Skocz do zawartości

Jaki komputer do pracy (CAD, BIM, modelowanie 3D, renderowanie, obróbka foto, grafika 2D) do 10 tys. zł


Recommended Posts

Cześć! 

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze podzespołów. Nie raz już uzyskałem na tym forum fachową pomoc, więc myślę, że tym razem nie będzie inaczej ;) 

Komputer będzie przeznaczony do pracy w takich programach jak: 3DS + Corona, Sketchup + Vray, cały pakiet Adobe z Photoshopem na czele, jakieś programy do motion designu, Figma, Autocad, Revit (BIM). Raczej nie przewiduje się grania w gry :)

Sprzęt nie będzie podkręcany. PC będzie pracować z 2 monitorami, co najmniej 1920x1200px ale raczej większymi.

Z konkretnych wymagań to na pewno: 32GB RAM, obudowa bez okien, dysk SSD przynajmniej 2TB. Generalnie chodzi o maksymalną wydajność w wymienionych programach.

Budżet to 10 tys. zł (w tym system Windows). Będę wdzięczny za propozycje i porady.

 

 

 

Edytowane przez bochen9
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, bochen9 napisał:

cały pakiet Adobe

Czy wideo też będzie?

 

żeby to fajnie dopiąć https://proline.pl/koszyk/ca9d98f0 ale jest o 1000 zł więcej

Jeżeli mniej korzystasz z GPU vray, to można też celować w i9 13900K pod Coronę

https://proline.pl/koszyk/b962e11a

 

Daj znać czy budżet jest do przełknięcia, jak to co coś będziemy rzeźbić 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź i te dwie propozycje.

Jeśli chodzi o pakiet Adobe to nie, wideo nie będzie - miałem na myśli wszystkie programy do grafiki 2D.

11 tys. zł to już zdecydowanie za dużo, musimy się zmieścić w 10k, a nawet dobrze jakby było lekko poniżej. Także czuję, że będziemy iść raczej w i7-13700K + RTX 3070 urywając jeszcze coś cenowo na pozostałych elementach.

 

Odnośnie konkretnych propozycji podzespołów mam kilka pytań i przemyśleń:

 

1. Czytałem, że te RAMy (Patriot Viper Steel) nie działają zbyt dobrze w połączeniu z płytami Gigabyte. Nie wiem ile w tym prawdy, ale czy w razie czego dobrym wyborem będzie również coś z tych dwóch?

- G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 XMP2 F4-3600C18D-32GVK 

- Kingston Fury Beast, DDR4, 3600MHz, CL18

 

2. Chłodzenie wodne: domyślam się, że pod i9 trzeba brać Navis F360 ale czy do i7 13700K nie wystarczy Navis F240?

 

3. Dysk SSD - czy można rozważyć któryś z trzech poniższych, nieco tańszych, modeli?

- Adata SSD XPG SX8200 PRO 2TB M.2 PCIe NVMe Gen3

- Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe SSD 2TB (MZ-V7S2T0BW)

- Crucial P5 Plus 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 (CT2000P5PSSD8) 

 

4. Obudowa Phanteks bardzo fajna, ale może udało by się tutaj też urwać parę złotych? 

Znalazłem np. Fractal Design Pop XL Silent Black Solid za 100 zł mniej. A może jakieś inne alternatywy?

 

5. No i zasilacz - może też się znajdzie coś tańszego? Taki Seasonic G12-GC-850 850W 80Plus Gold też jest często polecany, a tańszy o prawie 200zł. Choć domyślam się, że różnica w cenie nie bierze się znikąd...

Edytowane przez bochen9
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, bochen9 napisał:

1. Czytałem, że te RAMy (Patriot Viper Steel) nie działają zbyt dobrze w połączeniu z płytami Gigabyte. Nie wiem ile w tym prawdy, ale czy w razie czego dobrym wyborem będzie również coś z tych dwóch?

Działają normalnie

 

5 godzin temu, bochen9 napisał:

2. Chłodzenie wodne: domyślam się, że pod i9 trzeba brać Navis F360 ale czy do i7 13700K nie wystarczy Navis F240?

W pełnym obciążeniu, nie daj z wysokim napięciem może nie dać rady  ale warto by zrobić UV CPU i wtedy da radę

 

 

5 godzin temu, bochen9 napisał:

3. Dysk SSD - czy można rozważyć któryś z trzech poniższych, nieco tańszych, modeli?

 

Można choć nie wiem czy akurat na tym bym szukał oszczędności

 

Za 10000 zł masz https://proline.pl/koszyk/ae723c0e

Kartę możesz wziąć osobno https://www.ceneo.pl/105063540 i będziesz w budżet

Dysk dołożyć za jakiś czas i tyle. 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Cytat

W pełnym obciążeniu, nie daj z wysokim napięciem może nie dać rady  ale warto by zrobić UV CPU i wtedy da radę

Jest jeszcze chłodzenie Navis F280, cenowo coś jakby pomiędzy - ma sens?

