Skocz do zawartości

Wyświetlacze CRT - czy używacie?


Recommended Posts

Od kilku lat biłem się z myślami - kupić CRT czy nie kupić? Argumentów przeciw było kilka - przede wszystkim oczy, mam sporą wadę wzroku, pamiętam też, jak kineskop dawno temu męczył oczy i głowę. Do tego waga i niechęć najbliższej rodziny do takich staroci. Argumenty za - naczytałem się, jak to stare gry wyglądają znacznie lepiej na kineskopach niż na nowych ekranach, poza tym - po prostu, lubię stare technologie. Kolejny argument za pojawił się niedawno - nowy telewizor, 65 cali, magnetowid na takim gigancie wygląda już tak sobie, a stare gry jakoś tracą klimat na takim ekranie. Tak więc mimo, że ostatnio mój retro komputer uległ awarii (mam nadzieję, że uda się go wkrótce naprawić) to zrobiłem to - kupiłem telewizor CRT 21 cali za zaledwie 56 zł, model Sharp DV-5451SC . Długo też się wahałem, czy kupić telewizor, czy monitor - wybór padł na telewizor, po pierwsze z powodu większej dostępności i ceny, po drugie z powodu dodatkowej chęci podłączenia magnetowidu oprócz komputera - poza tym chciałem konkretnie 21 cali, a monitory o tym rozmiarze to raczej rzadkość na polskim internecie. Telewizor ma tylko jedno wejście Scart, więc prawdopodobnie komputer i magnetowid będę podłączał poprzez DVD, uzyskując w ten sposób 3 urządzenia pod jednym wejściem. W przypadku magnetowidu nie ma innej możliwości, bo jest na cinche, a przejściówka z cinch na scart nie chce pod tym telewizorem działać - przez DVD za to działa na tym telewizorze dobrze. W tej chwili czekam na przejściówkę z VGA na Scart, którą mam zamiar podłączać komputer.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to na razie przetestowałem magnetowid i DVD - wygląda całkiem dobrze, choć mam wrażenie, że obraz jest minimalnie nieostry. Wygląda tak:

63Phrgo.jpg

Nie wiem, czy to jest już jego maksymalna możliwa ostrość, czy da się ją jeszcze poprawić - niestety nie dostałem do niego pilota. Pobawiłem się trochę pokrętłami wewnątrz obudowy, którymi przyciemniłem trochę obraz, jednak wyższej ostrości już nie udało mi się uzyskać. I tak jest dość dobrze, napisy w filmach są dobrze czytelne, ale chciałoby się jeszcze odrobinę lepiej. Jako że z kineskopami ostatnio miałem do czynienia jakieś 20 lat temu to nie pamiętam, jak wyglądała wtedy ostrość. Pytanie więc do was - czy jest sens szukać w internecie i kupować pilot tylko po to, żeby spróbować tą ostrość poprawić? Jeśli tak - to jaki pilot? Na Allegro są piloty uniwersalne, ale raczej do LEDów. Znalazłem ofertę pilota tutaj: https://www.emerx.pl/sharp/sharp-dv-5451sc-21-b1-sc-21-et-35-s/ ALe 43 zł plus 14 za przesyłkę to wydaje mi się dość sporo jak za coś, co nie wiadomo czy da jakikolwiek efekt. Jak myślicie? Wydaje mi się, że najlepszą odpowiedź na to pytanie da mi podłączenie komputera, ale tutaj muszę poczekać po pierwsze na przejściówkę, po drugie na naprawę starego komputera - na razie spróbuję podłączyć nowy. Telewizor mam też zamiar oglądać z odległości co najmniej 2 metrów, żeby oszczędzać oczy, dlatego też nie wiem, czy zabawa ostrością ma jakikolwiek sens. Niestety na obudowie nie ma przycisków umożliwiających wejście do menu. A może znacie jakiś sposób na uruchomienie menu telewizora bez pilota?

I pytanie z tematu - czy używacie i lubicie CRT, czy raczej przerzuciliście się na nowsze ekrany? I co preferujecie - monitor czy telewizor?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

W dużym pokoju mam nadal TV Philips CRT - Działa on bez zarzutu z dekoderem - Obraz dobry -- dzwięk dobry - Póki działa nie mam zamiaru przechodzić na płaski tv.

"Spalanie" w normie - chyba 30W - więc nie tak dużo.

 

Co do twojego tv - Sharp robił znakomite kineskopowe TV - I u ciebie obraz jest wporządku.

