Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, po ostatnich przygodach z dyskami (Padł mi dysk systemowy i dwa pendrive) Postanowiłem bardziej zadbać o dane.

Mam płytę MSI B350 PC Mate ze wsparciem RAID1. I teraz, mój pomysł jest taki.

Wstawić do obudowy dwa dyski 1 TB dedykowane do NAS i zbudować z tego macierz RAID1 (do domu optymalnie bezpieczna w mojej opinii).

Chciałbym to na ten moment zrobić w miarę niedużym kosztem. Dlatego nie chcę kupować osobnego NASa. Mam w związku z tym kilka pytań.

Czy ktoś takie rozwiązanie już stosował i czy ma prawo to działać?

Na jakie pułapki mogę się szykować?

Czy są jakieś inne rozwiązania które można rozważyć w rozsądnym budżecie?

 

2 dyski to jest koszt około 500-600 zł w zależności co dobiorę. A rozsądny NAS to dodatkowo minimum 850 zł + prąd.

 

Dostęp do danych nie jest wymagany przez 24h.

Mój komputer i tak praktycznie jest włączony prawie cały czas.

Chcę zrobić folder udostępniony aby żona mogła odkładać na nim swoje istotne pliki.

Nie są wymagane codzienne backupy.

 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie jest wymagany stały dostęp do danych, to proponuję dwa osobne dyski, w tym jeden na USB. W razie (odpukać) jakiegoś przepięcia, to chociaż jeden przeżyje, jeśli nie był do niczego podłączony. Niestety w życiu różnie bywa i nie można niczego wykluczyć.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Wik-Mar napisał:

Tu poczytaj może skusisz się na ten pierwszy

Znam 2 osoby, które kupiły WD my Cloud i żałują. Też chciały tanio.

Co do polecania artykułu z benchmarka, to autor nie wiedział, że istnieje firma Synology, bo pieniądze od QNAP dostał.

Link to post
Share on other sites

Stara zasada adminów - RAID1 nie zastąpi backupu. Wolałbym postawić RAID0 (dla szybkości)+backup na NAS lub zewnętrznym dysku HD.  WD Mycloud to padlina (miałem parę lat temu). Lepiej wyciągnąć jakiegoś starego grata z szafy, wpakować parę dysków SATA i postawić freenas. Wyjdzie taniej i szybciej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Źle zrozumiałeś. Tu nie chodzi o to, że coś jest lepsze lub gorsze, tylko że RAID nie zastąpi backupu. RAID jest nieoceniony w firmach - pada jeden dysk macierzy (raid 1 czy 5) - wymieniasz (najlepiej hot-plug), rebuild w tle, a system ciągle pracuje.
Backup jest na inne scenariusze:
- padnie zasilacz i dyski dostaną "strzał" napięcia,
- padnie kontroler RAID czy płyta główna (jeśli kontroler jest na płycie),
- nastąpi uszkodzenie logicznego woluminu macierzy, tablicy partycji, filesystemu,
- ransomware, wirusy, trojany i inne ścierwa,
- świadome, lub nie, zamazanie lub usunięcie danych przez użytkownika lub osoby trzecie (tu pomaga jeszcze filesystem ze snapshotami, np. ZFS, btrfs),
- kradzież sprzętu.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ok, plan mam taki po przemyśleniach. Zdjęć jest mnóstwo i chmura będzie bardzo drogą inwestycją do tego. W chmurze chcę trzymać tylko kluczowe pliki i część zdjęć. A tak to chciałbym jeden dysk na stałe w PC i drugi dysk offline w obudowie podłączany co jakiś czas na backup. To rozwiązanie rodzi kolejne pytanie:)

Jakie wybrać dyski. Pojemnościowo na razie 1 TB ale który model polecacie?

Któryś z poniższych?

https://www.x-kom.pl/p/103163-dysk-hdd-wd-red-1tb-5400obr-64mb-cmr.html

https://www.x-kom.pl/p/337232-dysk-hdd-seagate-ironwolf-cmr-1tb-5900obr-64mb.html

Czy coś jeszcze innego?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...