Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam problem kupiłem komputer jakoś w maju tamtego roku,  raz komputer w sensie jego wentylatory zaczęły chodzić dużo głośniej więc nie sprawdzając nic pomyślałem pora sprzątania, nowej pasty. Zrobiłem to i na niewiele to się zdało bo nawet świeżo po formacie, nowej pascie temperatury jak dla mnie są bardzo wysokie, w komputerze nie robiłem nic więcej. Pasta jest dobrej frimy Gryzzly czy coś takiego, za pierwszą wymianą pomyślałem, że może coś się dostało lub źle rozprowadziłem więc zmieniłem jeszcze raz  i nie żałowałem pasty niestety temperatury jak były tak są. Poniżej wstawiam podzespoły i czekam na pomysły i pytania. 

 

Procesor Intel Core i5-11600K, 3.9 GHz, 12 MB, BOX (BX8070811600K)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

Dysk SSD Kingston A2000 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/500G)

Pamięć Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)

Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 Gold 650W (SPC222)

Płyta główna MSI Z490-A PRO

Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Aeronaut 1g (TG-A-001-RS)

Karta 1060 8 gb nie pamietam chyba msi.

Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V TG (SPC261)

 

 Max 68^ max przy odpalonej przeglądarce to dosyć sporo przy obciążeniu mam 80*- 90  a jak ostatnio odpaliłem instalator gry fakt faktem crack to komputer się wyłączył bo zużycie procesora było 100% a temperatury po 99*

 

Próbowałem jeszcze teraz zdjąć szybę w obudowie spadły tylko dwa może 3 stopnie na pulpicie dalej 45+ stopni w spoczynku.

 

na forum o PC.png

Link to post
Share on other sites

Cześć

1. Wygląda jakby procesor miał ustawione na sztywno napięcie 1,4V czyli bardzo dużo. Zresetuj bios i przy okazji włącz XMP, bo z tego co widać jest wyłączony.

2. Wymień HWMonitor na HWInfo64, ten drugi jest jakieś 2 ligi wyżej jeśli chodzi o dokładność i ilość odczytów. Od niedawna ma też spolszczenie (choć nie wiem czy pełne).

Link to post
Share on other sites

@BlackCoffe Dobra, przyjacielu teraz potrzebuje jednej informacji więcej od Ciebie, Jeśli wyjmę baterie od Biosa a robiłem aktualizacje do nowszej wersji czy ona się nie cofnie, ponieważ żeby mój procesor chodził w tej płycie głównej trzeba było go zaktualizować a jeśli się cofnie ta aktualizacja to nie mam czym go zaktualizować a w serwisie chcą stówkę a nie będę za 3 minuty pracy ludzi dorabiał jak już raz musiałem to zrobić. 

Link to post
Share on other sites

Moze byc tak ze zle zamontowales radiator, nie chce mikogo urazic ale takie sytuacje sie czesto zdarzaja jezeli ktos nie ma expa.

Pasty za duzo tez nie powinno byc, to zla opcja, jak wyleci poza radiator na plyte to moze byc niefajnie.

Polecam zerknac na filmik, tam jest omowiona sprawa pasty oraz ciekawy przyklad zlego zamontowania mocowania radiatora.

Osobiscie preferuje przed zalozenie radiatora rownomiernie rozprowadzic paste, jakims plaskim kawalkiem plastiku

Oczywiscie to moze byc tez problem plyty i napiec - ustawien ale filmik polecam

 

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Genghis Khan napisał:

Moze byc tak ze zle zamontowales radiator, nie chce mikogo urazic ale takie sytuacje sie czesto zdarzaja jezeli ktos nie ma expa.

Pasty za duzo tez nie powinno byc, to zla opcja, jak wyleci poza radiator na plyte to moze byc niefajnie.

Polecam zerknac na filmik, tam jest omowiona sprawa pasty oraz ciekawy przyklad zlego zamontowania mocowania radiatora.