Nie sądzę byś polepszył obraz - Taki był obraz w CRT - I tak masz lepiej niż film z kasety vhs...

A przypomnijcie sobie jaką jakość miały filmy VHS (nowości...) kupowane czy wypożyczane z bazaru... :)

To były wspaniałe czasy - wolne od indoktrynacji i nakazów...Dziś rządzi UE i stado matołow...

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Co do vhs - nie tylko pamiętam, ale nadal używam, magnetowid jest podłączony do tego telewizora :) Jako ciekawostkę dodam, że wymyśliłem własnoręczną metodę nagrywania kaset poprzez Dvd, działa. 

Ciekaw jestem jak będą wyglądać gry na tym ekranie. 

Czyli rozumiem, że nie powinienem żałować, że wziąłem telewizor zamiast monitora i obraz będzie tak samo dobry? 

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Na forach czytałem, że telewizor z wejściem Scart z RGB jest porównywalny jakościowo do monitorów, ale nie wiem ile w tym prawdy. Gorzej z tymi, które były na cinche, bo one podobno miały już gorszą jakość. No i co do utraty rozdzielczości - pamiętaj, że podłączę do niego dosowy komputer, którego norma to 320x240, więc wyższych rozdzielczości nie potrzebuję. Choć pierwszy test muszę zrobić na nowym komputerze, z powodu awarii starego.

Poza tym ten sprzęt ma być do pogrania sobie godzinkę raz w tygodniu, więc nie chciałem inwestować w to jakichś ogromnych pieniędzy. Zależało mi też na sporym rozmiarze, żeby móc oglądać go z nieco większego dystansu, więc ekrany typu 14-17 cali odpadły. Tak więc zobaczymy - na razie czekam na przejściówkę.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Tak, na jednym filmiku właśnie mówi, że scart da lepszą jakość niż cinche, w moim telewizorze jest na szczęście scart. Co do porównania jedynie na innej stronie znalazłem komentarz forumowicza, że telewizor ze Scart RGB to mniej więcej to samo co monitor, ale ile w tym prawdy - tego nie wiem.  

Nie będę się sprzeczał, że monitor da lepszy obraz niż telewizor, bo w przeszłości miałem i to i to, ale po tylu latach średnio pamiętam jak wyglądał obraz na jednym i drugim.  W każdym razie tak jak pisałem moje zastosowanie to dosowe gry w niskiej rozdzielczości raz na tydzień, więc i tak raczej powinienem być zadowolony - zobaczymy. Chodzi o retro klimat, a nie o ultra HD. 

 

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, kamiledi15 napisał:

Na forach czytałem, że telewizor z wejściem Scart z RGB jest porównywalny jakościowo do monitorów, ale nie wiem ile w tym prawdy. Gorzej z tymi, które były na cinche, bo one podobno miały już gorszą jakość. No i co do utraty rozdzielczości - pamiętaj, że podłączę do niego dosowy komputer, którego norma to 320x240, więc wyższych rozdzielczości nie potrzebuję. Choć pierwszy test muszę zrobić na nowym komputerze, z powodu awarii starego.

 

 

Chyba VGA 320x200...

Ale nawet w takiej rozdzielczości zauważysz różnicę. Obraz na tv będzie mniej ostry, kolory będą się "zlewać", "mieszać".

Do tego przy CRT dochodzą wyższe częstotliwości odświeżania (>= 60 Hz), więc migotanie obrazu też będzie mniejsze.

IMO jeśli nie masz możliwości (miejsca, bo pewnie o to chodzi) na CRT, to lepiej zostać przy LCD, niż pchać się w budżetowe kineskopowe TV.

Link to post
Share on other sites

Dobra, zrobiłem mały eksperyment - ściągnąłem z Youtube jakiś gameplay Lemingów, wgrałem go na pendrive i odtworzyłem przez DVD na telewizorze. Efekt - podoba mi się, obraz praktycznie nie jest rozmazany i wygląda jak dla mnie bardzo dobrze:

Na początku ekran miga (ale oczywiście tylko na nagraniu, w rzeczywistości tego nie widać), potem się stabilizuje. Youtube oczywiście trochę przekłamuje i w rzeczywistości wygląda to lepiej, ale jestem bardzo zadowolony - rozmazania praktycznie nie widać, kolory też są dobre. Oczywiście ekran komputera może wyglądać inaczej, bo to jest tylko filmik z Youtube puszczony przez DVD, ale jest dobrze.

