Skocz do zawartości

Komputer świruje po włączeniu


Recommended Posts

Co się dzieje ? :

Włączam PC, ogólnie uważam że to co się dzieje to cyrk w życiu czegoś takiego jeszcze nie widziałem... na płycie głównej zapala się na sekundę jedna po drugiej : czerwona lampka CPU, czerwona lampka RAM, czerwona lampka Systemu, ostatecznie zapala lampka VGA i świeci się najdłużej aż do momentu pojawienia się pulpitu. W momencie pojawienia się pulpitu czerwona dioda VGA gaśnie, na jednym z moich dwóch monitorów (używam dwóch) pojawiają się coś w stylu artefaktów, jednocześnie CPU robi się bardzo gorące, temperatura w spoczynku dochodzi do poziomu 80-100 stopni. HWMonitor pokazuje duże temperatury cpu mimo że użycie procesora jest na poziomie 0-3% (w końcu na pulpicie nic się nie dzieje). Po kilku minutach komputer mocno spowalnia, uruchomienie choćby przeglądarki z pulpitu zajmuje z 10 sekund. 

 

W zasadzie jedyne co można zrobić po tym to uruchomić komputer ponownie bo nie da się normalnie korzystać jak wszystko działa 10x wolniej niż powinno. Po ponownym uruchomieniu przeważnie dzieje się to samo. Czasami monitory w ogóle się nie włączają po ponownym uruchomieniu, przez minutę lub dwie jest ciemno na nich, na płycie głównej świeci się czerwona dioda VGA, po czym komputer czasami gaśnie a czasami uruchamia się ponownie.

 

I teraz najlepsze : po wykonaniu 3 do 5 ponownych uruchomień komputer działa zupełnie normalnie i stabilnie jakby nic się nie wydarzyło : stabilna temperatura CPU max 30 stopni w spoczynku, w stresie nie przekracza 65 stopni. Zero artefaktów na monitorze i zero spowolnień pracy - gry, programy i benchmarki działą normalnie a komputer wykręca pełnie swoich możliwości jak gdyby nigdy nic.

 

A ja rozkładam ręce bo nie wiem o co chodzi... 

 

1.Konfiguracja komputera: 

MOBO : Gigabyte Z590D (bios zakutalizowany do wersji F6, najnowszy patch do biosu to F7a)

CPU : i5-11400f

RAM : ADATA Spectrix D41 2x8GB 3600mhz (póki co ustawione na 2666)

GPU : RTX 3060Ti

Zasilacz : ROG Strix 850W GOLD

SSD : 1x M2 Samsung 980 , 1x Crucial MX 500

Chłodzenie : MSI MAG Core Liquid v2 240

 

2.System operacyjny: Windows 11 64bit , zaktualizowany do najnowszej wersji

 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: Nic nie robiłem, pół roku temu podkręciłem RAM i GPU do bardzo bezpiecznych wartości przez pół roku działało ok, nie było problemów z OC ani po OC, na razie wyłączyłem OC ze względu na problemy. Komponenty PC całkiem nowe, nic nie jest uzytkowane dluzej niz 12 miesięcy (oprócz SSD).

 

4.Używany program antywirusowy: brak

 

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Myślałem że problemy to wina OC ram ale nic się nie poprawiło jak wróciłem do domyślnych wartości. Niedługo po zakupie CPU pojawiły się problemy z wysokimi temperaturami CPU, miałem wtedy wysłużone chłodzenie SilentiumPC Fera2 które zmieniłem na obecne podane w konfiguracji, problemy wtedy z temperaturami zniknęły ale to było już pół roku temu.

 

6.Informacje dodatkowe: brak

Link to post
Share on other sites

Gdzieś czytałem, że chłodzenia AiO od MSI miewały problemy z pompkami. Problem te objawiały sie właśnie w ten sposób. Pompka ma problemy żeby ruszyć, ślizga sie na wałku i po kilku próbach ruszy, Możesz sprawdzić organoleptycznie za pomocą słuchu czy pompka rusza w momencie kiedy temp cpu szybują w góre. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...