Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

@Rebelmind

 

No i tak pewnie właśnie będzie, 4090 Ti wleci po premierze (albo i tuż przed) topowego RDNA3, czas pokaże.

Co do zmiany GPU to też mam tak, że gram niewiele, a jak gram to zazwyczaj w ramach składowej elementu testowania stabilności konfigów które budujemy, na owych konfigach właśnie. Chociaż najwięcej przyjemności czerpię z pogrywania na prywatnym sprzęcie, wiadomo. Przy czym RTX 3090 po mocnym OC jak u mnie, nie tylko pięknie sobie daje radę w 3440x1440p ale jeszcze ma zapas, no ale karty graficzne to moja pasja w pasji więc i tak i tak dla nawet samej zajawki zmienię GPU na pewno. Tylko tak jak zazwyczaj od razu po premierze nowego genu i interesującego mnie modelu autorskiego (albo FE jak inwestowałem w konfigi mGPU) oraz bloków wodnych na dany konstrukt, szedł upgrade to w tak mocno kastrowane względem pełnego rdzenia AD102 w postaci RTX 4090 pchać się nie chce, za duży niedosyt i świadomość, że to nie będzie top topu. Różne 4090 i tak i tak będę miał u siebie więc i potestuje i się pobawię, a tak to najprawdopodobniej poczekam sobie na premierę RTX 4090 Ti KINGPIN i od razu poleci zmiana grafy oraz platformy przy okazji bo mimo tego, że obecna tak wyregulowana jak u mnie pięknie sobie radzi ze wszystkimi zadaniami jakie przed nią stawiam to już bardziej jej nie dopieszczę, osiągnąłem limit więc czas na nową zabawkę jako główny konfig. No ale to pewnie pierwsza połowa 2023 dopiero realnie, o ile się Meteor Lake jakoś mocno nie przesuną, a też na pewno mocno przeoram X670E z 7950X i może w tę stronę też pójdę. Fajne premiery przed nami, będzie w czym wybierać :)

Link to post
Share on other sites

A nie myślałeś Konrad o HoF'ie od Galaxa? Zdecydowanie poziom zbliżony do ekstremalnego modelu EVGA, sporo rekordów na tych kartach pada a i zazwyczaj cena bardzo konkurencjna (aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że dla Ciebie to nie kryterium). 

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Rebelmind napisał:

A nie myślałeś Konrad o HoF'ie od Galaxa? Zdecydowanie poziom zbliżony do ekstremalnego modelu EVGA, sporo rekordów na tych kartach pada a i zazwyczaj cena bardzo konkurencjna (aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że dla Ciebie to nie kryterium). 

 

Miałem HOFy różne, to nie jest moim zdaniem poziom kart KINGPIN mimo tego, że są bardzo ciekawymi konstrukcjami i również kozackimi naturalnie. Jednak KINGPINY to jeszcze inna liga oraz soft EVGA jest bardziej dopracowany od tego jaki ma GALAX. Zresztą po tym jak od dobrego miecha  się bawie Z690 Classified i niedawno Z690 Dark Kingpin przyjechał do mnie, to się tak na nowo zajarałem EVGA, że szok. Naprawdę mega dopracowany sprzęt dla najbardziej wymagających pasjonatów.

 

Dla mnie mega radocha po tym jak w ostatnich miesiącach ASUS mi podpadł. Od momentu kiedy przestali inwestować we współpracę z pro overclockerami i zaczęli masówki trzepać oraz ich serwis sięgnął dna to nie jest ten sam ROG co kiedyś, co prawda biorę w jakimś stopniu pod uwagę Z890 Maximus Extreme (bardzo lubię tą serię, a mam też u siebie Z690 Maximus Extreme i płytka jest wypas pod każdym względem) jednak najprawdopodobniej wyląduje na mobo EVGA. Kwestia co mi bardziej przypadnie do gustu jak jedno i drugie rozwiązanie sobie potestuje.