Osobiscie preferuje przed zalozenie radiatora rownomiernie rozprowadzic paste, jakims plaskim kawalkiem plastiku

Oczywiscie to moze byc tez problem plyty i napiec - ustawien ale filmik polecam

 

 

Jakby jasne błędy się zdarzają, dlatego zrobiłem to dwa razy pod rząd. Minął rok od kupna sprzątnąłem całego, wymieniłem pastę odpaliłem sprawdzam temperatury wysokie, pierwsze co pomyślałem, może pastę źle dałem za mało/dużo może coś z chłodzeniem. Zrobiłem kolejny raz wszystko i dalej to samo, jasne być może jest dalej coś nie tak, za jakąś godzinkę może półtorej będę w domu zrobię najpierw ten test z biosem, jak nic nie pomoże to skoczę do sklepu po pastę i wymienię jeszcze raz, teraz też pomyślałem, że jeśli nic nie da w sensie bios, ani wymiana pasty, założę może boxowe chłodzenie z serii i zobaczę czy coś się zmieni czy to zły pomysł i szkoda czasu? Jest w ogóle jakaś szansa, że to radiator jest uszkodzony czy to raczej się nie zdarza, żeby nie odprowadzał ciepła? I ciekawi mnie dlaczego mam tak wysokie napięcie ja nigdy nic nie grzebałem w BIOSIE raczej znam się tyle o ile, podstawowe rzeczy u potrafię zrobić ani go nie kręciłem w sumie nie za wiele tam grzebałem jedynie co to wyłączyłem tryb turbo bo nie jest mi do niczego potrzebny nie gram w wymagające gry i w sumie tyle. 

 

 

 

@BlackCoffe Jestem po wyciagnieciu baterii i teraz wygląda to tak, Temperatura spadła  o parę stopni ale chyba tylko dlatego, że w raz z restartem biosu podniosłą się prędkość wentylatorów, jeśli dobrze patrzę  to napięcie zostało bez zmian, jakieś pomysły dlaczego tak? 

po wyjeciu bateri.png

Edytowane przez DanielQ
Link to post
Share on other sites

Pytanie od którego należało by zacząć dlaczego ręcznie nie ustawisz zasilania procesora na 1,28 v niektóre  płyty z automatu zawyżaja napięcie a 1,4 v to napięcie ewidentnie za wysokie dla procka

chyba że masz oc procesora ustawione na sztywno dla wszystkich rdzeni?

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, iro71 napisał:

Pytanie od którego należało by zacząć dlaczego ręcznie nie ustawisz zasilania procesora na 1,28 v niektóre  płyty z automatu zawyżaja napięcie a 1,4 v to napięcie ewidentnie za wysokie dla procka

chyba że masz oc procesora ustawione na sztywno dla wszystkich rdzeni?

Jakby wiesz starty totalnie nie wiedziałem, jakie ma być napięcie nigdy się tym nie interesowałem, nigdy też nie przestawiałem ręcznie jakiegoś napięcia myślałem, że skoro jest to wymuszone tak ma być. 

 

@zbiku90 Wyciągnąłem bateriie bios się zrestartował chyba? czy mam to zrobić jeszcze raz tą zworką? Rozumiem, że mam to zrobić tak wziąć śrubokręt i gdzieś koło baterii jest zworka i po niech przejechać na wyłączonym komputerze czy włączonym? 

Link to post
Share on other sites

@zbiku90 Chyba czytam ci w myślach bo poszedłem właśnie to zrobić jakby coś tam było niewidoczne czy było potrzeba coś więcej to jestem szybko mogę zrobić. sorry ze telefonem ale nie wiem czym mógłbym zrobić to teraz na szybko. 

