Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dokładnie. Jest sens łączyć w CF różne radeony, np 4850 z 4870?

jakie są tego plusy, jakie minusy? Coś mi się obiło o uszy(au!), że karty powinny mieć tyle samo pamięci, z innego źródła zaś, że pierwsza(np 4870) winna mieć więcej. Jak to jest w praktyce? I ile pamięci powinny mieć, jak mniejsza ilość wpływa na wydajność...(mógłbym tak w nieskończoność pytać, a czy robi różnicę, że są różnych producentów itd.)...

Link to post
Share on other sites

1. lepsza karta bedzie chodzila na taktowaniach gorszej.

2. karta z wieksza iloscia ramu bedzie chodzila jak ta z mniejsza iloscia.

3. karty z wieksza iloscia pamieci sa lepsze przy wiekszych rozdzielczosciach.

4. producenci - nie robi roznicy.

Link to post
Share on other sites

Radeony oferują dużą dowolność w przypadku łączenia kart w CF, mogą być 2 różne karty, różnych producentów z różną ilością pamięci, natomiast mocniejsza zawsze dostosuje się do wolniejszej. Jak dla mnie słaby pomysł.

Link to post
Share on other sites

1. lepsza karta bedzie chodzila na taktowaniach gorszej.

brzmi logicznie. CF robi po połowie klatki/kartę czy na zmianę po 1 klatce?

2. karta z wieksza iloscia ramu bedzie chodzila jak ta z mniejsza iloscia.

a to czemu? ram karty graficznej służy chyba za bufor klatek?

3. karty z wieksza iloscia pamieci sa lepsze przy wiekszych rozdzielczosciach.

to oczywiste, ale dzięki.

 

Edit:

Gdzieś widziałem test integry hd 3200 z 3650 bodajże, dawało to ok 12-15% wydajności w stosunku do samego 3650 w zależności od użytego procka(przy zbyt słabym następował spadek)

no to jak z dostosowywaniem się?

Link to post
Share on other sites

tak, da sie zrobic CF z integra przy uzyciu 3650.

CrossFire, CrossFireX (dla platformy Spider) - marketingowa nazwa technologii graficznej opracowanej przez firmę ATI. W podwójnej konfiguracji dzieli ona obraz idący do pierwszej karty graficznej (master) tak, że mniej więcej połowa (w zależności od konfiguracji) trafia do karty wspomagającej (slave).

obie karty musza miec te same parametry, a ze slabsza nie bedzie pracowala lepiej, nie zrobi sie z 512MB nagle 1GB wiec szybsza i lepsza musi dostosowac sie do slabszej, pod wzgledem MB takze.

robiac CF z HD4850 1GB i HD4850 512MB mamy 2xHD4850 512MB.

Link to post
Share on other sites

mniej więcej połowa (w zależności od konfiguracji) trafia do karty wspomagającej (slave).

no właśnie... "mniej więcej" znaczy że master może robić 2/3 obrazu, a slave 1/3 :pajac:

co do taktowania ok, ale ram mnie nie pasuje na logikę( z tą u mnie bywa różnie).

Link to post
Share on other sites

chlopie! do crossfire masz miec 2 takie same karty jesli chodzi o parametry. dlatego mozna ze soba laczyc tylko te ktore maja te same procesory graficzne, DDR3 i DDR5 sie nie gryzie wiec z tym problemu nie ma w przypadku np. HD4870 i HD4850. obie karty ostatecznie beda mialy ta sama ilosc pamieci, jesli jedna ma 1GB a 2ga 512MB to w sumie maja 2x512MB. koniec tematu.

Link to post
Share on other sites

Spokojnie! Źle mnie zrozumiałeś. Pytam się dlaczego lepsza karta olewa swoje dodatkowe megabajty ramu. Skoro obie tworzą klatki, wspólnie, to gdzieś czekają na swoją kolej te już wygenerowane, tak?

Wracając do tandemu 3200 i 3650: integra korzysta z DDR2(zakładając że taki mam włożony na mobo) i ma mniej jednostek przetwarzania, jak i wolniejszy zegar. A jednak dodaje te 12-15% do 3650, który musi zwolnić do 3200?... to nielogiczne...

Link to post
Share on other sites

Spokojnie! Źle mnie zrozumiałeś. Pytam się dlaczego lepsza karta olewa swoje dodatkowe megabajty ramu. Skoro obie tworzą klatki, wspólnie, to gdzieś czekają na swoją kolej te już wygenerowane, tak?

Bo pamięć kart graficznych nie jest wspólna. W pamięci obu kart znajdują się po 2 razy te same dane. Dlatego jest podawane 2 x 512 MB pamięci, a nie 1GB. Bo do wykorzystania jest 512 MB, ponieważ w drugich 512 MB jest kopia tych danych.

I z tego samego powodu karta z większą ilością RAM nie wykorzysta całej pamięci.

Link to post
Share on other sites

No! I to jest odpowiedź. Dzięki procek! ;)

 

PS: na pclabie bodajże znalazłem artykuł o crossfire(jego początkach) i tam znalazłem info że karty mogą dzielić się 50/50, 60/40 a nawet 70/30. Zależy, jakie karty się łączy i od ich obciążenia. Jednakże ten sposób działa w bardzo małej ilości gier. Jak znajdę ten artykuł to wrzucę link.

@.daft

sam napisałeś

że mniej więcej połowa (w zależności od konfiguracji) trafia do karty wspomagającej (slave)

zwróc uwagę na "w zależności od konfiguracji". IMHO czytaj co bierzesz z wiki.
Link to post
Share on other sites

gadaj z du*a to cie osra.

o co Ci teraz chodzi? napisalem Ci, ze jesli masz 1GB i 512MB to obie beda chodzic na 2x512MB, a procek Ci wyjasnil dlaczego bo sam do tego nie potrafiles dojsc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...