 

Cytat

Można choć nie wiem czy akurat na tym bym szukał oszczędności

Rozumiem zatem, że zarówno w wariancie 1TB jak i 2TB Kingston jest najlepszy, a te pozostałe wymienione mocno odstają?


Zasilacz widzę, że Seasonic OK i nawet 750W starczy? Nie ma potrzeby brać 850W?

 

Czy ta płyta główna B660 będzie od razu działać z procesorem czy konieczna jest aktualizacja BIOSu?

 

Jeszcze pytanie jaka będzie najlepsza pasta termoprzewodząca na procesor? Bo widzę, że przy tych Intelach ma to wyjątkowo duże znaczenie :D 

 

 

Miałbym jeszcze wielką prośbę, bo okazuje się, że być może będzie trzeba zmniejszyć budżet. Czy mógłbym poprosić dodatkowo o drugi wariant zestawu z ceną nieprzekraczającą 9000 zł?
 

Edytowane przez bochen9
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, bochen9 napisał:

Jest jeszcze chłodzenie Navis F280, cenowo coś jakby pomiędzy - ma sens?

 

Jakbym miał dobierać obudowę pod AiO 280 na top, to wolałbym już 360

 

18 godzin temu, bochen9 napisał:

Rozumiem zatem, że zarówno w wariancie 1TB jak i 2TB Kingston jest najlepszy, a te pozostałe wymienione mocno odstają?

 

Te, tzn które?

 

18 godzin temu, bochen9 napisał:

Zasilacz widzę, że Seasonic OK i nawet 750W starczy? Nie ma potrzeby brać 850W?

 

Wystarczy 750W ale jak chcesz możesz dać 850W

Masz też https://proline.pl/zasilacz-endorfy-supremo-fm5-gold-1000w-ey7a010-p8115978

 

18 godzin temu, bochen9 napisał:

Czy ta płyta główna B660 będzie od razu działać z procesorem czy konieczna jest aktualizacja BIOSu?

 

Aktualizacja - albo sklep jak zrobią za free a jak coś to możesz zrobić sam przez penka bo masz Q-Flash

18 godzin temu, bochen9 napisał:

Jeszcze pytanie jaka będzie najlepsza pasta termoprzewodząca na procesor? Bo widzę, że przy tych Intelach ma to wyjątkowo duże znaczenie :D 

 

Dołączona do chłodzenia wystarczy

 

18 godzin temu, bochen9 napisał:

Miałbym jeszcze wielką prośbę, bo okazuje się, że być może będzie trzeba zmniejszyć budżet. Czy mógłbym poprosić dodatkowo o drugi wariant zestawu z ceną nieprzekraczającą 9000 zł?

Zmieniasz GPU na https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-3070-gaming-oc-8gb-gddr6-lhr-gv-n3070gaming-oc-8gd-2-0-p8078925

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, kajtek. napisał:

Jakbym miał dobierać obudowę pod AiO 280 na top, to wolałbym już 360

Ok, to wezmę AiO Navis F360, jeśli nie na top to na przód. Co do obudowy to zdążyłem się zorientować, że obecnie ciężko jest znaleźć coś sensownego bez okienka i RGB bajerów. Przeglądając oferty i przymykając oko na okno wytypowałem jeszcze takie dwie - wydaje mi się, że wszystko się zmieści z chłodnicą montowaną na przodzie. Będę wdzięczny za potwierdzenie:
- Phanteks Eclipse P400A, Tempered Glass, czarna

- Phanteks Eclipse G360A Mesh ARGB

 

Godzinę temu, kajtek. napisał:

Te, tzn które?

- Adata SSD XPG SX8200 PRO 2TB M.2 PCIe NVMe Gen3

- Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe SSD 2TB (MZ-V7S2T0BW)

- Crucial P5 Plus 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 (CT2000P5PSSD8) 

 

Godzinę temu, kajtek. napisał:

Aktualizacja - albo sklep jak zrobią za free a jak coś to możesz zrobić sam przez penka bo masz Q-Flash

Wiesz może czy biorąc w proline.pl usługę złożenia (wiem, jest kod zniżkowy ;) ) to zaktualizują też od razu BIOS?