Żeby nie było - jakieś minimalne rozmazanie jest, ale na tyle malutkie, że w niczym nie przeszkadza. Dopiero przy czcionce poniżej rozmiaru 12 zaczyna to przeszkadzać (bo to też sprawdziłem), ale oczywiście w dosowym komputerze nigdy takiej czcionki nie użyję. Zresztą od CRT nie oczekuję obrazu ostrego jak żyleta, od tego mam nowoczesne ekrany, ale to już co kto lubi. W każdym razie nie musicie mnie już przekonywać, że zrobiłem głupotę i że będę miał tragiczny obraz.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Nigdy nie zapomnę Amigi 500 podłączonej do TV Sanyo 14 cali.

 

To były najlepsze gry w jakie grałem - No może jeszcze niezapomniane były gry na ZX Spectrum+

 

Komputerek Sinclaira dażę szczególną sympatią - To była miłość od pierwszego wgrania gry z kasety :)

Link to post
Share on other sites

cinch video - sygnał idzie jednym kablem, łatwo łapie zakłócenia,

scart RGB - składowe kolorów przesyłane osobnymi kablami. Znacznie lepsza jakość, odporność na zakłócenia.

 

TV ma częstotliwość 50Hz, więc widoczne jest migotanie obrazu (monitory miały wyższe częstotliwości).

 

18 godzin temu, kamiledi15 napisał:

a przejściówka z cinch na scart nie chce pod tym telewizorem działać

Musi działać, tylko masz nieodpowiednia przejściówkę. Osobne są piny do wysyłania i odbierania sygnału. Tak więc uniwersalny kabel (transmisja dwustronna) powinien mieć 6x cinch. Jam masz 3x cinch, to bierzesz rozpiskę euro i przelutowujesz piny. Albo takie coś jak poniżej z przełącznikiem:

 

scart.jpg

Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie to, co pokazałeś na zdjęciu. Telewizor tego nie wykrywa. Przy podłączeniu DVD (które jest na Scart, więc nie potrzebuje przejściówki) telewizor sam wykrywa jego włączenie i automatycznie zmienia kanał na Scart, ale na tą przejściówkę nie reaguje. Gdzieś czytałem, że brakuje w niej jakiegoś pinu, który mówi telewizorowi, że ma się przełączyć na inne wejście i że powinna zadziałać po przełączeniu się pilotem - którego nie mam. Natomiast wiem, że przejściówka jest dobra, bo gdy podłączam przez nią magnetowid (który jest na cinche) do DVD, a DVD już bezpośrednio do telewizora - wtedy wszystko działa. Ale nie szkodzi, i tak prawdopodobnie będę miał 3 urządzenia podłączone pod jedno wejście właśnie poprzez DVD.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Zgadza się, automatyczne przełączanie się TV na źródło AV następuje tylko przy stosowaniu kabla scart-scart (tzw. pełny). Tak jak piszesz, na odpowiednią nóżkę podawane jest napięcie. W Twoim przypadku wymagane jest ręczne przełączenie TV, ale nie masz pilota, więc nie działa.

 

Link to post
Share on other sites

Jeśli o CRT chodzi, to osobiście jestem posiadaczem 4 monitorów do PC i jeśli odpalam jakiegoś leciwego PC'ta, dajmy na to 19xx-2001, to zawsze coś takiego sobie podłączam :D
Same telewizory CRT natomaist szczerze mówiąc mnie nie kręcą, bo ma to sporo problemów. Chodzi głównie o jakość obrazu tych mniejszych a wagę tych większych (z lepszym obrazem w teorii). Na końcu pojawia się też kwestia dostępności tych cudów, więc stojąc w obliczu wyboru wyświetlacza do mojej PS2, użyłem kilkunastoletniego telewizora LCD i połączyłem wszystko componentem (YPbPr, wspaniała jakość w porównaniu do AV). Nie ma problemów z męczeniem się oczu, z niewyraźnym obrazem i z ewentualnym piszczeniem trafopowielacza od WN (co lubiło występować w tańszych modelach. Dodatkowo mając 2x HDMI, 2x SCART i 1x VGA można sobie pozwolić na podłączenie innych urządzeń, i ponownie - bez obawy, że będę miał zdezelowaną jakość obrazu. 

