Skocz do zawartości

switch czy repeater co będzie lepszym wyborem?


Recommended Posts

Cześć wszystkim, 

 

mam następującą zagwozdkę, mieszkanie 3 poziomowe w którym developer wszystkie kable internetowe wraz z światłowodem doprowadził do piwnicy nad którą jest podłogówka więc sygnał 5ghz i 2,4 ghz jest tłumiony. Byłem zmuszony obok modemu światłowodowego postawić 1 z 2 routerów. Posiadam obecnie 2x RT-AC86U połączone w mesh. Nad piwnicą, a dokładnie w salonie wychodził tylko jeden kabel  enthernet cat 6, a potrzebowałem przynajmniej 2 sztuk aby podłączyć i telewizor i konsole na innej ścianie niż wychodzi wspomniany kabel  cat. 6. I tutaj jak dla mnie zaczynają się schody...

 

W miejscu gdzie z piwnicy do salonu dochodzi jeden kabel ?powinienem? zastosować switch, nie ukrywam że najlepiej kompaktowy i aby posiadał 2-3 porty gigabitowe ale takowych nie znalazłem, jedynie coś większego D-Link DGS-105. Switch ten byłby schowany za kanapą więc jeszcze przejdzie...

 

Innym rozwiązaniem ale nie wiem czy to działa na podobnej zasadzie jak switch, jest repeater, celowałbym również w firmę Asus i model np.! RP-AC68U. To rozwiązanie jeżeli zastąpiłoby switch rozwiązałoby moje dwa problemy, 1. wzmocniłoby sygnał 5 i 2 ghz, 2. pozwoliłoby podłączyć kabel idący z routera w piwnicy oraz  podłączenie dwóch kabli enthernet i zasilenie wspomnianych wyżej urządzeń bez utraty przepustowości.

 

Proszę Was o poradę i ewentualnie kto się zna, na konkretne przykłady sprzętu, dzięki!

Link to post
Share on other sites

Rozrysuj to bo nie rozumiem jak jest podłączone. W piwnicy potrzebujesz WiFi? Bo jeśli nie to po kiego wstawiłeś tam router? Ten ONT (który nazywasz modemem) robi NAT czy jest w trybie mostu i NAT masz na swoim routerze?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Narysuj uproszczony schemat, jak masz obecnie rozprowadzone kable i czy na piętrach też potrzebujesz WIFI.

To ci pomogę ogarnąć ten net, i jeszcze jedno czy w piwnicy potrzebujesz WIFI

Link to post
Share on other sites

Mam podłączony światłowód w piwnicy przez TP-LINK Media konwerter światłowodowy SM. Na górę pierwsze piętro puszczony ten kabel https://www.speckable.pl/pl/product/46443,kabel-ftp-kat-7-s-ftp-4x2x0-56-eca-pomaranczowy-lshf-draka do niego podłączony jest ten przełącznik  https://www.tp-link.com/pl/business-networking/unmanaged-switch/tl-sg105/v6/ z niego rozchodzą się dwa kable cat 5 i podłączony jest HALNY Model HL-4GMV4

W niedalekiej przyszłości, zamierzam gruntownie przebudować instalację internetową

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Wik-Mar napisał:

Mam podłączony światłowód w piwnicy przez TP-LINK Media konwerter światłowodowy SM.

 

 

Najwidoczniej jest to światłowód P2P a nie PON. Nie zastąpisz OTG mediakonwerterem.

15 godzin temu, Wik-Mar napisał:

podłączony jest HALNY Model HL-4GMV4

I co on tam robi podłączony ethernetem?

12 godzin temu, Arnold napisał:

Wiesz, ze kabel cat 5 obsługuje mąka 100 Mb/s? Dopiero cat 5e obsługuje 1000 Mb/s. 

Zapewne zgubił e. 5 bez e nie jest stosowany od kilkunastu (?) lat. No chyba, że jakiś chińczyk coś wymyślił żeby oznaczyć kable nie trzymające parametrów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, cooger napisał:

 

Najwidoczniej jest to światłowód P2P a nie PON. Nie zastąpisz OTG mediakonwerterem.

I co on tam robi podłączony ethernetem?

Zapewne zgubił e. 5 bez e nie jest stosowany od kilkunastu (?) lat. No chyba, że jakiś chińczyk coś wymyślił żeby oznaczyć kable nie trzymające parametrów.

Moj kolega ostatnio kupil najtanszego TP-Linka z Wi-Fi N300 i co? Kabel, który pisze 5e, a na kazdym laptopie, PC itd spina sie na 100Mb/s mimo, ze jak wsadzilem kabel cat 6 spiął sie na 1Gb/s bo takie ma router porty. Gdzie sen i logika producenta? Nie wiem, ale samo za siebie mowi o tym producencie.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, cooger napisał:

 

Najwidoczniej jest to światłowód P2P a nie PON. Nie zastąpisz OTG mediakonwerterem.

I co on tam robi podłączony ethernetem?