 

Co do kart to wizję mam taką, że sobie po prostu KGP będę zmieniał na KGP całkowicie odpuszczając inne modele czy pchanie się w nowe grafy tuż po premierze. No ale zobaczymy jak to będzie. Generalnie jak się cały czas buduje konfigi na topowych komponentach i z tego się korzysta to coraz bardziej rozpuszcza się element zajarania tym wszystkim, mega powszednieje. Kurde, może się na low endy przebranżowię na jakiś czas i będę robił mega chłodzenia LC z dodatkiem skromnego komputera :D

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

No to życzę Ci Gosu żebyś nie musiał czekać dodatkowe pół roku, bo o ile dobrze pamiętam (mialem ustawione powiadomienie na 3090 kingpin hybrid na niemieckim sklepie EVGA) to tyle od premiery trzeba było czekać na dodanie modelu na stan (nie dostępność!) 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Rebelmind napisał:

No to życzę Ci Gosu żebyś nie musiał czekać dodatkowe pół roku, bo o ile dobrze pamiętam (mialem ustawione powiadomienie na 3090 kingpin hybrid na niemieckim sklepie EVGA) to tyle od premiery trzeba było czekać na dodanie modelu na stan (nie dostępność!) 

 

Dzięki, też sobie tego życzę :) Spiny nie mam z tym tematem, będzie jak będzie, czas pokaże. Może być tak, że nie wytrzymam i wezmę jakiś inny model 4090 Ti szybko po jej premierze, a potem zmienię albo i nie. U mnie to się potrafi koncepcja zmienić z dnia na dzień, co by nie było to będzie fajnie :) Tak swoją drogą na rynku znowu widać jak na dłoni schemat jaki się od lat powtarza (chociaż przed premierą i po premierze Ampere było wyjątkowo dobitnie widoczne to wszystko), mianowicie zbliża się nowy gen to lecą czystki magazynowe, szaleńcy za pół darmo karty na OLX czy Allegro wystawiają, wlatują kontrolowane ploty o bardzo wysokich cenach RTX 4090 (3000$ przy czym to placeholdery są) mające skłonić do kupienia kart z serii RTX 3000. Mimo tego, że ETH finalnie przechodzi na POS to wcale się nie zdziwię jak jakieś ciekawe niespodzianki będą miały miejsce albo wleci nowa waluta jaka się spopularyzuje podobnie jak ETH. Może być też tak, że z racji TDP albo innych wariantów GDDR6X (a, może blokady hardware lepsze niż LHR) seria RTX 4000 będzie mniej atrakcyjna dla górników niż seria RTX 3000 i dojdzie do kuriozalnej sytuacji gdzie RTX 4090 będzie można dostać w mniejszej cenie od RTX 3090. Ten rynek jest szalenie absurdalny w swoich zachowaniach ale też pewne trendy można przewidzieć. Mam bardzo mocne przerzucie i coraz bardziej się w nim umacniam, że kupno wysokiego modelu RTX 30xx obecnie to będzie dobra inwestycja i ruch prewencyjny na wypadek powtórki z rozrywki odnośnie szału cenowego, problemów z dostępnością etc. Nawet sprzedać będzie można z zyskiem, a kto już ma fajne karty albo kupuje obecnie to się nieźle ustawić może. Biorąc pod uwagę plany korporacji stojących za tym całym bajzlem (jeśli się jeszcze ktoś nie pokapował co się na świecie w tej materii wyrabia, to nie wiem kiedy się pokapuje, pewnie nigdy) to będą sztucznie wywołane braki dóbr eksluzywnych oraz lansowanie "kryzysu" i innych straszaków na tłumy, przymrożenie wiodących walut światowych na rzecz tymczasowego środka płatniczego. Zobaczymy jak to się wszystko potoczy, jednak warto mieć to na uwadze i na własną rękę analizować wydarzenia na świecie, łączyć kropki z kropkami. Sam tak robię od ponad 20 lat i jeszcze nigdy na tym źle nie wyszedłem. Taka moja myśl, kto będzie miał taką wolę to skorzysta, poszpera, złapie refleksje kto nie to też super :) 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Jak mamy cyrki z dostępnością i normalnie człowiek nie może wejść na stronę, dodać do koszyka i kupić tj jakaś parodia. Jakieś listy dostępności, kolejki, prajorytyzacja jednego rynku nad drugim, itp... 

 

Serio, mam nadzieję że przy Adzie nie będzie tego dziadostwa. Problemy z dostępnością? Spoko, dajcie rzeczywiste info kiedy full stock i czekamy - niech to będzie nawet regularnie kilka m-cy obsuwy, żeby sklepy wyprzedały last gen, no problem. Ale jak towar wjedzie na stan to w pełnej bogatości inwentarza. 

Link to post
Share on other sites

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4090-rtx-4080-16gb-12gb-max-tgp-and-gpu-clocks-specs-have-been-leaked

 

306717367_3300532600228661_3819131576710

 

RTX 4080 12 GB oraz RTX 4090 odpadki edition :)Jeśli naprawdę NV wyda wariant na AD104 z szyną 192 bit i tak mocno ciętą specką względem RTX 4080 16 GB AD103, jako RTX 4080 12 GB  to nie mam pytań.

