Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zapoznałem się z większością poradników dotyczących optymalizacji systemów Windows 11 i przyznam, że żaden nie spełnia moich oczekiwać.

Pojawiały się tam ustawienia które sam stosuję od lat, ale żaden z dostępnych poradników nie był kompletny.

 

Tak wygląda moja bazowa optymalizacja:
 

  1. Najlepiej "świeżo" zainstalowana najnowsza kompilacja systemu (wyczyszczenie wcześniejszej kompilacji -> Disk Clean-up)
  2. Najnowsze sterowniki bez dodatkowych programów (np. sterownik NVIDIA bez GeForce Experience)
  3. Usunąć wszystkie dodatkowe/zbędne oprogramowanie np. do regulacji LED-ów (w ostateczności wyłączyć w autostarcie systemu)
  4. Ustawić profile zasilania na najwyższą wydajność dla systemu, karty graficznej itd
  5. Regularny Trimm SSD / defragmentacja HDD
  6. Regularnie czyścić katalogi tymczasowe
  7. Wyłączyć hibernację (chyba że naprawdę potrzebujecie)
  8. (OPCJONLANIE) Podkręcić procesor
  9. (OPCJONALNIE) Podkręcić kartę graficzną

 

Pewnie powiecie, że nie wymyśliłem nic nowego, ale kiedyś uważałem taki system za dobrze zoptymalizowany.
Pomimo przyzwoitych wyników w różnych benchmarkach, najnowsze kompilacje Windows 11 miały problem z resonsywnością Windows Explorera czy Menu Start.
 

Cytat

Nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego na czystym i zoptymalizowanym systemie otwarcie menu kontekstowego lub folderów trwa często z 2-3 sekundy.

 

Do głowy przychodził mi tylko jeden powód - stara platforma X79 z ponad 10 letnim procesorem Intel Xeon E5-1680v2.

Najnowsze optymalizacje:

 

  1. Tym razem, trzeba było dokonać kilku zmian w rejestrze systemowym
  2. Jeszcze bardziej pozmieniać profile zasilania - głębiej ukryte opcje
  3. Wyłączyć jeden z standardowych sterowników Microsoftu w Menadżerze Urządzeń
  4. Trzeba użyć dodatkowego programowania, które nie wymaga instalacji (400KB) i dodać je do autostartu
  5. (Opcjonalnie) Użyłem 8GB RAM (Level-1 Cache) dla dysku NVMe, by zwiększyć jego prędkość do 12-14GB/s (dla systemów z 32GB RAM+)


Jakie są moje odczucia po powyższych optymaliazcjach?

 

Cytat

Chyba cofnąłem się w czasie o 30 lat i Windows Explorer oraz Start Menu z Windows 11 działają błyskawicznie jak za czasów Windows 3.1!

 

Żeby było ciekawiej, w wielu benchmarkach lub grach uzyskałem interesujący wzrost wydajności, który nie ma nic wspólnego z taktowaniem CPU/GPU.
Dla przykładu ten 10-letni procesor (E5-1680v2 3.0GHz) podkręcony do 4.4GHz w benchmarku 3DMark Time Spy uzyskał wynik CPU 8880 pkt (Core i9-9900K ma 8881 pkt). Po ostatniej optymalizacji wynik (prawa strona) wzrosł o 5% do 9314 pkt (podobną wydajność ma Ryzen 5 7600 z 9381 pkt).

 

image.thumb.png.96d6746ffec71c9c4bbf959f9826a53b.png

 

W benchmarku 3DMark Night Raid wzrost wydajności po ostatniej optymalizacji (prawa strona) wynosi aż 16% w stosunku do początkowej optymalizacji (lewa strona).


image.thumb.png.3064db64f2499abaaa51aa1b3d7bfb53.png
 

Z ciekawości uruchomiłem stary benchmark 3DMark Ice Storm - wynik był wyższy aż 20% przy takim samym taktowaniu CPU/GPU!

 

image.thumb.png.944d2d06cc3e32736b988dec8d9711cb.png

 

A tak wygląda wydajność w Cyberpunk 2077 w wersji 1.61.
Ustawienia: RTX Ultra (wyłączony Motion Blur i Screen Space Reflectrions Quality na Psycho) w rozdzielczości 3440x1440.

 

image.thumb.png.186dbdd712649d15bb54a1861d40a6e5.png

 

Cytat

Uzyskałem aż 33% wyższy minimalny FPS, 20% wyższy maksymalny FPS oraz 10% wyższy średni FPS.



