Skocz do zawartości

Intel Core i5-13400F jaka płyta główna ?


Recommended Posts

Cześć szukam płyty głównej do procka i5-13400F myślałem nad ASUS PRIME B660M-K czy ta płyta będzie okej czy może wybrać coś innego ? a może lepiej Gigabyte B660M DS3H DDR4 ?

 
Edytowane przez xylom
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, konrad818 napisał:

Dołączam się do dyskusji, mam podobny problem. Zastanawiam się czy wspomniana płyta asusa nie ma zbyt słabej sekcji zasilania do tego procesora? Szukam płyty w podobnym budżecie ale jeżeli ma być zbyt słaba wolę dołożyć do mocniejszej konstrukcji.

????????? jaka sekcja zasilania OC planujesz robić na B660 ?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o mnie to nie mam zamiaru robić oc na tym i5 13400F, zresztą tam jest zablokowany mnożnik ?? @Rebelmind możesz napisać tak mniej więcej dlaczego akurat asus a nie ten gigabyte co napisałem na początku ? ogólnie mam takie wrażenie że te asusy to szajsy bo jak sobie przeglądam yt to sporo ludzi narzeka na gpu właśnie od asusa że non stop padają jak muchy i boje się mówiąc szczerze brać go, wolał bym jednak tego gigabbyta kupić ale czym on się różni od tego asusa ? chłodzenie jakie mam aktualnie to Cryorig CR-M9I czy on by pasował pod ten socet 1700 ? czy nie ma szans ? ogólnie komputer do gier karta jaką mam to rx 6700 xt. 

Link to post
Share on other sites

65W profil ruszy bez problemu na B660M-A, jeśli chcesz zdjąć limity mocy wtedy ewentualnie można dołożyć dodatkowy wentyl z bezpośrednim nawiewem na VRM ale dla 13400 nie jest to potrzebne. 

 

Od 23:00. 13400f praktycznie z odblokowanymi limitami zachowuje się jak 12600k @stock (120W TDP). Jak dla mnie Gigabyte nie ma podjazdu do B660M-A... 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
28 minut temu, xylom napisał:

te chłodzenie co ci pisałem to będzie pasować na socet 1700 czy nie da rady ? 

http://www.cryorig.com/news.php?id=91

 

Potrzebujesz przejściówkę

LGA1700 KIT Type-C:

H7 Quad Lumi, M9i, M9 Plus

 

To wygląda tak: https://www.pbtech.co.nz/product/FANCRG8006/CRYORIG-Intel-KIT-Type-C-Intel-LGA-1700-Upgrade-Ki

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind kurde już sam nie wiem co zrobić czy kupić tą i5 13400 f czy może by kupić jakiegoś razena 7 5700x lub 5800X mają one podobne wydajności ? Mam takie wrażenie jakby amd nie był tak skomplikowany w tworzeniu zestawu te procki razena wystarczyły by mi na "lata" ?

Edytowane przez xylom
Link to post
Share on other sites

13400f tj 6 rdzeni P + 4 rdzenie e, 5700/5800x zaś ma 8 takich samych rdzeni, które są odrobinę słabsze od rdzeni P. W grach oba są za 13400f (zobacz test 12600k bez OC, bo to praktycznie ten sam procesor). 

 

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i5-12600k-vs-amd-ryzen-5-5600x-wiecej-rdzeni-wiecej-wydajnosci-porownanie-pamieci-ddr4-i-ddr5

 

Miałem 5900x, zamieniłem na 12600k. Chłodniej, szybciej, mniejszy pobór mocy.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind okk a gdybym wyłączył limit mocy i procesor w grach zaczął by brać te 148W i szedł by 4.6 ghz na takim chłodzeniu Cryorig CR-M9I lub Silver Monkey X BREEZY jakich temperatur max mógłbym się spodziewać np w miedzy innymi w takie lato jak dowali z 34 na dworze ?, da się to jakoś obliczyć ? mam mam po prostu szczupłą obudowę i taki spartan 5 tam nie wejdzie już np. 

Edytowane przez xylom
Link to post
Share on other sites

@Rebelmindwedług xkomu to Silver Monkey X BREEZY pasuje na podstawkę 1700 może się mylą ? Czyli podsumowując bez problemu będę mógł sobie wyłączyć limit mocy na płycie którą mi podesłałeś Asus PRIME B660M-A D4 Micro ATX ? Jedynie czego się boje to jak zdejmę limity to będę miał temperatury z rzędu 90 stopni podczas grania w gry bo nie mam zamiaru niczego rendować itp.

Link to post
Share on other sites

Ehh... To zróbmy tak: jeśli nie wierzysz mi (bo i nie musisz! Nie jestem autorytetem w dziedzinie składania / testów sprzętu IT a hobbystą-pasjonatem only) to po prostu poczekajmy na testy. 13400f będzie moim zdaniem królem sprzedaży i opłacalności, podobnie z resztą jak poprzednik. Poza tym w grach nawet 13900k ma fantastyczne temperatury, to co dopiero zablokowany, 6P+4E 13400f. Powiem więcej - nawet ze zdjętymi limitami mocy Asus B660M-A bez zająknięcia ogarnie tego procka. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...