Link to post
Share on other sites

Ja trafiłem całkiem nieźle, bo nic nie piszczy i nie brzęczy, ekran jest spory i jakość obrazu mi się podoba, a sama waga też nie jest aż taka duża - waży trochę, ale spokojnie jestem w stanie go przenosić.

Caly czas czekam jednak na tą przejściówkę do komputera, więc jeszcze komputera do niego nie podłączałem, ale ponieważ podłączam do niego dvd z wejściem USB to zrobiłem trochę testów za pomocą plików zdjęciowych i filmowych - i stwierdzam, że jest dobrze :)

Jasne, gołym okiem widać minimalne migotanie, ale ponieważ używam go z odległości około 2 metrów to nie daje się to we znaki. 

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
W dniu 16.09.2022 o 18:59, kamiledi15 napisał:

Dobra, zrobiłem mały eksperyment - ściągnąłem z Youtube jakiś gameplay Lemingów, wgrałem go na pendrive i odtworzyłem przez DVD na telewizorze. Efekt - podoba mi się, obraz praktycznie nie jest rozmazany i wygląda jak dla mnie bardzo dobrze:

 

 

Eksperyment zabawny ale nie trafiony bo zupełnie nie testuje połączenia. Te lemingi mógł ktoś zgrać na czymś dobrej jakości i Ty odtwarzasz dobrej jakości film, może nawet filtrowany.

 

Nie mam zbytnio czasu się rozwodzić  i specjalista nie jestem, ale kilka uwag:

 

Scart rgb + sync faktycznie da najlepszą jakość ale:

Jeśli to nie jest tv multisync to musisz zejść z synchro do poziomu PAL. Co z automatu robi Ci migajace i50Hz. Nawiasem mówiąc jak ustawisz pod dos odpowiedni hsync? Jeszcze w trybie graficznym pewnie jakiś tool się znajdzie to w tekstowym jak? No i druga sprawa - wielkość i jakość piksela na tv to inna bajka.

Link to post
Share on other sites

Przyszedł Pan Maruda, niszczyciel dobrej zabawy i uśmiechów dzieci...

A tak na poważnie - mam już tą przejściówkę. Jest na tyle fajna, że jest do niej dodany pilot, który pozwala swobodnie zmieniać rozmiar i pozycję ekranu. W starym komputerze oczywiście na razie jedyne co mogłem sprawdzić to komunikat Keyboard Error - i ten Error wygląda dobrze, jest bardzo czytelny. Jest jednak problem - centymetr z lewej strony jest ucięty, więc zamiast Keyboard widzę eyboard. Ucina pierwszą literę. Natomiast w nowym komputerze, w trybie powielonego ekranu na dwóch monitorach jest ten sam problem, ale gdy wyświetlę obraz tylko na crt - wszystko się pięknie dopasowuje i mam Windows 10 idealnie dopasowany do ekranu. Oba komputery oczywiście są podłączone do telewizora poprzez DVD, z powodu braku pilota do telewizora, bo DVD to jedyne, co telewizor automatycznie wykrywa i zmienia wejście. Pytanie więc do was - czy gdybym dokupił pilota do telewizora to w ustawieniach telewizora powinna być opcja do dopasowania ekranu? Bo tak jak piszę - przejściówka ma swój własny pilot, który pozwala rozszerzać i zwężać obraz w pionie i poziomie i przesuwać go we wszystkie strony, więc z dopasowaniem ogólnie nie ma żadnego problemu, problem jest tylko z tym lekko przyciętym ekranem. Bo nawet jak przesunę obraz mocno w prawo, to i tak z lewej strony pozostaje czerń i ten ucięty centymetr obrazu. Jakość obrazu jest wystarczająca, nie mam zastrzeżeń - pograłem chwilę na nowym pc i jest dobrze.

W ostateczności z tym też sobie poradzę, używając CRT do nowego komputera, a dosowy na zwykłym telewizorze, ale oczywiście wolałbym mieć dosowy podłączony pod CRT.

Jeśli problem będzie występował tylko w czystym Dosie/Norton Commanderze, a w grach ekran będzie dobrze dopasowany - wówczas nie ma żadnego problemu, z tym sobie poradzę. Ale oczywiście na razie dosowy komputer jest uszkodzony, więc tego nie sprawdzę.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że to jest problem w samej przejściówce, bo podłączyłem stary pc do nowoczesnego telewizora przez nią, bez dvd - i też obraz jest dokładnie tak samo ucięty. Bez przejściówki, podłączając do wejścia VGA w nowym telewizorze - jest ok. Pewnie nic z tym nie zrobię, chyba że znacie jakiś program na Dosa, który pozwoli zwęzić ekran - jak nie to trudno.

