Skocz do zawartości

[Kolekcja] Moja zbieranina sprzętu retro i nie tylko - Marcin2k5


Recommended Posts

10 godzin temu, Odoo22 napisał:

Ja bym tu zostawił 2x GTX690 i nie kombinował :) 

Do tego jakiś fajnie podkręcony 6 rdzeniowy Xeon.

No chyba że masz lepszą platformę dla tych kart? :D 

 

Dla dwóch 690 widziałbym idealnie X79 tak na prawdę.. Problem 1gen jest taki, że te procesory nie są jakieś mega mocne, przez co obawiam się że dwie 690 będzie już konkretniej neckować :/

Patrząc jak radzi sobie i7-960, to i tak bez 6 jaj oraz podkręcenia się raczej nie obejdzie przy chęci zastosowania 3 lub 4 GPU.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Napłynęło gruzu, a przy okazji pojawiła się okazja na zbudowanie kozackiego komputera. Ale od początku..
Pierwsza zdobycz to komputer, który robił prawdopodobnie jako serwer. Na uwagę zasługuje w zasadzie połączenie całości, bowiem rzadko zdarza się sprzęt o tak dobrych podstawowych parametrach w relatywnie niskiej cenie. W większości serwerów które niegdyś pracowały, wnętrze było jednym wielkim śmietnikiem, tu było inaczej.
Asus P5AD2-E Premium, Pentium 4 HT 570J, bieda RAM, 6600GT, jakieś inne wypełniacze, bardzo konkretna zasiłka Enermax i jako wisienka na torcie 4x Samsung Spinteller na SATA, które są zupełnie bezwartościowe :P Sama obudowa, to też kawał konkretnego sprzętu, z racji czego wpadłem na pewien pomysł...

dscn9472nee8u.jpg

dscn9473o8dar.jpg

 

Początkowo miała tu siedzieć Asus TUSL2-C, ale patrząc na zdobytą budę i planowany rozmach buildu, nie mogłem poprzestać na jednym procku.

Tym sposobem, zawitała do mnie Gigabyte GA-6VTXD, którą muszę bardzo pochwalić, gdyż jest całkowitym przeciwieństwem płyt GB, które znałem z ich okrutnych konstrukcji czasów 775. Na uwagę zasługuje mniej lub więcej inteligentny jak na owe czasy BIOS, potrafiący sam odgórnie określić które urządzenia bootowania znajdują się na wyposażeniu, oraz totalnie bezproblemowa instalacja nowych podzespołów. Z doświadczenia wiem, że płyty pokroju Asusów P2B lub CUBX mają często problemy ze stykiem wpiętych weń kart i kości. Tutaj nie ma o tym mowy. Muszę jednak ponarzekać na Q-Flash w BIOSie - tragedżia - na złość nie chciał nowego wsadu wgrać.

385495594_13504997292v2fmx.jpg

 

I zatrzymujemy się w momencie, gdy komputer jest w 50% gotowy. Czego brakuje? Przede wszystkim zamierzam zamontować tu klatkę na 3 dyski SCSI, dokupić Pentiuma III 1GHz (bo obecny tutaj jest podpieprzony z NetVisty) i poszukać SoundBlastera SB0090. Dodatkowo planuję montaż Orbów jako coolery, dorzucenie pamięci by mieć 1GB i montaż streamera DDS-4.
Obecnie sprzęt stoi na stanowisku testowym po stoczonej walce z kartą ethernet Intela (wyłączenie bootowania z PXE) :D

dscn947759f0n.jpg

dscn9476msfrc.jpg 

 

Edytowane przez Marcin2k5
  • Lubię to 3
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

No i w ten sposób build został skończony w zasadniczo 90%. Jedyne elementy, które trzeba zamontować to dodatkowe 2 kości RAM (tak, by uzyskać 1GB) i zaślepka śledzia z tyłu, którą muszę najpierw potraktować odrdzewiaczem i farbą. Dodatkowo wypadałoby wyposażyć front w odpowiednie dla sprzętu nalepki, ale to detal.
Przytoczę specyfikację: CPU: 2x Pentium III 1000MHz; RAM: 2x 256MB; Mobo: Gigabyte GA-6VTXD; GPU: GF 4 Ti4200 (lepszym wyborem byłaby 3 Ti500, ale wiadomo, jaka jest ich dostępnośc na rynku); Audio: SoundBlaster Audigy Gold (SB0090); PSU: Enermax EG465AX-VE(G).

