Skocz do zawartości

Problem z gigabyte Ga7n400e


Recommended Posts

Witajcie mam problem z plyta glowna gigabyte ga 7n400e jak w tytule. Mianowicie po złożeniu całości do kupy na pająka. Jeszcze wymienie wszystkie podzespoły:

Procesor Athlon xp2200+
plyta jak w tytule

ram twin mos ddr1 256MB

Palit FX 5200 128MB 

i zasilacz tracer 400w ale sprawny 

To teraz przejde do objawó jakie ma mobo. Po skleceniu tego wszystkiego i probie odpalenia kreca wentylatory, speaker nie piszczy a karta post ma pci nie wyswietla zupelnie nic oprocz tego ze diody na karcie post od poszczegolnych napiec swieca. Jak ktos wie co moze byc przyczyna niech da znac ja podejrzewam zasilanie czegos. Czekam na pomic ludzi obeznanych z elektronika.

 

Link to post
Share on other sites

Zacznij od tego zeby wystartowac bez grafiki i pamieci. Jesli nadal nic to ścieżka jest taka: sprawdzic czy nie ma uszkodzen fizycznych, sprawdzić zasilania (cpu, mem, agp), zegary, bios. Tyle ze pewnie nie znajdziesz chętnego żeby Ci to tłumaczył krok po kroku na Twoim przykładzie. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem w zasadzie jak do konca sprawdzic zasilanie poszczegolnych elementow ale probowalem zeby startowala bez ramu i gou i dalej to samo bylo

Jezeli masz ja mysli ustawienie zworek to cou bylo ustawione na auto przelacznikiem i clock bodajze na 100MHz, nie znasz kogos kto bylby mi w stanie dokladnie to wytlumaczyc?

Link to post
Share on other sites

Jakie to są pamięci Twin Mos? Pytam dlatego że niektóre pamięci DDR 400 Twin Mos , nie mają w spd wpisanych ustawień dla 133MHz z którymi płyta główna najprawdopodobniej próbuje wystartować z tym CPU .. Teoretycznie powinna ale..

 

Przykład takich pamięci 

 

Clipboard01a.jpg

 

Clipboard01.jpg

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, tomek11 napisał:

Jakie to są pamięci Twin Mos? Pytam dlatego że niektóre pamięci DDR 400 Twin Mos , nie mają w spd wpisanych ustawień dla 133MHz z którymi płyta główna najprawdopodobniej próbuje wystartować z tym CPU .. Teoretycznie powinna ale..

 

Przykład takich pamięci 

 

 

 

 

 

Nawet gdyby to IMO powinna przejść POST do etapu pamięci.

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, tomek11 napisał:

Jakie to są pamięci Twin Mos? Pytam dlatego że niektóre pamięci DDR 400 Twin Mos , nie mają w spd wpisanych ustawień dla 133MHz z którymi płyta główna najprawdopodobniej próbuje wystartować z tym CPU .. Teoretycznie powinna ale..

 

Przykład takich pamięci 

 

Clipboard01a.jpg

 

Clipboard01.jpg

Podobne jednakże sprawdzałem też na modułach od goodrama i dalej to samo mimo to plyta powinna dac oznaki zycia w postaci dzwieku z glosniczka lub wyswietlenia kodow post na karcie post pod pci.

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.11.2022 o 21:50, Odoo22 napisał:

To w takim razie pokaż zdjęcie tej płyty. Bateria na płycie wymieniona? 

Trzymajcie zdjecie plyty glownej.

https://i.imgur.com/FtiHy0o.jpg

https://i.imgur.com/YxMMxaI.jpg

https://i.imgur.com/T2wPba3.jpg

https://i.imgur.com/SyfktGE.jpg

https://i.imgur.com/5gp4jGc.jpg

https://i.imgur.com/bvMfz9D.jpg

https://i.imgur.com/8NNd38p.jpg

Link to post
Share on other sites

Ogólnie płyta nie wygląda źle. Jedyne co mi się rzuca w oczy to ten uwalony kondensator koło AGP i jakieś zabrudzenia na pinach z drugiej strony płyty.

Zanim zaczniesz wędrować miernikiem po płycie to sprawdź co się grzeje a co nie: mosfety w sekcji zasilania, procesor, mostek północny i południowy, karta graficzna.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Odoo22 napisał:

Ogólnie płyta nie wygląda źle. Jedyne co mi się rzuca w oczy to ten uwalony kondensator koło AGP i jakieś zabrudzenia na pinach z drugiej strony płyty.

