Skocz do zawartości

DDR4 Corsair 4000 Mhz & Ryzen 5 5900x WHEA error 19.


Recommended Posts

Witam, Posiadam sprzęt od 22.06.2022 Roku, użytkowałem na biosie 2804 DDR4 3800 Mhz moje pamięci Ram, które normalnie mają 4000Mhz. Po dostaniu update wersji 2806 postanowiłem, że sprawdzę, czy w końcu odpalają się 4000 Mhz. Tak więc wgrałem 2806 bios, i odpaliłem Automatyczny XMP profil 4000 Mhz 18-22-22-42 na 1.35v. Komputer wystartował bez problemu i użytkowałem go normalnie do grania i nie miałem żadnych Bluescreenów lub innych przypadków. Postanowiłem, więc że sprawdzę sobie po jakimś czasie jak tam temperatury mojego CPU się mają robiąc test w OCCT. Okazało się, że zawsze 30 Sekund po OCCT testu wyskakuje mi WHEA error. Zacząłem więc czytać na internecie co to jest i sprawdzać dziennik zdarzeń i zauważyłem, że od paru miesięcy grałem podczas błędu WHEA error, który ponoć oznacza niestabilność Systemu, tyle że inni ludzie mieli blue screeny itp u mnie tego przypadku nie ma kompletnie.

 

Testowałem również reset BIOS i odpaliłem OCCt na standardowych ustawieniach także nie leży to w R9 5900x. czytałem że jeżeli by to się działo na standardowych ustawieniach to procek do wymiany, na szczęście sprawdziłem i dzieje się tylko to w XMP profilu na 4000Mhz FCK 2000.

 

Co ciekawe Komputer nie ma zamiaru uruchamiać się w wersji biosu na 2806 na ustawieniach 3200 Mhz ( które są standardowym taktowaniem) albo 3600, jedynie startuje na 3633 ale jest niestabilny, podczas gry 4000 działa bezproblemowo, ale powiadamia o WHEA error w dzienniku zdarzeń.

 

Specyfikacja PC
ASUS B550-F gaming

Ryzen 9 5900x

RX red devil 6900XT

PSU: RM850X corsair 

RAM: 2x 16 GB corsair cmw32gx4m2z4000c18
Win 10 64 bit.

 

Załączam do tego screenshoty z Zentiming, CPU-Z  i OCCT i dziennika zdarzeń i Thaiphoon.

 

Cpu-Z.png

WHEA log.PNG

WHEA.PNG

cpu.PNG

zent.PNG

thaiphoon.PNG

Edytowane przez rrwwjunior
Link to post
Share on other sites

Procesor nie jest manualnie podkręcany, ma tylko te wbudowane automatyczne pbo, że jak procek potrzebuje zwiększyć napięcie to to zrobi ( próbowałem również wszystkie  pbo w biosie wyłączyć i bez zmian chyba ze ktores ominąłem)

 

Ramy dostają 1.35 volta napięcia z profilu xmp.

Dorzucam zdjęcia z bios, z dokładnym info co jest włączone i ustawione 

edit: przetestowałem poprzednią wersjie biosa i dalej to samo. zawsze jak tylko XMP profil odpale jest komunikat WHEA logger 19

edit: wyłaczyłem w amd overclock kompletnie PBO ale bez zmian, i testowałem ramy na 1.4v i dalej bez zmian, aktualnie lece na 2666mhz i brak errora :/ ale chciałbym te xmp na 4000

Bios 1.PNG

bios 2.PNG

bios 3.PNG

Edytowane przez rrwwjunior
Link to post
Share on other sites
  • rrwwjunior zmienił tytuł na DDR4 Corsair 4000 Mhz & Ryzen 5 5900x WHEA error 19.

Tak siedziałem tydzień nad tym, dowiedziałem się że cpu to także loteria, mój ryzen akceptuje max 3733 mhz wszystko powyzej odpala ale z whea loggerem pomimo ze gry itp dobrze działaly bez blue screena czy innych problemów.

Napięcie zwiększałem na ramach nawet do 1.45 i na cpu vcore itp nie pomagało, skończyło się na tym ze ustawiłem 3733 mhz ręcznie i zmniejszyłem timingi i dałem cpu curve oc  -30 obnizenia voltage i zwiększonym efektem mhz  efekt lepszy niż na xmp 4000mhz. Do tego stabilnie i bez whea erroru

Edytowane przez rrwwjunior
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...