Ale to nie koniec, bo jest tu jeszcze cały łańcuch SCSI: Host: Adaptec AHA-2940U2W; HDD Boot: Atlas 36,4GB 15K RPM; HDD Data: 3x Cheetah 36,4GB 10K RPM; Streamer: Seagate STD2401LW (DDS/DAT72) :D
System jakiego używa ten sprzęcior, to poczciwy Win 2000. 

dscn9490hsc21.jpg

dscn9491z0dbz.jpg

dscn9492lffkm.jpg

 

Oprzewodowanie starałem się uporządkować maksymalnie jak się dało i bez taśmy LVD jest realatywnie czysto. Po jej założeniu już tak ładnie nie jest, ale stety/niestety, SCSI to SCSI  :P

20231028_125156j2for.jpg

 

Uruchomienie bestii :)

dscn95857di6h.jpg

 

Edytowane przez Marcin2k5
  • Lubię to 4
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Tym sposobem dołączyłem do szczęśliwych posiadaczy płyt Abita, która domyślnie będzie bazą do budowy kompa z rocznika 2003 :D

Przed Państwem Abit IC7. Na minus, że jest to kastrat (brak karty sieciowej), na plus, że jest sprawny i w super stanie. W zestawie było też 2,5GB RAMu i P4 HT 3.0GHz, lecz na rdzeniu Prescott, domyślnie będzie tu Northwood HT ;) 

dscn960980ekc.jpg

 

Dzięki uprzejmości kol. busziego, wyposażyłem już mobo w adekwatny do jej czasów zestaw pamięci - 2x Kingston KHX3200AK2/1G - łącznie 1GB pamięci.

img_20231117_214831_6nze8r.jpg

20231118_112020k4dj7.jpg

 

A tak będziemy radzić sobie z brakiem NIC'a - leciwy ale zawsze niezawodny Intel Pro/100M.

20231118_1145432tirs.jpg20231118_114550xmihc.jpg

  • Lubię to 2
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jestem dosyć uparty jeśli chodzi o dobieranie wieku najważniejszych podzespołów, więc może być z tym ciężko. Tak jak Ci wspominałem idealnie sprawdziłby się Radeon 9800, ale poza wersją Mediona to realnie nic nie ma :( Pozostaje w zasadzie czekać na jakąś okazję...

To samo z resztą może być potencjalnie z coolerem i budą :/

Edytowane przez Marcin2k5
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Marcin2k5 napisał:

Northwood HT

Prawidłowo, najbardziej udane p4 w stosunku do okresu w jakim się pojawiły. Jak 2003 to jak wyżej, 9800pro lub jak masz farta to XT. O FX można zapomnieć, nie dość że słabsze to tak rzadkie, że szkoda ich używać i lepiej "trzymać pod kocem" :) Dźwiękówka audigy 2 ZS, nie dość że rocznikowo pasuje to jeszcze kolorystycznie :P

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

I w sumie o te dźwiękówkę pytałem znajomych, czy montować czy nie :D Integra nie wydaje się najgorsza, ale dopóki nie spojrzy się na oznaczenie chipu - Realtek. Nie mam zbyt przyjemnych doświadczeń z nimi..

Co do GPU to o FX nawet nie myślałem. Wtedy Radeon był ponad nimi wydajnościowo i był bardziej popularny. Większa szansa że takiego znajdę za sensowne pieniądze niż jakbym szukał np. FX 5800/5900.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

W ten sposób, komputer datowany na rok 2003 został ukończony w 99%. Co zostało do zrobienia? W drodze do mnie są diody o szczególnej barwie - cyjanowej. Będą wlutowane do wentylatorów i oświetlały wnętrze.

Specyfikacja: CPU: Pentium 4 HT 3.0GHz Northwood, RAM: 2x 512MB Kingston HyperX, Mobo: Abit IC7, GPU: Radeon 9800 Pro, Audio: SB Audigy 2ZS, PSU: Enermax EG375AX-VE(W), HDD: Seagate 80GB.

Piszcie co sądzicie :D

 

DSCN9631.thumb.JPG.5656cfc06813c03a95184b1ab9fa1752.JPG

 

DSCN9632.thumb.JPG.6f90ada37d983649999cee8e22ccf562.JPG

 

DSCN9629.thumb.JPG.85ad44f33593924e33a9e08c9fbe4562.JPG

 

DSCN9630.thumb.JPG.c30929ee06b8ebf29f2c659a18a6f153.JPG

Edytowane przez Marcin2k5
  • Lubię to 2
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...