Skocz do zawartości

ASUS Prime Z790-P DR5 WiFi czy Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX DDR5 WiFi?


Recommended Posts

Cześć,

Rozważam zakup płyty głównej (ma pracować z i5-13600k i pamięciami DDR5 6000MHz CL32, do tego grafika Gigabyte RTX3070 Eagle OC) i mam do wyboru 2 opcje:

- ASUS Prime Z790-P DR5 WiFi

- Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX DDR5 WiFi

 

Jesteście w stanie doradzić która będzie lepszym wyborem? Za Gigabytem przemawia obsługa pamięci w trybie OC z wyższą częstotliwością - do 7600MHz (7200MHz w Asusie). Z kolei oprócz slotu PCI-E 5.0 na obu płytach Asus ma PCI-E 4.0 a Gigabyte PCI-E 3.0 (nie wiem czy będę dodatkowe sloty PCI-E do czegoś wykorzystywał oprócz "podstawowego" PCI-E 5.0 pod kartę graficzną).

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Wik-Mar napisał:

Tu masz porównanie tych płyt https://www.x-kom.pl/porownanie/1075908,1070705

tak, tylko że specyfikacja w x-komie nie jest prawidłowa, płyta Gigabyte obsługuje częstotliwość pamięci do 7600MHz a nie 5600MHz

 

W sumie pogrzebałem jeszcze trochę i wychodzi na to, że Gigabyte:

- ma lepszą sekcję zasilania

- ma przyciski do flashowania BIOSu i CMOS reset (programowalny)

- no i obsługuje delikatnie wyższe częstotliwości pamięci

Więc skłaniałbym się chyba jednak bardziej ku płycie Gigabyte.

Możliwe że sam sobie właśnie odpowiedziałem na pytanie i w sumie mógłbym chyba usunąć temat :P Ale może niech zostanie dla potomności.

Edytowane przez Barteck
dodatkowe info
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kontroler pamięci siedzi w CPU. Co więcej, przy jednym i tym samym chipsecie jesteś i tak w głównej mierze zależny od "humorów" konkretnej płyty oraz wsparcia danego AiB w temacie Biosu. Powyżej 7000 MHz na chwilę obecną to nie masz się co nastawiać, no chyba że upolujesz konkretne kości z listy qvl pod Intel Xmp. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...