 

Myślę, że powyższe 3 pytania będą już ostatnimi w tym wątku :D 

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, bochen9 napisał:

Phanteks Eclipse G360A Mesh ARGB

Ta jest całkiem spoko i tam 360 wejdzie na top

 

12 godzin temu, bochen9 napisał:

- Adata SSD XPG SX8200 PRO 2TB M.2 PCIe NVMe Gen3

- Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe SSD 2TB (MZ-V7S2T0BW)

- Crucial P5 Plus 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 (CT2000P5PSSD8) 

P5 nie bierz w ogóle pod uwagę. Różnice pomiędzy SX 8200 Pro, 970 PLus Evo czy KC3000 za bardzo i tak nie odczuejesz, jak chcesz to możesz nawet dać 2 x https://proline.pl/dysk-lexar-ssd-nm620-1tb-m-2-pcie-nvme-gen3-lnm620x001t-rnnng-p8111871

 

12 godzin temu, bochen9 napisał:

Wiesz może czy biorąc w proline.pl usługę złożenia (wiem, jest kod zniżkowy ;) ) to zaktualizują też od razu BIOS?

Pownini raczej zrobić za free, bo bez wgrania nowego biosu nawet go nie uruchomią i nie sprawdzą. 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam wątek. Niestety z pewnych przyczyn nie byłem w stanie kupić komputera tak jak planowałem, na początku grudnia. Teraz już na pewno będę kupował (w ciągu max 1-2 tygodni). Przeglądając forum zauważyłem, że troszkę się pozmieniało w podzespołach jeśli chodzi o dostępność. Wracam zatem do tematu z ponowną prośbą o poradę. Wymagania bez zmian, budżet w zasadzie też nadal 10k zł ale do 11k jeszcze damy radę. Poniżej moja propozycja zestawu za dokładnie 11 000 zł:

 

Procesor: Intel Core i7-13700K (BX8071513700K) [2149 zł]

Płyta główna: Gigabyte B760 GAMING X DDR4 LGA1700 [749 zł]

Chłodzenie: Endorfy Navis F360 (EY3B003) [518 zł]

Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom Reunion 12GB GDDR6X [4399 zł]

RAM: Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) DDR4-3600 Non-ECC CL16 KF436C16RB1K2/32  [539 zł]

SSD: Kingston KC3000 2TB M.2 Pcie 4.0 NVMe (SKC3000D2048G) [859 zł]

Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-850 80Plus Gold 850W [785 zł]

Obudowa: Phanteks Eclipse G360A Mesh ARGB [487 zł]

System: Microsoft Windows 11 Home DVD OEM 64-bit PL [529 zł]

 

Mam do tego 3 pytania:

1. Często w zestawach widzę płyty główne Z690 lub Z790. Czym się różnią od płyt "B" i czy warto do nich dopłacać? Jeśli tak, to jaki konkretnie model wybrać?

2. Jaką kartę graficzną wybrać i w jakiej wersji biorąc pod uwagę dostępność? Czy ten 4070Ti Gainwarda będzie ok?

3. Mam problem ze znalezieniem prostej, przewiewnej obudowy, najlepiej bez RGB i może być bez okna. Wydawało się, że Regnum RG6V TG będzie idealna, ale jest już niedostępna... Może ZENPC Mesh AIR Solid Black 4x120mm za 269 zł?

 

 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, bochen9 napisał:

Procesor: Intel Core i7-13700K (BX8071513700K) [2149 zł]

Płyta główna: Gigabyte B760 GAMING X DDR4 LGA1700 [749 zł]

Sekcja tej płyty głównej może nie wyrobić przy dłuższym i pełnym obciążeniu CPU. Dodatkowo pozbawiasz się możliwości undervoltingu procesora

 

5 godzin temu, bochen9 napisał:

Obudowa: Phanteks Eclipse G360A Mesh ARGB [487 zł]

Z tego co gdzieś czytałem, to w tej budzie wejdzie AiO 360 na górę, ale bez zamontowanego wentyla, też średnia opcja.

 

Podmieniłbym 

https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-z790-ud-ax-ddr5-lga1700-p8116440

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-2-lite-black-tg-light-tint-p8115884

W dobrej cenie masz też https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-px-850-80plus-platinum-850w-p1401080 za kilkanaście złotych więcej niż Gold

 

5 godzin temu, bochen9 napisał:

Czy ten 4070Ti Gainwarda będzie ok?