308199639_462905535876237_576854571434313468_n.jpg

308010254_602184294937817_6447690088396142083_n.jpg

307988639_788699615742108_3903070820993511662_n.jpg

Mam kolejny problem, w sensie zacząłem tam grzebać sam ale wróciłem do ustawień seryjnych a jak chce wyjść z biosu cały czas mi wymusza x róznych ustawień które chcą się zapisać jak wychodze z biosu, w biosie zegar pokazuje 3.9 a jak wchodze w hwmonitor to 4.6. 

 

 

Przestawiłem CPU core voltage na auto i jakby zegar w biosie pokazuje 39. a w hw monitor dalej 4.6 ale za to napięcie spadlo do 1.3

 

 

 

Mam kolejny problem, w sensie zacząłem tam grzebać sam ale wróciłem do ustawień seryjnych a jak chce wyjść z biosu cały czas mi wymusza x róznych ustawień które chcą się zapisać jak wychodze z biosu, w biosie zegar pokazuje 3.9 a jak wchodze w hwmonitor to 4.6. 

 

Czy w zakładnce bateria nie powinno być w minimalnym 100% a u mnie jest 5%? Pytanie ponieważ porównywałem z kolegą fakt faktem ma dużo starszy komputer ale już ratuje się czym moge. 

307991060_3375131086093755_3269296275368339659_n.jpg

308356152_461018892643962_7721292285625485214_n.jpg

bateira.png

Edytowane przez DanielQ
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

@zbiku90 Zrobiłem tak, że dałem auto zapisałem i w biosie pokazuje mi zegary na 3.9 A wchodzę w hw monitor mam 4.6 do 5 czy to normalne? 

 

Dobra jeszcze raz po kolei na starcie co zmieniłem i jak jest, nie wiem jakim cudem jest tam dana wartość 1.4 ja nigdy nie grzebałem w biosie ale do rzeczy zmieniłem tą wartość core volume na auto napięcie się ruszyło i spadło wygląda jak na zdjęciu po niżej z temperaturami nie wiele dało bo jakieś 3-4 stopnie. Teraz martwi mnie jedna rzecz chce, żeby procesor nie chodził w turbo jak mam to zrobić? w sensie blokuje zegary na 3.9 wyłączam co się da a i tak hw monitor pokazuje mi pracę 5000. No i jeszcze jedno czy to normalne, że skaczą mi te cory z 800mhz do 5000mhz i tak co chwilę? 

 

Podobno zegary tego porcesora w trybie normalnym powinnien stać w 3.9 a tu mi stoi w 4.6 i nie wiem jak to rozwiązać. 

 

asdasdas.png

Edytowane przez DanielQ
Link to post
Share on other sites

zadam głupie pytanie ty sejfujesz te zmiany po wyjściu z biosu czy zmieniasz wychodzisz i tyle

bo to wygląda jakbyś zmieniał i nie zapisywał ustawień w biosie

wez w biosie przywróć ustawienia fabryczne i zapisz pewnie f10 a niekiedy f4 i dopiero zrestartuj kompa

bo widze ze ty masz w biosie turbo dla cpu ustawione i jeszcze offset wpisany na plus 1 to ci zawyża i taktowanie i napięcie cpu

masz zrobione cpu overcloking i to pod chłodzenie wodne

które z automatu traktuje jak byś takowe posiadał a masz słabe powietrzne

Link to post
Share on other sites

1. CPU Ratio Apply Mode jak masz ustawione w biosie?

2. Ile masz wentylatorów w obudowie bo HWM pokazuje tylko 1? Chyba że są podłączone pod kontroler to tak może być.

3. Zainstaluj HWInfo bo od HWM krwawią mi oczy i obawiam się że już więcej nie będę w stanie pomóc.

23 godziny temu, DanielQ napisał:

jak ostatnio odpaliłem instalator gry fakt faktem crack to komputer się wyłączył bo zużycie procesora było 100% a temperatury po 99*

4. Proponuję przeskanować czymś dyski, malwarebytes+adwcleaner na początek może być.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...