Skocz do zawartości

nowy monitor 4k czy 21:9


Recommended Posts

Witam,

planuje zakupić nowy monitor i zastanawiam się czy kupić 21:9 czy 4k. Monitor głównie do gier RPG. Spacyfikacja mojego kompa na dole(grafa będzie nowa prawdopodobnie 4070).

z moniotrów 21:9 rozważam MSI Optix MAG342CQR

a z 4k to nie wiem, ale myślę że 21:9 będzie dobrym wyborem ale chciałbym poznać opinie kogoś kto ma porównanie

obecnie mam monitor Samsung S27D590CS Curved czarny

Link to post
Share on other sites

Zależy do czego. Moje własne doświadczenia:

Gry - 4K robi wrażenie, ale też potrzebuje przyzwoitej karty i w praktyce będziesz musiał się ograniczać z jakością grafiki. Z drugiej strony wyłączenie AA na ekranie 4K nie boli znowu tak bardzo...

Praca z tekstem i filmy to miejsce, w którym 4K daje z siebie najwięcej, bo tekst wygląda naprawdę dużo lepiej w wysokich LPI. Z filmami - wiadomo, ale... zależy od tego co oglądasz. Jak materiał 16:9, to 4K wypadnie lepiej, jak 21:9 to już nie. O ile jakiś rzeźnik nie wstawił tam na chama 2 czarnych pasków.

 

Szeroki ekran UWQHD- daje lepszą "immersję" w grach, nie ma takich wymagań jak 4K. Praca z tekstem - wiadomo, będzie gorzej, za to duży plus w kategorii produktywność, taki ekran pomieści 2 narzędzia jednocześnie. Może nie super komfortowo, ale bez wyrzeczeń możesz tam mieć uruchomione np. 2 przeglądarki.

 

Przesiadłem się z 4K 28" na szeroki monitor i nie żałuję. Chociaż niskie LPI widać i marudzenie "i tak nie widać pojedynczych pikseli" można sobie włożyć między bajki. Widać i to nawet jak masz zużyte oczy, chociaż muszę dodać, że niekoniecznie w grach.

No i do gier - jakiś adaptive sync jest przydatny, tak samo jak HDR. Ogólnie, monitor to coś, co przynajmniej u mnie żyje dość długo, wymieniane jest rzadko - szkoda zanadto oszczędzać. Zresztą sam widzisz - masz nie tak tani monitor, który wymieniasz na kolejny nie tak tani monitor.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za opis. I właśnie przez immersję i mniejsze wymagania co do kompa bym skłaniał się na 21:9. Tylko pytanie czy warto brać tego co podałem? Dodam tylko że jest na niego kod rabatowy i kosztuje 1900zł, mimo że pokazuje 2600zł. Dlatego proszę o rade co do wyboru czy warto brać puki cena dobra.

Link to post
Share on other sites

ja obecnie posiadam monitor huawei gt 34 cale i jestem bardzo zadowolony. 165Hz, gry bardzo fajnie smigaja. Ale w pracy miałem stycznosc z monitorem 32 calowym 4K, i w sumie teraz bym sie zastanawiał czy nie wziac 4K. Więcej pikseli, więcej przestrzeni roboczej. Ale jednak jezeli chcesz 4K i 120Hz+ to juz musisz wydac z 3tys zł. Więc jezeli twój budżet to ~2000zł to bierz 21:9. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...