Skocz do zawartości

B450 AORUS ELITE + AMD Ryzen 7 5700X


Recommended Posts

Panowie procesor przyszedł.

Zamontowałem go, założyłem nową pastę Pasta termoprzewodząca THERMAL GRIZZLY Aeronaut.

Ale od wczoraj po przesiadzce z Ryzen 5 2600 na Ryzen 7 5700X miałem kilka restartów komputera i blueescreeny.

Zauważyłem w programie HWMONITOR, że temp strasznie skacze nawet gdy komputer nie jest obciążany.(40-60*C).

Wystarczy, że uruchomię np. grę Warzone 2.0 i od razu temp skacze do 60*C, nie muszę uruchamiać programu bo słyszę jak wiatrak przyspiesz na chłodzeniu procesora.

Próbowałem temu zaradzić:

- Bios jest najnowszy (F64c);

- najnowsze sterowniki chipset;

- nowy system Win 11;

- nowa pasta termoprzewodząca.

 

 

Mój sprzęt:

- Gigabyte B450 AORUS ELITE

- Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4

- AMD Ryzen 7 5700X 3,4GHz

- SilentiumPC Fera 3 RGB 120mm

- SilentiumPC Armis AR5X TG RGB

- SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze

Edytowane przez leni1992
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, leni1992 napisał:

Panowie procesor przyszedł.

Zamontowałem go, założyłem nową pastę Pasta termoprzewodząca THERMAL GRIZZLY Aeronaut.

Ale od wczoraj po przesiadzce z Ryzen 5 2600 na Ryzen 7 5700X miałem kilka restartów komputera i blueescreeny.

Zauważyłem w programie HWMONITOR, że temp strasznie skacze nawet gdy komputer nie jest obciążany.(40-60*C).

Wystarczy, że uruchomię np. grę Warzone 2.0 i od razu temp skacze do 60*C, nie muszę uruchamiać programu bo słyszę jak wiatrak przyspiesz na chłodzeniu procesora.

 


Cóż one tak mają. Jak zmieniłem z 2700 na 5800X też mnie to wkurzało. Najszybciej UV -0.2V i się uspokoi.
Co do restartów to może Winda coś głupiała bo ja mam 10.

 


image.png.02ee8df838c21355930211e4e05280c4.png
 

Edytowane przez HegemoN
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak te procesory działają z profilem xmp. Mój R7 5800x3D lub bardziej nowy bios, zdecydowanie miał problem z obsługą profili. Komputer w ogóle się nie uruchamiał. Musiałem wszystkie timingi wpisywać ręcznie. Przypuszczam, że jakiś profil włączyłeś. Przetestuj pamięci ram, moja rada.

Nie napisałeś nic o karcie graficznej. Może zasilaczowi brakuje mocy i stąd te problemy. 

Mało prawdopodobne, ale możliwe. 500W  zasilacza może mało....? Ile on ma na linii 12V i jaka karta?

Niebieskie ekrany przy obciążeniu czy w spoczynku? Może losowo?

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, HegemoN napisał:


Cóż one tak mają. Jak zmieniłem z 2700 na 5800X też mnie to wkurzało. Najszybciej UV -0.2V i się uspokoi.
Co do restartów to może Winda coś głupiała bo ja mam 10.

 


image.png.02ee8df838c21355930211e4e05280c4.png
 

 

 

Podeślesz poradnik jak zmniejszyć UV? Z jakiego poradnika korzystałeś?

Moja karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6

Edytowane przez leni1992
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, leni1992 napisał:

 

 

Podeślesz poradnik jak zmniejszyć UV? Z jakiego poradnika korzystałeś?

Moja karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6

U mnie jest tak:

CPU Core Voltage: Offset mode
CPU Offset Mode Mark: (-)
CPU Offset Volatage: 0.200V

Nic więcej specjalnego nie robiłem. Bo to jest tzw. łopata żeby się uspokoił i jakiś tam spadek wydajności jest. Jak ci się chce to możesz się bawić w szukanie złotego środka między napięciem, temperaturą i wydajnością ale przy 1660 to różnica wydajności procesora nie będzie miała żadnego znaczenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...