Gigabyte B550 GAMING X V2 - 650zł    lub ASUS TUF Gaming B550-Plus - 600zł   - albo jakieś inne propozycje.

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan 140mm/120mm --- zależy mi na tym by był dual fan! - 200zł

Ram: G.Skill Ripjaws V Series 32GB (2 x 16GB) 3600 CL16 --- 600zł

Dysk: Crucial P5 Plus M.2 PCI-e 4.0 NVMe 1TB  - 450zł

Zasilacz: tu jestem otwarty na wszelkie propozycje - domyślnie benchmark proponował Chieftec GPX-750FC za 480zł

Obudowa: jestem otwarty na propozycje, zależy mi na czymś solidnym, bez zbędnych wiatraków, światełek z bardzo dobrą jakością wykonania. Obecnie używam Fractal Design Define R4, który swojego czasu był wychwalany jako cichy, solidny i wszystkie inne kwieciste przymiotniki, a jak go kupiłem to się okazało, że wiatrak w obudowie jest 5 razy głośniejszy od całego komputera, przedni panel plastikowy trzyma się na tandetnych plastikowych zaczepach, które łatwo dałoby się wyłamać, a wloty powietrza, które miały chronić przed kurzem, nie były w żaden sposób osłonięte. Zależy mi by miała u góry2 sloty usb. Biorąc pod uwagę, że nie chcę by obudowa miała 10 różnych wentylatorów na każdej ścianie jak to teraz jest w modzie, jako chłodzenie cpu dałem fortisa 5 dual fan, który powinien rekompensować częściowo powyższe.

 

Proszę również o jakieś argumenty, dlaczego nie warto budować zestawu na bazie ryzena 7 5700x, i propozycję jakiegoś bardziej przyszłościowego zestawu.

 

Z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Najpierw pytania. Jaka docelowo będzie karta w tym zestawie

Oraz pod jaki monitor będzie podłączony ten zestaw - chodzi dokładnie o to, w jakiej rozdzielczości będziesz grać. 

 

Osobiście nie brałbym 5700. Koszt taki sam jak i5 13400F w którym masz jednak 10 rdzeni i 16 wątków - 4 fizyczne rdzenie na plus. 

 

Fortis 5 Dual 5 kompletnie gryzie się z wymaganą ciszą. Drugi wentylator nie wnosi praktycznie nic do wydajności i generuje tylko dodatkowy hałas. 

 

Bardzo drogie pamięci - można wybrać dobrze i taniej. 

 

SSD ok choć wolałbym zdecydowanie KC 3000 od Kingston

 

Zasilacz, przy małej dopłacie masz GX 750 bezpośrednio od Seasonica i tutaj raczej nie ma co dyskutować.

 

Obudowa - budżet jaki chciałbyś na nią wydać. Ogólnie R4 to wysoka jakość wykonania - po prostu takie są obudowy, no ale coś się dobierze. 

 

Za równe 4000 zł masz https://proline.pl/koszyk/9765ad08

 

Płyta będzie wymagać aktualizacji biosu ale możesz to zrobić sam z penka bez konieczności instalacji CPU bo masz opcję Q-Flash, a na plus masz od razu WIFI oraz BT

Link to post
Share on other sites

GPU prawdopodobnie będę szedł w RTX 3070, ale zobaczymy jak będą się kształtowały ceny, może i wezmę 4070 w przyszłości, a grać zamierzam w 1440p.

Nie mam ogromnych wymagań pod względem grania na jakichś ustawieniach ultra, bardziej chodzi mi o to, żeby za te 6-7 lat komputer wciąż dawał radę grać w gry, które będą wtedy wydawane.

Odnośnie MOBO - nie potrzebuję opcji z wifi, mógłbym cię poprosić jeszcze ewentualnie o jakieś alternatywy do tego mobo? Jest jakaś alternatywa, która nie będzie wymagała aktualizacji biosu?