To jest wcześniejsza specka RTX 4070. RTX 4090 nie licząc pojemności VRAM również ma speckę jaka wcześniej przewijała się w odniesieniu do RTX 4080 Ti.

 

Wychodzi na to, że z premierowych kart najciekawszy będzie RTX 4080 16 GB, a reszta to zapychacze mające uatrakcyjnić ten model. RTX 4070 aka 4080 12 GB, oraz RTX 4090 kastrat z brakiem 2000 CUDA do pełnego AD102. Z tym 4090 to też ruch tak bezczelnie śmieszny że nawet wielu najbardziej wymagających napaleńców (wiem po sobie czy też moich znajomych czekających na pełne AD102) tego nie tknie dopóki nie wleci pełnoprawny top.

 

Poniżej ciekawostka z 3DCenter

 

 

305894803_828003458380440_82788837803905

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Cieszę się @EH_Gosuże to piszesz, bo to pokazuje że nawet zapaleńcy nie lubią być robieni w konia. 

 

A, co w tym dziwnego w gruncie rzeczy? Wiesz to jest jakiś dziwny mit, a wręcz urojenie typowych malkontentów (żeby było jasne, nie mowa o Tobie, Ty jesteś normalny gość w porządku) jakich pełno w działach komentarzy na portalach pokroju PPC (Portal Polskiej Cebuli) na temat pasjonatów. Mianowicie, że entuzjasta, pasjonat to jeleń jaki daje się w bambuko robić i kupi wszystko co najnowsze żeby mieć "bo tak", wygląda to tak tylko w zawistnych głowach owych malkontentów właśnie. Może ktoś kto pojęcia nie ma o sprzęcie, a patrzy tylko na marketingowe wydmuszki i cyferki to i owszem, kupi g zapakowane w złoty papierek i będzie się tym cieszył ale to nie jest żaden entuzjasta czy pasjonat tylko konsument który podąża za marketingiem bez weryfikacji co i jak. Pasjonaci w prawdziwym słowa tego znaczeniu to są bardzo świadomi realiów rynkowych ludzie którzy wiedzą czego chcą jak i również wiedzą czego nie chcą. Korporacje nastawione są na zyski i tylko zyski je interesują, to jest fakt dlatego tym bardziej trzeba uważnie analizować wszelkie specyfikacje i mieć świadomość co się za tym kryje. No ewidentnie tutaj mamy do czynienia z RTX 4070 nazwanym RTX 4080 12 GB by podnieść cenę pierwotnego RTX 4070, analogicznie RTX 4090 to RTX 4080 Ti z większą ilością VRAM. NV już nie raz niezły chaos z nazewnictwem i speckami wprowadzała, no ale przy serii RTX 40xx wychodzi na to, że przejdą samych siebie. Oby RDNA3 dowaliło do pieca jak najbardziej :)

 

Co do cen jeszcze tak sobie spekuluje i podejrzewam, że MSRP RTX "4090" to będzie +/- 1500$, a RTX "4080" 12 GB 699$. RTX 4080 16 GB 899$. Za czas jakiś pojawi się RTX 4080 Ti za 1199$, oraz RTX 4090 Ti za 1999$, a jeszcze bardziej cięty względem tej abominacji 4080 12 GB 7680 CUDA, 192 Bit RTX 4070 (pewnie wcześniej rozważany jako RTX 4060 Ti) wleci za +/- 549$. Naturalnie MSRP przełożenia na ceny sklepowe mieć nie będzie ;-)

 

Niby ciekawe te premiery ale wcale nie tak ciekawe jakby się oczekiwało. No nic, czas pokaże co i jak, na pewno nie ma co się napalać niczym szczerbaty na suchary tylko na chłodno do tematu podejść, najbardziej pragmatyczne rozwiązanie zawsze.

 

 

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, EH_Gosu napisał:

Wiesz to jest jakiś dziwny mit, a wręcz urojenie typowych malkontentów (żeby było jasne, nie mowa o Tobie, Ty jesteś normalny gość w porządku) jakich pełno w działach komentarzy na portalach pokroju PPC (Portal Polskiej Cebuli) na temat pasjonatów.

