Skocz do zawartości

Skoki temperatury i usage CPU w laptopie


Recommended Posts

Witam szacowne Grono.

 

Od niedawna mam duże skoki temperatury i mocny wzrost zuzycia CPU gdy odpalam nowe procesy, przy których nastepuje chwilowa zwiecha.

Przy uruchamianiu czegokolwiek na moment wskakuje "Proces bezczynności" który mocno podbija zużycie CPU i skokowo rośnie temperatura o ok 15 'C wyżej niż normalnie.

Często przy uzywaniu Mozilli CPU Usage wskakuje mi na 45% a wraz z tym temperatura CPU, gdzie do niedawna zuzycie i temp były znacnzie niższe.

Do tego potrafi mi wykrzaczać przeglądarke ( zarówno Mozille jak i Opere) pomimo, że mam otwarte zaledwie kilkanaście kart choć jeszcze niedawno to i kilkadziesiat kart nic nie wadziło i to w 2 przeglądarkach jednoczesnie.

Do tego czasem przy tych Crushach potrafi wykrzaczyć też Eksploratora, gdzie w zasdzie musi lecieć reset  kamputera  bo juz nic nie da sie zrobić.

Czasem jak sama przeglądarka się wykrzaczy to i tak cały komp zmula więc i tak musze robić reboot.

Czasem freezy zdarzają się jak wyklikam na YT i ładuje się strona z wideo. ( wtedy też jest skokowy wzrost CPU USAGE do bardzo wysokich poziomów)

Jakieś pomysły co się zadziało. Jeszcze miesiąc temu wszystko było cacy.

 

grafika zintegrowana intelowska.

Z Poważaniem.

Link to post
Share on other sites

Na początek sprawdź jakimś antywirem czy coś się nie zalęgło. Do tego np.Malwarebytes Antimalware.

Zerknij na stan dysku w Crystal Disk Info i wrzuć tutaj screena, przeskanuj go również (nie quick) w HD Tune.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Skoki temperatury i usage CPU w laptopie

I5-33xx 4 generacji z Hd4000 w którym to zawsze miałem w opcjach zasilania odpalone 99% zamiast 100% by wyłączone było Turbo i nie podkręcało mi wiatraka na hałas. Ergo czynnik dodatkowy by były niższe temp. Zawsze było git a teraz głupiego Twitteera przewijam czy pisze posty na benchmarku a w tle leci muzyka i  mam 70 'C na CPU

 

Mam wrażenie, że jakiekolwiek opcje graficzn typu odpalenie nowego streamingu/video/okna itd itp czy procesu gdzie jest okno windowsa  po prostu orają Procesor od niedawna.

Skoki na mozilli na 50% CPU a czasami na 80% to jest coś co się nigdy nie zdarzało

Edytowane przez hemoglobina
Link to post
Share on other sites

Wiek swój ma ale jest w bdb stanie i czysty, 2 late temu wymieniona pasta termo.

. Problemem jest nie wysoki poziom temp bez zużycia CPU (czyli domniemanie kwestii hardwarowej malfunkcji)

tylko wysoki temp z powodu wysokiego USAGE CPU, które nie powinno mieć miejsca przy tak małym obciażeniu. ergo domniemuje tu jakiś zonk na tle softwarowym.

 

Na idle temp i usage jest OK. Ale jak cokolwiek mu sie podgoni z wczytywaniem i nowym procesem zaczyna się dziwnie zachowywac. W 1 poście dość dokładnie opisałem zjawisko.

Zrestartowałem system po aktualizacji W10pro, i przy ładowaniu  systemu zapakowało mi 70 stopni coo jest kuriozalne.

Edytowane przez hemoglobina
Link to post
Share on other sites

od czasu gdy mi się zapsuło z TEMP i CPU Usage, to poszły ze 2 aktualizacje.... Ja sie nie znam, ale tak troche jakby mi szwankował driver od iGpu i CPU sam musi nadrabiać.

Może być tak, że po którejś aktualce driver sie z w10 gryzie?

 

Gdzieś czytałem, że MS przestał wspierać hd3000. o hd4000 nie widziałem żadnego info a mimo to szwankuje.

 

Ewidentne przycinki gdy łąduje sie tresc graficzna, chocby forum benchmarka.

 

Edytowane przez hemoglobina
Link to post
Share on other sites

ogólnie leci /yT w tle i juz mam z 10 stopni za dużo, ale jak włącze karte w ktorym to Yt jest odpalone np w FHD to dodatkowe 10 stopni na CPU wskoczy a zuzycie CPU w firefoxie też + xx %.

 

Do tego zauwazyłem że przy ikonce uBlock Origin wyświetla mi jakieś niebotyczne ilości elementów blokowanych na niektórych witrynach. typu 1k. 500, itd itp.

+ skojarzyłem, że zainstalowałem gre sprzed kilkunastu lat i przy jej instalacji chciało zainnstalowac jakieś pliki z 18.10.2022 te na dole chyba

obraz.png.350e4a41ce48b7cb6368422a9f16d76c.png

Link to post
Share on other sites

Toć oczywiste.  Potrzebne porady na poziomie Zaawansowanym ;)

 

 

wywaliłem te pliki c++ z 18/10 związane z instalacją gry z GOG i pakiet "adaptacyjny" do tej gry jak i gre.. To nieco poprawiło sytuacja, na tyle, że w operze  jest prawie normalnie ale mozilla  dalej muli i podgrzewa kompa choc tu tez minimalny spadek temperatur.

Tak jakby jakichś bibliotek brakowało a wczesniej były nadpisane pod Gre sprzed  killkunastu lat.

Edytowane przez hemoglobina
porządek
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...