Zanim zaczniesz wędrować miernikiem po płycie to sprawdź co się grzeje a co nie: mosfety w sekcji zasilania, procesor, mostek północny i południowy, karta graficzna.

Spoko mam termowizje w razie co wiec zdjecia z termowizji tez bede mogl powrzucac jezeli nie macie nic przeciwko.

Link to post
Share on other sites

2x spuchnięty kondensator:

- zdjęcie trzecie (być może tylko złe ujecie, bo na ogólnym tego nie widać),

- zdjęcie przedostatnie.

 

Należałoby przejrzeć kondensatory o tej samej pojemności, bo skoro jakiś spuchł, to inne tej samej serii mają pewnie zmniejszoną pojemność. Nie ma sensu używać termowizji, gdy widać wadliwe elementy. Najpierw ich wymiana, a potem dalsza diagnoza.

 

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, wodego napisał:

2x spuchnięty kondensator:

- zdjęcie trzecie (być może tylko złe ujecie, bo na ogólnym tego nie widać),

- zdjęcie przedostatnie.

 

Należałoby przejrzeć kondensatory o tej samej pojemności, bo skoro jakiś spuchł, to inne tej samej serii mają pewnie zmniejszoną pojemność. Nie ma sensu używać termowizji, gdy widać wadliwe elementy. Najpierw ich wymiana, a potem dalsza diagnoza.

 

Czyli istnieje tez ewentualność ze kondensatory powodują te objawy

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
W dniu 4.11.2022 o 12:02, Odoo22 napisał:

Ogólnie płyta nie wygląda źle. Jedyne co mi się rzuca w oczy to ten uwalony kondensator koło AGP i jakieś zabrudzenia na pinach z drugiej strony płyty.

Zanim zaczniesz wędrować miernikiem po płycie to sprawdź co się grzeje a co nie: mosfety w sekcji zasilania, procesor, mostek północny i południowy, karta graficzna.

Odnośnie płyty chipset nie dostaje zasilania mosfety od wtyczki p4 na płycie mają 10.30V na wejsciu i w ich pobliżu grzeje sie dioda procesor sie nagrzewa a po pracy wentyla wnioskuje restarty mosfety od linii 5V generują 5V na wyjściu a kondensato spuchnięty wymieniony na sprawny.

Edytowane przez pancerny24
brak wymienienia czegoś
Link to post
Share on other sites

Powiedzmy że jest pewnego rodzaju progres namierzyłem układ który nie ważne co by sie nie działo potwornie sie grzeje że aż parzyw pobliżu przełącznika od mnoznika cpu na płycie mam pewne podjerzenia że jak go wymienie bądź wylutuje to problem może zniknąć a i mostki dostają prąd, bo delikatnie się grzeją jak narazie jedynie procesor nie pracuje.

Tutaj załączam zdjęcie z dwoma potwornie grzejącymi się elementami pierwszy to dioda a drugi to scalak obok złącza cpu fan.

IMG_1899.jpg

IMG_1898.jpg

Tutaj załączam zdjęcie z dwoma potwornie grzejącymi się elementami pierwszy to dioda a drugi to scalak obok złącza cpu fan.

TdLQBRy.jpg

Edytowane przez pancerny24
Link to post
Share on other sites
W dniu 29.01.2023 o 10:59, cooger napisał:

SN74F244 PIN 10 - GND, PIN 20 - VCC. 20 naprzeciw 1.

Wybacz że pytam ale na informatyce jestem i z elektroniki nie jestem tak zaznajomiony więc zapytam co powinienem jeszcze sprawdzić i czemu napięcia na niektórych mosfetach są tak niskie. Mogę przesłać datasheet płyty głównej mam w PDFie

Link to post
Share on other sites

Wszystko wskazuje na zwarcie. Sprawdź jak wygląda rezystancja na tym układzie pomiędzy VCC i GND. Jeśli będzie bardzo niska to masz na nim zwarcie (na to wskazuje jego temperatura). Napięcie masz za niskie bo układ jest przeciążony, płynie duży prąd i zasilacz nie daje rady utrzymać napięcia, albo OCP obniża napięcie (zasadniczo w zasilaczach komputerowych powinno po prostu wyłączyć zasilacz) albo duży prąd powoduje duży spadek napięcia na jakimś elemencie przed punktem pomiaru.

 

Tak to widzę. Ja też jestem amatorem więc jeśli ktoś wie lepiej to śmiało proszę korygować.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...