Na PC Labie akurat chwalą cię, że się ucywilizowałeś :D Screen w spoilerze 

 



Screenshot-2022-09-14-14-58-27-43-4641eb

  • Haha 3
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Artok napisał:

Na PC Labie akurat chwalą cię, że się ucywilizowałeś :D Screen w spoilerze 

 

  Ukryj zawartość

 

 


Screenshot-2022-09-14-14-58-27-43-4641eb
 

 

 

 

Śmiesznie :) Generalnie to ja się nie "ucywilizowałem" tylko przestałem tracić czas na zbędne przepychanki z zawistnymi ludzikami jakich przynajmniej w czasie gdy na Pclabie pisałem, było od groma. A, też otwarcie kilka razy pocisnąłem adminowi który tam grasował i również przejawiał wszelkie formy zamiłowania do cebuli, więc i ban wleciał. Raz, że szkoda czasu, dwa dojrzałem bardziej i przerobiłem lekcje z przeszłości, przestały we mnie budzić irytacje komenty typowych smęcidup od "a, po co to komu?" itd. No i te całe "złe odnoszenie się" do innych użytkowników to ich urojenia, bo jak mi ktoś w temacie gdzie wrzucałem wyniki danego topowego GPU nie atakując nikogo, nagle jeden z drugim wyskakiwał z wycieczkami personalnymi i nazywał mnie frajerem bo inwestuje w topowy sprzęt to i tak i tak względem prostackich zachowań tych troglodytów byłem bardzo spokojny w moich odpowiedziach. No ale jak przystało na internetowych przegrywów z pclaba to dla nich odpisanie komuś żeby zajął się oraniem pola cebuli itd. Jest najwidoczniej strasznym chamstwem bo przecież kiedy oni wyzywają bezkarnie (a, kiedyś mi nawet na PW śmierci jeden typ życzył jak wrzuciłem foty 4x GTX TITAN X Maxwell do konfigu) to wszystko jest ok, a odpowiedź to już chamstwo. Ot co takie to słabe, zakompleksione i zdesperowane jednostki. No ale walić to, było minęło, miałem lekcję cierpliwości do przerobienia i sam się z tego obecnie śmieje z perspektywy czasu :) Niemniej na forum benchmarka nie spotkałem się nawet z 1/10 patologii jaka była na pclabie czy PPC, gdybym się spotkał to i tak bym inaczej na to reagował niż kiedyś. Energia podążą za uwagą, a więc szkoda energii na głupoty które nic nie wnoszą :)

Link to post
Share on other sites

Specka 4080 vs 4090 zapowiada się wyjątkowo słabo, tak jak chciałem kupić for fun na premierę 4080 tak zaczynam się zastanawiać i pewnie trzeba będzie poczekać na coś w stylu TI. Ta wersje 16Gb też nie powala.

 

@EH_Gosu spokojnie na tym forum też trafisz zawistnych ludzi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, r1023 napisał:

Specka 4080 vs 4090 zapowiada się wyjątkowo słabo, tak jak chciałem kupić for fun na premierę 4080 tak zaczynam się zastanawiać i pewnie trzeba będzie poczekać na coś w stylu TI. Ta wersje 16Gb też nie powala.

 

@EH_Gosu spokojnie na tym forum też trafisz zawistnych ludzi.

 

Generalnie NV mocno chce odseparować serię x80 od serii x90 co ewidentnie widać. Przykładowo RTX 3080 / 3080 12 GB /  3080 Ti / 3090 / 3090 Ti są na różnych wariantach GA102 i jak masz karty na def to różnice wydajnościowe pomiędzy RTX 3080 do 3090 szału nie robią. Dopiero jak podbijasz PT i zegary to jesteś w stanie odskoczyć do 20% na RTX 3090 czy 18% na RTX 3080 Ti od RTX 3080 ale to już ręczne regulacje.

 

Najciekawszą kartą w kontekście cena/wydajność z topki Ampere jest RTX 3080 12 GB, fenomenalna karciocha. Dlatego też NV szybko przycięła jej produkcję, za dobry produkt wyszedł. Wychodzi na to, że RTX 4090 nawet w tej mocno kastrowanej wersjii na AD102 z aktywnymi 128 SM to będzie konkretna różnica vs RTX 4080 16 GB (ta wersja 4080 12 GB aka RTX 4070 to w ogóle padlina jakaś totalna) na dzień dobry.