Jeżeli jesteście ciekawi pełnej specyfikacji tego 10-letniego PC to wygląda ona następująco:

  • Xeon E5-1680v2 @ 4.4GHz, 32GB Quad DDR3-2400 CL10, Samsung 970 EVO Plus NVMe + Cache, ASUS RTX 3070 @ (+160 MHz core / +1150 MHz mem)
  • Windows 11 Enterprise Insider Preview 22H2 Build 25276.1000, NVIDIA Driver 528.02


W przysłym tygodniu zamieszczę filmik i blog na mojej stronie szczegółowo opisujące wszystkie optymalizacje.
Prawdopodobnie stworzę też skrypt, który pomoże zautomatyzować proces optymalizacji.
 

Edytowane przez First-Ever
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Fajnie ale mógłbyś szczegółowiej opisać poszczególne punkty zawarte w najnowszych optymalizacjach?

Jeśli chodzi o profil zasilania dla karty graficznej w panelu sterowania nvidia, to owszem można ustawić na Preferuj maksymalną wydajność ale dla konkretnej gry (aplikacji) a nie w zakładce ustawień globalnych bo wtedy GPU nie będzie zbijało taktowań w idle.

Edytowane przez toska78
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj testuję nowego laptopa Acer z i5-11400H i RTX 3050 Ti - sam jestem ciekawy jak moje optymalizacje na niego zadziałają.

Tylko zgłupiałem bo jest tam wyświetlacz 1440p @ 165Hz, a na stronie producenta, sprzedawcy i frontowej naklejce widnieje 1080p @ 144Hz (WTF?)

Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę, jest to skrypt czyszczący i dostosowujący Windows do preferencji użytkownika.

Mnie interesuje wydajność końcowa bez wyłączania "wodotrysków" (np. przezroczystość menu).
Taki Windows wyglądem nie będzie się różnił od nowo zainstalowanego, ale powinien mieć znacznie wyższą wydajność w grach i lepszą responsywność.

Edytowane przez First-Ever
Link to post
Share on other sites

[UPDATE]

 

Wczoraj udało mi się ukończyć prawie wszystkie skrypty, które będą użyte do optymalizacji.
Mógłbym wam wkleić pełny opis, ale zamiast zmuszać ludzi do czytania 3 stron (około 30 punktów) postanowiłem wszystko zautomatyzować.

Na konieć przygotuję program, który pomoże wam zoptymalizować komputery w mniej niż 15 sekund.

Ogólnie jestem zadowolony, bo udało zautomatyzować 2 najistotniejsze rzeczy z mojej optymalizacji.
Dla przykłądu na komputerze który nie ma podkręconego CPU/GPU (u mnie) mam 26% wyższy minimalnych FPS w Cyberpunk 2077 (ustawienia RT Ultra),

natomiast na tym samym komputerze z podkręconym CPU/GPU minimalny FPS w tej samej grze wzrósł aż o 59%!

Różne kolumny zawierają różne optymalizacje których użyłem - pełną specyfikację ujawnię po publikacji narzędzia.

image.png.e3f33673d663f6137662b391d732dddd.png

 

Moim ostatnim (nieopublikowanym) programem jest narzędzie Insider Pass, które umorzliwia aktualizację buildów Windows 11 Insider Preview na komputerach które nie spełniają minimalnych wymagań Microsoftu, np. brak modułu TPM itd. Nie jest niczym nadzwyczajnym instalowanie nowych aktualizacji z poziomu Windows Update w Windows 11 z na nieobsługiwanym systemie, ale spróbujcie zrobić to na buildach Insider Preview - moje narzędzie radzi sobie z tym idealnie.

image.png.42208e6dbd2180a94255baf3f49d8fbe.png

 

image.png.e027a64117c52057549a16082d9b7e64.png

 

Narzędzie do optymalizacji będzie wyglądało podobnie, program który nie wymaga instalacji (portable) - który opcjonalnie można dodać do listy w Menu Start.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Autorze, jak idą postępy z tym skryptem optymalizacyjnym bo chętnie bym przejrzał co konkretnie zawiera/będzie zawierał:). Na Twojej witrynie internetowej też chyba nie ma na razie żadnej informacji o nim.