Tak

 

5 godzin temu, bochen9 napisał:

Może ZENPC Mesh AIR Solid Black 4x120mm za 269 zł?

Nie, bo tutaj będzie problem upchać już takie sprzęt, chłodzenie 360 i GPU 4070 Ti

Wyżej masz dobrą Meshify Lite z prostym wyglądem. 

Link to post
Share on other sites

W pierwotnej konfiguracji polecałeś do tego procesora płytę Gigabyte B660 Gaming (z zastrzeżeniem, że trzeba zaktualizować BIOS). Sądziłem, że B760 Gaming to jest to samo, tylko z nowszym chipsetem. Czy płyta B760 jest okrojona względem B660 (kwestia sekcji zasilania o której piszesz, brak możliwości UV)? 

 

Podlinkowana płyta Z790 jest na pamięci DDR5, a w konfiguracji mam DDR4 i ze względów finansowych chyba wolałbym przy tym pozostać. Czy jest jakaś alternatywa?

 

Czy obudowa mogłaby być taka? https://proline.pl/obudowa-do-komputera-phanteks-eclipse-p400a-tempered-glass-czarna-p1378030

lub taka? https://www.x-kom.pl/p/1091572-obudowa-do-komputera-endorfy-regnum-400-air.html

 

Po uwzględnieniu zmian przekraczamy już grubo 11 tys. zł. Czy można by tu na czymś zaoszczędzić?

 

Edytowane przez bochen9
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, bochen9 napisał:

W pierwotnej konfiguracji polecałeś do tego procesora płytę Gigabyte B660 Gaming (z zastrzeżeniem, że trzeba zaktualizować BIOS). Sądziłem, że B760 Gaming to jest to samo, tylko z nowszym chipsetem. Czy płyta B760 jest okrojona względem B660 (kwestia sekcji zasilania o której piszesz, brak możliwości UV)? 

 

Tak, ale później wyszło że ta płyta średnio pod i7 choć jeszcze sobie poradzi. Mimo to lepiej dopłacić zo Z690 czy Z790

 

Na DDR4 możesz dać https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-z790-pg-lightning-d4-ddr4-lga1700-p8116066 + trzymałbym się tej Meshify pod AiO 360

Taniej możesz dać https://proline.pl/obudowa-do-komputera-krux-thea-p8112493 + 3x https://proline.pl/wentylator-arctic-p12-pwm-pst-czarny-120mm-p1298594

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję bardzo za pomoc. Mam już części, w weekend planuję złożyć komputer. W związku z tym chciałem jeszcze podpytać o kilka kwestii.

1. Wziąłem obudowę Krux Thea i 3 wentylatory Arctic 120mm. Planuję zostawić 1 fabryczny wentylator na tyle obudowy, na góre dać chłodniće Navis F360 a 3 dokupione wentyle na przód. Czy to jest prawidłowe rozwiązanie?

2. Mobo jest ostatecznie Gigabyte Z790 UD AX DDR5 LGA1700 i do tego i7 13700K. Jak to jest z tym UV? Czy z góry wiadomo, że trzeba to zrobić czy mam jakoś sprawdzić czy jest taka potrzeba?
3. Pamięci wziąłem Kingston FURY Renegade Silver 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL32 KF560C32RSK2-32. Czy po instalacji trzeba coś dodatkowo ustawiać w BIOSie?

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, bochen9 napisał:

1. Wziąłem obudowę Krux Thea i 3 wentylatory Arctic 120mm. Planuję zostawić 1 fabryczny wentylator na tyle obudowy, na góre dać chłodniće Navis F360 a 3 dokupione wentyle na przód. Czy to jest prawidłowe rozwiązanie?

Tak

 

10 godzin temu, bochen9 napisał:

2. Mobo jest ostatecznie Gigabyte Z790 UD AX DDR5 LGA1700 i do tego i7 13700K. Jak to jest z tym UV? Czy z góry wiadomo, że trzeba to zrobić czy mam jakoś sprawdzić czy jest taka potrzeba?

Odpal sobie CPU-Z, czy XTU i nie wiem, Blendera czy R23? - puść redner i zobacz jaki masz napięcie i daj znać. 

 

10 godzin temu, bochen9 napisał:

3. Pamięci wziąłem Kingston FURY Renegade Silver 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL32 KF560C32RSK2-32. Czy po instalacji trzeba coś dodatkowo ustawiać w BIOSie?

Wczytać tylko profil - jedno kliknięcie na głównej w biosie i po sprawie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...