 

Generalnie kto ma wysoki model Ampere to na luzie może sobie do 2023 na jakieś ciekawsze RTX 40xx poczekać jeśli oczywiście nie ma ciśnienia na nowości, albo i skipnąć RTX 40xx i przeskoczyć na RTX 50xx które to po za zwiększeniem wydajności przyniosą usprawnienia perf/watt analogicznie jak old schoolowe GTX 5xx vs GTX 4xx. RDNA3 też może nieźle namieszać co za tym idzie NV będzie zmuszona wydać usprawnione ADY. Oby tak było :)

 

Co do zawistników, nie mają znaczenia. Kiedyś mnie to w taki czy inny sposób ruszało, od dawna nie mają mocy sprawczej żeby wpływać na moje nastawienie. Także w zasadzie jestem im z perspektywy czasu wdzięczny bo nauczyłem się mega dystansu do tego tematu i nawet czerpałem motywację do działania dzięki czemu obecnie fajnie się wszystko kręci z rozwojem EH i pomimo tego, że to czym się zajmuje jest niszą to jestem zadowolony. Co tam sobie wymyślali czy nawet gdzieś nadal wymyślają wypisując jakieś farmazony, znaczenia nie ma żadnego. A, obecnie też chce popracować nad zasięgami większymi itd. To też się przełoży na korzyści zarówno dla mnie jak i dla ludzi do których docieramy. Także wszystko super :)

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, EH_Gosu napisał:

 

Generalnie NV mocno chce odseparować serię x80 od serii x90 co ewidentnie widać. Przykładowo RTX 3080 / 3080 12 GB /  3080 Ti / 3090 / 3090 Ti są na różnych wariantach GA102 i jak masz karty na def to różnice wydajnościowe pomiędzy RTX 3080 do 3090 szału nie robią. Dopiero jak podbijasz PT i zegary to jesteś w stanie odskoczyć do 20% na RTX 3090 czy 18% na RTX 3080 Ti od RTX 3080 ale to już ręczne regulacje.

 

Najciekawszą kartą w kontekście cena/wydajność z topki Ampere jest RTX 3080 12 GB, fenomenalna karciocha. Dlatego też NV szybko przycięła jej produkcję, za dobry produkt wyszedł. Wychodzi na to, że RTX 4090 nawet w tej mocno kastrowanej wersjii na AD102 z aktywnymi 128 SM to będzie konkretna różnica vs RTX 4080 16 GB (ta wersja 4080 12 GB aka RTX 4070 to w ogóle padlina jakaś totalna) na dzień dobry.

 

Generalnie kto ma wysoki model Ampere to na luzie może sobie do 2023 na jakieś ciekawsze RTX 40xx poczekać jeśli oczywiście nie ma ciśnienia na nowości, albo i skipnąć RTX 40xx i przeskoczyć na RTX 50xx które to po za zwiększeniem wydajności przyniosą usprawnienia perf/watt analogicznie jak old schoolowe GTX 5xx vs GTX 4xx. RDNA3 też może nieźle namieszać co za tym idzie NV będzie zmuszona wydać usprawnione ADY. Oby tak było :)

 

Co do zawistników, nie mają znaczenia. Kiedyś mnie to w taki czy inny sposób ruszało, od dawna nie mają mocy sprawczej żeby wpływać na moje nastawienie. Także w zasadzie jestem im z perspektywy czasu wdzięczny bo nauczyłem się mega dystansu do tego tematu i nawet czerpałem motywację do działania dzięki czemu obecnie fajnie się wszystko kręci z rozwojem EH i pomimo tego, że to czym się zajmuje jest niszą to jestem zadowolony. Co tam sobie wymyślali czy nawet gdzieś nadal wymyślają wypisując jakieś farmazony, znaczenia nie ma żadnego. A, obecnie też chce popracować nad zasięgami większymi itd. To też się przełoży na korzyści zarówno dla mnie jak i dla ludzi do których docieramy. Także wszystko super :)

 

Miałem okazje działać na sporej ilości kart serii 3080 3090 i fakt różnice niewielkie oczywiście bez podkręcania, najgorsze chyba seria FE ładnie wyglądająca ale termopady ma kiepskie i ogólnie karty strasznie przymulone. Teraz sie waham czy brac 4080 16Gb na start czy przeczekać, ogólnie wiadomo że kusi i kusić będzie :D

 

12 godzin temu, Artok napisał:

 

:D

 

lol.png.5e2696f899b3b0e058c32c5a1a803424.png

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Nie ma to jak placeholdery w promocyjnych cenach :D

 

