Skocz do zawartości

Zestaw Z790, i7 13700kf


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera : gry, programowanie
  • Maksymalna kwota : 7-8k 
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Procesor jeśli będzie taka potrzeba
  • Których części potrzebuję : Wszystkiego z wyjątkiem karty graficznej
  • Rozdzielczość mojego monitora : 3440x1440 
  • Części z poprzedniego komputera : GTX 1070, w planach zmiana na RTX 40xx za kilka miesięcy (poprzedni zestaw i7 6700k + 16gb DDR4 + GTX1070)
  • Specjalne wymagania : wydajny zestaw do gier, pracy, programowania na 5-7 lat

 

  • Własna propozycja zestawu :
  • Procesor: i7 13700 KF
  • Płyta główna: MSI PRO Z790-P
  • RAM: G.SKILL Ripjaws S5 DDR5 32GB 6000MHz CL30
  • Zasilacz: Corsair TX850M 850W
  • Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX
  • Dyski: 2x SSD Lexar NM620 1TB M.2 PCI-E x4 Gen3 NVMe
  • Chłodzenie CPU: Noctua NH-D15

 

Nie wiem też, czy jest sens iść w DDR5, czy jest to warte dopłacania względem DDR4.

Widziałem też, że procesor, który wybrałem w rodzajach obsługiwanej pamięci ma DDR5 5600 Mhz, czy to oznacza, że RAMy nie będą "współgrać" z procesorem jeśli ustawione będą na więcej niż 5600 Mhz?
Czy warto rozważyć chłodzenie wodne dla tego procesora?

 

Prosiłbym o ocenę powyższego zestawu. Co ewentualnie powinienem tutaj zmienić?

Edytowane przez mPC
Link to post
Share on other sites
47 minut temu, mPC napisał:

Czy warto rozważyć chłodzenie wodne dla tego procesora?

Czemu nie, taki Arctic Liquid Freezer II 280 pasowałby tu jak ulał. 

48 minut temu, mPC napisał:

Nie wiem też, czy jest sens iść w DDR5, czy jest to warte dopłacania względem DDR4

Przy tym budżecie nie zawracałbym sobie już pamięciami DDR4 głowy. 

 

48 minut temu, mPC napisał:

Widziałem też, że procesor, który wybrałem w rodzajach obsługiwanej pamięci ma DDR5 5600 Mhz, czy to oznacza, że RAMy nie będą "współgrać" z procesorem jeśli ustawione będą na więcej niż 5600 Mhz?

Będą, po prostu 5600Mhz to wartość podstawowa dla kontrolera pamięci w 13700K, która nie uwzględnia włączenia profilu XMP.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

zasilacz wziął bym mocniejszy https://www.x-kom.pl/p/627472-zasilacz-do-komputera-seasonic-focus-gx-1000w-80-plus-gold.html a dyski jeden na system szybszy https://www.x-kom.pl/p/691100-dysk-ssd-kingston-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-kc3000.html drugi na dane Lexar 1TB M.2 PCIe NVMe NM620 tak wszystko gitara

 

Edytowane przez kleszczumzk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Artok napisał:

Czemu nie, taki Arctic Liquid Freezer II 280 pasowałby tu jak ulał. 

Przy tym budżecie nie zawracałbym sobie już pamięciami DDR4 głowy. 

 

Będą, po prostu 5600Mhz to wartość podstawowa dla kontrolera pamięci w 13700K, która nie uwzględnia włączenia profilu XMP.

 

dzięki za odpowiedzi. Gdybym zdecydował się na wodne to nie lepiej 360 zamiast 280 na front obudowy?

 

2 godziny temu, kajtek. napisał:

Zakup nowe i7 będzie kompletnie nieopłacalny, 2 rdzeni i 4 wątki więcej od i5

 

Dopłata do Z790 kompletnie pozbawiona jakiegokolwiek sensu względem Z690 czy nawet B660, bo kręcisz raczej i tak nie będzie sensu

 

 

 

Prawdopodobnie wezmę Z690, bo to praktycznie 1:1, ale w cenie też nie ma dużych różnic, z tego co patrzę.

Co do i7 to zgadzam się, ale tak jak pisałem wyżej, PC planuje używać przez 5-7 lat bez żadnych zmian, więc wydaje mi się, że jednorazowo mimo wszystko mogę dopłacić w tej sytuacji.

 

16 minut temu, kleszczumzk napisał:

 

Czemu zasilacz mocniejszy? 850W nie wystarczy?

A co do dysków, to czy wydajność przy systemie na gen4 będzie zauważalna?

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, mPC napisał:

dzięki za odpowiedzi. Gdybym zdecydował się na wodne to nie lepiej 360 zamiast 280 na front obudowy?

 

Jeżeli mieści się w budżecie to nie widzę przeszkód z większym chłodzeniem. Aczkolwiek nadmienię, że już w rozmiarz 280 jest bardzo wydajne.

16 minut temu, mPC napisał:

Czemu zasilacz mocniejszy? 850W nie wystarczy?

Wystarczy, ale miej na uwadze, że kupując RTX 4000 będziesz musiał zamówić ze strony Corsair kabel 12VHPWR

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, mPC napisał:

 

A jakaś alternatywa, do której nie będę musiał potem zamawiać kabli?

Tzn. kabli nie musisz zamawiać, ponieważ producenci kart do pudełek dołączają przejściówki. Samo dokupienie dedykowanego kabla 12VHPWR to kwestia estetyki. 

 

Obecnie w ludzkich pieniądzach możesz dostać zasilacz FSP Hydro G PRO 1000 W albo Gigabyte UD1000GM PG5 1000W 80 Plus Gold. Inne zasilacze w pełni zgodne ze standardem ATX 3.0 wjadą na półki sklepowe w grudniu. 

Edytowane przez Artok
Literówka.
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.10.2022 o 17:50, mPC napisał:

Co do i7 to zgadzam się, ale tak jak pisałem wyżej, PC planuje używać przez 5-7 lat bez żadnych zmian, więc wydaje mi się, że jednorazowo mimo wszystko mogę dopłacić w tej sytuacji.

 

To to zmieścisz się nawet z i9 13900K przed górnym budżetem

 

https://proline.pl/koszyk/3c26ef34

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...