Mam również pytanie dot. zasilania. Nie śledzę rynkowych trendów, pierwszy raz słyszę o firmie seasonic. Czy dobrze rozumiem, że obecnie ten zasilacz jest lepszą alternatywą od takich corsairów itd? Czy ta firma tworzy porządne produkty, czy tylko na papierze ten zasilacz jest konkurencyjny?

 

ps. Dzięki wielkie za szybką pomoc Kajtek :)

 

Link to post
Share on other sites

Seasonic to lider w branży zasilaczy, jakościowo to najlepszą opcja a teraz jest ten model tańszy. Z platform Seasonica korzystają inni producenci jak Corsair, Evga, Antec, Asus, Phanteks, NZXT czy XFX.

 

Co do płyty bez WiFi ale drożej https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-b760-gaming-x-ddr4-lga1700-p8116665

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Kajtek ratuj!!!!

 

Kupiłem zestaw z grubsza taki jak ustaliliśmy - zmieniła się tylko obudowa - long story... :]

-> https://proline.pl/koszyk/9765ad08      **** a i płyta główna -> B760 GAMING X DDR4 LGA1700  (nie ma jej w tym koszyku)

 

Obudowa którą udało mi się zdobyć to Sharkoon RGB LIT 100 która ma tylko 15,7cm na chłodzenie a fortis 5 ma 15,9cm.

 

Potrzebuję twojej pomocy w dobraniu chłodzenia do tej obudowy (zmiana obudowy byłaby bardzo problematyczna). Niby fera 5 ma 15,5cm ale wyczytałem, że stopka nie pokrywa całego procka, a w stacjonarnym sklepie proline sprzedawca powiedział, że nawet fera 5 dual fan może nie podołać schłodzeniu procka 13 gen.

 

Wolałbym zwykłe chłodzenie ale jak zaproponujesz też jakąś alternatywę chłodzenia wodnego to się zastanowię. (czy są problemy z chłodzeniem wodnym w przypadku parunastogodzinnych maratonów gamingowych? :D). Fajnie jakby to chłodzenie kosztowało do 200 max 300 zł.

 

koszykupdated.jpg

Edytowane przez Swagland
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Swagland napisał:

Kajtek ratuj!!!!

 

Haha, na chwilę Was tylko zostawić i już problemy :D

 

14 godzin temu, Swagland napisał:

long story... :]

 

14 godzin temu, Swagland napisał:

Sharkoon RGB LIT 100

Nawet nie chcę wiedzieć jak do tego doszło :D
Zrobiłeś mi dzień 

 

Możesz brać Fera 5 / Fera 5 Dual - to jest wydajność zbliżona do Fortisa 5

 

 

Link to post
Share on other sites

Kajtek jeszcze raz potrzebuję twojej opinii, bo uda mi się wymienić tą obudowę. Mimo wszystko chcę oszczędzić trochę kasy na obudowie więc rozważam albo

1) be quiet! Pure Base 500    - tak, ta wersja bez dx

2) Endorfy Regnum 400

3) ewentualne propozycje

 

 Osobiście wydaje mi się, że ten pure base 500 wygląda o wiele solidniej (no i nie jest made in china xD), minusem jest mniejsza przewiewność.

a Ty, którą byś wybrał?

case.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Potrzebuję pomocy w doborze nowego monitora. budżet między 600-900zł. Zestaw pc taki jak na załączonym obrazku. GPU, które obecnie mam to GTX 1660, przy czym docelowo będzie to rtx 3070 albo 4070 albo 4060. Sam jeszcze nie wiem, który gpu wybiorę i czy zmienię gpu szybciej niż przed 2024 rokiem, po części dlatego, że nie czuję jeszcze palącej potrzeby upgrade gpu i tu właśnie potrzebna jest pomoc. Czy powinienem mimo wszystko uderzać w monitor 1440p? czy może jednak 1080p, bo ten gtx1660 niby będzie zdychał przy 1440p. Monitor oczywiście do gier, wolę taki monitor bez głośników. Poproszę o chociaż 2-3 propozycje, żebym miał z czego wybierać :)

koszyk.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...