Skocz do zawartości

Upgrade posiadanego PC


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Egzael,

Recommended Posts

      Proszę o poradę - posiadam zestaw płyta Asus ROG Strix Z-390-I Gaming, procesor Intel i9-9900K, grafika Asus ROG Strix RTX 1080 Ti, DDR4 2x 16GB, zasilacz EVGA 850 80 Plus Gold i całą resztę (dyski M.2, SSD, obudowa).

Noszę się z zamiarem wymiany na AMD: płyty, procesora, grafiki i RAM'u na coś bardziej wydajnego no i przy okazji przyszłościowego.

Jeśli chodzi o planowane wymieniane komponenty to zarówno w AM4 jak i AM5 wchodzą w grę płyty Asus ROG Strix (najwyższe modele), procesor Ryzen 7 5800X3D (AM4) lub Ryzen 9 7950X lub mający mieć premierę 7950X3D (mogę poczekać). Chłodzić to będzie be quiet! Silent Loop 2 360mm (obecnie Dark Rock 4 Pro). Planowana karta to Asus ROG Strix RTX 4080.

Zostaje zasilacz EVGA i obudowa be quiet! Silent Base 802 (bez okna) oraz dyski. 

Platforma służyć będzie tylko i wyłącznie do gier, czasami do obróbki rodzinnych filmów 4K z GoPro i drona.

 

Pytanie - czy warto wchodzić jeszcze w AM4 (będzie wydajniej) czy raczej iść już w AM5 (wydajniej i przyszłościowo)?.

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, 3ndurek napisał:

Jeśli chodzi o gry to najlepszą opcją w tej chwili jest i5 13600KF.

 

W AM4 nie ma kompletnie sensu iść.

Dokładanie do 7900X czy 7950X nic Ci w grach nie da w 1440p czy 4K.

 

Co to za kostki?

Jakieś Kingston Fury.

Link to post
Share on other sites

Cpu bym zostawił narazie i resztę, rzeczywiście procki nowe na am5 mogą być godne uwagi. Chcę tylko zwrócić uwagę na fakt że do grania nie potrzeba ci więcej niż 6-8 rdzeni i czekanie na 7950X3D to mija się z celem

 

Co do karty to mogę polecić w dobrej cenie rtx 3070, a jeśli chcesz coś mocniejszego to za około 3600 zł można kupić rx 6900 xt. Ogólnie te rtxy 4000 to jest kupa wiadomo czego, w sumie skórzaniec chyba odklejony jest od rzeczywistości.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Egzael napisał:

Jakieś Kingston Fury.

Spróbowałbym je podbić na 3600MHz.

 

Za ~2500 masz 13600KF na Z790 DDR4 I to w zasadzie rozwiązuje temat CPU na następne kilka lat, a do RTX 4080 to wystarczająca opcja.

 

Z reguły jeśli ktoś idzie w i5 z K to upgrade kończy się wymianą platformy bo taka operacja się po prostu nie opłaca.

Link to post
Share on other sites
W dniu 25.01.2023 o 17:27, Egzael napisał:

      Proszę o poradę - posiadam zestaw płyta Asus ROG Strix Z-390-I Gaming, procesor Intel i9-9900K, grafika Asus ROG Strix RTX 1080 Ti, DDR4 2x 16GB, zasilacz EVGA 850 80 Plus Gold i całą resztę (dyski M.2, SSD, obudowa). (...)

 

Pytanie - czy warto wchodzić jeszcze w AM4 (będzie wydajniej) czy raczej iść już w AM5 (wydajniej i przyszłościowo)?.

        W związku z ogłoszoną bardzo bliską premierą nowych X3D dotychczasowa w/w konfiguracja na Intelu prawie w całości idzie na sprzedaż a niebawem zagoszczą:

- procesor Ryzen 9 7950X3D

- płyta główna Asus ROG Strix X670E-E GAMING WIFI

- karta graficzna Asus ROG Strix GeForce RTX 4080 16GB

- pamięć RAM Kingston Fury Beast, DDR5, 2x16, 64 GB, 5600MHz, CL40

- zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 12 1200W

- chłodzenie Be quiet! Silent Loop 2 360mm

- opakowanie Be quiet! Silent Base 802 (bez okna)

 

Mam nadzieję, że tak jak i na starej tak i na nowej platformie pobawię się 5-6 lat bez zająknięcia.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
39 minut temu, 3ndurek napisał:

Bez sensu jest czekać na ten CPU bo to I tak nic nie wnosi w kwestii wydajności w grach.

 

Wolne pamięci, zasilacz bez złącza 12VHPWR,  to AIO też nie wiem czy wyrobi z takim CPU, będzie gorąco.

 

 

Czekanie 3 tygodnie na procesor, który prawdopodobnie będzie najlepszy jeśli o granie nie jest bez sensu. Bez sensu jest twierdzenie, że nic nie wnosi. X3D na AM4 pokazuje, że jednak wnosi.

Pamięć w moim zastosowaniu pełni rolę marginalną, poza tym biorę co jest. Za 4-5 miesięcy wybór DDR5 będzie większy, wymienimy.

Złącze 12VHPWR to najmniejszy problem. Be quiet ma wysokiej jakości adapter, który kopie d**y wszystkim dokładanym do kart. Mogłem oczywiście wziąć Dark Powera 13 z gotowym gniazdem pod nowe karty, ale Dark Power Pro to energetyczne cudo zarówno jeśli chodzi o wykonanie jak i wydajność.

Skoro wybrane przeze mnie AIO zakładają na topowe na chwilę obecną procesory i dają radę to i na nowym X3D też sobie poradzi.

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.02.2023 o 17:26, Egzael napisał:

Bez sensu jest twierdzenie, że nic nie wnosi. X3D na AM4 pokazuje, że jednak wnosi.

Wnosi tylko wtedy kiedy karta graficzna nie jest wąskim gardłem.

W przypadku 4080 pójdziesz w 1440p czy 4K, i nic Ci po wydajniejszym procesorze.

Wyścig wydajności CPU jest obecnie całkowicie bezsensowny w grach, bo 1080p odchodzi do lamusa, a w wyższych rozdzielczościach topowe CPU nie wnoszą nic - czytaj wyżej. 

 

Pomijam fakt, że cena tego zestawu chyba będzie taka sama albo nawet i wyższą od dobrego zestawu z RTX 4090. 

W dniu 2.02.2023 o 17:26, Egzael napisał:

Skoro wybrane przeze mnie AIO zakładają na topowe na chwilę obecną procesory i dają radę to i na nowym X3D też sobie poradzi.

Wydajnościowo to jest średniak. Topowych CPU praktycznie żadne AIO gotowe nie jest schłodzić.

Przy Intelu na i9 w pełnym obciążeniu - nie ma takiej opcji bez UV

Na AMD 7000X też często temperatury nawet na topowych AiO lecą pod magiczne 95 stopni, wersji non-X mają już ten problem lepiej rozwiązany

Patrząc na to, jak grzeje się 5800X3D względem 5800X, to takie twierdzenie, że to AiO poradzi sobie z 7950X3D to zdecydowanie za wielki optymizm. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...