Skocz do zawartości

Brak bootowania, błąd po instalacji nowego systemu.


Recommended Posts

Witam, 

 

Mam dziwny problem ze starym komputerem mojej mamy, przestał bootowac do Windowsa. Postanowiłem zainstalować świeży system, Windows 7 64-bit. Komputer bootuje z pendrive, usuwam stare partycje z dysku SSD, zakładam nowe, formatuje, wybieram i kopiują się pliki Windowsa. Niestety po pierwszym uruchomieniu system stoi z takim komunikatem:

 

An operating system wasn’t found. Try disconnecting any drives that don’t contain an operating system. Press Ctrl+Alt+Del to restart. 

 

Odłączyłem dysk ssd, podpiąłem stary talerzowy, uruchomiłem instalator, założyłem partycje, instalki przegrała pliki ale po pierwszym uruchomieniu kolejny raz ten sam błąd.

 

Plyta główna: Asrock 970 Extreme 3

Procesor: AMD Phenom II x4 Black (nie kręcony) 

Pamięć: 2 x 4GB DDR3 Patriot

Dysk: SSD Pny 128GB

Zasilacz: Corsair 450W

 

Ktos ma może jakieś pomysły co z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Joymaxx napisał:

Musisz wybrać ręcznie start z pliku bootującego. Też tak miałem kiedyś w starszych kompach. Jak wybierzesz boot raz, potem drugi to później już będzie sam normalnie startował.

Nie bardzo rozumiem jak to zrobić, jak wybrać start z pliku bootujacego? Chodzi o wciśnięcie F11 i wybór dysku? Jeśli o wybór ręczny dysku do bootowania to nie pomaga to. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, stasimon napisał:

Nie bardzo rozumiem jak to zrobić, jak wybrać start z pliku bootujacego? Chodzi o wciśnięcie F11 i wybór dysku? Jeśli o wybór ręczny dysku do bootowania to nie pomaga to. 

Tak jak kolega wyżej, na liście Boot Priorities ustaw główny dysk rozruchowy na pierwszym miejscu.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, stasimon napisał:

usuwam stare partycje z dysku SSD, zakładam nowe, formatuje

Próbowałeś instalacji na czystym dysku bez partycji (miejsce nie przydzielone)?  Przywróć ustawienia biosu do domyślnych lub za pomocą cytat:

{CLRCMOS1 pozwala na wyczyszczenie danych w CMOS. Aby wyczyścić i zresetować parametry systemowe do ustawień domyślnych, wyłącz komputer i odłącz wtyczkę
przewód zasilający od zasilacza. Po odczekaniu 15 sekund użyj zworkę, zewrzyj pin2 i pin3 na CLRCMOS1 na 5 sekund. Jednakże, proszę nie kasować pamięci CMOS zaraz po aktualizacji BIOS-u. Jeśli potrzebujesz, aby wyczyścić pamięć CMOS po zakończeniu aktualizacji systemu BIOS, należy uruchomić komputer najpierw uruchom system, a następnie zamknij go, zanim wykonasz czynność Clear-CMOS} 

Po  tej czynności wejdź do biosu i ustaw konfigurację SATA Controller. Domyślną wartością tej opcji jest [IDE Mode]. Przełącz na AHCI Mode

Link to post
Share on other sites

Bios zworką resetowałem, konfiguracja sata była sprawdzana zarówno na ahci jak i na ide. Bez podziału na partycje też sprawdzone i nadal to samo. Poprzednio był zainstalowany Windows 10 i system padł po aktualizacji (taki sam objaw był jak opisany), dlatego postanowiłem wyczyścić dysk i zainstalować Windows 7. Nawet już odpinalem dysk SSD i na starym HDD rozpoczynałem instalacje systemu, nadal to samo. Już mi ręce opadają i brak pomysłów. 

Link to post
Share on other sites

Jeśli to dysk na złączu M.2 /NVME  przez jakąś kartę rozszerzającą to zwykły windows 7 może się nie bootowac z kilku powodów.

- Bios płyty może nie mieć opcji startu z takiego dysku

- Ponadto Windows 7 pomimo że widzi dysk w czasie instalacji może nie  wysortować jak masz włączone UEFI w biosie (musisz sobie spreparować lub znaleźć w necie specjalną gotową wersję windowsa 7  która radzi sobie z UEFi lub wyłączyć w biosie UEFI + ponownie skasować partycje GPT uruchomić nową instalacje, lub przejść na windows 10.

- Windows 7 miał jakieś problemy z niektórymi sterownikami SATA /AHCI i trzeba było coś kombinować aby zintegrować w instalację  sterowniki od płyty głównej. 

- Gdy w Bios zmienisz ustawienie AHCI (włączone /wyłączone/ compatible mode) na inne jakie było w momencie instalacji windows może się nie uruchomić.

 

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, more napisał:

Jeśli to dysk na złączu M.2 /NVME  przez jakąś kartę rozszerzającą to zwykły windows 7 może się nie bootowac z kilku powodów.

- Bios płyty może nie mieć opcji startu z takiego dysku

- Ponadto Windows 7 pomimo że widzi dysk w czasie instalacji może nie  wysortować jak masz włączone UEFI w biosie (musisz sobie spreparować lub znaleźć w necie specjalną gotową wersję windowsa 7  która radzi sobie z UEFi lub wyłączyć w biosie UEFI + ponownie skasować partycje GPT uruchomić nową instalacje, lub przejść na windows 10.

- Windows 7 miał jakieś problemy z niektórymi sterownikami SATA /AHCI i trzeba było coś kombinować aby zintegrować w instalację  sterowniki od płyty głównej. 

- Gdy w Bios zmienisz ustawienie AHCI (włączone /wyłączone/ compatible mode) na inne jakie było w momencie instalacji windows może się nie uruchomić.

 

Dyski na sata, testowany zarówno SSD jak i zwykły HDD. Instalowałem Windows 7 ale po twojej odpowiedzi instalowałem również Windows 10, efekt identyczny. Nie zmieniałem ustawień sata po rozpoczęciu instalacji a dyski działały wcześniej w tym komputerze (na SSD był Windows 10 a 2 lata temu na tym HDD ten sam Windows 7 który chce teraz zainstalować) i oba nie są uszkodzone. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...