Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

 Konferencja za nami, a ja nie dowiedziałem się, jaką wydajność mają nowe Radeony na te konkurencji :co: Publiczność też nie była z tego faktu zadowolona, biorąc pod uwagę ich entuzjazm.

W dniu 27.04.2019 o 23:22, MiK napisał:

#AMD nikogo.

Link to post
Share on other sites

Single Exit Price, czyli cena sklepowa!

 

https://www.lawinsider.com/dictionary/single-exit-price

 

Relacja wydajności 6950 XT do 4090:

 

Cyberpunk @4K bez RT:

Screenshot-2022-11-04-01-00-37-94-40deb4

Czyli 1,7x39 = 66.3 FPS

 

Metro Exodus @4K z RT 

Screenshot-2022-11-04-01-20-59-98-40deb4

46.1 x1. 5= 69,17 FPS 

 

TLDR:

WEDŁUG AMD 7900 XTX (idioticzna nazwa swoją drogą) ma mieć w standardowej resteryzacji wydajność ~10% niższą od 4090, w RT doginili zaś 3090 Ti.

 

Cenowo zaorali Nv, przy czym jak dla mnie to 7900 XT za drogi o jakieś 100$. 

 

Premierowo powtórka z rozrywki z poprzedniej generacji (Top AMD deko za Top Nv, ponownie agresywnie wycenione). Jeśli zobaczymy w PL/Se 999/899$ brutto to Nv będzie musiała obniżyć ceny wszystkiego od 3080 wzwyż :D

Link to post
Share on other sites

To są ceny kart referencyjnych w USA, czyli bez podatku. Z grubsza MSRP.  

O ile 7900, a także 7800 raczej nie zbiorą nadmiernego grona zainteresowanych (bo w tym segmencie liczy się tylko wydajność z RT ON), tak 7600 i 7700 już mogą namieszać mocno - przynajmniej na tyle aby NV obniżyła ceny, tak jak to pewnie zrobi z RTX 4080 po dzisiejszych zapowiedziach AMD (obstawiam 999$ za RTX 4080 16 GB).

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Single Exit Price, czyli cena sklepowa!

 

https://www.lawinsider.com/dictionary/single-exit-price

 

3 godziny temu, mirai99 napisał:


Single Exit Price to pojęcie z ustawy o lekach RPA z 1965 roku... co to robi w prezentacji AMD o nowych kartach graficznych?

Pozwolę sobie wtrącić, że AMD już od lat stosuje skrót SEP. Dla przykładu w 2017 również zastanawiano się, o co chodzi. 

 

Nowsze przykłady? Proszę bardzo, informacja prasowa o Ryzenach 7000

https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/1089/amdlaunches-ryzen-7000-series-desktop-processors-with

 

Cytat z linku wyżej:

Ryzen 7000 Series Desktop processors are expected to be available globally from leading etailers and retailers beginning September 27, starting at an SEP of $299 USD.

Link to post
Share on other sites

Czyli dalej nie istnieje karta zdolna do prawdziwego grania w CP77 w 4K z RayTracingiem. Smutne. 60 FPS (na dodatek z aktywnym FSR) w tej grze niestety sprawia, że gra jak dla mnie jest słaba. Dopiero w okolicy 90 FPS, ta gra zaczyna fajnie działać. 

 

DLSS i FSR sprawiają, że obraz w ruchu jest tragiczny. Moje odczucie jest takie, że nawet bez okularów, ta gra wygląda źle. Wiem, wiem, mając screenshoty, ciężko znaleźć różnice, ale tu istotny jest odbiór animacji, a nie porównywanie statycznych obrazów. 

 

Co do samej konferencji AMD, to czuję się zawiedziony. Dużo marketingowego bełkotu, a konkretów jak na lekarstwo. 

FSR 3.0, czyli odpowiednik DLFF (Deep Learning Fake Frames) - Tak będzie, to tyle, może doczekamy się go do premiery następnych kart ...

AMD pochwaliło się, jak to świetnie wspiera AI i nowe karty użyją AI przy enkodowaniu wideo. Taaa... ale jeżeli chodzi o uczenie maszynowe na konsumenckich GPU, to tylko NVidia wspiera sensowne API. 

AMD software - no fajnie, jest kolejny panel sterowania, brakuje jakiegoś "killer feature", np RTX Voice, który naprawdę robi robotę. 

DP 2.1 - Super (serio), to akurat istotny aspekt, by interfejs monitora nie ograniczał osiągów karty. CP 77 w 8K raczej nie pogramy, ale Half-Life 2 to też spoko gierka i można ją doświadczyć w "nowej" jakości. 

 

Tak naprawdę to cała konferencja skupiła się na jednym aspekcie - Patrzcie, tu jest tylko 350 W i nie używamy nowego złącza, jesteśmy lepsi niż zieloni.

Fajnie, karty efektywne energetycznie "out of the box", bez dodatkowego UV, ale to trochę mało. 