Porównałem sobie jeszcze obraz na nowym telewizorze, bo tam mogę sprawdzić zarówno wersję uciętą jak i pełną - i na szczęście ucięcie z lewej strony to dosłownie pół centymetra, więc jest naprawdę minimalne. Nie wiem jak z innymi stronami, bo tak jak piszę jedyne co mogę sprawdzić to komunikat o błędzie, więc nie widać jak wypełnia pozostałe krawędzie, z tym muszę poczekać na naprawę komputera.

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz - jeśli dobrze pamiętam, Windows 3.11 pozwalał uruchomić Dosa w oknie, więc tam powinno dać się dopasować rozmiar ekranu tak żeby idealnie pasował do krawędzi. Ale to sprawdzę jak będę miał sprawny komputer.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie,

niestety tak jak się obawiałem, ekran jest ucięty. Naprawdę minimalnie:

9C5gLNB.jpg

Widać to głównie na dole, jest ucięty może z centymetr z lewej i prawej, ale to denerwuje. Kombinowałem na różne sposoby, ale bez rezultatu. Prawdopodobnie należałoby zmienić kabel - w tej chwili mam to:

https://www.swiatkabli.pl/pl/p/KONWERTER-OBRAZU-i-dzwieku-z-VGA-na-SCART-EURO/155

Ta przejściówka ma swój własny pilot, więc mogę przesuwać i zwężać i rozciągać ekran we wszystkie strony - więc mogę zlikwidować tą czarną ramkę dookoła - ale ucięty fragment i tak się nie pojawia.

Rozwiązaniem byłaby nietypowa rozdzielczość, bo tak naprawiłem ten sam problem na nowoczesnym komputerze - 640x512, lub 320x256. Ale chyba nie da się tego zrobić w Dosie.

Prawdopodobnie jest to sprzęt zbyt nowy do tak niskich rozdzielczości. Tylko co zamiast tego? Na zagranicznym forum odezwał się ktoś, kto łączy stary komputer 286 z telewizorem CRT za pomocą czegoś, co nazywa się AVerKey Pro converter, podobno na tym żadnego ucięcia nie ma. Ale po pierwsze nigdzie, nawet za granicą, nie znalazłem tego do kupienia (wszędzie "out of stock"), a po drugie nie widzę w tym urządzeniu wyjścia Scart, on chyba używa component, więc raczej też się nie sprawdzi. Ale faktycznie widać, że u niego nic nie jest ucięte:

 

Macie jakiś pomysł?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Szkoda, że przestaliście się odzywać. Napiszę tylko, co mi się udało zrobić, bo może ktoś kiedyś trafi na ten temat i mu się przydadzą te informacje.
Otóż udało mi się zdobyć konwerter Averkey 100 Pro. Rozwiązał problem z uciętym obrazem, lewo-prawo teraz idealnie dopasowuje się do ekranu. Teraz za to obraz jest minimalnie obcięty na dole, ale jest to co najwyżej 1 milimetr, może ze 2 piksele, więc to już nie ma żadnego znaczenia. Podłączam go kablem s-video, wychodzącym z Averkeya do przejściówki z s-video na Scart. Ta przejściówka ma też wejście na dźwięk cinch, więc dodatkowo kablem minijack-cinch przenoszę dźwięk z komputera do telewizora. Ponieważ nie mam pilota, całość jest jeszcze podłączona do dvd, a ono dopiero do telewizora. Dvd robi teraz za rozgałęziacz urządzeń, bo jest do niego podłączony jeszcze magnetowid. Pilot mam zamówiony zza granicy i czekam na dostawę.
Jakość obrazu jest moim zdaniem teraz bardzo dobra i chyba nie ustępuje monitorom crt - mówię tu oczywiście o grach z Dosa, bo wiadomo, że w wyższej rozdzielczości już byłoby słabo. Jedynym minusem jest wyraźne migotanie liter w Norton Commanderze, które jest niewidoczne w czystym Dosie i w grach. Chyba jest to wina dvd, bo sprawdzałem to też na telewizorze lcd i przez dvd też migoczą, a bez niego już nie. Jeśli pilot zadziała to prawdopodobnie ten problem również zniknie, ale to już jest szczegół.
To tyle ode mnie - jeśli ktoś będzie chciał kontynuować temat to zapraszam.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...