Skocz do zawartości

płyta AMD pod 7600X budżet 2k


Recommended Posts

Witam wszystkich :)

 

Mam zagwozdkę, jaką płytę wybrać? do mojego PC

Na razie będzie siedzieć 7600X aż wyjdą 3D cache wersje i będzie wymiana. Resztę już praktycznie mam albo jest w drodze, pozostało wybrać płytę. 

 

1670076972964.png

 

 

 

7600X  
ram - CMH32GX5M2D6000Z36K
cooler - deepcool as 500 plus

ssd : corsair mp600 pro LPX 2TB
gpu - msi rtx 3080 suprim
psu - fractal ion 860w platinum
obudowa- phanteks evolv x + 6x m25 drgb  wentylatory od phanteks

 

 

Dzięki za pomóc! :)

Edytowane przez droid
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Szkoda, że stawiasz przed faktem dokonanym, bo AM5 to najbardziej nieopłacalna platforma. W przyszłości może będzie lepiej, ale obecnie strasznie przepłacasz.

i5 13600KF + B660 Gaming X to łączny koszt ok. 2300zł.

R5 7600X + płyta AM5 ze zdjęcia (2tys) to łączny koszt 3400zł.

Zestaw AMD jest mniej wydajny i sporo droższy.

Wywalasz ponad tysiaka w błoto i uwierz, że przyszły R7 z pamięcią 3D nie jest warty tej inwestycji. To się nie opłaca.

Do B660 Gaming X można w przyszłości wrzucić i7 13700KF i będzie on konkurencyjny z R7 X3D.

 

Jeżeli natomiast upierasz się przy AM5, wybierz jakąś tańszą płytę (najlepiej niedużo powyżej 1tys) żeby ratować sytuację. Za 1100zł jest MSI PRO B650-P WIFI.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Vemorion napisał:

Szkoda, że stawiasz przed faktem dokonanym, bo AM5 to najbardziej nieopłacalna platforma. W przyszłości może będzie lepiej, ale obecnie strasznie przepłacasz.

i5 13600KF + B660 Gaming X to łączny koszt ok. 2300zł.

R5 7600X + płyta AM5 ze zdjęcia (2tys) to łączny koszt 3400zł.

Zestaw AMD jest mniej wydajny i sporo droższy.

Wywalasz ponad tysiaka w błoto i uwierz, że przyszły R7 z pamięcią 3D nie jest warty tej inwestycji. To się nie opłaca.

Do B660 Gaming X można w przyszłości wrzucić i7 13700KF i będzie on konkurencyjny z R7 X3D.

 

Jeżeli natomiast upierasz się przy AM5, wybierz jakąś tańszą płytę (najlepiej niedużo powyżej 1tys) żeby ratować sytuację. Za 1100zł jest MSI PRO B650-P WIFI.

a platforma o której piszesz jest martwa, kupowanie takiego zestawu mija się kompletnie z sensem w momencie gdy chcesz go potem rozbudować a o tym pisze autor posta.  AM5 tanieje tak CPU jak i mobo , do tego nowe procki na AM5 a i przyszła generacja też załapie się na tą podstawkę.

płytę o której pisze autor można kupić już za 1890zł.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Vemorion napisał:

Wywalasz ponad tysiaka w błoto i uwierz, że przyszły R7 z pamięcią 3D nie jest warty tej inwestycji. To się nie opłaca.

 

Akurat 3D cache wersja Ryzen rozjeżdża nawet i9 13900K. 

Pisałem iż 7600X tymczasowe rozwiązanie. Zresztą 7600X już leży u mnie. Szukam teraz fajnej  przyszłościowej płyty :)

18 godzin temu, Vemorion napisał:

bo AM5 to najbardziej nieopłacalna platforma

Intel również jest, bo już 14 gen nie wsadzę do  płyty Z790, 13600K ma rację bytu dla mnie  jeśli już się ma płytę z690/b666 oraz fajnie ddr4 ramy. Ale  ja składam PC od zera. 

:)

Link to post
Share on other sites

Musisz porównywać specke 1:1, bo między B650, B650E a X670/E są spore różnice (np PCIe 5.0 zarówno dla GPU jak i m.2 widziałem najtaniej w X670, co niekoniecznie znaczy tanio). 

Edytowane przez Rebelmind
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Tylko należy mieć świadomość, że pcie gen5 to pieśń przyszłości w standardowych zastosowaniach.
GPU nie wykorzystują w połowie gen4, a już pomiędzy ssd gen4 a gen3 zwykły użytkownik różnicy nie zauważy.

Wg mnie lepiej kupić najtańszą płytę spełniającą minimum wymagań, zwłaszcza, że ceny z kosmosu.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Autorze - też nie dawno miałem w planach zakup jak Ty. Powstrzymałem się jednak i czekam do tego marca aż fizycznie będą procesory z 3D cache dostępne, żeby nie tracić na odsprzedaży 7600X. Na razie Zen 4 jest jaki jest - byłby dobry gdyby nie ceny mobasów, jednak w przypadku AMD jest szansa że płytę potrzymasz te kilka dobrych lat o ile nie padnie i kilka generacji procesorów obsłuży, więc możliwe że w dłuższej perspektywie nie będzie to zły zakup. 

 

Mam nadzieję że Zen4 z 3d to będzie petarda. 5800X3d to imho najlepszy produkt z czerwonej stajni od co najmniej dekady. Praktycznie na równi mocny w grach co nowe serie procesorów. Jednak dziś na nim budować zestaw od nowa mija się z celem - AM4 już jest martwe. Jeżeli by połączyć jego cache z nową architekturą spodziewam się petardy. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Wracając do samej płyty to ten Strix będzie moją następną mono , teraz też śmigam na Strix B550 tyle że F. Bezproblemowe płyty, bios często aktualizowane.

Edytowane przez cyna76
Link to post
Share on other sites

Zgadza się, mój wcześniejszy post dotyczył opłacalności na tu i teraz, natomiast nie uwzględnia tego co będzie w przyszłości.

AM5 to przyszłościowa platforma, ale na chwilę obecną generuje mocne koszty.

Zastanówmy się czy płyta za 2tys jest konieczna, bo jeżeli MSI PRO B650-P WIFI za 1100zł ma wystarczającą sekcję zasilania by obsłużyć przyszłe Ryzeny 7, to w czym problem. 

PCI-E 5.0 to pieśń odległej przyszłości, na razie sprzęt nie jest w stanie wykorzystać pełni możliwości 4.0 o czym wcześniej pisał wrobel_krk

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...