 

Sugerowane ceny nowych kart wydają mi się adekwatne do możliwości. Kiedy nie ma jak powalczyć w jakości / wydajności, wtedy można zaoferować produkt gorszy ale w atrakcyjnej cenie. Na ten moment, bazując na prezentacji, wydaje mi się, że cena bardzo mocno uwzględnia jej pozycję względem konkurencji. Sensowna strategia i dobra opcja dla niektórych zastosowań. Chcesz topową wydajność i ficzery związane z AI - kup RTX, jeżeli jednak budżet ograniczony, nie chcesz zmieniać zasilacza i mieć wysokich rachunków za prąd, ale pogodzisz się z niższą wydajnością i brakiem ficzerów AI - Radeon to legitna opcja. Jestem przekonany, że taki przekaz AMD chciało wypuścić. Dokładnie tak samo jak z "obecną" genaracją (RTX 3000 vs RX 6000). 

 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Adames napisał:

Chcesz topową wydajność i ficzery związane z AI - kup RTX, jeżeli jednak budżet ograniczony, nie chcesz zmieniać zasilacza i mieć wysokich rachunków za prąd, ale pogodzisz się z niższą wydajnością i brakiem ficzerów AI - Radeon to legitna opcja. Jestem przekonany, że taki przekaz AMD chciało wypuścić. Dokładnie tak samo jak z "obecną" genaracją (RTX 3000 vs RX 6000). 

 

 

Chyba nie do końca widziałeś co robi RX6000 z RTX3000 względem wydajności o cenie już nie wspomnę. Pomimo 2022 roku RT nadal obchodzi prawie nikogo. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, MiK napisał:


Gdyby nie rt to nie grałbym na pc w te kilka wspieranych go gier. Bo komsole są w tym tragiczne. 

Jeszcze więcej powodów, żeby tego RT nie było, zostań przy konsolach. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@ernorator

Nie do końca chyba rozumiem sens Twojej odpowiedzi. 

RT w wielu miejscach już robi robotę.  

Standardowa razsterycacja w niskich rordzielczościach, tu faktycznie, odpowiedniki od AMD potrafią być wydajne, ale zwiększając rozdzielczość do 4K, to sytuacja się odwraca najczęściej. Radeony są jednak znacząco tańsze, to fakt, ale cena to nie wszystko. 

Link to post
Share on other sites

Zakładając, że RT, o którym piszesz to Ray Tracing to jest to funkcja, która nadal dla większości osób nic nie znaczy przy wyborze sprzętu. Większość YTuberów zwraca uwagę na RT, wszystkie recenzje poświęcają część RT a jak składasz kompy i stawiasz ludzi przed wyborem GPU i pokazujesz RT to maja to gdzieś. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak składasz tanie lub zoptymalizowane w kontekście cena/wydajność, budowane tylko do grania to się zgadzam z Tobą.

Na grach (i obrabianiu video) świat się jednak nie kończy i bardzo mocno liczyłem, że AMD zrobi coś w tym kierunku. Niestety zawiodłem się bardzo.

 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może czas się konkretyzować przy wypowiedzi. Bo skoro gry i obrabianie wideo Ciebie nie interesuje przy doborze GPU to trochę nam się zawężają dziedziny a jeszcze bardziej ludzie, których to interesuje. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

O atrakcyjności danej karty graficznej decyduje wiele czynników: cena, wydajność w resteryzacji, gabaryty, pobór mocy, wspierane technologie, jakość wykonania, dojrzałość sterowników, itd.

 

Marketing Nv chce żeby ludzie myśleli iż RT jest jednym z głównych argumentów przemawiających za ich produktami - tyle że tylko od nas zależy czy im uwierzymy czy nie. 

Oczywiście, nie wszyscy wykorzystują Geforce'y/Radeony głównie do gierek, ale myślę że mało kto używa tych kart TYLKO w zastosowaniach pro (uczenie maszynowe, obróbka video, itp) bo od tego są dedykowane, inne linie produktów - droższych produktów, oczywiście. 

 

Jeśli 899/999 tj MSRP, do którego trzeba będzie dołożyć VAT + januszowe, co w efekcie końcowym da ceny odpowiednio 5500 / 6000 PLN to nadal będzie to bardzo konkurencjna względem Nv oferta. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nowe karty RACZEJ nie będą w podobnej cenie. Jeśli jednak nie jestem w błędzie i 7900 XT (najtańsza pokazana RDNA3) faktycznie trafi za te 899$ to zejdzie na pniu i będzie bardzo trudno ją dostać. 

 

Przypuszczam jednak iż 6900 XT będzie już tylko tańszy, droższy na pewno nie - chociaż z Januszami nigdy nie wiadomo. 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, simi676 napisał:

Ciągle waham się nad tą ofertą:

Jak już chcesz kupić za granicą to weź 6950XT za 3800 zł od Niemca. 

7 minut temu, Rebelmind napisał:

7900 XT (najtańsza pokazana RDNA3) faktycznie trafi za te 899$

Inna kwestia to sens zakupu 7900 XT przy tak małej różnicy cenowej - 600 zł. 4GB pamięci mniej, przycięty o 10% rdzeń oraz niższy zegar. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...