Edytowane przez toska78
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, toska78 napisał:

Autorze, jak idą postępy z tym skryptem optymalizacyjnym bo chętnie bym przejrzał co konkretnie zawiera/będzie zawierał:). Na Twojej witrynie internetowej też chyba nie ma na razie żadnej informacji o nim.


Pracuję teraz u klienta nad bardzo dużą migrację do cloud, jak to ogarnę to dokończę projekt optymalizacji Windows 11.

Kolejne etapy:

  1. Połączenie wszystkich optymalizacji w jednym skrypcie (użytkownik, będzie mógł wybrać które elementy chce zastosować).
  2. Benchmarki wydajności na nowszej platformie -> Intel Core i5-10400H / RTX 3050 Ti (Mobile)
  3. Stworzenie Instalatora (jeden plik exe)
  4. Wrzucenie skryptów do repozytorium GitHub -> https://github.com/FirstEver-eu?tab=repositories
  5. Stworzenie działu SOFTWARE na stronie internetowej z opisami które każdy powinien zrozumieć -> https://www.firstever.eu/software
Edytowane przez First-Ever
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj zamontowałem RTX 4070 Ti, ale miałem trochę zabawy. Przed zakupem sprawdziłem długość karty ASUS TUF (305mm) i mieści się w mojej obudowie (318mm) - dla przykładu ASUS ROG Strix już by się nie zmieścił, bo ma długość 336mm!

 

Zaraz po zamówieniu zdałem sobie sprawę, że nowa ma szerokość 3.25-slota, a starszy RTX 3070 TUF OC miał tylko 2.7-slota. I czekało mnie piłowanie kart rozszerzeń... jak pewnie wiecie cała platforma jest dość wiekowa (2011 roku) i ratuję się 3 kartami PCI-Express tj. PCI-E do M.2 NVMe, PCI-E WiFI 6E/BT 5.2 oraz USB 3.2 Gen 2 10+10Gbps. Z racji tego, że nie chciałem stracić żadnej z wymienionych kart musiałem minimalnie spiłować śróbkę z śledzia karty-adaptera M.2.

Oczywiście, że lepiej mieć większą przestrzeń przed wentylatoramin, ale okazało się że nowy RTX jest znaczniej "chłodniejszy" i gdy na 3070 temperatura dochodziła do 60'C przy 100% mocy wentylatorów, to przy identycznej krzywej temperatura dochodzi tylko do 51'C, a wentylatory kręcą się z prędkością 66-73% (maksymalnego RPM).

 

Po szybkim OC, okazało się że trafił mi się dobry egezmplarz.

Jeszcze testuję stabilność w FurMark, ale nie wykrywa żadnych artefaktów przy taktowaniu:

GPU 2310 MHz (Stock) -> 2515 MHz (OC) +8.8%
Afterburner: + 205 MHz (pojedyncze artefakty zaczyna wykrywać przy +210 MHz)

MEM 1313 MHz (Stock) -> 1550 MHz (OC) +18%
Afterburner: + 1900 MHz (zcieło mi kompa gdy przesunąłem suwak na maksa +2000 MHz)

 

Z obecnym zestawem ciężko będzie mi się znaleźć w pierwszej 100-ce wyników 3DMark dla RTX 4070 Ti. Wykonałem już pierwszy test w 3DMark Speed Way i wzrost jest z 38.2 FPS -> 53.8 FPS (jeszcze przed OC karty). Może dzisiaj zamieszczę więcej wyników...

 

Update

BUHAHAHAHAHA...

 

QtMeVtr.png

 

 

19 MIEJSCE WŚRÓD WYNIKÓW Z RTX 4070 TI!
Wynik: https://www.3dmark.com/3dm/90106773
Zestawienie z RTX 4070 Ti: https://tinyurl.com/RTX4070Ti-Xeon

Przed zakupem karty sprawdzałem różne recenzje RTX 4070 Ti i wiedziałem jaki będzie orientacyjny wzrost. W teście Speed Way oczekiwałem wyniku na poziomie 5700 punktów (czyli 57 FPS), a tu już za pierwszym razem (nawet bez maksymalnie podkręconego procesora) uzyskałem 60.6 FPS!

Nie wiem jak to możliwe, że moja 12-letnia platforma z 10-letnim procesorem wyprzedza w tym benchmarku komputery, które posiadają Intela 13-generacji lub AMD 7000!

Najwidoczniej moja optymalizacja Windows 11 działa!

Edytowane przez First-Ever
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...