Co do RTX 4080 16 GB, to według mnie to będzie najciekawsza karta z tych które mają zadebiutować jako pierwsze. Naturalnie RTX 4090 to koks konkretny będzie, jednak tak jak pisałem wcześniej niedosyt jest spory ze strony osób zainteresowanych serią x90. Czy to na zagranicznych forach czy pośród rodzimych pasjonatów. Pierwszy raz taka sytuacja żeby karta debiutująca jako top topu finalnie ten top topu udawała. Bo o ile cięcia w SM typu 2-4 jednostki nieaktywne z pełnego rdzenia są do przyjęcia to sytuacja gdzie aż 16 bloków jest nieaktywnych to już kuriozum. Dziwaczne to jest i widać, że NV znowu kombinuje z przesuwaniem segmentów. Niemniej najbardziej wręcz chamskim ruchem jest wystawianie RTX 4070 jako RTX 4080 12 GB o ile to naprawdę tak finalnie będzie wyglądać. Oby to była jakaś pomyłka czy plotka z kapelusza bo w innym wypadku przeginka i  tyle.

 

Co do Twojego korcenia ze zmianą GPU, brakuje Ci gdzieś póki co wydajności czy po prostu zajawka dla zajawki i ciekawość? Motywacja stojąca za jednym i drugim jak najbardziej zrozumiała :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja chętnie wskoczę w 4080. Amperek zły nie jest ale marzy mi się karta która w "cięzkich" tytułach w pełni wykorzysta mój monitor (3440x1440 144Hz). Głównym tytułem który tłukę namiętnie z kumplami jest Hunt Showdown. Na mapach mam na sprzęcie z sygnatury wahania między 100-130fps, zależnie od tego co aktualnie dzieje się na ekranie i czy akcja jest na mapie nocnej czy dziennej. BTW w tej grze 60fps jest dla mnie totalnie niegrywalne. Jakby tak trzymało sztywno 144fps byłbym ucieszony jak mały Kazimierz. Tylko pewnie trzeba by do tego powiedzieć bye bye obecnemu procesorowi. Na razie wleci sama karta, a później ewentualnie 13gen niebieski lub nowy Ryszard. 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Również gram w 3440x1440p na konfigu z sygu i wydajności absolutnie nigdzie nie brakuje, w gierkach i9-7980XE 5.0 GHz + mesh 3.2 oferuje wydajność na poziomie +/- i9-10900K 5.0 GHz z uncore 4.6 (rendery podobnie jak 12900K 5.2 P + 4.1 E + 4.4 uncore) także nadal elegancko, niemniej pod RTX 4090 Ti wlatuje zmiana platformy bo i też monitor chce sobie wymienić. Pewnie Z890 + 14900K, konkret zastrzyk wydajności w gierkach będzie pod nowe GPU i progres w renderze wleci. Generalnie Twój i9-9900K to również nadal kawał procka, naturalnie 12900K / 13900K / 14900K czy Zen4 efektywniej napędzą Ci RTX 4080 no ale przy 144 Hz nie masz się o co martwić. Jakbyś celował w 200+ fps miał do tego odpowiedni monitor to wtedy naturalnie warto chociaż w 12700K / 12900K się wyposażyć wyłączyć rdzenie E i maksymalizujesz wtedy wydajność rdzeni P (wyłączenie 8 E daje zazwyczaj + 100 MHz na wszystkich P) i lecisz z uncore w okolice 48/50. Akurat reguluje 12900K w ten sposób na Z690 Classified.

 

12900K 5.2 P / E OFF / 5.0 Uncore + 2x16 DDR5 6600 MHz CL32.39.39.102.T2 Gear 2 + 2nd/3rd.

 

Już niecałe 20 minut zostało z 200 w tym przebiegu.

 

306523691_446914450749446_29381767624161

 

306620400_806785593836994_43744607445161

 

Warto CBR23 na 200 minut dać bo ładnie wyłapuje niestabilności CPU + uncore. Potem oranie MemTestem Tm5 kilka razy, dalsze rendery w CBR23 / CBR20 / RealBench 2.56. Można Blender 2.8+ dorzucić i naturalnie pograć w kilka gier. Wszystko w ramach jednego włączenia systemu bez ponownych uruchomień. Jak dojdziesz do 12/14 godzin takiej orki i jest stabilnie to warto wtedy zbijać napięcia aż się znajdzie minimum dla platformy. Wtedy dorzucić mały bonus na "zaś" i jest cacy. Konkret optymalizacja wydajności, temperatur i zapotrzebowania energetycznego.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...