Zapewne zgubił e. 5 bez e nie jest stosowany od kilkunastu (?) lat. No chyba, że jakiś chińczyk coś wymyślił żeby oznaczyć kable nie trzymające parametrów.

 

9 godzin temu, Arnold napisał:

Moj kolega ostatnio kupil najtanszego TP-Linka z Wi-Fi N300 i co? Kabel, który pisze 5e, a na kazdym laptopie, PC itd spina sie na 100Mb/s mimo, ze jak wsadzilem kabel cat 6 spiął sie na 1Gb/s bo takie ma router porty. Gdzie sen i logika producenta? Nie wiem, ale samo za siebie mowi o tym producencie.

Ogólnie napisałem tak jest tam cat 5e, ale tak już było jak kupiłem chatę. Przedtem internet był na miedzi

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, Arnold napisał:

Kabel, który pisze 5e, a na kazdym laptopie, PC itd spina sie na 100Mb/s mimo, ze jak wsadzilem kabel cat 6 spiął sie na 1Gb/s

Jak byś włożył dobry kabel, to by pokazał te 1Gb/s.

 

Zarobiłem gniazdka sieciowe u znajomej, tester w rękę, testuję, i co widzę? Ze 3 przewody nie mają połączenia. Bardzo się zdziwiłem, bo przecież osobiście na spokojnie podłączałem. Sprawdziłem połączenia w jednym gniazdku... drugim, a dalej na testerze źle. Odłączam kabel zewnętrzny wpięty do gniazdka i testuję... Kabel idzie do kosza. Nówka sztuka wyjęta z jakiegoś pudełka urządzenia sieciowego. Jeszcze spięty opaską.

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.12.2022 o 10:29, cooger napisał:

Rozrysuj to bo nie rozumiem jak jest podłączone. W piwnicy potrzebujesz WiFi? Bo jeśli nie to po kiego wstawiłeś tam router? Ten ONT (który nazywasz modemem) robi NAT czy jest w trybie mostu i NAT masz na swoim routerze?

 

słuchajcie, załaczam prost grafikę która powinna chyba pomóc. Mój dostawca internetu to BIALNET. W ścianie w salonie wychodzi kabel enthernet położony przez dewelopera, a ja przyszlosciowo doprowadziłem do tego kabla dwa dodatkowe które idą na inna sciane gdzie mam TV i konsole. Pytanie, czym i jak podlaczyc aby nie stracić na przepustowości łącza? 

 

Router w piwnicy nie jest konieczny ale na tamta chwile uwazalem ze to jedyna opcja aby puścić internet po wszystkich kablach ethernetowych i mieć wifi spięte w Mesh...

 

Co sugerujecie ? jak zmienic ten układ ?? co kupić i w jakiej kolejności to podłączyć? 

Przechwytywanie.JPG

Link to post
Share on other sites

Ja bym to dał do piwnicy:

 

https://sklep.ui.pl/unifi-dream-machine/1057-ubiquiti-udm-router-wifi-unifi-dream-machine-4x4-mimo-dual-band-ac-wave2-5x-rj45-1000mbs.html

 

To po…ączył kablem tym z piwnicy na 1 piętrze i dał to:

 

https://sklep.ui.pl/ubiquiti-unifi-access-point-wifi-6/1030-U6-LITE.html

 

Tanio nie jest, ale porządnie, wiec coś za coś :)

Reszta na tych dwóch po Wi-Fi powinna z tymi AP i routerem dac radę lepiej niż na Asusach moim zdaniem.

Link to post
Share on other sites

Arnold, moje pytanie z pierwszego wpisu było, co użyć, jakiego urządzenia aby na PARTERZE wykorzystać dwa kable idące do TV i konsoli ... Schemat wyżej i na czerwono punkt który nie wiem jak i z czym połączyć.

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.01.2023 o 18:33, wodego napisał:

Chodzi o rozgałęzienie kabla na dwa urządzenia? Nazywa się to switch (przełącznik sieciowy).

 

Tak też podejrzewałem ale jaki wybrać i czy musi to być switch czy może być repeater? Ktory to też zrobi robotę jak switch i dodatkowo wzmocni sygnał który w sieci mesh 5 GHz jest słaby u mnie... 

Link to post
Share on other sites
W dniu 7.01.2023 o 22:19, wodego napisał:

W switch'ach akurat nie ma znaczenia jakiej firmy. A co do mesch to sam musisz zdecydować czy potrzebny.

 

nie znam się ale czy z powodzeniem zastąpi switch ?

 

chyba poszedłbym w repeater bo jak pisałem wcześniej zależy mi na dwóch rzeczach. Doprowadzenie internetu do  dwóch urządzeń bez utraty prędkości internetu ale też wzmocnienie sygnału w szczegolności 5 ghz ale też 2,4 ghz. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wodego napisał:

Switch, to rozdzielacz kabli, więc służy do rozbudowy sieci kablowej.

 

 

No nie bardzo, switch działa na warstwie drugiej więc nie jest prostym rozdzielaczem bo analizuje co wysyła i gdzie. Rozdzielaczami były huby.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...