Skocz do zawartości

Jaki zasilacz do GeForce FX 5950 Ultra i Pentium 4


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez luk1999,

Recommended Posts

Witam, mam problem z komputerem do odpalania gier 2D i 3D z ery Windows 98. Złożyłem zestaw z Pentium 4 3Ghz 512kb cache socket 478 z 512MB(4x128MB) ram ddr1 400 MHz razem z GeForce FX 5950 Ultra z kartą dźwiękową Creative AWE64(zwykła zielona nie gold), plus do tego DVD połączone kablem audio z kartą dźwiękową, dysk 80 GB Pata 133 7200 obrotów. Procesor chłodzony 1x80mm plus w obudowie wentylatory 2x120mm bez PWM czyli przy odpaleniu załączają się na maksymalne obroty. Podłączyłem zestaw do zasilacza FSB Fortron 350W 3.3V 28A 5V 30A 12V 19.5A 5Vsb 2A -5V 0.3A -12v 0.5A łączna moc linii 3.3V i 5V według producenta to 180W. Na początku wszystko działało dobrze, ale po czasie około 10 włączeń sterownik NVIDIA wyświetla komunikat o za małej mocy podawanej na GPU, karta ma dodatkowe zasilanie z wtyczki MOLEX. Czy ktoś ma pojęcie czy ten zasilacz powinien wystarczyć do tego zestawu a jeśli nie to czy w tym zestawie kierować się bardziej linią 12V czy mocy 3.3V i 5V? Za wszelką pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam forumowiczów 

Link to post
Share on other sites

Jeśli jest sprawny, to powinien spokojnie wystarczyć. Odpaliłbym coś, co obciąża proca i gpu, a następnie pomierzyłbym napięcia (12 i 5 V) miernikiem na molexie. Dozwolona tolerancja to +/- 5 %, jednak przy takim sprzęcie to raczej nie powinny się odchylać o więcej, niż 2-3 %.

 

Co do drugiej części pytania, to zestaw głównie będzie ciągnął z linii +12 V, więc spokojnie można postawić na coś nieco nowszego, niż ten FSP MDN. Może być np. taki Chief jak mój (GPS-400AA-101A) czy ogólnie coś, co ma mocniejszą linię +12V (co najmniej 200 - 240 W) i ze 100 W na 3,3 + 5 V.

Edytowane przez luk1999
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz taki zasilacz pod ręką, to możesz go użyć (chociaż np. ta recenzja nie zachęca - "Nie ma ochrony przed przeciążeniem (OCP) lub przegrzaniem (OTP)."). Powinien być wystarczający, o ile nie zamierzasz podkręcać sprzętu.

 

Jeśli chcesz go kupić, to zastanowiłbym się nad czymś z trochę bardziej "zbalansowanymi" 3,3+5V i 12V, np: BeQuiet 350 W (max 150 + max 300) czy Seasonic SS350 (max 130 + max 324).

Edytowane przez luk1999
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Niestety, ale zasilacz 3.3V/5V z mocą 100W jest za słaby. Podłączyłem dziś zasilacz Corsair 450W z certyfikatem Gold ze swojego komputera i odpalenie Windows to już jest loteria. Najpewniej przez złącze AGP. Cyna76 patrzyłem na chieftec z tamtego okresu i niektóre miały nawet grubo ponad 200W na liniach 3.3V i 5V, ale trudno teraz takie cudo znaleźć a co dopiero działające. Niby mam jeszcze zasilacz 1200W, ale i on ma "tylko" 100W na słabszych liniach bo cała moc jest w nowoczesnych komputerach jest kierowana na 12V. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, rexre napisał:

Niestety, ale zasilacz 3.3V/5V z mocą 100W jest za słaby. Podłączyłem dziś zasilacz Corsair 450W z certyfikatem Gold ze swojego komputera i odpalenie Windows to już jest loteria. Najpewniej przez złącze AGP. Cyna76 patrzyłem na chieftec z tamtego okresu i niektóre miały nawet grubo ponad 200W na liniach 3.3V i 5V, ale trudno teraz takie cudo znaleźć a co dopiero działające. Niby mam jeszcze zasilacz 1200W, ale i on ma "tylko" 100W na słabszych liniach bo cała moc jest w nowoczesnych komputerach jest kierowana na 12V. 

to był Chieftec GPS 350EB , potem jakoś zmieniłem na Tagana

Link to post
Share on other sites

Dzięki cooger za dołączenie do tematu, wcześniej na szybko rozkręciłem i przejrzałem zasilacz, ale nic niepokojącego tam nie znalazłem. Wczoraj zabrałem się za mierzenie napięć i o dziwo komputer ruszył normalnie bez zająknięcia.Pod obciążeniem na liniach 3.3V i 5V było ok, ale na 12V wyszło 11.8V plus zauważyłem że te wtyczki MOLEX są strasznie luźne w tym zasilaczu co pewnie powodowało utratę lub brak mocy w karcie. Ten tagan też mi się w sumie podoba, wolę jednak zakupić ten https://allegro.pl/oferta/zasilacz-tagan-tg580-u15-12640301231 bo posiada wszystkie przewody a mi są potrzebne co najmniej 3 wtyczki MOLEX. Znalazłem również takie ogłoszenie https://www.olx.pl/d/oferta/zasilacz-lc-power-scorpio-nowy-okazja-CID99-IDMkMc2.html. Ten zasilacz jak wyczytałem ma 480W tylko nie mam zdania o marce LC POWER i biorę go tylko pod uwagę dlatego że jest nowy. Jakie jest wasze zdanie, lepiej wziąć sprawdzonego tagana czy nowego i na pewno nie katowanego LC POWER?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

11,8 V jest OK (11,4 - 12,6 jest w normie).

 

Co do Taganów, to najlepsza byłaby seria U01 (nawet 330 W ma 220 W na 3,3+5), ale nie ma ich w normalnych pieniądzach na alledrogo.

 

Co do LC Power, to mieli oni przynajmniej kilku producentów (m.in. Huntkey) i dużo zależało od tego, na którego trafiło się. Wiele z nich miała zawyżone moce. Poza tym pytanie, w jakim stanie są kondensatory w zasilaczu, który nie był używany pewnie z 15 lat? Ja chyba wolałbym Tagana.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...